Никулец

Во серијата слики наречена „ M истериозни простори ”, шпанскиот умeтник Jose Manuel Ballester ги отстранува луѓето од класичните уметнички дела, откривајќи ги, инаку можеби незабележаните, скриени простори (оттука и името) и објекти. Комбинирајќи ги модерните технологии со класичната уметност, тој ја кани публиката да ги погледне овие ремек дела од еден нов агол и да ги реинтерпретира приказните за кои мисли дека веќе ги знае. Отстранувањето на карактерите креира различен ефект кај секоја слика – кај некои може да ги забележите трагите од трагедијата, или последиците на драмата во објектите оставени во позадина, додека останатите едноставно ве тераат да се запрашувате каде заминале сите. Секој новопронајден празен простор е отворен за интерпретации и откритија. Еве што вели авторот: На прв поглед, целата серија може да делува хумористично. Но, ако погледнете подлабоко, не е тешко да се пронајде трансценденцијата и многукратните можни интерпретации, и тоа во две насоки – и како нови слики, и како поврзани со ...
| | веќе видена

Вообичаено, моливите и дрвените боички се користат за пишување и цртање. Но, Jennifer Maestre ги користи за да создаде несекојдневни уметнички дела. Еве што вели таа за својата уметност: Моите скулптури оригинално беа инспирирани од формата на морските ежови. Боцките на ежовите, толку опасни, а сепак убави, служат како експлицитно предупредување за контактот. Примамливата текстура на боцките го привлекува допирот без оглед на можните последици. Тензијата се разоткрива, чувствуваме потреба да продолжиме и да се повлечеме истовремено, желба и одбивност. Делчињата од моливите презентираат аспекти на остро и мазно, за две многу различни текстурални и естетски искуства. Парадоксот и изненадувањето се интегрирани во мојот избор на материјали. Користам количини од индустриски произведени предмети, да создадам флексибилни форми кои потсетуваат на органски облици од животните и природата. Моливите се вообичаени предмети. Тука, овие анонимни предмети стануваат структурата. Навистина има кршливост во, понекогаш ...
| | веќе видена

Германското стрит-арт дуо Zebrating , се одлучи за еден поинаков агол на гледање во својата уметност, буквално. Нивните дела се нацртани на решетки од огради, мостови, капии, гаражи, а понекогаш и на скали, така што може да се видат само од одреден агол. Уметноста е невидлива додека не застанете на вистинската точка, од каде ненадејно делото излегува на виделина. Како минувате покрај него, сликите полека исчезнуваат и од спротивниот агол ништо не може да се забележи. Zebrating велат дека, со своите спрееви сакаат да ги разведрат досадните решетки и огради: Секогаш се толку сиви и досадни. Сакаме да ги развеселиме малку патувањата на луѓето. За да успееме, ни беа потребни малку математички познавања од тригонометријата и храброст за да го направиме тоа. Zebrating оставија свои траги во повеќе градови, како Берлин , Хамбург и Штутгард , а дуото отпатува во неколку наврати и до Париз , сакајќи и таму да ја прикажат својата страст кон уличното цртање. Делата се изработени со спреј и потребно им е околу половина ...
| | веќе видена

26-ти декември, 2014 година, МКЦ ХАХАХА – неуморниот, скопски, инди-рок музички состав, на 26-ти декември го одржа последниот концерт. Зад себе ни оставија уникатен звук и музика послна со емоции од сите албуми: „Танго револуционер“ (2011), „Сиромашни и богати“ (2012) и „Сами мажи и жени“ (2014). Не постојат зборови кои се совпаѓаат со ваквите моменти.
| | веќе видена

Фотограф, инсталира несекојдневни сетови на улиците на Њујорк , а потоа ги остава минувачите да уживаат во нив Станува збор за тековен уметнички проект, дело на фотографот Justin Bettman и стилистот Godze Eker, по име „Улични сетови”. Дуото користи мебел кој е фрлен, или практично најден на улиците. Едиственото нешто кое го менуваат е локацијата и концептот. Идејата на фотографот е да создаде реазлистично чувство – кога фотографијата ќе се гледа целосно обработена, гледачите нема да имаат чувство дека сето ова е фотографирано на улица. По целосното завршување на исталациите, Bettman и Godze ги оставаат поставките во њујоршките квартови, со цел да ги поттикнат минувачите да се фотографират на сетовите и да споделат фотографии на Instagram или на Twitter, со користење хаштаг #setinthestreet. На светските метрополи им прилегаат вакви уметнички дела, па ќе се согласите дека е ова уште една одлична идеја која нема да ве остави рамнодушни доколку сте турист во Њујорк.
| | веќе видена

Бетмен и Џокер – отсекогаш биле две застрашувачки страни од една иста монета – херојот и негативецот заклучени во една митска борба која никогаш нема да заврши, освен во случај на смрт или пораз. Како што кажа Џокерот Хит Леџер во „Мрачниот Витез“ од 2008-та: „Имам чувство дека ни е судено вечно да го правиме ова“. Но, што ако би се завршило? Како би изгледал финалниот, фатален судир помеѓу Принцот-Кловн на криминалот и Мрачниот Витез? Писателот Герадо Пресијадо и уметниот Даниел Бејлис се обидоа да го одговорат тоа прешање во 14-те страници од забавниот стрип „Договорот“ (анг. The Deal ) – извонреден, но вознемирувачки поглед на взаемно завинсниот однос меѓу двата карактери и илузорната природа на приказните. Стрипот содржи силно насилство, фантастичен уметнички допир на движењето, како и неочекувани цитати од делата на комедијантот Бил Хикс. Прочитајте го ТУКА .
| | веќе видена

По петте EP изданија од едицијата Шарла EP Клуб, независната издавачка куќа Шарла го најавува своето прво албумско издание. Се работи за вториот албум на скопскиот соло/псевдо проект Пиколомини . По деби албумот од 2007 година, „From Subway to My Way“ издаден за Стотројка, Пиколомини се враќа на сцена со албумот „ Меѓу митови и бомби “, збирка од 8 песни испеани на македонски јазик. Промоцијата на албумот ќе се случи во петок, 12. 12. 2014 , во Ла Кања , со почеток од 20 часот . Издавачите го најавуваат како меланхоличен, но и албум со своја јасна тематска визура која погодува во целта, затоа што таму каде што завршуваат митовите започнува звукот на бомбите. Велат дека, токму во тој меѓупростор/меѓусвет живее „Меѓу митови и бомби“: Во веќе препознатлив неоромантичарски манир Пиколомини ви ја нуди неговата претстава за светот денес, лишена од митовите за глобален прогрес и иднина на мир, демократија и благосостојба под неонските светла на новиот виртуелен светски поредок, во кој човекот се повеќе наликува на ...
сите 3 | | | веќе видена

Оригинален наслов : „Belye nochi pochtalona Alekseya Tryapitsyna“ 90 минути – Драма Премиера : 14 ноември 2014 - Cinedays Режија : Аndrey Konchalovskiy Улоги: Aleksey Tryapitsyn, Irina Ermolova, Timur Bondarenko, Viktor Kolobkov, Viktor Berezin Дејствие: Изолирано село на далечниот север во Русија е поставката за „ Белите ноќи на поштарот “, на Андреј Кончаловски – фантастичен долгометражен филм, прикажан преку реалноста на група вистински локални жители кои го претставуваат својот секојдневен живот. Приказната се однесува на харизматичниот поштар кој е единствената врска меѓу локалното население и светот. Тоа е и приликата на Кончаловски да изнесе мноштво теми – од возвишеноста на природата, до пост-комунистичката носталгија и, секогаш, вотката. Околината е често доловена од еден чуден, речиси искривен агол, со акцент на необичната природа на жителите. Волшебната, разлеана северна светлина, само придонесува за нејзината величенственот. „Белите ноќи на поштарот“ не се исмева со локалносто население, но ги ...
| | веќе видена

Додека игравме баскет на игралиште, не забележавме дека две 10 годишни момчиња со спрејови во рака застанале да нé гледаат. Зaвршивме, седнавме до нив и бидејќи веќе бевме сигурни дека ја сакаат графити уметноста, почнавме да ги распрашуваме дали цртаат, каде цртаат, како се потпишуваат…На крај ги прашавме и дали им е познат тагот „ SRK “. Едното момче рече: „Не“. Но, другото момче ги ококори очите, изненаден како другар му да изјавил дека не ја знае улицата на која живее и рече: „Не ми се верува! Не го знаеш? На школото ни е тагиран. Ти знaеш ли каква перцепција има SRK?“ Да оставиш дел од себе на ѕид и потоа да бидеш способен да се повлечеш за да ги согледаш своите стравови, надежи, соништа, слабости, е навистина чекор кон подобро спознавање на себе си и својата состојба. Веројатно, токму за ваква перцепција разговара 10 годишното момче од претходната случка. Во сабота , на 25-ти октомври , во КУЛА - едно од урбаните, независни катчиња на градот, ќе биде поставена продажна изложба на 10 годишната низа ...
| | веќе видена

Моцарт ставал равенства за еднаквост на краевите на своите композиции. Ајнштајн обожавал да свири на виолина. Големите џез музичари од XX век, учеле за ритам и темпо – основните методи на мерење на времето . Сега, суптилно се наметнуваат неколку прашања. Колку е длабока поврзаноста меѓу математиката и музиката? Ја има ли воопшто? И конечно, можат ли бројките да не одведат на подиумот за играње? Приказната започнува отприлика вака: Многу одамна, грчкиот математичар Питагора, додека лутал низ шумата, веројатно поставувајќи некоја нова, значајна теорија, одеднаш чул многу пријатен звук. Започнал да ги следи ѕвонливите тонови кои го одвеле до вратата од една ковачка работилница. На негово изненадување, звуците кои го маѓепсале доаѓале од ударите на чеканот врз наковалната . Но, како е можно удирањето на чеканот врз метал да креира хармонија? Питагора ги проучувал чеканите и дошол до заклучок дека кога ударите на чеканот се рамномерни и ускладени, звукот кој се создава е хармоничен. Ваквите размисли на Питагора ...
| | веќе видена

Центарот за истражување на национализмот и културата ( ЦИНИК ) го најавува предавањето на д-р Миладина Монова насловено: „ Немаме работа. Си садиме малко тутунче : Економија на домаќинствата и ритуални прослави во македонски град. “ Предавањето ќе се одржи во кафе-книжарницата Магор , на 19 јули 2014 , со почеток од 20 часот . Предавањето ќе биде на англиски јазик, без обезбеден превод. Оваа презентација ги истражува промените во рамки на економијата на домаќинствата во постсоцијалистички Прилеп, како и начините на кои овие трансформации отсликуваат промени во семејните и ритуални односи. Во контекст на економски тешкотии, поранешните фабрички работници кои имаат повремена работа, често во сивата економија, се повлекуваат во економија на домаќинства. Поради тоа, тие повеќе се потпираат на сродни и пријателски односи отколку што тоа го правеле за време на социјализмот. Растењето тутун е сезонска активност на многу прилепски домаќинства. Но , не е само економски одговор на цикличната социјална потреба за ...
сите 2 | | | веќе видена

Во најновото издание на радио серијалот Ако никој не свири… во глувата соба на Канал 103 по прв пат ќе се најде скопскиот метал состав Exotist . Exotist е формиран во 2007 година. Зад себе го имаат деби-албумот „First Cut Is the Deepest“, издаден самостојно во октомври минататa година. Жанровски Еxotist е фузија на повеќе метал стилови, а нивната музика се одликува со композиторски флуид кој се движи помеѓу зацртани форми и импровизација – со што секој нивни настап е посебно звучно доживување. Exotist ќе настапат во состав: Васко Куцуловски (гитара), Лазар Спиров (гитара), Горијан Куцуловски (бас) и Кристијан Сарафимовски (тапани). Тон мајстор на концертот ќе биде Иван Јамандиловски, а програмата може да се следи и онлајн .
| | веќе видена

Во 1995-тата година, вселенскиот телескоп „ Хабл “ го тренираше својот поглед на внатрешноста од отвореното ѕвезденото јато NGV 661 (објектот: Eagle Nebula) – голем облак од гас и прав, на 7000 светлосни години оддалеченост од Земјата. Добиениот резултат била фотографијата „ Столбови на Созданието “, една од најсимболичните вселенски фотографии на сите времиња. Научниците сметаат дека „столбовите“ на фотографијата (познати и како „слонoвски сурли“) – се формирани како поладни меѓуѕвездени гасови носени од интензивна радијација и силни ветрови, кои пак се предизвикани од нивните соседни, масивни ѕвезди – тип „ О “ ѕвездите. Тип „ О “ ѕвездите, се 16 пати помасивни од Сонцето и нивната површинска температура достигнува и до 30,000 °С. Научници тврдат дека тип „ О “ ѕвездите, можат да ги движат ѕвездените формации, преку создавање на развојни меури во облакот и копресирање на околниот гас. Скот Балфор , астроном од Универзитетот Кардиф, сакал да дознае што ќе се случи кога ќе се формира масивна тип „ О “ ѕвезда ...
сите 2 | | | веќе видена

Денес, кога многумина ќе помислат на келтска уметност, она што всушност го имаат на ум е средновековна Ирска и уметноста на племето Пикти . Таа уметност има релативно мала поврзаност со древните Келти . Веќе многу лесно може да се сретнеме со литература која ни нуди разни методи за составување на она што се нарекува келтска уметност. Но, оваа уметност, иако е универзална и безвременска, не соодветствува со наследството на Келтите од секој временски период. За подобро да се разбере различноста, потребно е од поблиску да се погледне остриот јаз меѓу поделбата на древната и средновековна келтска уметност. Древната келтска уметност е составена од мноштво стилови, од девијантни регионални традиции и веројатно затоа е и потешка за карактеризација од островската уметност. Вообичаено не е реалистична, иако се сретнуваат и такви традиции. Како и средновековната, најчесто се карактеризира со horror vacui (стравот од празен простор) , но во ретки случаи наидуваме и на минимализам . Симетријата е честа појава, но ...
сите 3 | | | веќе видена

Келтите имале посебна култура, прикажана преку нивните софистицирани уметнички дела. Музиката претставувала оригинален составен дел од оваа европска култура, но голем дел од нејзините карактеристики се изгубени за нас. Заклучоците за музичката култура на Келтите, првенствено се потпирале на римските и старогрчки извори, како и на археолошките наоди и толкувања, вклучувајќи ја реконструкцијата на древните келтски инструменти. Повеќето податоци за келтската музика, се централизирани околу воените конфликти и околу најзначајниот келтски иструмент – карникс. Келтската музика значи две нешта. Најпрво, таа е музика на народите кои се идентификуваат себе си како Келти. Второ, таа се однесува на уникатните музички квалитетети на келтските народи. Голем број значајни, келтски музичари, како Алан Стивел и Педи Молони, тврдат дека различни келтски мелоси, имаат многу заедничко и овие мелодични практики, распространето се користат низ келтската музика. Во многу песни, мелодиската линија се движи нагоре и надолу по ...
сите 2 | | | веќе видена

Центарот за истражување на национализмот и културата ( ЦИНИК ) ве кани на проекција на документарниот филм „ Некогаш браќа “ (анг. „Once Brothers“), проследена со дискусија на тема »Спортот и „замислените заедници“« . Настанот ќе се одржи вечерва ( 24 јуни 2014 )во културниот центар Ку Ла , со почеток од 21 часот . Една многу позната концепција за нацијата, предложена од Бенедикт Андерсон (Benedict Anderson), ги објаснува нациите како „замислени заедници“. „Замислени“, затоа што поединецот припадник на една нација никогаш нема да ги запознае сите останати припадници на нацијата, но сепак, иако и не ги познава ќе ги прифати како „свои“, а не „странци“. Во основата на ова прифаќање постои само едно рационално објаснување, односно идентификацијата на поединците кои во суштина се странци со припадноста на една иста група. Еден друг познат теоретичар на нациите и национализмот, Ерик Хобсбаум (Eric Hobsbawm), ќе напише дека „замислената заедница на милиони станува пореална како тим од единаесет именувани луѓе“, ...
сите 2 | | | веќе видена

Оваа среда, 25ти јуни 2014, на платото пред Младинскиот културен центар – Скопје, ќе се случи концертна промоција на компилацијата „ Некои девојки “. На промоцијата ќе настапат дел од артистите застапени на компилацијата – Plava , Green Fuzz , Sleet , G-Rough , Телемама и Galatheia – како и две групи формирани по издавањето на компилацијата – ДВЕ и МаЗНо, аМа Не е . На концертот ќе случи и мала посвета на Royal Albert Hall , првиот „женски“ бенд од Македонија и Балканот. Гостин на вечерта е американскиот фолк кант-автор Brian Smith , кој по втор пат настапува во Скопје. Зад псевдонимот Plava стои битолчанката Марија Димовска, позната како долгогодишен член на „Паркети“. Ова ќе биде прв настап на Plava и нејзиниот петчлен бенд пред скопската публика и воедно промоција на нејзиниот деби албум „You’re here“ издаден минатата година. За својата музика таа ќе каже „Во кашата од поп, алт-рок, реге, амбиент, латино и уште се што дошло при рака, со слатка конфузија на интима и детски метаболизам …“. Настапуваат во ...
сите 10 | | | веќе видена

Истражувањата на пренесуваните знаења од областа на математиката и астрономијата се меѓу најбитните средства за формирање и постигнување културни нивоа од древните цивилизации. Во келтската култура постоела тенденција кон концетрирање на знаењето во рамки на една ограничена класа – Друидите . Тие усно пренесувале голем број мнемонични правила на своите ученици, во текот на нивната долгогодишната обука. Келтското општество, во споредба со други древни цивилизации, се карактеризира со голем број лица посветени на учењето на таканаречената „природна филозофија“. Не постојат пишани или научни расправи, освен календарските табели, главно за ритуални цели, составени во периодот на романизација на келтскиот народ. Фрагменти од овие табели биле пронајдени во периодот на изминатиот век. Најдобриот пример, бил пронајден во Колигни , Аин (Фрација), во 1897 година. Астрономските познавања кодирани во календарот од Колигни се чинат за мошне софистицирани и ограничени на очигледните месечеви и сончеви движења на ...
сите 3 | | | веќе видена

Мексикаски модернизам - претставува еден вид уметнички молотов коктел каде видлив е спојот на надреализмот, соц-реализмот и таканаречениот, примитивизам на традиционалниот мексикански мурал кој се практикувал во почетокот и средината на ХХ век во Мексико. Немаштијата, маката и борбата биле чести теми за уметноста од овој период, а особено бунтот против шпанското колонијално владеење. Со цел комплетно да го цениме макесиканскиот модернизам, треба да го запознаме Мексико од XIX век. Иако својата независност од Шпанија ја достигнува во 1821-та, после војна против својот колонијален годподар долга цела деценија, расно базираната хиерархиска традиција продолжила да владее во Мексико. Луѓето од чисто шпанско потекло ( peninsulares ), биле на врвот на политичкото хиерархиско скалило, следени од креолите ( creoles ). Тоа биле луѓе од чисто шпанско потекло, но родени во Мексико, на едно скалило погоре од оние со мешано потекло, од локално и европско наследство ( mestizos ). На крајот останало домородното население, ...
| | веќе видена

Недела , 2 2 јуни. 22 часот Во најновото издание на радио серијалот Ако никој не свири… во глувата соба на Канал 103 концерт ќе одржи скопскиот метал бенд Carnage Dominion . Овој состав постои од 2008 година и зад себе има скромна дискографија од два самостојно издадени синглови. Жанровски покриваат повеќе стилови од спектарот на т.н. „екстремен метал“, со примеси на хардкор, притоа добивајќи звук кој ќе ги задоволи апетитите и на најпребирливите љубители на гитарската музика. Со овој концерт Carnage Dominion го консолидираат материјалот кој ќе се најде на нивното деби LP кое го подготвуваат во моментов. Carnage Dominion ќе настапат во состав: Петар Спасовски (гитара), Игор Таневски (гитара), Мартин Цветковски (бас/вокал) и Стефан Миладиновски (тапани). Тон мајстор на концертот ќе биде Иван Јамандиловски. Програмата може да се следи и онлајн, на www.kanal103.com.mk.
сите 3 | | | веќе видена

next