Никулец

Во 1987 година, норвешкиот режисер Нилс Гауп , го сними својот прв филм на лапонски јазик „ Извидник “ (Pathfinder) , – народна приказна за младо момче, кое е ...
| | веќе видена

Многумина би го поздравиле начинот на кој Стивен Кинг раскажува приказна, секогаш со неверојатно дејствие по кое трчеме закачени за описите, до последната ...
| | веќе видена

New Order - Elegia http://nikulec.com/wp-content/uploads/2016/08/Stranger-Things-Soundtrack-Elegia.mp3 Минатиот месец ни донесе тажна вест во приказната за изминувањето на времето: јапонската фирма за електроника Funai, го најави крајот на последната продукциска линија на видеорекордери – ритамот и текстурата на детството. За некои од нас, ова би требало да е тежок удар. Среќната околност во приказната е подарокот за обесштетување – Stranger Things , драмата на Netflix , која дебитираше на почетокот на месец јули – морничава приказна која се одвива во 1983 година, раскажува за исчезнувањето на едно момче и вонредните случувања во малото градче Хокинс , Индијана . Секој вљубеник во маестралните раскажувачи од таа деценија, Стивен Спилберг и Стивен Кинг , веднаш ќе ги препознае темите и амбиентот. Со совршена атмосфера од 80-тите и со нашите добро информирани, 12 годишни херои на велосипеди, кои си имаат работа со чудовиште и со владини агенти, Stranger Things , мошне искрено ги покажува своите влијанија. ...
| | веќе видена

Во импозантната листа на музички учесници кои ќе ги претстават своите настапи на Д ФЕСТИВАЛ веќе се запишаа повеќе од 50 светски, регионални и домашни артисти, а истата секојдневно се проширува. Музичката програма на Д ФЕСТИВАЛ годинава од 15 до 17 јули во Дојран , ќе се одвива на пет бини, а фестивалот ја открива и последната, нова концертна локација во оваа низа – CHURCH STAGE ! Оваа бина на фестивалот е позиционирана во црквата „Св. Илија“ во Стар Дојран, на падините над фестивалскиот камп. Катедралниот храм денес е во фаза на целосна реконструкција, а точно 100 години од неговото разрушување и во рамки на музичкиот маратон Д ФЕСТИВАЛ го оплеменуваме со префинетиот звук на музичките уметници кои ја одбележуваат современата култура на Македонија со својот единствен музички пристап. Првиот фестивалски ден ( петок, 15 јули ) е резервиран за настапот на ЕЛЕНА ХРИСТОВА – пејачката на етно-составот Баклава кој остава маркантна трага со својот уникатен фундаментален пристап кон изворната музика и песна. Во оваа ...
сите 28 | | | веќе видена

Машината на Руб Голдберг ( Rube Goldberg Machine ) е синоним за премногу комплициран уред кој реализира многу едноставна работа – изум кој врши многу дејствија со незначителен краен резултат . Синоним е на непотребно комплицирана работа или машина со минимален ефект. Како по правило, поголемиот дел од дејствaтa на машината се одвиваat низ серија верижни реакции, последователно поврзани со принципот на домино . Крајниот резултат е честопати сосема неочекуван за набљудувачот. Кумот на ваквиот тип машини е американскиот карикатурист и иноватор Руб Голдберг ( 1883-1970 ). Низ годините изразот достигнал се поширока масовна употреба – сé уште се користи дури и во сферата на политиката и законодавството. Во ХХ век било мошне популарно карикатуристите да користат сложени, насликани конструкции кои божем вршат многу едноставна работа, сé со цел постигнување на комичен и сатиричен ефект. Меѓу најуспешните и етаблирани мајстори во оваа област, се нашол и Руб Голдберг , кој имал и инженерско образование. Неговите дела ...
| | веќе видена

Од голема важност е луѓето да истражуваат и испробуваат нешта кои вообичаено не ги практикуваат. Колку повеќе постои креативноста, толку е светот поубав, забавен, шарен и игрив. Exploration http://nikulec.com/wp-content/uploads/2016/05/Exploration-Coraline-Soundtrack.mp3 Но, секако, како ова би се остварило, потребни се личности со вистинска постветеност на чија работа останатите постојано би се восхитувале. Токму тоа ни се случи нам со делата на фотографката од Хабароск , од далечниот исток на Русија , на десната обала од реката Амур : Беленко оживува безживотни предмети. Создава хипнотизирачки панорами со прикази од вселената, на еден мошне необичен начин. Во процесот не се служи со ексклузивни телескопи, туку со кујнски алат, крофни и многу брашно. Беленко вели: Панорамите се за чоколадни колачиња, за соништа за меѓуѕвезден лет, за крофни и средби со вонземјани. Раскажувам оживеани приказни за неживите предмети. Јас сум личност со малечки хартиени градови, коцки шеќер, месечина од полимер глина, ...
| | веќе видена

„Враќање на носталгијата, копнеењето за уште една непозната земја, стануваше особено силно во пролет.“ Владимир Набоков, „Мери“ Веројатно и ние, Skopje Wanders и Никулец , знаејќи го длабоко во нас она што Набоков лесно го преточил во зборови, дека желбата за истражување и носталгијата се взаемно поврзани, чувствувавме потреба да го создадеме првиот од серијата настани посветени на носталгијата. Можеби сето ова беше поттикнато од прворасцутениот јоргован оваа пролет кој за кратко нé врати во детството. Којзнае… Носталгија (том 1) ќе биде меѓугенерациски настан од лежерен и лезетски формат во рамките на кој сите прису тни ќе разменуваат приказни од своето детство, младост и живот во Скопје, како и приказни од детството, младоста и животот во Скопје на своите мајки и татковци, баби и дедовци. Размената ќе се одвива во лаф-муабет формат. Критериуми за учество на настанот: - присуство; - љубопитност; - да донесете барем три фотографии од вашите стари албуми како поддршка на размената на приказни; - да си ...
| | веќе видена

Викендов, во Младинскиот културен центар во Скопје, со три последователни коцерти, непокорливите музички генијалци „ Бернајс пропаганда “ ја започнаа својата европска турнеја на која го промовираа својот четврт студиски албум насловен „ Политика “. Концептуалниот театарски и музички перформанс со мултимедијални проекции, уште повеќе го зацврти ставот и препознатливата нишка на револт и борба на „ Бернајс пропаганда “. Камера: Кочо Сотировски
сите 12 | | | веќе видена

Викендов, во Младинскиот културен центар во Скопје, со три последователни коцерти, непокорливите музички генијалци „ Бернајс пропаганда “ ја започнаа својата европска турнеја на која го промовираа својот четврт студиски албум насловен „ Политика “. Концептуалниот театарски и музички перформанс со мултимедијални проекции, уште повеќе го зацврти ставот и препознатливата нишка на револт и борба на „ Бернајс пропаганда “. Видео: Bernays propaganda - Politika (live in MKC Skopje)
сите 12 | | | веќе видена

Изворот на мојата самодоверба сметам дека се должи на детството поминато во куќа преоплна со секаков тип на луѓе од разни возрасти. Пријателите на моите родители беа постојано наоколу и секогаш разговараа со мене како со возрасна личност. Го наследив тој воздух на зрелоста, каде се чувствуваш паметен, само затоа што луѓето зборуваат со тебе како со вистинска личност – нешто што ме направи прилагодна . Го понесов со мене во текот на тинејџерските години, кога станав малку напрчена, напорна, уверена девојка, премногу секси и паметна за свое добро. Сликањето има голема поврзаност со мајка ми. Кога имав 8 или 9 години, ја пренамени котларницата од куќата во ателје и ангажираше учителка по сликарство за да ме учи. Тогаш открив нешто многу добро, нешто што ми прерасна во извор на гордост. Кога си дете и кога некој ќе ти каже дека си одличен во нешто, одеднаш – тоа е она што си. Тешко е да се биде мајка со работни обврски и тоа на начин кој мажите не би можеле да го искусат. Мажите чувствуваат право да излезат и да ...
| | веќе видена

Skuggsjá е музички состав, кој ги има сите предиспозиции да стане вашиот нов омилен норвешки бенд. http://nikulec.com/wp-content/uploads/2016/02/Skuggsjá-Vitkispá-Official-Premiere.mp3 Skuggsjá - Vitkispá Творци на бендот се Einar Selvik ( Wardruna ) и Ivar Bjørnson ( Enslaved ), музичари кои добро знаат што да прават со традиционалните нордиски звуци. Проектот ги вклучува и останатите членови на овие музички состави: Grutle Kjellson – вокал и Cato Bekkevold – тапани , брилијантната вокалистка Lindy-Fay Hella , Eilif Gundersen на труба од смрча обвиткана со брезова кора и Olav L. Mjelva на хардингфеле ( традиционален норвешки жичен инструмент, сличен на виолина ). Делата се создадени наменски, по повод 200 годишнината на Норвешкиот Устав , со цел да го одбележат, но и остро да го критикуваат истиот. Јавноста ги знае од септември 2014 година. Skuggsjá претставува бесно патување во темините на норвешката историја и е противтежа на зачувувањето на христијанството за државна религија, остра светлина над ...
| | веќе видена

Драги ученици, Периодот кој следи, несомнено ќе биде посветен на дефинирање на големата музичка ера на генијалниот уметник Дејвид Боуви , кој почина на 10 јануари, 2016 година. Дали врвот беше надразливиот, безмилосен, рокерски бог Боуви во годините на Ziggy Stardust ? Или пак извонредниот Боуви во почетокот на 80-те? David Bowie – Space Oddity http://nikulec.com/wp-content/uploads/2016/01/David-Bowie-–-Space-Oddity-OFFICIAL-VIDEO.mp3 Секако, има многу прашања и многу одлични одговори, но ниту едно не би можело да започне да го резимира Боуви – човекот кој никогаш предолго не остана да игра во едно исто ќоше и чија љупобитност за она што е следно, никогаш не исчезна. Дури и доколку сé се базираше, единствено на неговата музика, кариерата на Боуви повторно ќе се истакнеше како највосхитувачка и нетрпелива, од целокупната поп музика. Пуштете ја „ Space Oddity“ веднаш до „ Young Americans“, или „ Suffragette City“ веднаш по „ Modern Love“, или „ Heroes“ веднаш по било која друга и ќе се изненадите од фактот ...
сите 6 | | | веќе видена

Драги читатели, училиштето Никулец, во името на своите директори, професори и училишниот совет, ви благодари за поддршката во изминатата година. Ви посакуваме среќна, здрава и просперитетна 2016 година. Нека оваа биде најдобрата година за сите вас, а ние ќе продожлиме да се трудиме да ја будиме имагинацијата на нашиот век, како би можеле и денес да создаваме митови и легенди околу нас. Нашиот авантуристички, пријателски и општествено свесен совет, сé уште верува во незапирливата убавина и куриозитетот на својата планета. Време е да ја освежите позадината на вашиот компјутер! Илустрација: Дорван Давуди Новите почетоци, понекогаш прават да се навратиме на нашите омилени места или луѓе од минатото. Иако можеби не ги посетуваме често, уживаме дури и во кратките средби. За новите почетоци во новата година! Илустрација: Олга Скоморохова Едгар Алан По, (19 јануари 1809 – 7 октомври 1849) — американски писател, поет, уредник, критичар, еден од главните претставници на американскиот романтизам и предвесник на ...
| | веќе видена

next