Македонија 365

На самитот на ЕУ- Западен Балкан во Софија, што ќе биде одржан на 17 мај, може повторно да биде активирана иницијатива и потпишан договор за укинување на роаминг на сите земји од Западен Балкан. Ова во изјава за Танјуг го соопшти српскиот министер за трговија, туризам и телекомуникации Расим Лајиќ. „Ние пред три години потпишавме договор со Македонија, БиХ и Црна Гора. Сега и Косово и Албанија сакаат да се приклучат кон тој договор да имаме укинат роаминг на просторот на Западен Балкан“, рече Лајиќ.
сите 122 | | | веќе видена

Атлетико Мадрид и Олимпик Марсеј ќе се соочат во финалето на Лига Европа. Атлетико на реванш натпреварот во Мадрид го совлада Арсенал со 1:0 и со вкупни 2:1 обезбеди пласман во борбата за трофејот. Стрелец на единствениот гол на „Ванда Метрополитано“ беше Диего Коста кој во судиското продолжение на првиот дел погоди за 1:0, што потоа се покажа и како конечен резултат. Домаќините до крајот на натпреварот имаа уште неколку шанси за погодок, а Арсенал делуваше неубедливо и само еднаш посериозно го загрози голот на Атлетико. Олимпик Марсеј во драматичниот реванш натпревар во Австрија успеа да го елиминира Салцбург дури по продолженија со 2:1, односно со вкупен резултат 3:2. Салцбург во регуларниот дел поведе со 2:0 и ја анулираше негативата од првиот натпревар во Франција. Со голот на Хаидара во 53 минута австрискиот тим поведе со 1:0, а во 65 минута по автоголот на Буна Сар предноста беше 2:0. По регуларниот дел на натпреварот се играа продолженија, а во 116 минута Роландо го постигна голот кој го одведе ...
сите 37 | | | веќе видена

Со тешки телесни повреди се здобиле еден мотоциклист, еден сопатник на мопед и еден патник во автобус во три од вкупно 10 сообраќајки случени во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во четири сообраќајки полесно биле повредени пет лица, а во три била причинета материјална штета. Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Шеесет и пет возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, еден возач поминал на крстосница на црвено светло и еден возач за неправилно престројување. Санкциониран бил и еден пешак кој поминал коловоз вон пешачки премин. Од сообраќај биле исклучени девет возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол, 19 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило и пет возачи почетници, како и шест неисправни возила и 19 нерегистрирани возила. Затекнати биле 94 непрописно паркирани возила. Со помош на специјалното возило пајак, отстранети биле 94 возило. Одделението за превенција при СВР Скопје ...
сите 85 | | | веќе видена

Палестинскиот лидер Махмуд Абас повторно синоќа беше избран за претседател на Извршниот одбор на Палестинската ослободителна организација (ПЛО). Реизборот на Абас следуваше на крај од четиридневниот состанок на Палестинското национален совет. Тоа тело избира претседател и членови на ИО, највисок управен орган на власта во ПЛО.
сите 4 | | | веќе видена

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска „му се извини“ на хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, затоа што, како што рече, не знае да ја отпее песната „Лили Марлен“. „Извини Пленковиќ, но јас не знам да ја испејам песната „Лили Марлен“, а ниту „За дом спремни“ на Томпсон. Вам, Хрватите, подобро ќе ви беше да се задржевте на шлагери“, с аркастично изјави Дачиќ во Индија, каде се наоѓа во официјална посета. Изјавата на Дачиќ претставува продолжување на српско-хрватската „дипломатско-вербална војна“, откако Пленковиќ вчера порача дека Хрватска е одговорна држава, која сака соработка со сите земји. „Решително ја отфрламе негативната реторика која е скандалозна, во суштина од еден минстер за надворешни работи, кој е познат по тоа што е неуспешен шлагер пејач“, и зјави Пленковиќ, алудирајќи на Дачиќ. Дачиќ претходно во изјава за Танјуг нагласи дека хрватскиот премиер „очигледно нема што друго да прави, па секојдневно ја напаѓа Србија, бидејќи му е потребен непријател за да го подобри својот ...
сите 10 | | | веќе видена

Диџеј бил претепан речиси до смрт минатиот викенд од четири момчиња кои не можеле да поднесат да ја слушнат вечерта и по единаесетти пат песната „Деспасито“. Инцидентот се случил на Ибица во ноќен клуб откако момчињата неколку пати го предупредиле диџејот да престане да го пушта хитот од Луис Фонси. Откако не ги послушал, момчињата му се нафрлиле на тврдоглавиот диџеј за, како што рекле во полиција, „да му го дотераат паметот и да му го избијат инаетот“. Го мавале со клоци и тупаници по целото тело, а обезбедувањето не можело да излезе на крај со хаосот кој настанал, па интервенирала и полицијата.
сите 2 | | | веќе видена

Магазинот „Њујорк тајмс“ одреди 9 европски фестивали кои им ги препорачува на секој турист. Меѓу нив е и нашата Галичка свадба. Според секој стандард, Галичник, Македонија, е мало место, пишува репортерот на Њујорк тајмс, и продолжува: Само двајца жители живеат во ова планинско село, скриено во масивот Бистра, околу шест милји источно од албанската граница. За време на годишниот свадбен фестивал на селото – што се одржува за време на викендот кој е најблиску до 12 јули, или на Денот на Свети Петар за православните христијани – бројот на населението кулминира. Илјадници патници и сограѓани кои се враќаат ги исполнуваат инаку тивките куќи сместени на стрмните падини за тридневно збогатување на веселбата, обредите, поворките и ритуалите кои кулминираат со склучување на бракот на претходно избраната двојка која потекнува од Галичник. „Фестивалот започна во 1950-тите, користејќи обичаи кои се стари со векови“, вели Марко Бекриќ, внукот на единствените жители во годината. Од мај до ноември, г-дин Бекриќ работи ...
сите 14 | | | веќе видена

Заедницата на европските фудбалски лиги „цврсто се спротивставува“ на идејата на претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, за две нови фудбалски натпреварувања. „Европските лиги“ се против обновеното Светско клупско првенство на ФИФА и новата Лига на нации, која би кулминирала со „мини Мундијал“ на секои две години, како прва организација која се спротивстави на Инфантино за плановите кои се наводно поддржани од моќни инвеститори. „Овој процес ме потсетува на ’старата ФИФА’ и нивното однесување, нешто што мислевме дека го оставивме во минатото. Нема никакво советување и транспарентност и јасна и намерна манипулација на начинот на кои се донесуваат одлуки во ФИФА. Да се презентира долгорочен план од 12 години со толку несигурни работи и недоволно информации е да се отвори пандорината кутија“, изјави претседателот на ЕЛ, Ларс-Кристер Олсон. извор: Макфакс
сите 16 | | | веќе видена

Акција за чистење и разубавување на животната средина ќе се спроведе в сабота во сите општини во Макеоднија. Во акцијата акцент ќе биде ставен на чистење на дивите депонии, подигнување на комуналниот отпад, чистење на улиците и парковите. Ова денеска го најави претседателот на ЗЕЛС и градоначалник на Град Скопје Петре Шилегов. „Град Скопје и останатите општини својата заложба за почиста и поздрава животна средина ја поместуваат меѓу најважните приоритети во нивното дејствување“, рече Шилегов, кој додаде дека акцијата е на негова иницијатива. Тој ги повика општините да организираат конкретни акции, да ги информираат граѓаните за акциите и да овозможат учество на сите заинтересирани. „Ајде заедно да го разубавиме нашиот роден крај, местото каде живееме и работиме, местото каде го поминуваме најголемото време од нашите животи. Заедно да се избориме за чиста и здрава животна средина како влог во иднината на нашите деца“, повика Шилегов. Тој смета дека општините имаат потенцијал и оти ќе успеат во намерите да ...
сите 53 | | | веќе видена

За сите љубители и фанови на најголемото европско музичко натпреварување, во петок (4 мај) ќе се одржи голема предевровизиска забава во Скопје. Настанот ќе се случува во Нано Бар во Дебар Маало, а почетокот е во 21:30. „На забавата ќе се потсетиме на сите најголеми евровизиски хитови, вклучувајќи ги и македонските учесници низ годините, а посетителите ќе имаат можност да уживаат и во новите песни од Евровизија 2018. Влезот е бесплатен, а добредојдени се сите фанови кои го следат овој музички натпревар“, велат организаторите на настанот.
сите 90 | | | веќе видена

Европската Унија може да го намали финансирањето за земјите кои не го почитуваат владеењето на правото. Ваков предлог доставила Европската Комисија при претставувањето на планот за финансиската рамка на Заедницата по излегувањето на Велика Британија од нејзините структури. „Новите преложени мерки ќе и овозможат на ЕУ да го запре, намали или ограничи пристапот до финансирање, на начин што е соодветен на сериозноста и обемот на недостатоците на правниот поредок“, се вели во соопштението на Европската Комисија.
сите 29 | | | веќе видена

Британскиот премиум произведувач Бентли призна дека неподготвено го дочекал бранот на електрични автомобили, но оти тоа станува приоритет на компанијата. Бентли во средината на март во Женева го претстави првиот свој модел на електричен погон, SUV Bently Hybrid со 3,0 литарски V6 турбобензиски и електромотор кој овозможува домет до 50 километри. „Тоа е сјаен прв чекор, но мораме да направиме повеќе од само еден хибрид“, рече новиот директор на компанијата, Адријан Холмарк. По неподготвениот старт, Бентли ја менува стратегијата за да остане конкурентен на брзорастечкиот пазар на електрични автомобили. Со тоа, од компанијата најавуваат електрична верзија на своите модели до 2025, а прв потполно електричен модел би требало да дебитира во наредните пет години.
сите 18 | | | веќе видена

Последниве години се почесто во Србија на страниците на учебниците за ученици од паралелките на основно образование или на тестовите за приемни испити се наоѓа по некое прашање или пример врзан за современите јавни личности со цел на учениците да им се доближи содржината, а тоа обично наидува на поделени реакции, особено кога станува збор за претставниците на фолк музиката. Ист е случајот кога на социјалните мрежи е објавена фотографија од учебниците за петто одделение од основно училиште во кои се најдоа стихови од песната на Светлана Цеца Ражнатовиќ, „Громе мој“. „Стихот „Сечаш ли се лепи громе мој, некада је тло под нама пуцало!“, се наведува како пример во една од зададените задачи.
сите 41 | | | веќе видена

Извлечени двојките за Ф-4 во Келн, Вардар за противник го доби Монпеље, додека во другиот двомеч ќе играат ПСЖ и Нант. На патот до завршниот турнир Вардар прво беше прв во својата групата, а во четвртфиналето го елиминираше европскиот великан Кил. Финалниот турнир во Келн се игра викендот на 26 и 27 мај, Вардар таму ќе го брани трофејот освоен лани.
сите 108 | | | веќе видена

Автомобил слета во реката Луда Мара од последниот мост на излезот од кавадаречкото село Ваташа. Од службата за итна медицинска помош при Здравствениот дом Кавадарци и кавадаречката полиција за МИА ја потврдија сообраќајната несреќа. Засега, како што велат, не можат да дадат повеќе детали. Од полицијата најавија информации дека ќе има во текот на денот. фото: МИА
сите 27 | | | веќе видена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Израел не сака војна со Иран, само еден ден откако објави информации за кои тврди дека се докази за тајните напори на Техеран да се стекне со нуклеарно оружје и покрај Договорот од 2015 година за ограничување на иранската нуклеарна програма. „Никој не сака таков развој на настаните. Иран е тој што ги менува правилата во регионот“, посочи Нетанјаху за Си-Ен-Ен одговарајќи на прашањето дали Израел е подготвен да влезе во војна против Иран. Нетанјаху синоќа изјави дека неговата Влада има „половина тон“ тајни ирански документи кои покажуваат дека Техеран има програма за нуклеарно вооружување. Тој тоа го нарече „големо разузнавачко достигнување“ и тврди дека документите покажуваат оти Иран лажел за своите нуклеарни амбиции пред да го потпише мултилатералниот договор во 2015 година. Иран негира дека тежнеел да се стекне со нуклеарно оружје.
сите 242 | | | веќе видена

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД веќе нема да се однесуваат како светски полицаец, ниту пак ќе трошат многу пари за такви цели. „Се помалку сакаме да бидеме светски полицаец. Со децении трошевме огромни пари за поддршка на редот во светот, но тоа не треба да биде наш приоритет. Ние сакаме да воспоставиме ред кај нас и да ја обновиме нашата земја“, изјави Трамп на прес-конференција со претседателот на Нигерија, Мохамед Бухари. Американскиот претседател ја смета за недопустлива ситуацијата со иранската нуклеарна програма, но тој не кажа дали Вашингтон ќе излезе од заедничкиот сеопфатен план. Додаде дека повлекувањето на САД од нуклеарниот договор со Иран ќе биде позитивен сигнал за Северна Кореја. Според неговите зборови, средбата со лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, би можела да се одржи во демилитаризирана зона или во Сингапур. На прашањето дали состанокот навистина ќе се одржи, Трамп одговори: „Мислам дека да“.
сите 24 | | | веќе видена

Јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин побара денеска од ОН да помогнат во проверките за планираното затворање на севернокорејскиот полигон за нуклеарни тестови. Мун барањето го упатил во разговор со генералниот серкетар на ОН, Антонио Гутереш, јави Јонхап. Пјонгјанг вети затворање на полигонот за нуклеарни проби во Пунгје за да гарантира транспарентно своја посветеност за прекин на сите нуклеарни и ракетни проби
сите 146 | | | веќе видена

Поради водоводен уличен дефект на цевка Ф 100 мм на ул. „Костурски Херои“ бр. 6, прекин во водоснабдувањето ќе имаат дел од корисниците од ул. „Костурски Херои“ во општина Центар од 08:30 часот до завршување на работите. Од РЦУК известуваат и дека поради чистење и хлорирање на резервоар Моране (викенд населба), можно е да има мал прекин на водоснабдување во село Моране општина Студеничани од 09:00 часот до завршување на чистењето.
сите 74 | | | веќе видена

Шефот на воениот комитет на НАТО, чешкиот генерал Петр Павел, негира дека Русија е подготвена да предизвика поголем вооружен судир. Тој предупредил дека Москва настојува да го убеди светот дека нејзиниот модел е подобар од либералната демократија и дека руската доктрина не разликува мир и криза, туку верува во постојан судир, кој се менува само во интензитетот и средствата што ги користат страните. „Русија не прави разлика меѓу мирот, кризата и војната. Руската доктрина во суштина зборува за постојан судир, кој се менува само во интензитетот и средствата што се користат. На сегашната состојба Русија гледа како на информативен судир со користење кибернетски средства, социјални мрежи, пропаганди и неточни информации, но исто така и разни обиди да влиае на политички план“, рекол Павел. Шефот на воениот комитет на НАТО изјавил во интервју за чешката новинска агенција ЧТК дека не гледа оти Русија е насочена кон тоа да предизвика некој голем регуларен вооружен судир. Според него, акцентот што Русија денеска го ...
сите 13 | | | веќе видена

next