Македонија 365

Општината Канепи во јужниот дел на Естонија на своето знаме има слика од канабис затоа што името на општината на естонски значи канабис. Градоначалникот на ...
сите 4 | | | веќе видена

По повод предстојниот Самит на земјите од Западен Балкан во Софија, Република Бурагија, Обединетата македонска дијаспора (ОМД), и покрај пораките канализирани ...
сите 18 | | | веќе видена

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите ...
сите 227 | | | веќе видена

Рамазан е време на пост, молитва, солидарност и милосрдие, во кој муслиманските верници целодневно се воздржуваат од конзумирање храна, цигари, но и од лоши ...
сите 35 | | | веќе видена

Добитник на гран при наградата на 20-тото јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на монодрама Битола 2018 година е претставата „Контрабас“ на актерот ...
сите 26 | | | веќе видена

Денеска во Софија во организација на фондацијата „Бугарска меморија” се одржува протест против одлуката на Светиот синод на Бугарската православна црква да не ...
сите 43 | | | веќе видена

Судското рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“ во кој се обвинети поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков, поранешната министерка за внатрешни работи Гордана ...
сите 121 | | | веќе видена

Бугарскиве историчари кои сега ќе ја интерпретираат македонската историја, 100 години не успеваат да се „договорат“ со српските, кој која битка ја добил, кој ...
сите 3 | | | веќе видена

Косовскиот претседател Хашим Тачи синоќа рече дека никогаш нема да зборува за поделба на Косово или за размена на територии, а смета дека оваа тема се појавила ...
сите 76 | | | веќе видена

Поради одлуката на Доналд Трамп, да ја пресели американската амбасада во Еурусалим, турскиот амбасадор бил повикан во Анкара. – Соопштува Амбасадата на Турција ...
сите 163 | | | веќе видена

Македонскиот тим, кој оваа година скромно броеше 9 натпреварувачи зеде учество на Светскиот шампионат во боречки вештини кој се одржа во Сер – Република Грција ...
сите 3 | | | веќе видена

Од Приштина би можело да се бара да го смени Уставот, за да може да излезе во пресрет на конечен договор со Белград, пишува денешното издание на „Коха диторе“. ...
сите 18 | | | веќе видена

next