Објавени први слики од внатрешноста. Во очи на големата премиера која ќе ја има на автомобилскиот саем во Франкфурт, Suyuki објави неколку фотографии од спортската изведеница, Suzuki Swift Sport. Иако деталите и податоците за автомобилот сеуште се држат во тајност, она што го откриваат сликите е уредување на внатрешноста со изобилство на спортски детали. Сепак, за цената и датумот за почеток на продажбата ќе треба да почекаме до премиерата во Франкфурт, најавуваат од Suzuki. Иако Suzuki објави неколку слики од Swift Sport, тие се уште нудат само мал поглед на новиот спортист. Новиот преден браник со големи агресивни рабови и новата предна решетка му даваат на лицето на Swift поспортски карактер, додека автомобилот е опремен и со големи алуминиумски тркала во облик на дијамант. Сè уште чекаме целосна слика од задниот дел на Swift Sport, но сликите откриваат спортски црн дифузер со две големи издувни цевки.
сите 35 | | | веќе видена

Новиот 208 Allure Premium може да се пофали со панорамски сончев покрив и 16-инчни алуминиумски тркала. Peugeot, актуелната летна сезона ја игра со појачан состав во кој моделот 208 доби нов пакет на опрема Allure Premium Special Edition, кој веќе е во продажба. Како стандардна опрема таа доаѓа со 16-инчни алуминиумски тркала со црни мат детали, заедно со затемнети задни прозорци и палета од десет бои. Производителот верува дека на дамите посебно ќе им се допадне новата “Orange Power ” боја. Додатната опрема вклучува панорамски сончев кров, внатрешно амбиентално осветлување, ретровизори со греење, плус задни сензори за паркирање и камера за помош при возење наназад. Под хаубата, 208 Allure Premium Special Edition го користи 1.2-литарскиот трицилиндричен бензински мотор со 81 kW (110 КС) кој овозможува забрзувањето од 0-100 километри на час да трае 12.2 секунди. На европскиот пазар овој автомобил се продава за цена од околу 18.000 евра.
сите 59 | | | веќе видена

Возачот на Repsol Honda, Марк Маркез ги надмудри конкурентите за титулата и ја зголеми предноста во генералниот пласман. Возачот на Repsol Honda, Марк Маркез ги надмудри конкурентите за титулата и ја зголеми предноста во генералниот пласман. Возачот на Movistar Yamaha, Валентино Роси, иако заврши на четвртото место, поради погрешна стратегија не успеа да се вклучи во борбата за првата позиција. Дани Предроса успеа да ја освои втората позиција и на крајот стигна до своето 150-то место на подиумот, а Маверик Вињалес, кој во седмиот круг се наоѓаше на десетата позиција, на крајот сепак успеа да заврши како трети. Маркез сега има предност од 14 поени во однос на Вињалес додека пак Роси се наоѓа на четвртата позиција со заостанување од 22 поени. Трката во Брно започна на влажни услови но веднаш после загревачкиот круг, еден дел од патеката почна да се суши. Маркез веднаш … ( кон интегралниот текст )
сите 16 | | | веќе видена

Јапонските производители планираат изградба на погон во САД вреден 1,6 милијарди долари. Toyota и Mazda се чини на време согледаа дека иднината на автомобилите лежи во возилата на електричен погон. За таа цел тие заедно решија да инвестираат 1,6 милијарди долари во САД за да изградат фабрика која ќе работи на развој на технологии за електрични возила. Одлуката за ваквата инвестиција ја поздрави и новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, кој на својот Твитер профил истакна дека во заедничкиот погон на Toyota и Mazda ќе се вработат околу 4,000 луѓе.
сите 29 | | | веќе видена

Tesla спаѓа во конкурентите кои имаат способности кои ние ги немаме Во интервју за сајтот на Volkswagen, извршниот директор на VW-групацијата Херберт Диес изјави дека VW има многу што да научи од американскиот производител за автомобили Tesla. „Околу половина од инженерите на Tesla се софтверски експерти, додека во основната марка на VW тие се во многу помал број“, рече Диес. Според него Tesla има добри електрични мотори, брза мрежа за полнење, автономна технологија за возење, интернет конекција и нов пристап за дистрибуција на возилата. “Ова покажува дека треба значително да се подобриме, можеме да го направиме тоа. Намерно се споредуваме со Tesla. „Целта ни е користејќи ги нашите способности не само да ги достигнеме, туку и да ги надминеме”, заклучи Диес, кој инаку вози електричен VW Golf.
сите 6 | | | веќе видена

На хајтек свеченост организирана во Холивуд беше претставено осмото поколение на Rolls-Royce Phantom. Кралските семејства сега можат да спијат мирно – добија нова луксузна лимузина со која ќе сакаат да се возат и помладите генерации. Автомобилскиот кралски луксуз има свое име: Rolls-Royce! Моделот Phantom присутен на пазарот од 1925 година почнува да ја живее својата осма етапа. Очигледно времето има некоја поинаква димензија во Rool-Royce – во изминативе 90 и кусур години по кралските дворови се паркирани само седум разни варијанти. Осмата ќе биде на располагање од идната година. На прв поглед се чини дека тоа е благ редизајн на постоечката верзија. На таа забелешка, конструкторите одговараат со колнење дека кај новиот модел навистина сé е ново. Ако околу тој факт и може да се дискутира, вградената технологија ги отстранува сите дилеми. Носечката структура сега е изработена од алуминиум, што би требало да значи ослободување на одредена количина на килограми во корист на вградување поголема (ако е тоа можно) ...
сите 6 | | | веќе видена

Подолга поширока и пониска, со понуда од три бензиски и еден дизел со распон на моќност помеѓу 84 и 100 КС, четвртата генерација на Rio се спортивставува на лавината од европски новодејденци. Класата „околу 4 метри“ од летово ќе биде збогатена со серија од нови модели. Како противтежа на европската доминација, Kia ја нуди четвртата генерација на својот модел. Иако Rio ќе се произведува исклучиво во корејските погони, тој во целост е насочен кон задоволување на европските вкусови. Тој пристап досега на Kia и носеше успех што се огледа во околу пола милион продадени примероци од претходната генерација. Гледано од естетски аспект корејците веќе преминуваат во фаза каде што еволуцијата и минатиот труд претставуваат идеја водилка. Токму поради тоа кај целосно новото Rio можеме да ги препознаеме основните линии кои го красеа и претходникот. Зголемувањето на должината (4.065 mm) и широчината (1.725 mm) заедно со намалување на височината (1.450 mm) допринесуваат кон поспортски изглед, но дилиеми околу потеклото ...
сите 5 | | | веќе видена

Пред точно 100 години, Ford го лансираше моделот TT кој се смета за претходник на современите комерцијални возила. Денешните пикап и комбинирани комерцијални возила, во Ford имаат едновековна традиција. „Неверојатно е тоа што денешните комбиња, во однос на првичниот изглед, се милиони километри далеку од Моделот ТТ. Но, во основа, тие ја вршат истата работа за што и биле дизајнирани пред сто години – обезбедување флексибилни начини за движење на бизнисот“, вели Ханс Шеп, генерален менаџер на комерцијалниот програм во Ford Европа. Ford Motor Company кој е формиран во 1903 година, по само 14 години ја увидува потребата за конструирање на возило кое ќе може да превезува разновиден товар. Тогашниот бизнис со широко отворени раце ја дочекува можноста за пренос на товар со тежина до еден тон. Цврстата носечка шасија на Ford TT овозможувала прилагодување на товарниот простор на возилото спрема различните потреби на клинетите. Од техничките специфики се издвојува вградувањето на гуми кои биле полни со воздух, а ...
сите 3 | | | веќе видена

Антимонополските регулатори при Европската Комисија го истражуваат можното картелското здружување на германските авто производители. Во мега аферата се вклучени Volkswagen, Audi, Porsche, Mercedes и BMW. Дали германските производители на автомобили формирале недозволен Картел? Ова е прашањето со кое деновиве интензивно се бават регулаторите од Брисел. Ако се потврдат наводите, аферата Dieselgatе би изгледала како детска шега. Медиумската лавина најпрвин ја покрена германскиот магазин Der Spiegel. Пред неколку дена тие ја објавија темата со која интензивно се бават регулаторите на Европската Комисија задолжени за антимоноплско здружување. Од тој момент акциите на инволвираните фирми се намалија (VW за 2.8%, Daimler 3.4% и BMW 2.5%) а управните одбори постојано заседаваат. За што се обвинети? Треба да се потсетиме дека слободната економија никако не оди под рака со договарање на конкурентите, а на штета на потрошувачите. Со други зборови монополот е забранет – казните за прекршителите се драконски. Сетете се ...
сите 13 | | | веќе видена

А2 мотоциклите се мостот за оние возачи кои не сакаат повеќе да возат мотоцикли со зафатнина од 125cc но кои се уште не можат да возат мотоцикли од А категорија. А2 мотоциклите се мостот за оние возачи кои не сакаат повеќе да возат мотоцикли со зафатнина од 125cc но кои се уште не можат да возат мотоцикли од А категорија. Возачите кои спаѓаат во оваа категорија можат да возат мотоцикл кој има најмногу 47 коњски сили. А2 категоријата вообичаено ја имаат лица на возраст помеѓу 18 и 23 години. Но сепак тоа не значи дека треба да имате лимитиран избор на мотоцикли бидејќи се повеќе производители сега нудат машини со зафатнина помеѓу 250-500cc. Еве го нашиот избор на најдобри пет мотоцикли кои спаѓаат во оваа категорија. KTM RC 390 Овој мотоцикл е навистина интересен. Инспириран од Moto3 машината на КТМ, RC390 има едно цилиндричен мотор, челична рамка и алуминиумска задна вилушка. Лесен е за возење и со него ќе можете да влегувате во свиоците како Џек Милер. Можете да го погледнете во салонот на Динамикс. ( ...
сите 8 | | | веќе видена

Фирмата Vromos од соседна Бугарија специјализирана за теренски возила ја преработи Toyota Hilux во 6×6 верзија. Mercedes AMG G63 6×6 не е веќе сам на тронот на ултимативни, луксузни теренци. Нему му се придружи Toyota Hilux која е преработена од бугарските специјалисти за теренци од фирмата, Vromos. Со преработката се опфатени продолжување на каросеријата, потоа вградувањље на уште една задна погонска оска, нови бандажи и специјални гуми. Со тоа драматично се зголемува проодноста на хајлуксот со три оски. Иако цената сеуште не е објавена секако таа ќе биде далеку пониска од ултимативниот Mерцедес чија почетна цена е поставена на околу 450 илјади евра. Секако тоа не претставуваше пречка, богатите арапски клиенти да чекаат во ред за својот примерок. Иако ова не е прва обработка на големиот теренец на Toyota (ја паметиме Arctic изведбата за потребите на Top Gear) нам никогаш не ни била (барем географски) поблизу една ваква ултимативна теренска изведба.
сите 3 | | | веќе видена

Со помала тежина и со турбо мотор од 260 КС, Insignia GSi постигнува подобри резултати од претходната генерација на Insignia OPC. По 15 години Opel ја враќа старата ознака GSi (Grand Sport injection) со која ги означуваше спортските изведеници на големо-сериските модели. Привилигеијата на враќање на претходната ознака и припадна на свежо претставената Opel Insignia. Иако претходникот со ознаките на OPC (Opel Performance Center) беше опремен со 2.8 литарски V6 кој развиваше 325 КС, новиот GSi со 2.0 литарски турбо и 260 КС, на патеката Нирбургринг постигнува подобри времиња. Тоа се должи на помалата тежина од 160 kg потоа на новата шасија со Flex Ride систем како и на новоразвиениот систем за пренос. Менувачот со 8 степени силината ја пренесува на сите четири тркала а распределбата на вртежниот момент е доверена на Torque Vectoring системот. Овој пакет заедно со трите мода на пренос (Standard-Tour-Sport), препознавајќи ги условите на патот и параметрите на возилото, во секој момент ќе знае што е потребно да ...
| | веќе видена

Компактот на Hyundai добива спортски, N-пакет со максимални 275 КС со што отворено им се спортивставува на постојните GTI, OPC, RS, Type R, … ривали! Отсега спортските изведеници Hyundai ќе ги означува со буквата, N. Зошто токму со N корејците решија да им се спортивстават на етаблираните играчи од GTI друштвото? Логично делува објаснувањето дека тоа се должи на името на развојниот центар во N amyang како и испитувањата извршени на позната патека N ürburgring. Сосема доволни аргументи во прилог на спортскиот карактер на i30 N. Премиерата на првата N-изведба е резервирана за третата генерација на моделот i30. Додека останатите модели чекаат да го добијат црвеното N, ќе се задржиме на најпривилегираниот помеѓу нив. Во суштина говориме за турбо мотор од два литра кој се полни преку директно вбризгување од 200 bar. За оваа прилика тој е подесен да испорачува 250 во послабата односно 275 КС во посилната верзија. Преносот на предната оска се одвива преку менувач со двојна спојка кој располага со шест степени на ...
сите 9 | | | веќе видена

По подолго време Mercedes се враќа во пикап сегментот, сега тоа го прави со X-Class кого го произведува во тесна соработка со Renault-Nissan алијансата. Со X-Class, Mercedes-Benz ја збогатува својата понудата со возила од track односно pick-up сегментот. Иако тоа не е прво возило со ваков карактер кое излегува од Штутгард, сепак овој пат настапот е долгорочно планиран. Прогнозите велат дека до 2026 сегментот ќе порасне на 1.1 милиони единици што е пораст од цели 43%. Тој тренд многу наликува на пазарот на SUV возила кој е во постојана експанзија со тенденција на проширување на сите класи. Како што и доликува, Mercedes-Benz нуди адекватен одговор на сите предизивици. За очекување е влезот во новата класа да се реализира со постојните партнери. Заедничкото производство на Citan кој е изработен во соработка со Renault Nissan алијансата (пандан на Kangoo), претставува одлична основа за продлабочување на соработката. За таа цел при конструирањето на X-Class употребена е шасија од веќе етаблираниот Nissan Navara. ...
сите 4 | | | веќе видена

Пеколните долги, жешки, летни месеци се во полн ек, и сега повторно се активираат екстремните брзински трки на скопските булевари и улици, а увидните екипи во СВР Скопје ќе бидат сведоци на трагичните завршетоците на „сулудите возења“ со автомобили и мотоцикли, најчесто заради некаква „кладба“ или како „доказ“ за храброст на многу млади луѓе. Ваквиот негативен тренд е се популарен на нашите булевари и улици, го има се повеќе и повеќе од година во година, а сообраќајната полиција која за жал никогаш не е на „вистинското место и вистинското време“, ќе прави напори и експерименти да диригира со ритамот на улицата за да ги спречи овие „адреналински игранки“ на младите. Дали ќе успее во тоа, секако дека ќе дознаеме. Но, изгледа со таквото однесување, многу млади „купуваат“ само статус во овој систем, за кој тие велат дека ова опшество е со изразито погрешни и изместени вредности на живеење. За ова, деновиве многу малку слушаме преку медиумите дека на булеварите и улиците во Скопје и оваа година (како и минатата ...
сите 3 | | | веќе видена

Сакаме да вложиме во иднината, во македонските тркачи, во безбедноста на патиштата, во мирен сон за сите граѓани. Да ги тргнеме децата од патот на пороците. Наместо да пишуваме за жртви од сообраќајни незгоди, да пишуваме за нови рекорди и успеси на нашите натпреварувачи. Следејќи ги коментарите на јавноста по повод најавената акција на МВР против несовесните возачи на мотоцикли заклучувам дека на мото сцената во земјава и треба сериозна работа. Прво сакам да расчистам нешто. Јавноста го формира мислењето за сите нас според постапките на поединци. Поединци кои едноставно не се моторџии, туку позери. За жал таквите станаа синоним за моторџии, поминувањето со 200 по Партизанска не ги прави мангупи, напротив. За жал во секоја категорија на учесници во сообраќајот има вакви исклучоци. Има и пешаци кои не се ни вртат кога преминуваат улица, но не се сите такви. Има и возачи на автомобили кои повеќе гледаат во мобилните телефони отколку на … ( кон интегреланиот текст )
сите 4 | | | веќе видена

Британскиот производител ги објави рендерите од финалниот изглед на хипер спортистот Valkyrie чиј развој ќе биде завршен до почетокот на иднината година. Кога пред две години се сретнаа господата Дитрих Матешиц и Адриан Њуи целиот автомобилски свет се претвори во исчекување. Што тоа договараат сопственикот на F1 екипата на Red Bull и инженерскиот маг од тркачкиот автомобилизам. Подоцна се дозна за темата – хипер автомобил со патна спецификација. Од првите најави до верзијата која сега се објавува, развојот помина преку решавање на системиски дилеми. Во дилемата дали да се бараат приватни инвеститори или пак продукцијата да се довери на етаблиран производител, идеаторите се решија за втората варијанта. Дефинитивно, Valkyrie ќе излегува од погоните на Aston Martin. Техничката дилема околу вградување на соодветен агрегат е водена помеѓу шест цилиндерски битурбо и атмосферски мотор со двојно повеќе цилиндри. Во поглед на тежината и двете варијанти се речиси идентични а V6 моторот ја губи битката по однос на ...
сите 4 | | | веќе видена

Додека Maserati се двоуми околу сериската продукција на Alfieri, дизајнерот Сергеј Дворницкии ја предлага новата воодушевувачка студија, Genesi Concept. Прикажан 2014-та на Geneva Motor Show концептот Maserati Alfieri ги воодушеви фановите, но се чини дека неговата сериска продукција нема да ја доживееме. Знаејќи дека носечкиот модел на производителот од Модена, GranTurismo е веќе во одминати години, дизајнерот Сергеј Дворнитскии за пасионираните лубители на возењето предлага високо перформантен стилски двосед кој е наречен Genesi Concept . Задржувајќи ги традиционалните стилски елементи на Maserati, Дворнитскии во предложениот концепт инкорпорира дизајнерски решенија прикажани во Alfieri. Резултатот од тој микс е преточен во прекрасен спортски двосед достоен на богатата ризница на Maserati но воедно и предвесник на нов пристап во дизајнирањето на спортско-луксузни болиди. Профилот на Genesi Concept е елегантен и стилски додека екстремно нискиот преден дел заедно со агресивниот завршеток ја даваат потребната ...
сите 3 | | | веќе видена

Ако влезе во сериско производство Godsil Manhattan V16 ќе успее да ја поврати американската гордост во градење на хипер луксузни автомобили. Кога само ќе помислиме на луксузот и перформансите кои во минатото ги испорачуваа еден Duesenberg, Packard или пак еден Cadillac, просто не фаќа носталгија за америчките луксузни лимузини. Со денешната реалност каде што британски Rolls-Royce е осамен на пиедесталот на луксузот, никако не можат да се помират американците. Поготово не одговорните од Godsil Motorcars (оснивач: Џесон Годзил) кои како одговор го подготвија концептот Godsil Manhattan. Ривалот на Rolls-Royce всушност претставува современа интерпретација на Duesenberg од триесетите години. Огромната силуета се должи на необично долгата хауба, потоа на тркалата од 22 инчи како и на растојанието помеѓу оските од цели 340 cm. Кога Godsil Manhattan ќе се погледне од оваа перспектива, дури и Rolls-Royce Phantom изгледа како скромен седан. Во склад со пропорциите димензионирани се и останатите механички компоненти. ...
| | веќе видена

Започнувајќи од 2019 година сите нови модели на Volvo ќе имаат вградено погонски електромотор кој кај хибридите ќе биде комбиниран со постојните бензинци и дизели, додека кај чистите електрични автомобили ќе делува самостојно. Кога во 2010 година кинезите од Zhejiang Geely Holding Group (GEELY) го купија Volvo од тогашниот сопственик Ford, фановите беа многу скептични околу иднината на најголемиот шведски производител. Се случи токму спортивното. Volvo не само што не изгуби од својот технолошки шарм туку управата на Geely додатно го стимулира развојот. Растечките продажните резултати најдобро ја покажуваат намерата на кинеските газди. Трендот на постојан технолошки развој деновиве резултира со изјавата на првиот човек на Volvo, Хакан Самуелсон, во која се обелоденува планот на шведскиот премиум бренд. Според него во периодот помеѓу 2019 и 2021 година Volvo ќе претстави пет нови, целосно електрични модели. Покрај нив ќе се произведуваат и постојните модели кои се опремени со бензиски и дизел мотори, но сите ...
сите 13 | | | веќе видена

next