Кој купува возило со разум сериозно ќе се замисли околу понудата на Peugeot 301. Поволната цена, заедно со преработениот дизајн и новите пакети на опрема уште посилно притискаат на страната на логичното решение. Пежо 301 е конструиран за наменски одредена клиентела. И се продава само на определени пазари помеѓу кои европскиот е надвор од сферата на интерес. За цела среќа нашиот пазар е на списокот во кој се пласира дел од годишното производство кое брои преку 100 илјади примероци. Сега на Peugeot 301 благо му се затегнати борите. Идејата е да наликува на новите членови на семејството. Во карактерот не е чепкано, ниту пак за тоа имало потреба. Тој и понатаму останува неодолива понуда за пазарите кај кои процесот на моторизација во минатото е сопрен, па потоа забрзано е развиван. Фер ц ена за „голема количина“ возило Кога ќе се извагаат вложените средства со добиената противвредност, тогаш секој ќе може реално да процени дали вреди да се инвестира во ова возило. Токму на таа логика се заснова одлуката на ...
сите 8 | | | веќе видена

Несомнено возењето за некои претставува вистинска уметност, а за други нужно зло. Што смее, а што не смее да се прави со менувачот на степени на пренос (менувачот на брзини)? Со овој чуствителен дел од автомобилот првите „проблеми“ се јавуваат уште во авто школите каде што се стекнуваат првите возачки искуства. Несомнено возењето за некои претставува вистинска уметност, а за други нужно зло. Што смее, а што не смее да се прави со овој чуствителен дел од автомобилот. Иако теоријата и праксата на возењето често се сосема спротивни, а повеќето возачи стекнуваат и некои не така добри навики поради кои нивниот автомобил на овој или оној начин трпи, понекогаш е добро да се почне со стекнување на нови навики и да се вратиме на лекциите од авто школите. Прва и најважна лекција е промената на брзините. Начинот на нивна промена освен што влијае на потрошувачката на автомобилот, тој влијае и на ефикасната употреба на силата на моторот. Неспретното менување на брзините влијае и на удобноста при возењето. Сево ова се ...
сите 5 | | | веќе видена

Opel продолжува со спроведување на амбициозниот план и интензивно претставувањето на нови модели. Така веќе месецов ќе биде претставено новото Opel Vivaro. Opel Vivaro е навистина сестран. Тој служи како флексибилен и одговорен колега на работа, а истовремено е многу ефикасен транспортер. Благодарејќи им на многуте можности за конфигурација, овој модел е најпродаваното комерцијално возило од широката гама на Opel. Сега Vivaro отвара ново поглавје – со комфорните и функционални патнички верзии Vivaro Turer и Vivaro Kombi – се веќе најавени од Opel. И двата новитети, кои наскоро ќе бидат достапни за нарачки, ги имаат познатите својства – првокласна опрема и комодитет кои се на слично ниво како и патничките автомобили, потоа варијаблите за конфигурацијата на седиштата, и сето тоа пропратено со иновативни технологии и системи за асистенција. Тука ќе се најдат темпомат со лимитатор на брзината, управувач обложен со кожа, како и светла за магла, кои се дел од стандардната опрема на сите три верзии на моделот ...
сите 2 | | | веќе видена

Ултралуксузен превоз кој претендира да влезе во суперлуксузната класа на Маybach и Rolls Royce. Ова е VIP превоз кој би гo посакале и најголемите светски ѕвезди. Можеби најлуксузниот Sprinter до сега, доаѓа во аристократска комбинација на кожа и алкантара. За многумина, комбињата представуваат идеално фамилијарно или VIP возило. Тие нудат убедливо најголем простор и комфор при патувањето, а како што гледаме, лесно може да се заклучи дека нудат и најголем луксуз. За тоа се погрижиле тјунинг работилниците, Carlex и Autokontender. Тие си поставиле задача е да ве натераат повеќе да сакате да се возите во Sprinter отколку во S класата на Mercedes или во Maybach. Поголемиот дел од произведувачите на комбиња во својата понуда имаат вклучено и врвно опремена верзија, која најчесто служи како шатл сервис или како VIP возило. Обично се конфигурирани така да позади имаат четири независни фотељи и убаво тапацирана површина на страничните ѕидови. Сепак, кога говориме за овој Sprinter, дизајнерите отишле неколку чекори ...
сите 3 | | | веќе видена

Brabus Rocket 900 Cabrio е создаден на база на Mercedes S 65. Со 900 КС и 1.500 Nm тој е во состојба да ги собори сите рекорди за фабричките кабриолети. Што да се каже, освен – совршенство. Brabus е фирма која предизвикува стравопочит. Тјунирањето на автомобилите со себе носи и многу компромиси, но Brabus со својата прецизност и дисциплина не дозволува нешто такво. На големите светски салони за автомобили, нивниот штанд секогаш предизвикува големо внимание. Восхитувањето доаѓа од цифрите кои ја означуваат снагата – “550”, “650”, “850” и сега “900”! Тоа се ознаки за силата на кабриолетот изработен на база на S класата, поточно, S 65. По интервенцијата на Brabus, зафатнината на V12моторот е зголемена од стандардните 6.0 на 6.3 литри. Тоа е постигнато со новата радилка која е прилагодена кон подолгиот од на клиповите. Променети се и издувната гранка, поставени се нови турбо-полначи со поголеми компресори како и всисната која е хармонизирана со новите инјектори. Интересно е што максималната снага од 662 kW (900 ...
сите 2 | | | веќе видена

Пикторескното туристичко гратче од медитеранското крајбрежје на Италија го позајмува името за новиот Ferrari кој досега го познававме како, California. Со 600-тини расни коњи Ferrari Portofino е моментно најсилниот кабриолет на светот. Додуша конструкцијата со преклопување на кровот, малку ја проблематизира дефинициата, меѓутоа стои и фактот дека Portofino ги поседува сите атрибути на чистокрвен кабриолет. Многу поважно за лубителите на чистокрвни спортиви е моѓноста да се пофалат со перформансите на нивната црвена „играчка“. А Portofino нема да го разочара ниту најзагрижениот лубител. Првата стотка се фаќа за 3.5 секунди, со забрзување кое трае до над 320 км/ч. Освен наново обработениот V8 турбо мотор со вoлuмен од 3.855 ccm, врвните перформанси ги овозможува и олеснетата носечка конструкција за која е се потрошени алуминимум и карбонски влакна. Добро, знаеме дека Ferrari купуваат врвните познавачи, но ако некој добро стоечки татко сака да го почасти своето дете со Portofino, својата совест ќе си ја покрие ...
сите 26 | | | веќе видена

Од Maserati најавија дека новиот Ghibli GranLusso ќе биде претставен за време на изложбата Chengdu Motorshow во Кина. Моделот на Maserati, Ghibli GranLusso добива свој наследник. Четири години по премиерата пристигнува освежената верзија на моделот Ghibli GranLusso. Новиот модел ќе биде опремен со нови предни и задни браници со хромирани апликации, нова предна решетка повторно со хромирани елементи, заден дифузер, … Oд компанијата коментираат дека дизајнерите успеале да ја подобрат и аеродинамиката на автомобилот. Maserati Ghibli GranLusso ќе се разликува не само со неговите промени во дизајнот, туку и со голем број нови технолошки иновации. Основни акценти меѓу нив се приспособливите предни фарови со матрични долги светла, како и системите за поддршка на управувањето. Тие означуваат влез на брендот во сферата на автономното управување. Освежениот Ghibli исто така доби нова графика на задните фарови, а сега има и адаптивни LED светла што веќе спаѓаат во стандардна опрема. пишува Дениз Суејман
сите 54 | | | веќе видена

Можно ли е на Балканот да гледаме трки од светскиот рели шампионат? Од WRC најавија 13 рели трки за 2018 година, најголема вест е дека шампионатот се враќа во Турција, а испаѓа Полска. Новиот календар ќе биде официјално потврден на состанокот на FIA кој е најавен за следниот месец. Одлуката за разрешување на Полска, дојде по неколку безбедносни пропусти кои се случија за време на релито кое се возеше во месец јули. Три земји беа кандидати за замена на Полска – Турција, Хрватска и Нов Зеланд, со тоа што постои можност да се зголеми календарот за уште една трка односно од сегашните 13, да станат 14. Сепак, промоторот на WRC, Оливер Чиесла, рече дека 14-тото рели е тешко да се организира бидејќи организаторот од Хрватска не се согласува со летниот датум за одржување на релито, додека Нов Зеланд немаше поддршка од финансиски причини. “Не беше возможно да се реорганизира целата втора половина од сезоната за да се внесе Хрватска во тој распоред. На последните консултации со тимовите во однос на можноста за ...
сите 24 | | | веќе видена

Доколку побарате слика или синоними за зборот богатство или луксуз, големи се шансите дека негде ќе се појави и теренецот на Bentley со назив Bentayga. страничен карбонски дифузер – обезбедува подобар „проток“ на воздух во моторниот простор Тјунинг компанијата DMC успеа да го разубави овој веќе преубав автомобил, со тоа што го облече во ново руво од карбонски влакна. Имено, сеуште нема официјални податоци за тоа колку тежи овој рестилизиран луксузен SUV, но секој намален килограм значи многу, поготово ако се земе во предвид дека фабричката верзија со V12 мотор тежи неверојатни 2.440 килограми. В ерзијата со дизел мотор и седум седишта е уште потешка, односно тежи 2.538 килограми. Целта на деловите изработена од карбонски влакна првенствено е да му даде на возилото импозантна фигура. На предниот дел се наоѓа нов спојлер кој дава впечаток дека автомобилот е уште поширок, додека новите делови околу всисувачот за воздух се вградени со цел да изнудат воздишки. заден дифузер, поставен на долниот дел – го намалува ...
сите 3 | | | веќе видена

Се чини дека Volkswagen Scirocco сепак го чека светла иднина. Купе верзијата на VW Golf ќе добие ново тело, но и ново еколошко срце. Инжењерите на Volkswagen развиваат потполно нов Scirocco кој ќе се движи на електричен погон. Тој веројатно ќе вози на новата МЕВ платформа, како и идната I.D. серија. Сеуште не се знае кој пакет на батерии ќе го добие, но автономијата ќе изнесува меѓу 320 и 600 km. Базниот модел ќе добие електромотор со 170 КС, додека за посилната верзија се обезбедени 300 КС. Новиот Scirocco сигурно ќе задржи и некои од дизајнерските решенија употребени во актуелното купе, а визуелно се очекува да се потпре и на идната I.D електрична серија. (фотографиите се преземени од ревијата, Auto Express)
сите 61 | | | веќе видена

Врз база на концептот Santa Cruz од 2015 г. Hyundai подготви нов пикап за американскиот пазар. Американските дилери вршат сериозен притисок врз менаџментот на Hyundai за зголемување на понудата во сегментот на SUV/Crossover возилата. Ако се земе во обзир дека тој сегмент учествува со 30-тина проценти во вкупната продажба на тамошниот пазар, јасната порака на дилерите добива на посебна тежина. Но и без тие гласни сугестии, стратезите на Hyundai во најблиска иднина планираат настап на првиот субкомпактен SUV, Kona како и редизајн на одлично прифатениот SUV, Santa Fe кој е планиран за следната година, како и целосно нов Crossover со седум седишта. Брзиот одговор на корејскиот производител се надополнува со понуда на прво пикап возило. Иако за сега со непозната номенклатура, целонсо новиот пикап се базира на концептот Santa Cruz, прикажан пред две години. Повеќе технички детали околу механиката не се соопштуваат, но ако судиме според изгледот, автомобилската евергрин категорија во Америка, ќе добие сериозна ...
сите 4 | | | веќе видена

Pagani Huayra BC многу брзо стана најновиот моќен автомобил на кој мултимилионерите сакаат да го видат во својата гаража. Наспроти тврдењата кои велеа дека Pagani Huayra BC ќе дојде со 100 КС повеќе од претходникот, сепак овој модел има само 60 КС повеќе од „стандардниот“ модел на автомобилот. Сегани супер-спортистот е доведен до максимални 789 КС и 1.100 Nm вртежен момент. Сета оваа сила се црпи од шестлитарскиот V12 мотор со два турбо полначи, а преносот на задната оска е обезбеден преку новиот 7-степен автоматизиран рачен менувач. Новиот менувач вклучува редизајнирана електро-хидраулична активација, како и карбонски синхронизатори. Со овие промени, брзината на промена на степените на пренос, се скратува за половина, од 150 на 75 милисекунди, додека менувачот тежи речиси 40% помалку од основната верзија. Овој модел на Huayra е еден од најинтригантните кои сме ги виделе до сега, главно поради тоа што не содржи обоени карбонски влакна, туку е целосно покриен со сјаен карбон. За да се истакне овој италијански ...
сите 50 | | | веќе видена

Volkswagen ги објави првите информации во врска со новиот семејно настроен Golf, кој ќе биде прикажан на саемот за автомобили во Франкфурт. Како во случајот со својот претходник, некогашното Golf Plus издание, сега Sportsvan однадвор добива нови браници, LED предни и задни светла, но и други дизајнерски елементи. Тука е и новата нијанса на црвена боја, додека идните сопственици на овој автомобил ги очекува и модернизиран изглед на предната арматура. Најголемата новост е Discover Pro навигацијаta со 9.2-инчен екран и можноста за негово управување со движење на рацете. Инфозабавниот систем сега може да се поврзе со апликацијата за мобилни телефони, а возачот може да очекува и новости во безбедносните системи на автомобилот. Најинтересен од нив е Traffic Jam системот кој овозможува делумно автоматизирано возење до брзина од 60 km/h. Во понудата на мотори за „надуваниот“ Golf, Wolkswagen се одлучи за нов TSI бензинец и два TDI дизел мотори. Повеќе информации за моделот, Volkswagen ќе објави на 12 септември, а ...
сите 51 | | | веќе видена

Британскиот прозиводител се обидува да реши еден од најголемите проблеми кога се работи за прегледноста во автомобилите. Освен што им е цел да дизајнираат автомобили кои ќе бидат привлечни за купувачите, дизајнерите имаат задача да ги направат автомобилите и практични во возењето. Еден од проблемите со кои се соочуваат возачите на современите автомобили се широките предни носачи (столбови) на покривот, или таканаречените А-столбови. Последните неколку децении, столбовите се значително проширени од безбедносни причини. Токму затоа при движење на крстосница или при возење низ остри свиоци, пешаците, а дури и автомобилите лесно се „задскриваат“ зад овие столбови. Некои од автомобилските производители веќе одамна работат на решавње на овој проблем, па така компанијата Jaguar Land Rover (JLR) уште во 2014 г. ја развила технологијата 360 Virtual al Urban Windscreen, која им овозможува на возачите да го гледаат патот пред себе како да ги нема А и Б столбовите. Идентична технологија е употребена и за отстранување на ...
сите 6 | | | веќе видена

Пред големата премиера на саемот за автомобили во Франкфурт баварците ги открија деталите за новиот BMW M5 – ќе има рамно 600 КС. По многубројните шпионски фотографии, снимки и тизери, BMW конечно го откри својот нов модел М5. Моќен, со 4,4 литарски битурбо V8 мотор, новиот М5 произведува неверојатни 600 КС (447kW) помеѓу 5.600 и 6.700 вртежи во минута, со максимален вртежен момент од 750 Nm. Бројкиве се значително повисоки од својот претходник. На оваа семејна лимузина и се потребни само 3,4 секунди за да дојде до 100km/h додека максималната брзина електронски е ограничена на 250km/h. Јасно, од механиката најдорбото во моментов BMW го вградува и во секцијата за пренос. Аавтоматскиот М Steptronic менувач има осум степени на пренос и три опции за режим на возење: Efficient, Sport и Sport Plus. Силата од моторот се испраќа до сите четири тркала преку системот М xDrive, со можност и за 4WD, 4WD Sport и 2WD, а постои можност и за целосно исклучување на системот за контрола на стабилноста. Во стандардната опрема ...
сите 45 | | | веќе видена

Ако сте желни за патувања и возбуди, а сеуште не сте одбрале дестинација, можеби Шкотска е земјата која треба да ја посетите. Освен прекрасните градови и првокласното виски, од сега можете да престојувате во најлудото сместување кое сте го пробале некогаш. Глампинг, што во слободен превод би било луксузно кампување, во шкотскиот град Торнхил, доби сосема нов смисол, затоа што наместо да отседнете во луксузен шатор, вие можете да бидете сместени во хеликоптер од моделот Sea King. Тој го отслужил својот воен рок во Кралската морнарица, а сега е претворен во интересно туристичко сместување на Wigwams farm која се наоѓа на периферијата на градот Торнхил. Спартанскиот воен ентериер доживеал темелна реконструкција, па во внатрешноста ќе ве дочекаат луксузни материјали типични за изградба на бродови, но и модерна технологија која му е потребна на секој современ патник. Во овој хеликоптер може да се смести семејство со три деца, за кои престојот во хеликоптер би било незаборавно доживување. Можеби е време да ...
сите 3 | | | веќе видена

На Peble Beach во Калифорнија, Mercedes-Maybach довезе визија на супер луксузен кабриолет кој веќе е сигурно дека ќе оди во серија. Ултра модерен но истовремено и ултра класичене. Токму таков впечаток остава најновата визија на Mercedes – Maybach. Кабриолетот има должина од речиси 6 метри, а поставен е на големи 24-инчни тркала. Дизајнот на предниот дел е направен да изгледа како да нема крај, додека задниот дел се заострува до еден единствен раб. Овие елементи на автомобилот несомнено оставаат впечаток на еден ултра класичен ретро дизајн, меѓутоа технологијата која е вградена во овој кабриолет говори со јазикот на иднината. Доколку влезете во внатрешноста, и се сместите на едно од двете расположиви седишта, првиот впечаток е соочување со луксузот и ултра-модерноста со која зрачи секој елемент на Vision 6 Cabriolet. Ветробранското стакло служи како транспарентен дисплеј, а сите функции во него се контролираат со гестикулација. Автомобилот доаѓа со електричен погон, со моќност од 550 kW (748 КС). Оваа ...
сите 90 | | | веќе видена

Во соработка со Toyota, BMW разви фасцинантен двосед кој би требало сериски да се појави идната година. Во BMW сеуште е актуелно името, Z4. Токму под таа ознака на претстојниот „конкурс на елеганцијата“, Pebble Beach кој традиционално се одржува во Калифорнија, баварците ќе го претстават фасцинантнио концепт. Развиен во соработка со Toyota (која ја враќа ознаката, Supra), двоседот на BMW ни носи естетика од иднината. A oколу карактерот на новиот Z4 баш и не мора да се водат долги дискусии. Ниската силуета, големото меѓуоскино растојание и маркатниот нос, јасно ги ставаат до знаење капацитетите. На ниската и елегантна силуета два елемента посебно се истакнуваат: широките „бубрези“ и заштитата на главите на возачот и сопатничката(?!). Добро ако поченеме да детализираме ќе видиме дека всушност ниту еден визуелен елемент не е преземен од постојниот регал на BMW, како пример може да послужат ретровизорите кои се поставени на А-носачот. Инаку кога временските услови не дозволуваат поглед кон небото, за покривање ...
сите 13 | | | веќе видена

Colin Furze има решение за сите кои сакаат да заштедат пари ова лето спиејќи во својот автомобил. Британскиот изумител и се по популарен Youtube лик, Colin Furze во текот на годинава направи голем број на интересни изуми. Еден од неговите последни е изумот за спиење во својот автомобил. „Carvet“ е изум кој го претвора автомобилското седиште во удобен кревет, а истовремено овозможува пристап до управувачот, педалите за возење и менувачот. Со тоа се овозможува непречено возење на автомобилот. Не сме баш сигурни дека некој би сакал да вози автомобил додека спие, но ве советуваме доколку решите да пробате нешто слично, тоа да го направите на некој голем паркинг. Ако сте разумни и не ви паѓа на памет да ги користите сите можности на Carvet, паркирајте го возилото и бидете среќни дека ќе можете да се одморите од долгиот пат без притоа да правите трошоци во хотел. Она што би сакале да ве предупредиме однапред е дека со спиењето во автомобил ризикувате да бидете казнети. Во некои земји тоа е забрането, па проверете ...
сите 11 | | | веќе видена

Германскиот Continental е глобално познат по своите производи од гумарската индустрија. Но тие исто така, веќе со децении се еден од лидерите во однос на техничките иновации во други области од автомобилската индустрија. Најновиот концепт на Continental ќе биде представен на саемот за автомобили во Франкфурт, кој треба да се одржи во септември. Се работи за систем кој овозможува полнење на батерискиот пакет на автомобилите со хибриден и електричен погон без директно приклучување на полнач, односно за бесконтатно полнење. Доволно е само автомобилот да се постави на плочата за полнење, а батеријата ќе се полни со темпо од 11 киловати во временски период од 30 минути. Претпоставуваме дека инспирацијата за создавањето на ваков полнач доаѓа од мобилните телефони каде поновите модели веќе ја користат оваа технологија. Додека светот забрзано се подготвува за новата ера, за жал кај нас се е препуштено на стихијата, па не постои било каков план за систематизирање и развој на пазарот на електрични возила. Засега сите ...
сите 18 | | | веќе видена

next