Со една бензиска и три дизел верзии, можност за погон на предната или на двете оски и со рачен шестстепенски менувач или 9-степененска автоматика, доаѓа целосно новата изведба на Compas. Компактниот претставник на легендарниот американски бренд, по темелна преработка сега е повторно подготвен да ја потврди врвната репутација. И тоа на глобално ниво. Производтсвото организирано на четири континенти гарантира задоволување на широк распон на желби и очекувања. Настапот на нашиот пазар ќе се одвива преку понуда на еден бензиски и три агрегатии на нафта. Единствениот бензинец носи италијански печат кој се препознава и по самата ознака, 1.4 MultiAir2. Турбо моторот со 140 КС кој го познаваме од групациските фиатови модели, во случајов се комбинира со пренос на предната оска и шестепенски мануелен менувач. За нашиот пазар веројатно поинтересни (сеуште) се дизелите. За новиот Compas посеганто е по докажаните MultiJet нафташи од 1.6 и 2.0 литри кои ослободуваат помеѓу 120 и 170 КС. Тие доаѓаат со капацитетниот погон ...
сите 2 | | | веќе видена

BMW K1600GT е технолошко чудо. Одличен е за возење но исто така тој е и многу масивен, неговото седиште е доста високо, тежи еден тон и делува навистина застрашувачки. BMW K1600GT е технолошко чудо. Одличен е за возење но исто така тој е и многу масивен, неговото седиште е доста високо, тежи „еден тон“ (364кг) и делува навистина застрашувачки. K1600 Bagger го промени сето тоа, додавајќи му стил на мотоциклот без притоа да го уништи возењето. Сепак загуби една работа која K1600GT го прави победник: Просторот за багаж. Новиот Grand America го решава тој проблем. Дали BMW се на пат да имаат навистина добар мотоцикл? Ние мислиме дека е тоа точно. Како што кажува името, целта на BMW е преку океанот. Американците сакаат големи, моќни мотоцикли. Моделите кои се направени таму не можат технолошки да се носат со K1600. Во однос на … ( интегралниот текст ТУКА )
сите 3 | | | веќе видена

Обидот да и помогне на својата девојка во продажбата на користена Honda Accord за малку ќе завршеше со изненадувачка цифра. Кога девојката на извесен Макс Ланман решила да ја продаде својата Honda Accord произведена во 1996 за цена од $499, тој решил малку да помогне за да се подигне цената на барем $1.500. Помошта на момчето, инаку режисер по струка, се состоела во изработка на видео спот кој потоа го поставил на Youtube. При изработката на спотот нему му помогнале другарите со тоа што за читање на гласот го ангажирал својот сосед. За само неколку дена спотот станал вирален – го погледнале повеќе од милион луѓе (сега бројката се движи околу шест милиони прегледи), па веднаш паднал предлог за поставување на акуција на eBay. Почетната цена од 499 долари вртоглаво почнала да се зголемува и по постигнување на нереалните 150 илјади, била прекината од организаторот. Кога веќе продажбата на Honda Accrod од 1996 година добива епски димензии, вистинската сума за која е продадено возилото станува предмет на многу ...
| | веќе видена

Во септември годинава, Opel го претстави, Grandland X, третиот член на X-семејството, со амбиција да зафати што поголем колач од 20 процентниот пазар на СУВ возила. Заборавете на Antara, во сегментот на SUV возила со компактни димензии Opel отсега ќе настапува со Grandland X. Дисконтинуитетот со номенклатурата свое оправдување наоѓа во целосно новиот пристап. Ако Antara беше развиена во соработка со тогаш сестринскиот Chevrolet (како членки од GM групацијата), сега приказната добива нова димензија. Од минатата година Opel стана дел од франсуската PSA (Peugeot, Citroen) групација, па токму тоа е причината за француски вкус во германскиот традиционалист. Тој факт никој и не се обидува да го сокрие: Peugeot 3008 и Grandland X се развиени врз заеднички основи. Знаејќи го поведението на повеќето светски производители тоа и не преставува некој исклучок. Погледот на табелата со технички податоци ни открива низа интересни детали: на меѓусокино растојание од 2.675 mm поставена е каросерија со димензии (4.477 x 1.844 ...
сите 4 | | | веќе видена

Престижната нагарада “Das Goldene Lenkrad” која ја доделува германски Auto Bild, во сегментот на мали и компактни возила е доделена на опеловиот електричен автомобил, Ampera-e. Во предвечерјето на објавување на стратешкиот планот на Opel, кој сега ќе функционира во рамки на PSA групацијата, угледниот Auto Bild ги објави добитниците на “Das Goldene Lenkrad” (Златен управувач) наградите. Во сегментот на мали и компактни возила нагарадата на жирито составено од читатели, експерти и познати личности, ја освои Opel Ampera-e. Една од најпрестижните награди на германската автомобилска индустрија отиде во рацете на целосно електричното возило на Opel, пред се поради револуционерната технологија, нултото загадување и автономијата од преку 500 километри. На свеченоста орагнизиранa од страна на Auto Bild и Bild am Sonntag одржана во Верлин, наградата ја прими Кристијан Милер, управeн директор на инженерингот во Opel.
сите 13 | | | веќе видена

Летото одамна заврши. А, сега е можеби време да се започне со размислување за разните сезонски опасности на патиштата кои можеби сме ги заборавиле за време на летните месеци и раната есен. Со се повеќе влажни денови, намалено траење на дневната светлина и куп други фактори кои влијаат на возењето, не е лошо малку да посветите внимание на подготовка на возилото, но и ваша, доколку планирате безбедно да учествувате во сообраќајот. Исчистете ги дренажните канали – пластичниот дел на дното од ветробранското стакло, под предната хауба. Овие канали може да се наполнат со вода кога нивниот одвод ќе се блокира од паднатите лисја. Оваа насобрана вода може да прелее и да пробие во некој од електронските делови на возилото, предизвикувајќи скапа и потенцијално опасна штета. Доколку налетате на куп влажни лисја на патот опасноста е иста како да сте налетале на баричка – внимавајте и намалете ја брзина пред да поминете преку нив. Имајте на ум дека влажните лисја немаат добар контакт со пневматиците и има опасност од ...
| | веќе видена

На 29 ноември, во рамки на автомобилскиот салон во Лос Анџелес, на јавноста официјално ќе и биде претставена целосно новата генерација на Jeep Wrangler. Најкапацитетниот SUV на сите времиња добива нова итерпретација. Конечно, новата генерација на Jeep Wrangler е подготвена за настап. За продолжување на легендарната приказна подготвени се нови поефикасни мотори, голем број безбедносни системи, повеќе верзии со отворен кров, а притоа се задржува основниот, автентичен стил. Дали некој во икона од овој калибар би се осудил да го смени обликот на решетката на ладилникот? Се разбира, Jeep ниту во сон не би го направил тоа. Како новина се споменуваат бројните комбинации на отварање на вратите, ветробранот и кровот. што како резултат дава специфична персонализација на секој примерок. Во автентичен стил е изведена и внатрешноста, а притоа посебно внимание е посветено на изборот на материјали. Најавите говорат за голем комфор со кој ќе бидат почестени и возачот и патниците.
сите 4 | | | веќе видена

На штотуку завршениот SEMA Show 2017 најпопуларните модели на Hyundai беа пропуштени низ рацете на специјализираните тјунинг работилници кои се погрижија изградениот имиџ да бие пропратен со спортски перформанси. На специјализираниот автомобилски саем SEMA секоја година се собираат професионалците од цела Америка, а во последниве години и од целиот свет, за да видат што тоа специјализираните преработувачи нудат за тјунирање на сериските модели. Години наназад со темата, Hyundai се бават експерти од низа специјализирани куќи. Тука се традиционалните соработници од Aaron Vaccar Company, потоа Rockstar Performance Garage, Blood Type Racing Inc. и Bisimoto Engineering. Како што е познато вратите на SEMA се отворени само за учесниците, така што пошироката публика со продуктите се запознава посредно, преку компаниите кои изложуваат во халите на Конгресниот центар во Лас Вегас. Elantra Sport Concept Експертите од BTR Edition Elantra се позанимавале и со патната но и со натпреварувачката изведба на Elantra Sport. За ...
| | веќе видена

Automobili Lamborghini во соработка со две лаборатории од Институтот за технологии во Масачусец развија концепт за целосно ново супер спортско возило на електричен погон. Секоја личност која е во непосреден контакт со реалниот свет секако нема да се сложи со претераната амбиција на Lamborghini, но како и да е концептот Terzo Millennio е овде. Додуша не во облик на физички модел туку (засега) само како дигитализирана верзија на прекрасната дизајнерска визија, но сепак тешко некој ќе може да остане рамнодушен на изгледот на „летечката чинија“ на тркала. Проектантите акцентот го стават на пет главни точки: систем за складирање на енергијата, иновативни материјали, погонски систем, визионерски дизајн и емоциите. Стефано Доминикели, извршниот директор на Automobili Lamborghini, со задоволство ќе изјави: „Точно пред година дена потпишавме договор со Институтот за технологија на Масачусец што значеше почеток на плодна соработка помеѓу две институции во создавањето на проект кој има намера да напише важна страница ...
сите 6 | | | веќе видена

По повод 100 годишнината од постоењето, Giannini италијанската „работилница за емоции“, врз база на Fiat 500 конструира вистински болид со интегрален погон и 350 КС. Giannini има убав повод за славење. Еден век постоење мора достојно да се одбележи – конструирањето на GP4 болид се чини како одлична идеја. Со изглед кој недвосмислено асоцира на Fiat 500 но и со бројни каросериски и механички измени, Giannini во соработка со Gram Torino Engineering, се нафати на обработка на вечната тема: Fiat 500. Одважниот модел претставен пред љубителите на италијанскиот авто-спорт ќе се пропознава по ознаката Giannini 350 GP4. Веднаш паѓа во очи бројката, која секако нели, гордо го означува бројот на коњските сили впрегнати во малото градско возило. За да ја личи работа, моторот е вграден во задниот дел а погонот е на двете оски. Инаку тој е позајмен од Alfa Romeo 4C, факт кој на самиот старт буди позитивни вибрации. Неопходните промени на лесната каросерија од карбонски влакна (само 1.250 kg) ја даваат потребната ...
сите 2 | | | веќе видена

Ducati Panigale V4 2018 и официјално имаше свое деби пред мото шоуто во Милано. Новата машина со зафатнина од 1103ццм има неколку импресивни бројки: 214кс на радилица и тежина од 174 килограми. Ако сте хард кор фан на Ducati, тогаш сигурно засекогаш ќе се сеќавате на овој ден бидејќи Ducati одлучи да го напушти својот v-twin супербајк дизајн и да го направи првиот четири цилиндричен агрегат. Ducati Panigale V4 2018 и официјално имаше свое деби пред мото шоуто во Милано. Новата машина со зафатнина од 1103ццм има неколку импресивни бројки: 214кс на радилица и тежина од 174 килограми. На овој модел од страна на Италијанците повеќе се гледа како на еволуција на Ducati 1299 Panigale супербајк дизајнот. Големи промени има и кај моторот „Desmosedici Stradale“ кој има радилица под агол од 70° како и нови таканаречени „Twin Pulse“ клипови. Ова го прави агрегатот на Desmo Stradale V4 повеќе како два соединети „v-twin“ мотори. Секако, компанијата не направи промени само на … ( интегралниот текст ТУКА )
| | веќе видена

BMW, Mercedes, Ford и Volkswagen се здружија со намера да го унифицираат и зголемат бројот на станици за брзо полнење на батериите на електричните возила. Сега веќе се познати сите детали околу системот IONITY: до 2020 година треба да се инсталираат околу 400 станици за брзо полнење на електричните возила. Тие ќе бидат поставени на главните европски правци со тенденција, во идните фази, за понатамошно проширување на мрежата. Системот е унифициран и ќе може да го користат сите електрични модели на BMW, Mercedes, Ford и Volkswagen. Иако се работи за амбициозен план, реализацијата е веќе започната – до крајот на годината планирано е да се постават 20 станици од овој тип. Првите полначи ќе бидат поставени во Норвешка Германија и Австрија а растојанието помеѓу два полначи би требало да изнесува околу 120 km. Toa во моментов се смета за помало растојание отколку што изнесува автономијата на актуелната генерација на електрични возила. IONITY системот со совојот капацитет од 350 kW ќе биде во можност повеќекратно да ...
сите 3 | | | веќе видена

Викендов, Koenigsegg Agera RS, го собори светскиот брзински рекорд постигнувајќи во двата правци просечна брзина од 444.6 км/ч. Bugatti и Hennessey се тргнати од тронот. Во најбрз светски автомобил службено е промовиран Koenigsegg. Сега новиот рекорд на продукциско возило изнесува 444.6 км/ч. Фабричкиот тест возач Niklas Lilja на затворената делница на автопатот помеѓу Лас Вегас и Пахрамп, возејќи во двата правци постигна досега рекордно висока просечна брзина. Интересно е што во еден правец максималната брзина изнесувала неверојатни 455.4 км/ч додека во другиот соочувајќи се со челен ветер инструментите застанале на „само“ 433.9 км/ч. Екипата Сепак, просекот од двете возења (444.6 км/ч) беше доволен за детронизирање на досегашниот шампион Bugatti Veyron Super Sport кој се гордееше со 431.8 км/ч (резултат надминат за 12.8 км/ч). Поглед во моторот на шведскиот рекордер ни открива V8 со двојна турбо технологија и работен волумен од 5.0 литри. Резултатот е прилично добар: максимална силина од 1.379 КС и вртежен ...
сите 14 | | | веќе видена

Ресорениот министер во новата Влада најави зголемување на акцизата на дизел горивото за 3.5 денари по литар – образложение: ќе се намали загадувањето! Неколку факти се очигледни: прво, во зимскиот период воздухот во поголемите градови во државата е енормно загаден; второ, од 2011 година се увезени околу 300 илјади користени возила помеѓу кои доминираат тие што возат на нафта; трето, согорувањето на нафтата ослободува гасови (кислородни и азотни оксиди) и цврсти микро, PM10 честички. Очигледно ова беа доволно причини за прогласување на дизелот за голем виновник, па преку зголемување на малопродажната цена за 3.5 денари по литар, да се намали загадувањето и да дишеме здрав, чист воздух. Не мора некој да е експерт за да ја увиди очигледната апсурдност на објаснувањето. Апстрахирајки ги фискалните ефекти и политичката димензија на мерката, да се задржиме само на аргументите за загадувањето. Да, точно е дека дизел возилата загадуваат. Но, зарем навистина некој е убеден дека ако се зголеми цената, во истиот тој ...
сите 117 | | | веќе видена

По завршување на прес деновите на биеналното автомобилско шоу во Токио, се издвоија пет модели кои според мислењето на стручната јавност оставија најдобар впечаток. Салонот на автомобили во Токио по многу нешта се разликува од сличните автомобилски манифестации кои се оддржуваат ширум светот. На него доминираат концептните облици и технологии на иднината, но исто така и возила кои се веднаш подготвени за пазарен настап. Петте рангирани возила повеќе го отсликуваат карактерот на годинешниот Tokyo Motor Show, отколку што е тоа некаква претензија за реален приказ на вредностите на возилата. 1. Toyota Century Третата генерација на Toyota Century е дизајнирана во ретро стил. И не случајно. Ако се прашувате кој е јапонски пандан на Rolls-Royce тоа секако е најрепрезентативниот модел на Toyota. Опремен е со V8 од 5.0 литри и оплеменет со комплетната хибридна технологија со која располага најголемиот јапонски производител. И не само поради тоа туку и поради извонредниот имиџ, Century и понатаму останува ...
сите 4 | | | веќе видена

next