На Peble Beach во Калифорнија, Mercedes-Maybach довезе визија на супер луксузен кабриолет кој веќе е сигурно дека ќе оди во серија. Ултра модерен но истовремено и ултра класичене. Токму таков впечаток остава најновата визија на Mercedes – Maybach. Кабриолетот има должина од речиси 6 метри, а поставен е на големи 24-инчни тркала. Дизајнот на предниот дел е направен да изгледа како да нема крај, додека задниот дел се заострува до еден единствен раб. Овие елементи на автомобилот несомнено оставаат впечаток на еден ултра класичен ретро дизајн, меѓутоа технологијата која е вградена во овој кабриолет говори со јазикот на иднината. Доколку влезете во внатрешноста, и се сместите на едно од двете расположиви седишта, првиот впечаток е соочување со луксузот и ултра-модерноста со која зрачи секој елемент на Vision 6 Cabriolet. Ветробранското стакло служи како транспарентен дисплеј, а сите функции во него се контролираат со гестикулација. Автомобилот доаѓа со електричен погон, со моќност од 550 kW (748 КС). Оваа ...
сите 90 | | | веќе видена

Во соработка со Toyota, BMW разви фасцинантен двосед кој би требало сериски да се појави идната година. Во BMW сеуште е актуелно името, Z4. Токму под таа ознака на претстојниот „конкурс на елеганцијата“, Pebble Beach кој традиционално се одржува во Калифорнија, баварците ќе го претстават фасцинантнио концепт. Развиен во соработка со Toyota (која ја враќа ознаката, Supra), двоседот на BMW ни носи естетика од иднината. A oколу карактерот на новиот Z4 баш и не мора да се водат долги дискусии. Ниската силуета, големото меѓуоскино растојание и маркатниот нос, јасно ги ставаат до знаење капацитетите. На ниската и елегантна силуета два елемента посебно се истакнуваат: широките „бубрези“ и заштитата на главите на возачот и сопатничката(?!). Добро ако поченеме да детализираме ќе видиме дека всушност ниту еден визуелен елемент не е преземен од постојниот регал на BMW, како пример може да послужат ретровизорите кои се поставени на А-носачот. Инаку кога временските услови не дозволуваат поглед кон небото, за покривање ...
сите 13 | | | веќе видена

Colin Furze има решение за сите кои сакаат да заштедат пари ова лето спиејќи во својот автомобил. Британскиот изумител и се по популарен Youtube лик, Colin Furze во текот на годинава направи голем број на интересни изуми. Еден од неговите последни е изумот за спиење во својот автомобил. „Carvet“ е изум кој го претвора автомобилското седиште во удобен кревет, а истовремено овозможува пристап до управувачот, педалите за возење и менувачот. Со тоа се овозможува непречено возење на автомобилот. Не сме баш сигурни дека некој би сакал да вози автомобил додека спие, но ве советуваме доколку решите да пробате нешто слично, тоа да го направите на некој голем паркинг. Ако сте разумни и не ви паѓа на памет да ги користите сите можности на Carvet, паркирајте го возилото и бидете среќни дека ќе можете да се одморите од долгиот пат без притоа да правите трошоци во хотел. Она што би сакале да ве предупредиме однапред е дека со спиењето во автомобил ризикувате да бидете казнети. Во некои земји тоа е забрането, па проверете ...
сите 11 | | | веќе видена

Германскиот Continental е глобално познат по своите производи од гумарската индустрија. Но тие исто така, веќе со децении се еден од лидерите во однос на техничките иновации во други области од автомобилската индустрија. Најновиот концепт на Continental ќе биде представен на саемот за автомобили во Франкфурт, кој треба да се одржи во септември. Се работи за систем кој овозможува полнење на батерискиот пакет на автомобилите со хибриден и електричен погон без директно приклучување на полнач, односно за бесконтатно полнење. Доволно е само автомобилот да се постави на плочата за полнење, а батеријата ќе се полни со темпо од 11 киловати во временски период од 30 минути. Претпоставуваме дека инспирацијата за создавањето на ваков полнач доаѓа од мобилните телефони каде поновите модели веќе ја користат оваа технологија. Додека светот забрзано се подготвува за новата ера, за жал кај нас се е препуштено на стихијата, па не постои било каков план за систематизирање и развој на пазарот на електрични возила. Засега сите ...
сите 18 | | | веќе видена

Shooting Brake e најновиот од четирите верзии на Aston Martin Vanquish, кој со беџот на Zagato ќе бидат произведени во севкупно 325 примероци и четири верзии на каросеријата. Aston Martin Zagato Speedster Aston Martin ги прикажа првите фотографии на новите модели Vanquish Zagato Speedster и Shooting Brake. Овие два автомобила им се придружуваат на претходно претставените модели Coupe и Volante, со што се комплетира четиричленото спектакуларно смејство. Земјачи во обзир дека производството на овие автомобили ќе започне дури наредната година, сепак не претставува изненадување фактот што сите примероци се веќе продадени. А еве и зошто. Производството на сите четири верзии ќе биде ограничено на 325 примероци, од кои по 99 примероци ќе бидат направени од моделите Coupe, Volante и Shooting Brake и 28 примероци од моделот Speedster. На овој начин серијата ќе биде крајно ексклузивна, а креативниот шеф на Aston Martin, Марек Ричман, потврди дека еден дел од купувачите нарачале од секој модел по еден примерок. ...
сите 47 | | | веќе видена

Новиот Mercedes Turismo доаѓа како наследник на популарниот автобус кој беше продаден во повеќе од 26.000 примероци. Располага со 456 КС и 2.200 Nm. По инвестицијата од околу 400 милиони евра, Mercedes ја претстави потполно новата генерација на автобуси од високо-туристичка класа, „туризмо“. Од Mercedes уверуваат дека се работи за автобус кој е подобар во секој поглед од својот претходник. Притоа како главен адут се споменува потрошувачката на гориво која е намалена за 4,5%, што не е за занемарување доколку се земе во предвид долгогодишната експлоатација на автобусот. Тоа е овозможено со новата, полесна аеродинамична каросерија, како и со новите системи како Predictive Powertrain Control и Eco Driver Feedback. Првиот систем е еден вид на автономно возење, кое овозможува одржување на растојанието при возење во колона, со што се намалува потрошувачката и до 7%. Функционира со помош на GPS сисемот, додека другиот систем се базира на анализа на стилот на возење и дава соодветни сугестии со цел да се намали ...
сите 6 | | | веќе видена

На само еден месец до отварањето на меѓународниот саем за автомобили во Франкфурт, јапонскиот автомобилски гигант Honda објави фотографии на интернет и ја најави новата верзија на својот модел Jazz, кој ќе биде наменет за европскиот пазар. Новиот Jazz доаѓа освежен во надворешниот дизајн, но измени се направени и во внатрешноста на автомобилот. Во Европа, Јazz ќе биде понуден со нов 1.5-литарски i-VTEC бензинец со 130 коњски сили. Треба да се нагласи дека овој мотор ги задоволува и строгите Euro 6 стандарди. Од Honda уверуваат дека просечната потрошувачка на гориво ќе изнесува 5.4 литри на 100 километри, додека CO 2 емисиите се доведени на 124 грама по километар, податок кој важи кога Jazz е опремен со CVT менувач. Во надворешниот изглед, новиот Jazz добива ревидирана предница што значи дека сега е многу повеќе во согласност со сегашниот дизајнерски јазик чиј носител е новиот Civic. LED дневни светла се вградени во новиот модел, а исто така ревидирана е и таканаречената Solid Wing Face решетка на ладилникот. ...
сите 44 | | | веќе видена

Кога тргнувате на пат задолжително понесете свежа вода, таа е неопходна за организмот кој интензивно губи течности! Многумина не знаат дека дехидриран возач е подеднакво опасен за сообраќајот како и пијаниот возач. Возачите често го подценуваат внесувањето на течности во организмот па тргнуваат на пат целосно неспремни за било каква вонредна ситуација. Многу е важно кога се тргнува на пат да се понесе со себе свежа вода, затоа што било каква незгода на патот може да доведе до неколкучасовен застој во сообраќајот, особено во тек на патувањата по автопат. Високите температури доведуваат до појачано потење, а изгубените течности треба да се надоместат, бидејќи водата сочинува преку 60% од масата на човековото тело. Водата е неопходна за правилно функционирање на целиот организам. Знаците кои укажуваат на дехидрација се чуствување на жед и чуството на сува уста, а во подоцнежната фаза следи замор, забрзан пулс, губење на апетитот, грчеви и главоболка. Сево ова резултира со значајно опаѓање на концентрацијата, ...
сите 3 | | | веќе видена

Во речиси сите автомобили од понов датум на производство вграден е „борд комјутер“ на кого можат да се очитат многу параметри помеѓу кои најважен е тој што ја покажува просечната потрошувачка. Како комјутерот ја пресметува таа вредност? Во склоп на автомобилскиот компјутер еден од најважните податоци секако е приказот на моменталната и просечната потрошувачка на гориво. Во принцип, приказот на дисплејот намерно е непрецизен односно покажува поголема потрошувачка, со цел прикажаната автономија да се намали. Ова на возачот делува психолошки за тој што порано да влезе на бензинска пумпа и да избегне трошење на горивото до последна капка, што е штетно за моторот, поради насобраните нечистотии на дното на резервоарот. Значи кога дигиталниот приказ на дисплејот покажува досег нула, во некои автомобили има доволно гориво за барем уште 50 километри, а на повеќето модели и по 70 километри. Приказот на просечна потрошувачка на гориво во својата калкулација ги зема во предвид брзината со која се движите, положбата на ...
сите 20 | | | веќе видена

Четвртата генерација на корејскиот хечбек доаѓа со целосно нова платформа, нови мотори и опрема преземена од повисоките класи. Ние го возевме Rio со бензиски мотор од 84 КС и ниво на опрема Style. Европските купувачи сакат да купуваат автомобили од „Б“ сегментот. И не случајно! Со големина која најчесто надминува 4 метри тие возила нудат одличен компромис помеѓу движењето низ пренатрупаните градови и излегувањето на отворен пат. Очекувано, производителите се однесуваат со голем респект спрема се поголемите очекувања од оваа класа. Kia веќе ја тркала четвртата генерација на Rio – над пола милион примероци од претходникот силно обврзуваат. Во морето од нови модели со кои сме секојдневно бомбардирани, примарно прашање кое се однесува на некој новитет гласи: по што се разликува од претходникот? Хармоничност Дизајнерскиот тим на Kia веќе не мора да експериментира. Екипата на Петер Шрејер сега работи на усовршување на формите, одлично примени кај претходникот. Во речиси идентични димензии, дизајнерите успеале на ...
сите 27 | | | веќе видена

Skoda има големи планови за електричните возила, наскоро планира да произведе електричен хечбек, купе SUV и спортски автомобил. Skoda се подготвува за престројување на електрична енергија до почетокот на следната деценија, лансирајќи нов електричен хечбек и купе-SUV кое најверојатно ќе стане најскапото возило во 122-годишната историја на брендот. Споменатиот модел веројатно ќе го носи името на познатиот претходник, Felicia со дополнителна ознака „Е“, со цел да се нагласи еколошкиот карактер. Електричниот хечбек ќе биде со големина на моделот Rapid Spaceback и ќе биде поставен на платформата MEB на Volkswagen. Чешкиот производител ќе лансира и целосно електричен SUV како и спортски автомобил. SUV моделот по големина ќе се позиционира помеѓу сегашните Karoq и Kodiaq. Моделот ќе се напојува со електричен мотор со над 300 коњски сили, а ќе има автономија од 500 километри со едно полнење. Се очекува електричниот SUV да биде најскапиот модел во историјата на Skoda. Чешкиот производител својата електрификација ќе ...
сите 13 | | | веќе видена

Пропаднаа напорите за склучување на соработка за производство на автомобили за пазарите во развој. Планот на Групацијата VW со Tata Motors за формирање долгорочно стратешко партнерство за индискиот пазар е откажан – барем засега. Во март, двете фирми потпишаа меморандум за разбирање со цел да ја истражат потенцијалната соработка. Развојот и производството на заеднички платформи, мотори и заеднички производни погони за возила, наменети за Индија како и за други пазари во развој, кои беа промовирани на почеток на физибилити студијата, ја поставуваа Skoda како центар на било какво можно партнерство. Иако целата конструкција, поради падот на продажбата на Tata Motors и големата афера на Volkswagen, се чинеше како логична сепак студијата покажа дека во моментот таквата соработка не е коњуктивна. Во врска со новонастанатата ситуација од Skoda пристигна реакција: “двете компании заклучија дека во моментов, ниту техничките, ниту економските планови не можат да се постигнат до степен што го посакуваат двете страни. ...
сите 8 | | | веќе видена

Nikola Motor Company ги прикажа сериските карактеристики на својот прв еколошки влекач, Nikola One кој ќе биде придвижуван од технологија на горивни ќелии и сет од капацитетни батерии. Nikola One беше прикажан пред неполна година. Тоа сепак беше макета во однос 1:1, а сега новиот производител на камиони го обелодени реалниот облик и ги презентира карактеристиките. Кога на почетокот на 2021 ќе започне испораката на првите пет илјади примероци, купувачите ќе можат да уживаат во благодетите на еколошки прифатливите технологии. И не само тоа, перформансите на Nikola One ќе бидат барем двојно подобри од класичните камиони какви што сега возат: максималната силина на електромоторите (ги движат сите три соки) ќе изнесува преку 1.000 КС а вртежниот момент цели 2.700 Nm. Потребната електрична енергија електромоторите ја црпат од сетот литиум-јонски батерии со капацитет од 320 kWh како и од модулот со горивни ќелии. Така обединети двата извора на електрична енергија му овозможуваат на Nikola One автономија од 1.200 ...
сите 24 | | | веќе видена

Honda Gold Wing се смета за еден од најдобрите мотоцикли во својот сегмент и покрај фактот дека за прв пат беше претставен во 1974 година. Судејки според фотографиите од моделот за 2018 година, се чини дека Јапонскиот производител одлучи да направи големи промени кај новиот модел. Honda Gold Wing се смета за еден од најдобрите мотоцикли во својот сегмент и покрај фактот дека за прв пат беше претставен во 1974 година. Судејки според фотографиите од моделот за 2018 година, се чини дека Јапонскиот производител одлучи да направи големи промени кај новиот модел. Работите се променети во луксузната туринг класа. ABS сопирачките, неколку модули на возење, контрола на тракцијата сега доаѓаат како составен дел на мотоциклите па оттука може да се очекува овие работи да ги има и кај Gold Wing 2018. Двојна трансмисија слична како кај новиот Africa Twin исто така треба да биде дел од мотоциклот но најголема промена се очекува да има кај … ( кон интергалниот текст )
сите 24 | | | веќе видена

Сликите кои се појавија на интернет докажуваат дека Tesla подготвува нов SUV модел, кој ќе биде конструиран врз платформа на Model 3, а ќе се појави во 2019 година. Воведувањето на новиот модел Tesla Model 3 означува почеток на една нова ера на попристапни автомобили на култната компанија за електрични автомобили од Калифорнија, а следниот хит на листата е мал кросовер наречен Моdel Y, кој треба да пристигне во 2019 година. Тоа ќе биде клучен чекор за Тесла, која планира да го прошири својот бренд и надвор од своите тековни модели со додавање на целосно електричен пик-ап, нов Roadster, а исто така интензивно работи и на тешки транспортни возила односно Тesla камиони и автобуси. Со удвојување на своето SUV портфолио со помалиот и поевтин модел, Тесла се обидува да влезе на пазар со далеку поголем капацитет. Заедно со неодамна лансираниот Model 3, Mоdel Y ќе претставува важен чекор на патот компанијата да стане сериозен производител на SUV возила. Деталите околу спецификациите на новиот модел сеуште се држат ...
сите 18 | | | веќе видена

Корејскиот производител на автомобили го зазема првото место по квалитет и сигурност, покажува новата студија за 2017 година, објавена од J.D. Power. Студијата оваа година опфатила околу 14.000 сопственици на возила во Германија. Тие имале за задача да го оценат степенот на сигурност на вкупно 71 модел и 24 производители на автомобили, каде се оценувале автомобили стари од 1-3 години. KIA го доби признанието за “најдобар автомобилски бренд”, со најмалку забележани проблеми од сите автомобилски брендови. Меѓу сите 24 оценети автомобилски брендови единствена која имала помалку од 100 поени била KIA (помал број поени значи помалку проблеми), колку за споредба просекот на бодови на другите автомобилски брендови изнесувал околу 151 бод. Прецизната статистика – во која сите дефекти се систематизирани во 8 категории со вкупно 170 уреди и склопови – KIA со 99 бодови покажала најдобар резултат, додека на второ место се пласира уште еден корејски бренд, Hyundai со 105 бодови. На трето место се пласира стариот познаник ...
сите 27 | | | веќе видена

Телото на Lina има внатрешна саќе-структура која и дава цврстина, изработена од биопластика наречена PLA, и е направена од шеќерна репка. Школката на Lina, како што се нарекува автомобилот, беше создадена од страна на тимот TU / Ecomotive на Технолошкиот универзитет во Ајндховен, од смола обработена од шеќерна репка покриена со ткаен лен. Со тоа производот што се добива се вели дека е споредлив со цврстината на фиберглас материјалот. За цврстината и структурата на телото, панелите на телото содржат саќе-структура која е поставена помеѓу два слоја од лен. Се разбира, тоа е само телото и голем број на внатрешни панели. Самата шасија е направена од алуминиум со предна McPherson суспензија и задно торзиско потпирање, со дискови на предните и задните сопирачки. Овој навистина “зелен” автомобил е електричен и има два мотори кои црпат енергија од три одделни литиум-јонски батерии, со максимален опсег од 99 км со едно полнење. Тежина на Lina – која изнесува само 310 килограми – ја прави поефикасна дури и од Nissan ...
сите 6 | | | веќе видена

General Motors и кинеските автомобилски корпорации произведоа електричен автомобил кој се очекува да направи бум на кинескиот пазар. Заедничкото вложување помеѓу General Motors и кинеските автомобилски корпорации вроди со плод. Тие неодамна лансираа ефтино електрично возило, Baojun E100. Заедничката компанија SAIC-GM-Wuling го продава ова возило за само 5.300 долари, кое се очекува да предизвика голем интерес кај кинеските граѓани за да се одлучат да се префрлат на електрични возила. Со својот компактен дизајн, Baojun E100 навидум ги зема предвид тесните и преоптоварени патишта на еден типичен кинески урбан град. Едно целосно полнење на батеријата им овозможува на патниците да патуваат до 155 км, што е идеално за секојдневните урбани патници во Кина. Ова возило е дизајнирано да има радиус на вртење од 3.7 метри што го прави погодно за маневрирање во и надвор од тесни простори. Исто така може да се вози и низ градските автопати, како и локални патишта со максимална брзина од 100 km/h. Возилото има капацитет ...
сите 24 | | | веќе видена

CLS53 ќе биде биде првиот модел од новата линиија AMG 53, која се гради околу новиот шестцилиндерски мотор со 430 КС, а ќе биде хибридно искомбиниран со 50 kW електромотор. Новиот Mercedes-AMG CLS53 се очекува да биде прв во новата линија на модели на AMG 53. Тој најверојатно ќе биде придвижуван од новиот шестцилиндерски мотор со кодно име M256. Моторот, наводно, ќе произведува 430 КС во CLS53, но исто така ќе биде поврзан со електричен мотор во хибридна поставеност, што ќе ја зголеми севкупната моќност на автомобилот, а истовремено ќе ја подобри ефикасноста. Редизајнираниот CLS, кој наликува на купе со 4 врати, ќе почне да се продава од летото 2018 година. Со ажурирањето, CLS се префрла на нова платформа – MRA или Модуларна задна архитектура, истата платформа која се користи за редизајнираната E класа. Ажурираниот CLS е протегнат во должина, добива поголем простор во внатрешноста, а во исто време ќе има и помала тежина. За него исто така е обезбеден најновиот пакет на Mercedes-Benz за полуавтономно ...
сите 23 | | | веќе видена

Нема многу работи што нема да ви се допаднат во новиот седан, А3. Со тој агресивен преден дел изгледа навистина убаво, доволно е брз со turbo four и доаѓа со сите потребни безбедносни помагала. Тука ќе ги најдете помошта за одржување на правец на лента, потоа адаптивна контрола на крстарење како и системот за предупредување за страничен сообраќај. Последниот дел доаѓа со пакетот Prestige кој чини околу 9.000 долари, во кого се вклучени многу функции кои повеќето купувачи ќе посакаат да ги имаат во својот автомобил. И така се доаѓа до цената која се смета дека е превисока. Таа на американскиот пазар достига безмалку 44.000 долари! Внатрешноста на овој А3 е претежно рамна, со црна гумирана пластика, но е чиста, без чудни стилски решенија на командите. Интересен е екранот кој се крие кога ќе го исклучите автомобилот. Кога е возачот во прашање новата А3-ка изгледа сосема удобна, меѓутоа за патниците кои се возат на задните седишта не би можеле да го кажеме истото. Просторот кој е оставен за нозете на патниците е ...
сите 4 | | | веќе видена

next