За следната година е најавен наследникот на единствениот модел на Hyundai кој се движи со помош на горивни ќелии Во интенциите за решавање на горливите проблеми со загадувањето, производителите интензивно трагаат по нови решенија. Во тој правец, Hyundai уште од 2011 во својот популарен SUV, ix35 сериски вградува горивни ќелии. Ова технологија која користи посебни модули за генерирање на електрична енергија се смета за една од реално можните решенија која се очекува во блиска иднина да ги замени актуелните батерии. Во суштина технологија на горивни ќелии за заснива на интеракција на складираниот водород и кислородот од воздухот кои преку процес на осмоза се соединуваат. При хемискиот процес се генерира електрична енергија, а како продукт се ослободува само чиста водена пареа. Резултатите од примената на генерирање на електрична енергија со помош на горивни ќелии се повеќе од задоволувачки. Единствен проблем за сега претставува инфраструктурата за „точење“ на водород која сеуште не е доволно развиена. Новиот ...
сите 8 | | | веќе видена

“Најдосадните“ возачи во светот, двајца германски новинари од Tv VOX, успеаја со бавно и штедливо возење да ја удвојат автономијата на Opel Ampera-e. Новинарите од германскиот телевизиски канал се обидоа да откријат колку сегашниот шампион за автономно возење во класата на електрични автомобили, всушност, може да помине со едно полнење на батеријата. Тој амбициозен тест е изведен започнувајќи од најзападниот град во Германија и завршувајќи во најисточниот град на земјата. Се работи за вкупно растојание од 750 километри, односно од градовите Горлиц до Ахен. Со 520-километарската фабричка декларирана автономија според NDEC (Нов европски возен циклус), електричниот автомобил на Opel има значителна предност пред неговите директни конкуренти. Се разбира, во секојдневна употреба, потрошувачката на електричната енергија зависи од многу фактори, како што е стилот на возење, но влијаат и надворешните фактори. Ова е детаљот кој го искористија шефот на тест-тимот на TV VOX Алберт Кенигсхаузен и презентерот Александар ...
сите 2 | | | веќе видена

Работилницата од соништа во Маранело по само три години одлучи да го прекине производството на најмалиот модел “Ferari California t” и да го замени со Ferrari Portofino. Раководството на Ferrari во Маранело по само три (успешни) години одлучи да го прекине производството на најмалиот модел Ferari California t, но се разбира дека љубителите на овој спортски луксузен бренд нема да бидат оставени на цедило. Ferrari Portofino стапува на сцена, кој по изглед наликува на многу помоќен, а се разбира и поскап модел на Ferrari. И Portofino исто како својот претходник California, ќе ги израдува возачите кои сакаат ветерот да им дува во коса, а за секој случај е опремен и со тврд преклопен покрив. Сепак карактерот се задржува, познато е дека под хаубата ќе се наоѓа осум цилиндричен турбо мотор (со V распоред) кој има зафатнина од 3.9 литри, и може да ослободи до 600 коњски сили. Вртежниот момент е “камионски” и изнесува 760 Nm, што според конструкторите во Маранело ќе му овозможат на Portofino да достигне максимални ...
сите 3 | | | веќе видена

Британскиот премиум бренд влегува во лимузинскиот секотр и тоа со целосно нов бренд. Под ознаките на Road Rover ќе се произведуваат изклучиво електрични возила. Веста сеуште не е подврдена, но како што јавува британски Autocar, започнувајќи од 2019 година, Land Rover ќе лансира серија на луксузни автомобили кои ќе бидат брендирани под името Road Rover. Целта е јасна: влез во најлуксузната класа на премиум брендовите. Токму таму каде што во моментов владеат Mercedes-Benz S-Class, Audi A8, BMW Serie 7, односно најавените нивни електрични изведби. Конкурентскиот акцент се става на веќе подготвениот Porsche Mission E чија сериска изведба е веќе потврдена. Заедничко за сите е движењето преку електромотори и супер екслузивна внатрешност. Интересно е притоа што првиот модел од серијата Road Rover нема да биде седан туку повеќе ќе наликува на караванска изведба што е во целосна хармонија со традиционалниот имиџ на Land Rover. Знаејќи дека полното име на брендот е Jaguar Land Rover, како и фактот што Jaguar ...
сите 9 | | | веќе видена

Автопатиштата низ Република Македонија се хорор! Самиот момент штом почнеш да возиш по некој автопат кај нас, себеси и сопатниците се ставаш под ризик и се радуваш на секое стигнување на одредената дестинација. Многу често возам низ Македонија, службено и приватно, и секој пат низ глава ми поминува тоа дека не е само до сообраќајната (не)култура на возачите, туку едноставно човек што не возел надвор од Балканот (добро де, над Србија…), може нема ни да добие можност да се научи правилно да вози, зашто кај нас возењето е преживување. До пред неколку месеци, секогаш велев дека можеби најубав автопат е тој меѓу Скопје и Тетово, но, откако е сведен на паланечка траекторија зашто никој не го пофатил со години, несомнено заклучувам дека последниот период зона на самракот е „автопатот“ Скопје – Охрид. Мртва темница цел пат, освен на кутрите патарини до Гостивар. Од Гостивар натаму, сите светци на помош да си ги повика човек – нема граничници, не се знае кој каде вози, жолти линии, бели линии, испрекинати линии кои ...
сите 3 | | | веќе видена

Растојанието од подот на автомобилот до подлогата, важен за проодност, стабилност и аеродинамичност. GC – Ground Clearence (најниската точка на возилото до тлото) е растојанието од подот на возилото до подлогата по која вози. Од овој параметар во голема мера зависат три битни карактеристики: стабилност, аеродинамика и проодност. За добра стабилност и аеродинамика, вредноста на GC треба да биде што е можно помала (поблизу до тлото), а за добра видливост, а особено кај теренските возила поради поголема проодност, колку што е можно поголема (повисоко поставена подвозје). Кај спортските автомобили, GC се движи од 100 до 140 милиметри, кај стандардните патнички автомобили од 130 до 170, додека кај моноволумените од 150 до 200. Кај теренците вредноста на клиренсот изнесува над 200 милиметри. Модерните модели како Mercedes S-Class или Audi A6 Allroad Quattro имаат електронски подеслив GC (во зависност од условите на возење). Првиот автомобил со променлив GC беше Citroën DS 19 “жаба” произведен во далечната 1954 ...
сите 5 | | | веќе видена

Porsche претстави ексклузивна јахта каква што светот нема видено до сега, ќе произведе само 7 примероци. Јахтата е долга 35 метри, а отворената палуба се протега на деведесет квадратни метри. Изградена е од страна на бродоградилиштето Dynamiq од Монако, а екстериерот е дизајниран од Студиото F.A. Porsche. Во прилог на луксузниот екстериер, јахтата располага со луксузен ентериер – скап мебел, мермер и карбонски влакна. Јахтата има два електрични мотори и може да превезува 12 лица. Шест места се резервирани за екипажот. Оваа јахта ќе биде произведена само во седум примероци, а нејзината цена е околу 12 милиони долари.
сите 5 | | | веќе видена

Новата Honda Gold Wing 2018 долго време беше во развој, но неодамна објавеното промотивно видео ни потврди дека новиот мотоцикл ќе биде претставен оваа есен на саемот „EICMA“ во Милано на кој ќе присуствуваме. Новата Honda Gold Wing 2018 долго време беше во развој, но неодамна објавеното промотивно видео ни потврди дека новиот мотоцикл ќе биде претставен оваа есен на саемот „EICMA“ во Милано на кој ќе присуствуваме. Но и пред Honda и официјално да ни го претстави мотоциклот, на интернет веќе се појавија фотографии од него, комплетно претставувајќи ни го секој негов дел како и замената за неговата сестринска верзија, F6B. Иако препознатлив како „Wing“, новиот мотоцикл радикално отстапува од веќе постоечкиот модел. Прво нешто што остава впечаток е дека новиот мотоцикл е значително полесен од актуелната верзија. Со отстранувањето на … ( кон интегралниот текст )
сите 15 | | | веќе видена

За потребите на мега популарната игра Gran Turismo 6 и Gran Turismo Sport, McLaren изработи концептен дизајн кој се базира на реално можна изведба. Добро, оваа визија на McLaren можеби никогаш нема да може да го премине прагот кој ги дели виртуелните од реалните изведби. И покрај тоа предвидената технологија изгледа сосема реална за некоја и не така далечна иднина. Еве ги решенијата, па вие сами пресудете. Во принцип станува збор за хибриден погон кој комбинира 4.0 литарски V8 со битурбо надполнење кој ја придвижува задната оска и два независни електромотори поставени на предните тркала. Вкупната системска моќност изнесува големи 1.134 КС што во комбинација со тежината од околу 1.000 kg овозможува фантастични перформанси. Кога веќе ја споменавме исклучително малата тежина, да кажеме дека таа се должи на вградувањето на лесни композитни материјали. Аеродинамиката е активна, што ќе рече дека одредени делови од каросеријата ја прилагодуваат својата форма во зависност од брзина на движење. Како специјалитет се ...
сите 6 | | | веќе видена

Одделот за маркетинг на познатиот британскиот производител очигледно сака да ги демонстрира можностите на своите автомобили со влечење на големи конвои. Минатата година, Discovery Sport ја демонстрираше својата сила со влечење на неколку поврзани вагони, додека оваа година подеднакво спектакуларно го направија истото со моделот Land Rover Discovery. Неговата задача беше да повлече камионски конвој, кој се состои од шест приколки, од кои секоја тежи најмалку по 20 тони. Discovery Sport беше опремен со Td6 турбо дизел 3.0 литарски агрегат. Автомобилот го влечеше конвојот цели 16 километри, притоа движејќи се со просечна брзина која достигна 44 км/ч. Интересно е да се напомене дека Porsche се уште е лидер во влење на други возила, каде со моделот Porsce Cayenne turbo S успеа да го повлече авионот Airbus A380 кој тежи неверојатни 285 тони. Дениз Сулејман
сите 8 | | | веќе видена

Новото Volvo XC40 e спремно да се носи со конкурентите BMW X1 и Jaguar E-Pace и Mercedes -Benz GLA. Откако минатата недела се појавија слики, Volvo конечно откри официјални фотографии и детали за својот нов модел XC40. Најмалиот SUV на овој производител има за цел на пазарот да им конкурира на BMW X1 и на Jaguar E-Pace, и ќе се продава по цена од 31.600 евра. Дизајнот на XC40 има голем број на траги од своите поголеми “роднини“ XC60 и XC90, но се спакувани во покомпактен и атлетски облик. Впечатливиот преден дел, со дизајн на решетка со заштитен знак и LED светлата во форма на “Thor’s Hammer”, никого не оставаат рамнодушен. Задните светла во облик на буквата „С“ (це) и спортскиот кров само го дополнуваат импресивниот впечаток за новиот SUV. Volvo тврди дека XC40 има позајмено многу од технологија употребена во моделите XC60 и XC90, а внатрешноста е најсилниот доказ за тоа. На таблата доминира ист 9-инчен екран осетлив на допир нудејќи ажурирана навигација со опционална SIM картичка со податоци за сообраќајот ...
сите 8 | | | веќе видена

На престојниот биенален автомобилски салон во Токио, Mitsubishi ќе ја претстави својата визија за иднината. Mitsubishi Motors на 45-то издание на салонот за автомобили во Токио ќе се претстави со нов концепт, наречен e-Evolution. Со промените кои се случуваат кај Mitsubishi Motors во текот на изминатата година, со цел целосно реструктуирање на фабриката и подобро позиционирање во однос на конкуренцијата. претставувањето на салонот за автомобили во Токио се смета за нова пресвртница и најава за успешна иднина со постојан раст на продажбата. Токму e-Evolution концепт автомобилот, чија светска премиера е закажана на овој салонот , закажан за крајот на октомври оваа година, е носител на оваа промена кај Mitsubishi Motors. Овој концепт со дизајн на SUV Coupe, претставува спој на автомобил со високи перформанси со електричен погон на 4 тркала 4WD и технологија на вештачка интелигенција.
сите 4 | | | веќе видена

Subaru на салонот за автомобили во Франкфурт ја претстави целосно новата Impreza, за која Subaru не уверува дека ќе придонесе за подобра респонзивност, управување и забрзување. На лик, новата генерација претставува еволуција на досегашниот модел со посмирен и помалку изразен спортски карактер. Најголеми промени има претрпено екстериерот каде се променети предните и задните светла и поиздолжениот заден дел на покривот. Од Subaru решиле на овој модел да го зголемат меѓуоскиното растојание за 25 милиметри, со што се добива поширока кабина и значително повеќе простор за нозете на патниците. Исто така и изолациите се подобрени па производителот уверува во намалување на бучавата и вибрациите со што возачот може максимално да ужива во возењето. Impreza најпрво ќе биде понуден со 1.6 литарски боксер, а подоцна ќе се понуди и со посилен 2.0 литарски исто така боксер мотор. Според производителот, околу 70% од компонентите на 1.6 литарскиот агрегат се редизајнирани и сега тој испорачува 114 КС при 6.200 вртежи, и 150 ...
сите 7 | | | веќе видена

Тoyota за јапонскиот пазар официјално го претстави својот нов под-бренд наречен „GR” кој би требало да го истакне спортскиот карактер на основните модели. Следејќи ги стапките на „N“ брендот на Hyundai, „M“ серјата на BMW, AMG на Mercedes-Benz GTi, OPC, GSi, Type R … и сличните изведби, Toyota реши на домашниот, јапонски пазар да му понуди своја интерпретација на спортските изведеници. Од Тoyota објаснуваат дека двете букви со кои во иднина ќе се бележат спортските верзии, потекнуваат од тркачката серијата Gazoo на која сега и се придружува додавката Racing. Toyota ветува дека серијата GR ќе се проширува надвор од Јапонија постепено, и тоа најпрвин на европскиот а потоа и на американскиот пазар. Во рамките на GR хиерархијата има три различни групи од кои возилата со ознаката GRMN се наоѓаат на самот врв. Потоа следат GR возилата, опремени со средно ниво, и на крајот почетната верзија, GR Sport. Компанијата исто така ќе понуди и GR делови со цел секој клиент да може да го персонализира својот сериски ...
сите 5 | | | веќе видена

Секој септември, со почетокот на школската година, бројот на ученици во сообраќајот драмитично се зголемува. Ако им сакаме добро, на овој факт треба да се обрне посебно внимание. Знаеме, пешаците се најранлива група на учесници во сообраќајот. И уште поважно, помеѓу нив голем е бројот на деца. А учениците во септември ја започнуваат школската година, доволна причина да се посебно возбудени и раздрагани. Сето тоа претставува дел од убавиот и безгрижен детско-младешки живот. Да, само што тоа подразбира нивно зголемено присуство во сообраќајот. Уффф, проблем … добро знаеме што тоа значи во наши услови. На ионака пренатрупаните сообраќајници и на надалеку познатата наша недисциплина, згора уште и зголемено присуство на ученици-пешаци! Тоа звучи прилично нелагодно. И опасно. И, што со тоа? Ако успешно одговориме на предизвикот наречен зголемен обем на сообраќај со акцент на поголем број пешаци кои учествуваат во него, еве не на листата на култивирани нации. Бидејќи сите учесници во сообраќајот незибежно се и ...
сите 5 | | | веќе видена

Volvo двојно ја зголеми својата инвестиција во првата фабрика во САД, која изнесува 1.0 милијарда долари, причината е додавање на уште една производствена линија. Volvo двојно ја зголеми својата инвестиција во првата фабрика во САД, која се гради во вкупна вредност од 1.0 милијардa долари, за да додаде уште една производствена линија. Шведскиот производител на автомобили е на пат да ја забележи четвртата последователно година во која забележува рекордни продажни резултати. Одлуката за проширување на капацитетот дури и пред крајот на завршувањето на фабриката во Чарлстон, Јужна Каролина, ќе резултира со вработување на дополнителни 2.500 работници. Тие ќе бидат вработени покрај 2.000 што шведската компанија ги регрутирала пред да ја лансира фабриката во 2018 година. Во новите погони ќе се произведува новиот Volvo S60, а од вкупната продукција која изнесува 60 илјади единици за извоз се планирани дури 60%. Volvo, кој е во сопственост на кинескиот производител на автомобили Gili, успеа да ка консолидира својата ...
сите 10 | | | веќе видена

Редакцијата на Autoinfo го поздравува настанот „Електричен полигон 4“, кој беше организиран од страна на организацијата за електрични возила „Електромобилност Македонија“ и во соработка со Секторот за заштита на животната средина и природата при Град Скопје. Оваа активност беше спроведена во рамки на глобалниот настан „Европска недела на мобилност“ а се одржа под мотото „ Споделувањето не движи напред“. Во неа беа вклучени ученици од средните училишта „Никола Карев“ и „Орце Николов“ и деветтите одделенија од Основното училиште „Вера Циривири-Трена“ од Скопје. Притоа волонтерите од НВО „Електромобилност“ ги едуцираа за електричните возила и за нивното значење за заштита на животната средина и воздухот и намалување на бучавата. Покрај ЈП Градски паркинг и градот Скопје кои ги презентираа своите електрични возила значаен придонес дадоа и Mitsubishi Motors Македонија со своето електрично возило Mitsubishi iMiEV. Исто така и фирмата Анима со првото конвертирано возило од мотор со внатрешно согорување во ...
сите 86 | | | веќе видена

Со нови пропорциии, нови мотори и стандардно високо ниво на безбедносни системи, во салонот на Ми-Да Гранд Моторс беше претставена втората генерација на шведскиот SUV, Volvo XC60 „Сé што правиме во Volvo започнува со луѓето. Безбедноста, сигурноста и грижата за околината се цврсто во ДНК-то на овој бренд. Го претставуваме моделот XC60 кој е израз на она за што се залага и претставува Volvo – „Иднината на безбедноста“. Овој модел е од особена важност, бидејќи се покажа како најпосакуван автомобил. Создаден е со идејата да ги заштити сите патници во него, но и сите во непосредна близина“ – со ова обраќање на Дритон Заири, генерален директор на Ми-Да Гранд Моторс Скопје, започна претставувањето на Volvo XC60, на нашиот пазар. Новиот SUV е изграден врз новата SPA платформа која има подолго меѓусокино растојание од претходникот. За движење се предвидени по два дизели и бензинци како и еден плагин хибрид, сите одред со по два литри работен волумен. Дизелите D4 и D5 развиваат 190 односно 235 КС додека турбо ...
сите 15 | | | веќе видена

Словачката компанија Aeromobil на салонот во Франфурт ја претстави најновата концептна верзија на својот летечки автомобил. Автомобилот AeroMobil 4.0 е значително подобрена верзија на оригиналниот 1.0 прототип, кој беше претставен во 1990 година. Најновиот прототип првично беше откриен во април, и донесе стотици подобрувања во однос на концептот 3.0, кој го имаше своето деби во 2014 година. Иако целосно нов, AeroMobil 4.0 сепак наликува на претходните прототипови. Тој доби нова шасија, слична на онаа која е вградена во суперавтомобилот на Мекларен. Безбедноста е подигната на уште повисоко ниво, а покрај воздушните перничиња, кога возилото се користи за летање, за итни ситуации постои и падобран. При возењето по патишта AeroMobil користи два елктромотори со вкупна силина од 109 КС, кои ги придвижуваат предните тркала. Маскималната брзина на шестметарското возило во тој случај изнесува 160 км/ч. Но штом се отворат крилата – целата траснформација трае не подолго од три минути – погонот го превзема 2.0 литарски ...
сите 3 | | | веќе видена

Алијансата најавува зголемување на производството на електрични возила кои ќе сочинуваат 30% од вкупното производство. Автомобилскиот свет забрзано прави планови за престројување од користење на бензин во адаптирање на возилата за движење на електричен погон. Последната вест за престројување на електричен погон доаѓа од алијансата, Renault – Nissan. Тие најавуваат зголемување на производството на електричи автомобили како и изработка на 12 нови модели до 2022 година. Според најавите, електричните возила ќе сочинуваат 30 отсто од вкупното производство. Освен производството на електрични возила, групацијата најави и планови за производство на автономни возила. Овие најави се дел од стратешкиот план на Renault – Nissan кој треба да се спроведува во наредните пет години, што е прв ваков план откако оваа групација минатата година го презеде „Мицубиши“. Освен тоа, компанијата го објави и своето ново лого на тричлениот сојуз, а од менаџментот соопштија дека со петгодишниот план очекуваат заштеда од 6 милијарди ...
сите 10 | | | веќе видена

next