Компанијата Prima Inkaso е добро позната во југо-источниот дел на земјата. Поради високиот углед што го ужива кoмпанијата, таа е одбрана за претставување на Толту Моторс кој пак е овластен импортер за кинескиот производител Great Wall за нашата земја и за неколку други држави од регионот. Инаку, во Ловеч, Бугарија се лоцирани производните погони на Литекс Моторс кој е во партнерски однос со кинезите од Great Wall. Во моментов просториите на Prima Inkaso ќе бидат нов центар за пласман на возилата на Great Wall за овој регион, а најавите говорат дека се планираат уште неколку слични претставништва во други делови од земјава. „Задоволни сме што отвораме во соработка со Prima Inkaso нов салон за продажба во Штип. Ова е објект со кој Толту Моторс ќе се обиде да го приближи брендот кон клиентите во овој регион, кои едноставно ќе се уверат во високите вредности и квалитети на возилата кои ги нудиме. Вреди да се напомене дека Great Wall е еден од кинеските брендови кои во чекор ги прати светските автомобилски ...
сите 4 | | | веќе видена

Низ улиците на Скопје веќе вози автобус на струја кој сообраќа на линијата „15“ а автобусот на гас од производителот Mercedes Benz следните два месеца пробно ќе вози на линијата со број „5“. Намерата на градските власти за подобрување на кавлитетот на воздухот е се поочигледна, а се конкретизира во барањето на оптимално решение за автобусите на градскиот јавен превоз. Да се потсетиме дека во моментов низ градот сообраќаат исклучиво автобуси кои се движат со дизелски мотори. Светските а посебно европските искуства во однос на емисијата на штетни гасови кои ги испуштаат дури и најновите дизелски автобуси се исклучително негативни. Токму поради тоа сите поголеми градови во Европа бараат алтернативни погони за движење на автобусите. Веќе се во експлоатација автобуси за јавен превоз кои се движат на чист електричен погон, но и такви кои возат на хибриден погон, на природен гас или пак на некоја комбинација од овие енергенси. Во тој правец, и властите во Скопје, со темелен пристап се обидуваат да пронајдат ...
сите 8 | | | веќе видена

Во пресрет на мото шоуто во Токио, Kymco го претстави Ionex електричниот скутер за кој велат дека ги елиминира сите бариери. Но кои се тие бариери? Очигледно има четири: изглед, брзина на полнење, опсег и инфраструктура. Како успеа Kymco да ги совлада сите овие работи? Батерии кои можат да се извадат. И покрај сите предности кои ги носи електриката, вистината е дека во моментов таа не е премногу популарна. Неколку големи производители, меѓу кои и BMW со моделот C-Evolution се веќе дел од овој пазар, а некои планираат наскоро да се вклучат (Harley-Davidson). Но во моментов никој не се развива на истиот начин како што Tesla го прави тоа со … ( кон интергалниот текст )
сите 2 | | | веќе видена

Екслкузивно за територијата на Македонија, Телевизија 24 ги обезбеди телевизиските права за пренос на трките во Формула 1, иако најбрзиот тркачки циркус веќе ја извозе првата од предвидените 21 трки, кои се наоѓаат на годинешниот календар на FIA. Големо разочарување владееше кај бројната публика на Формула 1 трките во Македонија пред почетокот на првата трка која се возеше за големата награда на Австралија. Ниту една тв-станица кај нас ги немаше откупено правата за пренос. Но денес (26.03) Телевизија 24 ја објави веста според која таа ги има откупено екслузивните права за пренос на трките од Форумла 1 за територијата на нашата држава. Веста ги израдува сите лубители на најбрзиот циркус во светот. Започнувајќи веќе од наредната трка која се вози во Бахреин на 08. април, па се до последната, 21.трка закажана за 25 ноември во Абу Даби ќе бидеме директни сведоци на најгледаниот спорт во светот. Минатата сезона трките од Формула 1 ги пренесуваше јавниот сервис, но тој тригодишен договор заврши, па сепак со големи ...
сите 6 | | | веќе видена

Новиот Touareg го презема фолксвагеновиот бајрак во свои раце. Не само според големината, туку пред сé по имплементирањето на нови технологии во сериските автомобили. Поставен на MLB Evo платформа која успешно ги носи најистакнатите модели од семејните брендови: Audi Q7, Porsche Cayenne и Lamborghini Urus, третата генерација на Touareg според луксузот успева да им се приближи а со вградувањето на некои технолошки решенија и да ги надмине. Зголемените должина (4.878 mm) и широчина (1.984 mm) се во функција на раскошноста на просторот додека намалувањето на височината за 7 mm во однос на претходникот (сега, 1.702 mm) е во функција на подинамичната фигура. Покрај зголемување на габаритите, употребата на алуминиум и посебните хајтек челици придонесуваат во намалување на вкупната за 106 килограми. Промените во надворешноста се забележуваат и во употребата на големите алуминиумски тркала кои во основниот модел се со големина од 18 инчи додека според желбите на купувачот се нудат до големина од 21 инч. Кога се ...
сите 11 | | | веќе видена

C43 4Matic e влез во седанскиот AMG-свет на перформансните автомобили. Сега тој влез има нов облик; големиот број на промени го носи преку границата на обично освежување на постоечки модел. Започнувајќи од моторот, преку другите механички склопови па се до функционалните делови и естетиката, се е подложено на ревизија. Типичен пример како и перфектното може додатно да се подобри. Битурбо V6 моторот од 3.0 литри сега располага со 390 КС и вртежен момент од 520 Nm кои ги испорачува во широк работен опсег. Силината кон сите четири тркала се пренесува преку Speedshift tct 9G менувач. Интегралниот, 4Matic погон, рапсределбата ја врши во однос 31:69 во корист на задниот пар тркала со што е овозможена спортска дистрибуција и постигнување врвни перформанси. Максималната брзина, кај двете каросериски верзии, електронски е ограничена на 250 км/ч, а забрзувањето до првата стотка кај купето изнесува 4.7 додека кај кабрио-изведбата 4.8 секунди. Во остварување на овие AMG перформанси свој придонес дава и волшебното копче, ...
сите 9 | | | веќе видена

Врз основите на концептот BMW i Vision Dynamics concept прикажан лани на салонот во Франфурт, BMW во 2020 ќе ја претстави сериската изведба на i4 EV која според автономијата би требало да конкурира на моделите на Tesla. Како што јавува магазининот Auto Express, шефот на BMW, Харалд Кругер изјавил дека новата линија на електрични возила во која секао припаѓа и i4 EV со едно полнење на батериите би можеле да поминат помеѓу 550 и 700 километри. Бидејќи за концептниот модел беше кажано дека може да постигне автономија од 600 километри, очигледно во меѓувреме технологијата на производство на батерии значително е подобрена. Тој технолошки напредок директно се одразува на значително зголемување на проектираната автономија, со што се надминува капацитетот на возилата на директниот американски конкурент. Во дизајнерска смисла, i4 EV со големото меѓуоскино растојание и малите превеси силно се потпира на решенијата прикажани на Vision Dynamics concept.
сите 2 | | | веќе видена

Некој го перцепира како реален а други како екстравагантен и непрактичен SUV. Веројатно и едните и другите (делумно) се во право. Но и за едните и за другите тоа е нјаскапиот SUV на пазарот. И најоткачен, секако. Karlmann King, малку познатиот кинески производител, за него бара околу 1.725 милиони евра односно точно колку осум примероци од екстравагантниот Bentley Bentayga. За таа противвредност се добива возило кое е изработено од карбонски влакна и челик, кое може да се преработи и во блиндирана варијанта. Надворешноста е микс од џет фајтер со стелт технологија и автомобилот со кој се прослави Бетмен. Внатрешноста раскажува приказна која е споредлива само со некој супер луксузен хотелски апартман од Лас Вегас. Мноштвото од телекомуникациска, и опрема за забава се надополнува со фрижидери од кои во кристални чаши се пие студено шампањско. Да, ако заглавите во некој дивина, може да си ја вратите концентрација и со свежо скувано кафе. Замислете, ова чудо има и погонски мотор; V10-ката од 6.8 литри развива 360 ...
сите 2 | | | веќе видена

Брдската патека Кроноскалата дел Ревентино е малку позната, но затоа натпреварувачкиот Ferrari 550 Maranello GT не мора посебно да се претставува. Неговиот V12 мотор сместен во носот, во ова издание располага со непозната бројка на коњски сили, но тоа и не е така важно. Иако на моменти видео снимката делува како да е сечена лепена и монтирана, сепак станува збор за реална слика за капацитетите на болидот. Најдобар доказ за тоа е звукот кој излегува од издувните цевки. Притоа прашањето за постоење на некоја вакцина која би не оставила рамнодушни при слушањето на таа симфонија, звучи сосема во ред. Како и да е, одвртете ги звучниците и потоа препуштете се на волшебната звучна кулиса – Ви гарантираме сериозни адреналински дози
сите 4 | | | веќе видена

Да, Kia произведува и големи луксузни седани. Патот кон високата луксузна класа беше отворен 2012 со претставувањето на моделот, K900. Според добриот обичај, корејците ги развиваат своите модели токму на тие пазари за кои и се наменети. Тоа во случајот со K900 значи дека се ангажирани домашните дизајнери од Намјанг заедно со сопствениот дизајнерски центар од Ирвајн, Калифорнија. Новиот знаменосец на марката е изграден врз нова платформа со меѓуoскино растојание од импозантни 3.105 mm што е за 60 mm повеќе од претходникот. Колку за илустрација кај S-Class на Mercedes оските се одалечени на растојание од 3.035 mm. Моделот кој на пазарот се очекува на крајот од вториот квартал ги носи атрибутите на големина, луксуз, квалитет и примена на највисоки технологии. Како врв на облагородената внатрешност се смета вградувањето на посебно изработен часовник од швајцарскиот премиум бренд, Maurice Lacroix. Иако засега не се познати техничките детали реално е да се очекува вградување на V8 GDI мотор од 5.0 литри кој би ...
| | веќе видена

Идејата на братот и сестричката Даниел и Лара Крон од Германија може навистина да придонесе да се заштедат милијарди литри вода годишно. Всушност, наместо да ги бришеме капките вода од дождот кој се цеди низ ветробранското стакло, зошто не би ги собирале со цел повторно да ги употребиме преку врадениот систем за прскање? Овие две деца дошле до ваква идеја кога минатото лето додека патувале со своето семејство почнало силно невреме. Меѓутоа, кога нивниот татко Грег се обидел со бришачите да го исчисти стаклото од насобраната вода и прашина, резервоарот за вода бил празен и стаклото станувало сè повалкано. Така овие две паметни деца дојдоа до идејата да ја реупотребуваат водата од дождот, а нивниот труд доби прва награда на локалниот натпревар за наука и сега веќе се развива на реален тест автомобил. „Премногу истураше. Имаше вода насекаде, освен во резервоарот на бришачите. Тогаш со мојата сестра помисливме дека тоа е навистина смешно и наеднаш одговорот се чинеше очигледен. Едноставно, би можеле повторно да ...
сите 13 | | | веќе видена

Приказната за Range Rover Sport започнува во 2004 година со претставување на првата генерација. Наследникот се појави 9 години подоцна за да сега ја гледаме неговата редизајнирана извебда. За британски сфаќања период од петнаесетина години и не претставува некоја традиција која треба посебно да се истакнува. Но, механичките основи од Land Rover Discovery, кои служат како појдовна точка при изградбата на Range Rover Sport, од темел го менуваат историскиот контекст. Значи традицијата е неспорна, но што друго е потребно за да се стекне и потоа ужива во имиџот на луксузен теренец со кој на лов оди и британското кралско семејство? Сложено прашање, барем така се чини од призма на бројните новодојденци со претензии да изградат барем приближни позиции. Се чини дека најблизу се BMW X6, Mercedes GLE или можеби Porsche Cayenne. Кон истата цел се стремат и јапонците, Lexus со LX и Infiniti со QX 80, но без поголем успех кај старото европско благородништво. Како тоа го прават британците? Прашањето за системот со кој ...
сите 16 | | | веќе видена

Редовната годишна конференција, Audi ја искористи за претставување на првите скици на идниот електро-спортист кој се очекува во 2020 година. Првите скици јасно ја дефинираат намерата. Audi e-tron GT со елегантна и динамичка линија и четири седички позиции, силно ќе ги следи Gran Turismo премисите. Разликата ќе се порави во однос на погонот; тој ќе има целосно електричен погон. Иако, судејќи според пропорциите, потсетува на А5, сепак двата модела немаат ништо заедничко. Плановите за целосна електрификација на своите модели, премиум производителот од Инголштат, јасно ги дефинира. До крајот на годината треба да бидат испорачани првите примероци на e-tron quattro, следната е резервирана за e-tron sportback додека со спортското купе e-tron GT ќе се комплетира првата фаза од формирање на Е-семејството, возила кои ќе се движат исклучиво со погон на електрична енергија.
сите 6 | | | веќе видена

Над 100.000 купувачи ширум Европа го одбраа Opel Crossland X. Свежиот надворешен изглед, пространоста и променливата внатрешност по терк на MPV возилата, со тренди каросерија во две бои и лежерен изглед на СУВ, Crossland X е полн погодок на пазарот во „Б“ сегментот на европски SUV возила. „Со типична Opel технологија, како што се ергономските AGR предни седишта, кои се единствени во овој пазарен сегмент, Crossland X игра клучна улога во нашата актуелна понуда“, истакнува Петер Кисперт, директор на продажба и на маркетинг во Opel Automobile GmbH. „Заедно со неговите роднини од „X“ сегментот, Mokka X и Grandland X, за првпат во 2018 година ќе биде достапен во текот на целата календарска година и ќе има важен придонес во растот“. Crossland X е првиот заеднички проект на PSA Групацијата и Opel, чија соработка почна 2012 година. Автомобилот е изграден врз заедничка архитектурата со Citroën C3 Aircross, а и двете возила се произведуваат во фабриката во Сарагоса, Шпанија. Crossland X е опремен со најсовремениот ...
сите 4 | | | веќе видена

Кога техничкиот директор на Mercedes -AMG, Џејмс Алисон ќе се најде помеѓу F1 болидите од 2017 и 2018 година, приликата да се слушнат разликите е единствена. Како што објаснува првиот човек задолжен за техничкиот развој на болидот кој минатата година ја заврши со убедлива предност пред конкурентите, највидливите разлики се однесуваат на надворешниот изглед. Обврзувачката безбедносна мерка за вградување на механичка заштита на пилот, тнр. HALO систем е најголемата промена во однос на досегашните болиди. Покрај него целосно е отстрането и Т-крилото кое се вградуваше веднаш зад надолжната вертикална перка која го покрива моторот. Наместо тоа сега перката е многу пократка што резултира со сосема нов страничен изглед. Од огромниот број извршени подобрувања Алисон ја истакнува страничната подница која сега е многу потенка, а која заедно со новиот облик на предната геометрија на потпирачките елементи и нивно поставување на поголема височина создава далеку поголема потисна сила. Видно подобрената аеродинамика секако ...
сите 15 | | | веќе видена

Кореа Ауто Трејд се осмели да биде поинаква и на оригинален начин да го одбележи пристигнувањето на KONA, новиот член на SUV семејството. Соработката на женскиот магазин Unique со домашниот увозник на Hyundai функционираше беспрекорно. Карактерот на преставуваното возило, во случајот KONA , во целост се совпадна со читателската публика на најпознатиот домашен магазин, Unique . Во намерата за екслузивност на настанот беа ангажирани модната илустраторка Ангела Карoва, потоа кореографката Саша Ефтимова и модната стилистка Милена Танаскоска. Нивните креации, кореографија и едиториал се директно инспирирани од својствата и карактерот на KONA. А сето тоа во рамки на глобалниот пристап на Hyundai за соработка со водечките светски модни магазини. Во право ќе бидат сите лубители на возила кои од ново претставениот модел очекуваат динамичност, мулти функционалност, врвен квалитет. Токму таквa е KONA , новиот SUV-адут на Hyundai од Б сегментот. Велиме SUV затоа што KONA е изградена врз нова платформа која може да ...
сите 7 | | | веќе видена

Британските комунални служби смислија ефикасен начин против мераклиите кои секогаш се снаоѓаат за паркинг место. Уредот наречен Catclaw се поставува на тротоари на кои паркирањето е строго забрането. Вечната борба на надлежните градски органи кои треба да воведат ред во сообраќајот (секако и паракирањето) и возачите на кои секогаш нели, им недостасува така потребниот паркинг простор, британските власти ја решаваат со ефикасен уред кој – буши гуми. И буквално еднаш поставен на тротоарот, штом на него нагазне тркало од возило, заоблениот дел се притиска надолу а од на површина избива шило кое без многу двоумење се забива во пневматикот. Едноставно и евтино решение кое прекршителот ќе го натера да ја употреби резервната гума или пак ако добро „нагазил“ со двете тркала, да го посети најблискиот вулканизер.
сите 4 | | | веќе видена

Целосно освежување на GS моделите од F серијата најави BMW Motorrad оваа недела. Целта, како што велат од компанијата, е трансформација на овие 11 години стари мотоцикли во нешто ново што ќе може да се вози по секаков терен. Целосно освежување на GS моделите од F серијата најави BMW Motorrad оваа недела. Целта, како што велат од компанијата, е трансформација на овие 11 години стари мотоцикли во нешто ново што ќе може да се вози по секаков терен. Серијата за 2018 година, кој е претставена од F 750 GS и F 850 GS ќе го користи новиот дво цилиндричен мотор кој е креиран за да обезбеди поголема моќност како и број на вртежи. Моторот, кој има зафатнина од 853 cc кај верзијата 750 GS, има 77 коњски сили при 7,500 rpm додека пак кај моделот 850 GS тоа изнесува 95 коњски сили при 8,250 rpm. Како и кај сите мотоцикли, звукот кој се создава игра голема улога, а од компанијата ветуваат дека мотоциклите ќе имаат многу моќен звук. Покрај новите мотори, моделите од F серијата имаат и нова … ( кон интергалниот текст )
сите 5 | | | веќе видена

На салонот во Женева, SsangYong амбициозниот SUV специјалист од Кореја претстави концептна изведба на целоно електричен кросовер кој има вграден систем од трето ниво за сопствено управување. Кон трендот на општата електрификација сега се приклучува и корејскиот SsangYong кој во Женева го прикажа концептниот кросовер e-SIV Concept. Прво што паѓа во очи е новиот визуелен пристап кој најверојатно ќе ги карактеризира идните модели на марката. Производителот посебно го истакнува поволниот коефициент на аеродинамика кој треба дополнително да придонесе кон економичната екплоатација. Засега е сопштено дека компактниот кросовер ќе го придвижува електромотор од 140 kW (190 KS) кој ќе има енергија, со едно полнење на батериите, да помине растојание од 450 километри. Од останатите адути со кои раполага концептниот модел се истакнува автономното управување од „Level 3“ нивото. Кај современите возила од овој тип, конективноста се смета за неодминлива појава. SsangYong e-SIV Concept е поставен на нова платформа со ...
сите 5 | | | веќе видена

Пролетта е на прагот, конечно повисоки температури и конечно попријатен амбиент во возилото! Обрнете малку внимание на вашиот автомобил, потоа тој ќе ви возврати со најдоброто што го може. Конечно, зимата е зад нас а со тоа и ниските температури заедно со целиот “фолклор“ што оди рака под рака со него. Сонцето не влијае само на нас, тука се и нашите автомобили кои веќе не мора да водат војна за постигнување на работната температура. Адекватните подготовки за периодот кој следи, ќе знаат да ни го олеснат автомобилскиот живот. Да секако, и да го продолжат животниот век на возилото. Темелно чистење Како прво, агресивните хемиски и механички остатоци собирани преку целата зима во деловите на подвозјето, треба темелно да се отстранат. Средствата за чистење заедно со вода под притисок, во голема мера ќе овозможат нормално фонкционирање на металните делови од подвозјето кои се најизложени на удари, влага и хемиски влијанија. Исто така и внатрешноста е потребно адекватно да се истретира. Дефинитивно влагата не е ...
сите 2 | | | веќе видена

next