Jamie Oliver место на шпорет ќе готви на Land Rover Discovery. Познатиот кувар Џејми Оливер и британскиот производител Land Rover остварија интересна соработка, каде моделот Discovery го претворија во подвижна кујна. Во автомобилот може да се најде скара, шпорет, тостер, машина за мелење месо … Инженерите направија интересни промени во моделот Discovery. Зад знакот на предната страна на маската има отвор во кој се поставува рачка за вртење месо на скара, а има и можност за производство на пасти или тестенини. Кога ќе се отвори хаубата, таму не чека ново изненадување – вграден е лонец за готвење на пареа. И не само тоа, Land Rover Discovery по барање на Џејми Оливер е опремен со машина за правење на сладолед, тостер и место за чување џем. Можеби звучи лудо, но автомобилот има импровизирана градина со свежи билки, како и комплетна кујна која е сместена во багажникот. Таму може да се најде шпорет, мијалник, како и огромен телевизор за да не му биде досадно готвењето на познатиот кувар. Дениз Сулејман
сите 2 | | | веќе видена

Во Париз веќе се пуштени во употреба „активни билборди“ кои во случај пешак да помине на црвено, емитуваат звук на нагло сопирање на возило, а потоа реакцијата на преплашениот пешак веднаш ја објавуваат на билбордот. Секоја година во Париз повеќе од 4.500 пешаци страдаат во сообраќајни незгоди. Алармантна бројка која надлежните задолжени за зголемување на безбедноста, на секој начин сакаат ургентно да ја намалат. Во тие намери се оди на инвентивни решенија кои покрај останатите мерки се занимаваат со превентива и едукација. Во таа насока примената на „активните билборди“ представуваат многу интересна но истовремено и ефикасна метода за постигнување на посакуваната цел – зголемена безбедност на пешаците. Идејата во суштина е прилично едноставна. Покрај пешачки премин кој е регулиран со семафор се поставува билборд чии камери го забележуваат непрописното преминување на пешаците. Штом е тоа случај, вградените звучници испуштаат звук на нагло сопирање на возило чии гуми гласно шкрипат. Згора на тоа вградените ...
сите 56 | | | веќе видена

Сте го заборавиле ли некогаш детето во автомобил? Hyundai има решение! Новиот систем на Hyndai проверува дали откако ќе го заклучите автомобилот некој останал (бил заборавен) на задните седишта. Целта на инженерите беше да се спречат евентуално заклучување на децата во автомобилот, што може да биде особено опасно при високи температури. Таа улога ја презема новиот систем Raer Occupant Alert, кој треба да предупреди, доколку по заклучување на автомобилот, внатре има останато дете. Системот е особено важен во ситуации кога во автомобилот, на задните седишта, останало бебе или милениче, особено во услови на висока температура. Според некои проценки, само во САД, од 1994 година, над 800 деца загинале во заклучени возила, првенствено поради превисока телесна температура. Интересно, во 55% од случаите, родителите дури и не знаат дека бебето е сеуште во автомобилот. Системот Rear Occupant Alert работи со ултразвучни сензори. Доколку се забележи движење во автомобилот, возачот веднаш се предупредува на таблата со ...
сите 19 | | | веќе видена

Епска трка меѓу пливачи и теренец. Токму ова ни го сугерира новото промотивно видео кое доаѓа од Land Rover. На видеото може да се види дуел во стилот на Top Gear, така што новиот Range Rover се натпреварува со спортското дуо, Keri-anne Payne и Ross Edgley. Почетокот на трката е на брегот на плажата во Бантам, а целта е оддалечена 1.5 km и се наоѓа на островот Бург. Плимата доаѓа, а тоа во превод значи дека Range Rover ќе мора да оди по околниот пат. Кој ќе биде побрз, автомобилот или пливачите, погледнете на видеото во прилог. Дениз Сулејман
сите 9 | | | веќе видена

Поранешниот скијач Грахам Бел, кој е познат по својот авантуристички дух, сега на листата на екстремни достигнувања додаде подвиг кој ќе влезе во Гинисовата книга на рекорди. Имено, тој беше доволно “луд“ да се согласи на предизвикот кој допрва може да го прослави низ светот, но, секако, со тоа ќе помогне да се промовира и луксузниот караван на Jaguar, моделот XF Sportbrake. Ако се оди според планот, Jaguar ќе мора да го влече со брзина од 113 km/h по снегот, колку што изнесува рекордот во оваа дисциплина. Местото каде ќе се обидат да го срушат рекордот се вика Арјеплог и се наоѓа во Шведска. По неколку пробни обиди, тргнаа во соборување на рекордот, кој на крај беше лесно срушен. Бел скијаше со 188 km/h. Кога станува збор за Jaguar и неговиот модел XF Sportbrake, работата ја завршија на најдобар можен начин. Изборот падна на моќниот 3.0 литарски бензинец, кој дури и при поларни услови и ниска температура од -28 Целзиусови степени немаше никакви проблеми. Дениз Сулејман
сите 6 | | | веќе видена

Crash тестовите кои ги спроведува американската национална организација за безбедност IIHS по многу нешта се разликуваат од оние кои ги спроведува Euro NCAP. Во интенцијата за постојано унапредување на безбедноста на патниците и пешаците во сообраќајот, националните институции развиваат сопствени тестни методи кои се сé поблиски до реалните патни услови. Оттука и разликите кои се појавуваат, да речеме, помеѓу европските EuroNCAP (The Eurpe New Car Assessment Programme) стандарди според кои се вршат испитувањата и американските од иснтитутот IIHS (Insurance Institute for Highway Safety). Клучната разлика е т.н. парцијален тест за судир кој пасивната безбедност на автомобилот ја става пред најтешкиот предизвик. Тој се изведува така што автомобилот не се забива со целата предна површина во фиксна препрека, туку само со еден дел од предницата. Таквите ситуации се сосема реални и чести во сообраќајот, бидејќи возачите често избегнуваат судир со поголемиот дел од автомобилот. Проблемот кај производителите на ...
сите 2 | | | веќе видена

Eclipse Cross ќе се смести помеѓу постоечките SUV модели на Mitsubishi, ASX и Outlander а својот поход кон светските пазари ќе го започне од Европа. Потрошувачите се просто луди по SUV модели. Побарувачката непрестано расте а производителите се во постојана трка со времето во намера да понудат SUV модели од сите категории. Во конструирањето на капацитетни SUV модели, Mitsubishi секогаш имал што да каже. Со понудата на Eclipse Cross, пополнувајќи ја празнината помеѓу ASX и Outlander, тие уште еднаш ја потврдуваат таа вистина. Ништо драматично освен што досегашните купувачи на Qashqai, Kadjar, RAV 4, … сега добиваат опција повеќе при изборот. Гледано од механички аспект Eclipse Cross е изграден врз идентично меѓусокино растојание со поголемиот Outlander, факт кој ја објаснува рекрордната понуда на внатрешниот простор. Исто така и интегралниот погон, како и компоненти од потпирањето и сопирањето, заедно со системите за контрола на тркација се „малку позајмени“ но тоа оди само во прилог на високите капацитети. ...
сите 11 | | | веќе видена

За максимална безбедност при off road возење создаден е Rezvani Tank, осмислен за претседатели со спортски дух. Дури и малите производители на суперавтомобили се насочуваат кон SUV сегментот. Произведителот на супер-автомобили Rezvani, од Калифорнија е последниот кој ја напушта традицијата на произведување на спортски автомобили на сметка на производство на моќни SUV возила. Не случајно велиме моќни бидејќи овој автомобил доаѓа блендиран, а во исто време опремен со луксузен кожен ентериер. Судејќи според телото, и амблемот на Jeep на ветробранот, јасно е дека Rezvani Tank се базира на сегашната генерација на Jeep Wrangler. Тоа нè наведува да веруваме во неговите капацитети за off-road возење, токму како што тврди и самиот производител. 6.4-литарскиот Hemi V8 доаѓа со 500 КС, но од Rezvani не беа доволно јасни за остатокот од податоците и карактеристиките на моторот. Претпоставуваме дека осум-степенскиот автоматски ZF менувач ја испраќа таа моќ кон сите четири тркала. Tank навистина го оправдува своето име ...
сите 7 | | | веќе видена

Nissan одлучи втората генерација на електричниот Leaf да ја прикаже во далеку поатрактивно, Nismo издание. Потписот што досега го гледавме исклучиво на најатрактивните модели на Nissan сега е присутен и во новото, втора издание на Leaf. Автомобилот се одликува со атрактивни детали, има нови LED светла и агресивно прилагоден заден дифузер. Долниот страничен профил открива нови тркала, но и намалена висина која прави новиот Leaf да изгледа многу атрактивно. Внатрешноста нуди детали во црвена боја и богата стандардна опрема. Leaf е најдобро продаваниот електричен автомобил во светот, а Nissan го преработил новиот модел со цел да ја победи зголемената конкуренција во брзо растечкиот сегмент на електрични автомобили. Тој се напојува со мотор од 147 КС или 40 КС повеќе од првичниот модел. Забрзувањето од 0-100 km/h го постигнува за рамно осум секунди, што е за 3.2 секунди побрзо од досегашниот модел. Од Nissan најавуваат дека автомобилот со едно полнење на батериите ќе може да пројде 378 километри. Цената на ...
сите 2 | | | веќе видена

Arden, германска тјунинг работилница, се позанимавала малку со модификација на уште еден модел на Jaguar, кој мора да признаеме изгледа извонредно. Овој пат во прашање е XE седан, за кој Arden подготви нов стилски комплет (изменет преден браник, нов сет на прагови, заден дифузер …), жолти детали, предна маска изработена од нерѓосувачки челик (опциски може да биде и во црна боја), комплет алуминиумски лесни тркала Arden Sportline, спортски издувен систем, како и двобоен ентериер (кожа, алкантара, елементи од јаглеродни влакна …). Исто така, постојат пакети за зајакнување на бензинските и дизел моторите, што во пракса значи зголемување од 30 до 50 КС, во зависност од моторот под хаубата и амбициите на нарачателот. Дениз Сулејман
сите 3 | | | веќе видена

General Motors се обидува да помогне во спречување или намалување на повредите и жртвите на пешаците со употреба на активен систем на хауба кој се применува на сите возила произведени од 2007 г. па наваму. Сега, десет години подоцна, овој систем е достапен и на пазарите во Северна Америка и Јужна Кореја. Исто така почнувајќи од пред неколку дена тој е достапен и во Кина, каде што сите модели на групацијата GM се опремени со истиот. Тоа се однесува и за моделот Regal кој во Европа е познат како Opel Insignia а во Австралија како Holden Commodore. Идејата зад овој систем е многу едноставна и користи пиротехнички активатори за да се подигне задната страна на хаубата нагоре за околу 10 cm, за само неколку милисекунди, со цел ефективно да се ублажи ударот и да се намали сериозноста на повредите што автомобилот при судир може да ги предизвика на пешаците. General Motors активната хауба ја разви во соработка со шест производители и добавувачи на авто опрема, и е целосно функционална кога автомобилот се движи со ...
сите 11 | | | веќе видена

Со лансирање на новиот модел City Cross, Fiat ја зголеми понудата на семејството 500L. Иако матичната фабрика се наоѓа во Крагуевац, сепак City Cross во моментов е достапен само за европските купувачи. City Cross, во дузина елементи се разликува од стандардната изведба која ја познаваме како компнактен моноволумен, Fiat 500L. Разликата се прави со зголемите одбојници, потоа преработената решетка на ладилникот како и со зголемената височина на возилото за 25mm. Дел од богатата опрема се и автоматскиот клима уред, контролните системи за тракцијата и 17-инчните алуминиумски тркала. Визуелниот впечаток треба да го надополнат девет бои кои се ставени на располагање помеѓу кои посебен впечаток остава новата „сицилијанска портокалова“ (Sicilia Orange). И моторната понуда е проширена, па така на располагање се ставени 1.4-литарскиот бензинец со 95 КС, како и 0.9-литарскиот TwinAir со 105 КС Врв на понудата е 1.4-литарскиот TwinJet со 120 КС. Интересно е опцијата најсилниот мотор да може да користи две врсти на ...
сите 5 | | | веќе видена

На токискиот автомобилски салон, чии врати се отвараат на 25 октомври, Honda најавува дека ќе го следи примерот на урбаниот EV концепт кој беше претставен во Франкфурт, и во концептна изведба ќе претстави спортско електрично купе. Honda EV Concept, прикажан на IAA 2017 во Франкфурт Јапонскиот производител објави слика на која се гледа спортскиот карактер на возилото и најавија дека тоа нема да емитува штетни гасови. Јасно извлекувајќи ги стилските знаци од слаткото Urban EV, од Honda се надеваат дека нивното ново купе ќе влезе во сериско производство околу 2019 година. Тврдејќи дека овој автомобил e создаден за да предизвика “чувство на радост”, од јапонскиот производител на автомобили најавуваат дека малото купе ќе ја инкорпорира новата технологија за вештачка интелигенција. Во наредниот период очекуваме повеќе тизери за она што се очекува да биде чисто електрична CR-X или CR-Z, пред официјалното откривање кое треба да се случи подоцна овој месец. Дениз Сулејман
сите 6 | | | веќе видена

Во Дубаи промовирано првото беспилотно такси. Германската компанија Volocopter која е во сопственост на германски Daimler, ги изврши првите промотивни летања на беспилотното такси кое е комбинација помеѓу хеликоптер и дрон. Всушност се работи за гигантски дрон кој се движи со помош на 18 пропелери. Батериите овозможуваат лет кој трае не подолго од 30 минути, а во „воздушното такси“ можат да бидат пренесени 2 лица. Кога станува збор за електрични транспортни средства автоматското пилотирање е вообичаена работа, а поради безбедносни причини леталото е снабдено и со два педобрани. Дениз Сулејман
сите 2 | | | веќе видена

Дебитантскиот настап на тимот на Lamborghini Squadra Corse – една супер брза сиво-жолта играчка – ќе можете да го погледнете на Нирбургринг како дел од “Lamborghini Super Trofeo Europe” на пролет идната година. Ако имате недостиг од возбуда во вашиот живот и парите никогаш не ви претставувале проблем, можеби е време да потрошите дел од нив и да ги одмерите силите со најдобрите возачи на планетата. Да, Super Trophy EVO е подобрена верзија на Super Trofeo LP620-2, а промените најмногу се однесуваат на аеродинамичните додатоци. Новиот дизајн на предните и задните краеви обезбедуваат помал отпор при големи брзини, притоа одржувајќи ја истата потисна сила (downforce) како и претходниот модел. Се разбира, добрите нешта не треба да се менуваат, па под покривката на моторот чука истото срце, познатиот 5.2 литарски V10 мотор кој развива 612 КС. Сосема доволно за да секој притисок на педалата за гас ви изнуди насмевка и да ви пружи доволно возбуда на тркачките патеки низ целата планета. Затоа и цената од 295.000 ...
сите 2 | | | веќе видена

Toyota Motors во партнерство со Mazda основаа нова компанија за развој на технологија за електрични возила, во обид да ги достигнат ривалите и да влезат во трка за производство на возила на електричен погон. Законодавците на клучните пазари, како што се кинезите, агресивно се залагаат за префрлување на електрични возила во наредните две до три децении. Тие ги притискаат традиционалните производители на возила да ја забрзаат реализацијата на нивните планови за електрични возила, истовремено намалувајќи ги цените на батериите додека нивната сила се зголемува. Од Тoyota во четвртокот изјавија дека новата компанија ќе развие технологија за електрични возила, вклучувајќи мини автомобили, патнички возила, SUV и лесни камиони. Во овој заеднички потфат наречен EV Common Architecture Spirit, Toyota ќе биде доминантен сопственик со 90 отсто од сопственоста, а Mazda и Denso, најголемиот снабдувач на Toyota, по 5 отсто од сопственоста. По неколкугодишен фокус на возилата што одат на водородните горивни ќелии, минатата ...
сите 24 | | | веќе видена

Да, духот на легендарниот Pontiac сѐ уште е жив и покрај фактот што компанијата беше затворена пред неколку години. За жал, за сите љубители на американски автомобили, а особено оние на мускулестите модели, брендот Pontiac веќе неколку години не работи. Тоа се случи по големата “чистка” во General Motors, кога гигантот, откако прогласи банкрот, беше спасен со финансиска ињекција од американската држава. Но, ентузијастите не се помируваат со фактот дека компанијата – основоположникот на мускулестите автомобили – веќе не постои, и на секој начин се обидувааат да направат некои виртуелни модели кои ќе ја продолжат традицијата и духот на Pontiac. Така, дизајнерот Касим Тлибеков ja претстави својaтa новa “креација” наречена Firebird TT Concept – модерна интерпретација на мускулести автомобили. Основата за дигиталниот TT Concept беше моделот Firebird произведен во далечната, 1969 година. Моделот е толку добро изработен, што навистина е тешко да се каже дали станува збор за виртуелен или за вистински автомобил. Се ...
сите 2 | | | веќе видена

Аутомобили Гроуп, домашниот увозник на Jaguar Land Rover, во соработка со принципалот, низ западниот дел на државата организираше промотивни возења на целата гама. Секој пат кога треба да се оди до Маврово, со задоволство го правам тоа. И секој пат одново се радувам на повторна средба со нашиот природен бисер. Езеро, шуми со хетероген биолошки состав, небесен мир, чист воздух, … големи количини чист воздух. Сето тоа прави тие сто километри од Скопје до до таму да се доживуваат како „бегство во убавините“. Сега замислете ја следната комбинација: Патување од Скопје до Трница кое води покрај езерото, и потоа назад по истиот тој интинерар, и сето тоа со актуелната гама на возилата Jaguar Land Rover. На ваквата комбинација тешко дека ќе може некој да одолее. А токму таа ни ја подготви домашниот увозник на британскиот премиум производител. Караванот составен од актуелната гама на Jaguar Land Rover, кој е дел од европската турнеја наречена Above & Beyond ја посети и нашата земја со што ни беше овозможено ...
сите 7 | | | веќе видена

Потпретседателот на европскиот оддел на Mazda за истражување и развој, Мацухиро Танака, ја најави премиерата на концептот кој треба да биде еволуцијата на прекрасната RX Vision која беше претставена во 2015 година. Концептот треба да воведе нова насока во дизајнот на Mazda, која моментално се базира на решенијата познати од Mazda Shinari. Shinari беше претставен во 2010 година на саемот за автомобили во Париз, а според нашето скромно мислење тоа дефинитивно беше чекор во вистинската насока, бидејќи од тогаш секоја нова Mazda изгледа одлично. Концептот би требало да биде придвижуван од Wankel мотор, а Mazda ќе ја прослави и 50-годишнината од прекрасниот Cosmo 110S, кој беше првиот автомобил на Mazda придвижуван од Wankel мотор. Танака, исто така, најави дека ќе вложи напори да го доведе овој модел до сериско производство. Откако од Mazda во една прилика изјавија дека нема да произведат спортски автомобил поголем од MX-5, но и ниту еден модел што ќе користи Wankel мотор, новиот концепт предизвика вистинска ...
сите 7 | | | веќе видена

Официјалните лица на групацијата оваа недела ги открија своите производни планови пред инвеститорите во кои главна тема е воведување на чист, електричен погон. Според плановите Peugeot од септември 2019 година ќе ја произведува новата генерација на моделот 208 и ќе го понуди како електрично возило, со домет од околу 300 километри. Но, тука не застануваат амбициите на Peugeot, па оттаму велат дека во 2020 година, ќе претстават потполно нов електричен модел и тоа електрична верзија на субкомпактниот кросовер, моделот 2008. Новините нема да запрат со тоa, имено тие ќе продолжат да работат на plug-in хибридните модели од SUV класата како што се DS 7 Crossback, Peugeot 5008 и Citroen C5 Aircross. Според плановите на PSA, тие планираат до 2023 година да пласираат 7 plug-in хибриди и 4 потполно нови електрични возила. Во моментов групацијата ги нуди Peugeot iOn, Citroen C Zero, Citroen e-Mehari и електричните верзии на Peugeot Partner и Citroen Berlingo. Дениз Сулејман
сите 9 | | | веќе видена

next