BMW, Mercedes, Ford и Volkswagen се здружија со намера да го унифицираат и зголемат бројот на станици за брзо полнење на батериите на електричните возила. Сега веќе се познати сите детали околу системот IONITY: до 2020 година треба да се инсталираат околу 400 станици за брзо полнење на електричните возила. Тие ќе бидат поставени на главните европски правци со тенденција, во идните фази, за понатамошно проширување на мрежата. Системот е унифициран и ќе може да го користат сите електрични модели на BMW, Mercedes, Ford и Volkswagen. Иако се работи за амбициозен план, реализацијата е веќе започната – до крајот на годината планирано е да се постават 20 станици од овој тип. Првите полначи ќе бидат поставени во Норвешка Германија и Австрија а растојанието помеѓу два полначи би требало да изнесува околу 120 km. Toa во моментов се смета за помало растојание отколку што изнесува автономијата на актуелната генерација на електрични возила. IONITY системот со совојот капацитет од 350 kW ќе биде во можност повеќекратно да ...
сите 3 | | | веќе видена

Викендов, Koenigsegg Agera RS, го собори светскиот брзински рекорд постигнувајќи во двата правци просечна брзина од 444.6 км/ч. Bugatti и Hennessey се тргнати од тронот. Во најбрз светски автомобил службено е промовиран Koenigsegg. Сега новиот рекорд на продукциско возило изнесува 444.6 км/ч. Фабричкиот тест возач Niklas Lilja на затворената делница на автопатот помеѓу Лас Вегас и Пахрамп, возејќи во двата правци постигна досега рекордно висока просечна брзина. Интересно е што во еден правец максималната брзина изнесувала неверојатни 455.4 км/ч додека во другиот соочувајќи се со челен ветер инструментите застанале на „само“ 433.9 км/ч. Екипата Сепак, просекот од двете возења (444.6 км/ч) беше доволен за детронизирање на досегашниот шампион Bugatti Veyron Super Sport кој се гордееше со 431.8 км/ч (резултат надминат за 12.8 км/ч). Поглед во моторот на шведскиот рекордер ни открива V8 со двојна турбо технологија и работен волумен од 5.0 литри. Резултатот е прилично добар: максимална силина од 1.379 КС и вртежен ...
сите 14 | | | веќе видена

Ресорениот министер во новата Влада најави зголемување на акцизата на дизел горивото за 3.5 денари по литар – образложение: ќе се намали загадувањето! Неколку факти се очигледни: прво, во зимскиот период воздухот во поголемите градови во државата е енормно загаден; второ, од 2011 година се увезени околу 300 илјади користени возила помеѓу кои доминираат тие што возат на нафта; трето, согорувањето на нафтата ослободува гасови (кислородни и азотни оксиди) и цврсти микро, PM10 честички. Очигледно ова беа доволно причини за прогласување на дизелот за голем виновник, па преку зголемување на малопродажната цена за 3.5 денари по литар, да се намали загадувањето и да дишеме здрав, чист воздух. Не мора некој да е експерт за да ја увиди очигледната апсурдност на објаснувањето. Апстрахирајки ги фискалните ефекти и политичката димензија на мерката, да се задржиме само на аргументите за загадувањето. Да, точно е дека дизел возилата загадуваат. Но, зарем навистина некој е убеден дека ако се зголеми цената, во истиот тој ...
сите 117 | | | веќе видена

По завршување на прес деновите на биеналното автомобилско шоу во Токио, се издвоија пет модели кои според мислењето на стручната јавност оставија најдобар впечаток. Салонот на автомобили во Токио по многу нешта се разликува од сличните автомобилски манифестации кои се оддржуваат ширум светот. На него доминираат концептните облици и технологии на иднината, но исто така и возила кои се веднаш подготвени за пазарен настап. Петте рангирани возила повеќе го отсликуваат карактерот на годинешниот Tokyo Motor Show, отколку што е тоа некаква претензија за реален приказ на вредностите на возилата. 1. Toyota Century Третата генерација на Toyota Century е дизајнирана во ретро стил. И не случајно. Ако се прашувате кој е јапонски пандан на Rolls-Royce тоа секако е најрепрезентативниот модел на Toyota. Опремен е со V8 од 5.0 литри и оплеменет со комплетната хибридна технологија со која располага најголемиот јапонски производител. И не само поради тоа туку и поради извонредниот имиџ, Century и понатаму останува ...
сите 4 | | | веќе видена

Toyota верува дека во блиска иднина драстично ќе поевтинат моделите кои користат горивни ќелии односно дека нивната цена ќе се изедначи со електричните и хибридните модели. Тука се мисли пред се на хибридите и електричните возила со кои ќе треба ценовно да се изедначат до 2025 година, јавува Autocar. Звучи сосема утописки бидејќи цената на моделот Mirai е околу три пати поголема од цената на Prius. Со падот на цената се очекува значително да порасне продажбата на автомобили со горивни ќелии, размислуваат во Toyota. „На почетокот на 2020 година, ќе лансираме нова генерација на горивни ќелии, што ќе обезбеди голем чекор напред. Денес, годишната продажба на моделот Mirai изнсува околу 3.000 примероци, а во 2025 ќе биде најмалку десет пати повеќе”, изјави Наомичи Хата, шеф за развој на нови бизнис стратегии. пишува: Дениз Сулејман
сите 3 | | | веќе видена

Со наближување на зимата и драматичниот пад на температурите потребата за адекватна подготовка на возилото станува се понеопходна. Иако сите добро знаеме, не е лошо уште еднаш да се потсетиме како да го подготвиме возилото за условите кои ни претстојат. Температурите во вечерните и во раните утрински часови почнаа да се движат околу нулата. Тоа е доволен знак дека на автомобилот му е потребна соодветна подготовка за да може да служи во текот на зимата, дури и при најладни услови. Освен вообичаената зголемена претпазливост поради влошените временски услови (влажен коловоз, магла, намалена видливост, …) која се препорачува за време на возењето во ладните денови, ова се неколку совети кои нашата редакција ги подготви за вас: Заменете ги летните со зимски гуми – летните гуми ги губат основните својства пропорционално со падот на температурите; Проверете ги сопирачките – појдете на сервис и проверете ги сопирачките, тие се екстремно важни за безбедноста, а особено при влажен и заледен коловоз; Променете ги ...
сите 3 | | | веќе видена

Во присуство на стручната јавност и лубители на брендот, во просториите на комплексот Парк Хотел, домашниот увозник претстави два нови модели: шестата генерација на Polo и целосно новото четиривратно купе, Arteon. Производното портфолио на најголемиот светски производител од неодамна се збогати со два нови модели кои веќе пристигнаа и на нашиот пазар. Ако за шестата генерација на Polo можеме да кажеме дека е редовно моделско обновување тогаш за целосно новиот Arteon ќе констатираме дека е збогатување на моделската понуда со ново четиривратно купе изградено врз цврстите основи на Passat. “Работејќи во време на постојан технолошки напредок, со задоволство го прифаќаме предизвикот на новите генерации, на нивните потреби и барања, одговараме испорачувајќи нови модели и поставувајќи нови стандарди во автомобилската индустрија. Двата автомобили се различни и неспоредливи, но сепак исти во својот врвен квалитет, современ дизајн и софистицирана технологија. Едниот ќе ги помести границите во автомобилскиот свет, а ...
сите 6 | | | веќе видена

Стив Џобс ги менуваше автомобилите на секои шест месеци од практични причини, но овој му фати око и реши да го задржи за себе. Многумина се прашуваа зошто шефот на „Apple” вози автомобили без регистарски таблички и како го прави тоа воопшто. Ќе плати казна секој пат кога полицијата ќе го запре или има некоја дупка во законот? Се разбира дека има, а според законот сопственикот на новиот автомобил има 6 месеци да ја стави регистарската табличка на автомобилот. Претпоставувавте, Џобс имаше договор со лизинг компанија за да го менува автомобилот на секои шест месеци. Сепак, тој се одлучи да задржи еден од автомобилите и да му постави регистарски таблички. Станува збор за легендарниот retro-roadster, BMW Z8. Овој извонреден спортски двосед беше дизајниран од Хенрик Фискер, а BMW во него вгради 4.9 литарски V8 мотор од М5 со 400 КС. Конкретниот модел има титаниум сива боја со опционален телефон од Моторола, а има пројдено само 24.500 километри. Се проценува дека тој може да чини повеќе од 400.000 долари. И да, ...
сите 6 | | | веќе видена

Mercedes-Benz G63 AMG добива сериозна американска конкуренција. Американските преработувачи не издржаа долго некој да им мафта пред очи со пикап кој има екстремно моќен мотор и погон на три оски. Одоговорот на Mercedes-Benz G63 AMG 6×6 доаѓа од Hennessey Performance кој минатата година на СЕМА саемот за автомобилска опрема во Лас Вегас го претстави концептот Hennessey VelociRaptor 6×6. Сега, една година подоцна, на СЕМА 2017 е достапна конечната верзија, која ќе се продава по цена од само 295К долари. Како основа за VelociRaptor 6×6, е искористен F-150 VelociRaptor, а освен шесте 20-инчни тркала, тој има и модифициран Fox наслон, редизајнирани браници, LED светла, нов издувен систем, Brembo кочници, дотеран ентериер… За движење на овој моќен автомобил се грижи 3.5-литарскиот EcoBoost twin-turbo V6 мотор со 600 КС во кого се вградени нови турбокомпресори. Земајќи ја во предвид наклонетоста на американците спрема моќните камионети, во успехот на овој модел воопшто не се сомневаме. пипува: Дениз Сулејман
сите 10 | | | веќе видена

Citroen објави детали за освежената верзија на C4 Cactus, која доаѓа на пазарот на почетокот на наредната година. Според најавите, до 2020 година, овој модел би можел целосно да го истисне моделот C4 од каталогот на француската компанија. Најголема техничка иновација донесена од C4 Cactus е Системот за суспензија Progressive Hydraulic Cushion (PHC), кој треба да ја подигне удобноста на едно ново, повисоко ниво. Системот е базиран на 20 патентирани технички решенија, а суштината е во додавањето на функцијата на секундарно пригушување на хидраулични амортизери. Инженерите тврдат дека ова решение ja подобрува удобноста при екстремни промени на правецот на движење и дополнително ја изолира каросеријата од патот. “Со оваа уникатна карактеристика, новиот C4 Cactus прави радикален пресврт во сегментот на ултра-удобни хечбеци, кој дава чувство на лебдење кога се возите по нерамен терен”, истакнуваат од Citroen. Ако некој помисли на чувсвтото на „летечки ќилим“ веројатно ќе биде во право. Од визуелен аспект, новата ...
сите 8 | | | веќе видена

Веќе во 2019 година ќе бидат произведени првите примероци за европскиот пазар. Honda потврди: долго најавуваниот електричен ретро автомобил ќе оди во сериско производство. Прекрасната Honda со ретро изглед кој потестеува на Civic од 70-сетите ќе биде поставена врз основата на концептот Urban EV кој беше претходно претставен на саемот за автомобили во Франкфурт, а сега уште еднаш во Токио. Од суштинско значење е што Honda успеа да ја усоврши својата прва платформа за електрични возила, иако јапонските конкуренти веќе ги возат своите втори генерации на струја. Кога е конкретниот модел во прашање, Honda во голема мера ќе го задржи надворешниот дизајн. Се разбира, помалите тркала и подебели носачи на покривот ќе бидат дел од изведбата, како и класичниот систем за отворање на вратите. Кога станува збор за внатрешноста, предната клупа лесно може да остане, додека огромниот екран веројатно ќе добие нешто поскромна варијанта. пишува: Дениз Сулејман
сите 13 | | | веќе видена

До 2025 година, кога треба да се појави новата генерација на возила со горивни ќелии, Toyota предвидува изедначување на цените со хибридните и електричните модели. Toyota, вториот по големина светски производител, во настојувањата за развој на чистите технологии паралелно развива различни системи кои во иднина би требало да ги заменат моторите со внатрешно согорување. Еден од правците на развојот е генерирање на електрична енергија со помош на т.н. технологија на горивни ќелии. Моментно во понуда е моделот Mirai кој се нуди на јапонскиот, европскиот и американскиот пазар. Цената од 57.400 долари (во Европа 60 илјади евра) ни од далеку не ги покрива производните трошоци кои изнесуваат округло 100 илјади долари по единица. Виновник за тоа секако е малата продукција од само 3.000 примероци годишно, која пак од друга страна е лимитирана од ограничената инфраструктура за полнење на неопходниот водород (H 2 ) кој моментно во САД го има само на 25 станици. Но и покрај ограничувањата, во Toyota веруваат дека ...
сите 3 | | | веќе видена

Во рамки на редовната турнеја која најстариот светски производител традиционално ја практикува, во Скопје пристигна караван составен од мерцедесови возила опремени со најсофистицирана технологија. Самата посета на караван од најнови модели произведени во Штутгарт кај автомобилските лубителите предизвикува своеврсна возбуда. А ако во караванот се вклучени и возила кои поминале низ рацете на експертите од AMG тогаш возбудата, очекувано, преминува во адреналински фестивал. Кога кон тој момнет ќе се додаде и јубилејот, 50 години постоење на AMG настанот добива на посебна тежина. Да секако, патот од работилница сместена во гаража до водечки глобален бренд во светот на премиум спортските автомобили, е податок за длабок респект. За тој успех се заслужни господата A lfred и M elcher чии мотори денес играат водечка улога во трките на Формула 1. Ако се осврнеме на самиот настан, тој можеме да го поделиме на три целини. Во првата спаѓаше возењето на спортските, AMG верзии на сериските модели, а во втората практична ...
сите 5 | | | веќе видена

Редизајнираниот SUV на Ford сега доаѓа со нова естетика, збогатена опрема и нов основен дизел со 120 КС. Ние ја возевме посилната дизелска верзија со 150 КС, погон на сите тркала и ниво на опрема Titanium. SUV (Sport Utility Vehicle) возилата ги живеат своите најдобри моменти. Ford на европскиот пазар моментално ги нуди релативно новите модели, суб-компактниот Eco Sport, големиот Edge, и сместен точно помеѓу нив, добро познатата Kuga. Поновите модели се познати по маркантниот преден дел и препознатливиот американски имиџ, па во Ford решија и компактниот SUV да го редизајнираат во стилот на посовремените браќа. Драматично поинаков преден дел Претходникот, кој изгради одличен имиџ кај публиката, имаше исклучително тесен отвор за ладење. Тоа и даваше посебен шмек на старата Kuga која како да беше дизајнирана неколку години пред своето време. Но истовремено тој елегантен изглед не кореспондираше со пораката на моќност која сакаа американците да ја пренесат и на европско тло. Доволна причина маската на ладилникот ...
сите 4 | | | веќе видена

Со два дизел мотори, две менувачки кутии и три нивоа на опрема, новиот Coleos е понуден на домашниот пазар. Почетната цена од 30 илјади евра би требало да го одразува премиум карактерот на новиот SUV на Renault. Новиот Coleos е направен за европскиот пазар. Не дека клиентите од останатите континенти ќе бидат вратени од салоните, туку тие ќе бидат приморани да се задоволат со изведба која не е идентична со европската. Декларативно, SUV-от од D-сегментот, со новата изведба влегува во натпреавр со припаѓачките премиум конкуренти. За амбициозното позиционирање, Renault наоѓа потпора во моќната естетика, извонредната опременост, квалитетната изработка како и во проверените механички решанија. Платформата врз која е изграден Coleos (CMF – C/D) веќе функционира во домашните модели Espace, Kadjar и Talisman како и во моделите на Алијансата со Nissan, X-Trail и Qashqai. Моторната понуда се состои од два дизели, 1.6 dCi со 130 КС (320 Nm) и 2.0 dCi со 175 КС (380 Nm). И двата мотори се доволно познати и опеани а во ...
сите 6 | | | веќе видена

„Rolls-Royce Abu Dhabi” во својот салон го прикажува двобојниот Ghost Oasis Edition, со Aurum и Desert Dune металик екстериер, и Seashell ентериер. Исто така, елементите изработени во Fleet Blue боја би требало да не асоцираат на вода во оаза, додека кожата Moccasin Willow Grain на песочните дини. Тука се и златните детали на предниот панел пред совозачот, додека под хаубата се наоѓа 6.6-литарскиот V12 мотор со двоен турбо. Големиот мотор ослободува, исто така големи, 571 КС и вртежен момент од 780 Nm, доволниоваа убава тврдина на тркала, да забрзува од 0 до 100 км/ч за само 4,9 секунди. Видеото дадено подолу на најдобар начин ќе може да го долови луксузот кој е вграден во најпрестижниот автомобил на светот. пишува: Дениз Сулејман
сите 3 | | | веќе видена

Минатата година, BMW претстави нов кросовер X2 на саемот за автомобили во Париз, и тоа во форма на студија, додека продажбата на серискиот модел ќе започне во почетокот на 2018 година. Додека ја чекаме официјалната промоција, има нови шпионски фотографии со минимална камуфлажа од новиот член на BMW. Како што сугерира името, X2 ќе се смести во гамата на познатиот баварски бренд имеѓу моделите X1 и X3, а списанието Auto Bild тврди дека X2 ќе започне да се продава во Германија со цена од околу 33.000 евра. BMW X2 ќе се продава со широка палета на бензински и дизел мотори, каде најмоќниот бензински мотор X2 M35i xDrive ќе испорачува 300 КС. Освен стандардниот погон на предни тркала, како опција ќе се нуди и погон на сите четири тркала, додека за менувачите се споменуваат рачниот менувач со шест степени и автоматскиот менувач со осум степени. пишува: Дениз Сулејман
сите 12 | | | веќе видена

За уживање во возењето, понекогаш се доволни и само четири цилиндри. Во случајот на Porsche тоа значи две седишта, … и се разбира, ексклузивна цена. Porsche ги претстави новите 718, Boxster и Cayman, во GTS изведба. Моделот 718 го движи од 2.5-литарски четирицилиндричен боксер мотор каде новоразвиеното вбризгување и посилното турбо испорачуваат дополнителни 11 k W (15 КС) во споредба со „S“ изведбата. Освен максималните 365 КС на возачот му стои на располагање вртежен момент од 430 Nm кој е достапен во широк опсег помеѓу 1.900 и 5.000 вртежи во минута. Во преводот тоа значи 0-100 км/ч за само 4.1 секунди и максимална брзина од 290 км/ч. Менувачот PDK е прикажан на листата на опции, додека Porsche Torque Vectoring (PTV) со вклучена механичка блокада на диференцијалот и Sport Chrono пакетот спаѓаат во стандардна опрема. Истото важи и за Porsche Active Suspension Management (PASM), што ја спушта висината на телото за десет милиметри. Естетиката на верзијата GTS вклучува стандардни затемнети стакла и црни ...
сите 13 | | | веќе видена

Lada Vesta е многу повеќе од Лада која ја знаеме. Ја возеше Путин, а сега се нуди и во ексклузивно издание. Vesta е релативно модерно скроен автомобил кој е долг нешто повеќе од 4.4 метри, а во комбинација со класичен бензински мотор, на рускиот пазар веќе се продава за околу 8.000 евра. Најпрестижниот модел е придвижуван од 1.8-литарски бензински мотор со 122 КС, а сега се нуди во Exclusive издание, кое беше претставено пред една година. За вредност од околу 11.300 евра, купувачот може да очекува ексклузивна „Картага“ надворешна боја и 17-инчни алуминиумски бандажи, додека внатрешноста е обложена со еко-кожа и алкантара во двобојна бело-црна комбинација. пишува: Дениз Сулејман
сите 4 | | | веќе видена

Иако можеби е тешко да се замисли како ќе изгледаат автомобилите за дваесет години, тоа не може да се каже за уметниците кои со своите рендери се обидуваат да не подготват за она што го носи иднината. Пред вас е Vision Grand Tourer, луксузен концепт на BMW кој би можел да помине големи растојанија со огромни брзини без да емитува штетни гасови. Уметникот Glor Tsiourea, творецот на овој рендер, вели дека кабината има четири различни прилагодливи конфигурации: Work (работа), Fun (забава), Resting (одмор) и Traveling and Sighting (патување и разгледување). Доколку би бил вистински BMW концепт, според традицијата најверојатно би се викал Gran Tourer, а не Grand. Автомобилот изгледа футуристички, но сепак видливи се на него карактеристичните линии на BMW. На пример, решетката е продолжена верзија на онаа која неодамна ја имаше и концептот Vision Dynamics, додека задните светла се еден вид на модерна интерпретација на оние во концептот Серија 8, како и на концептот Z4. Погледнете ги овие неколку фотографии, па ...
сите 11 | | | веќе видена

next