По тизерите и неколкуте “протечени“ фотографии, Suzuki во Франкфурт ја претстави спортската верзија на својот суб-компактен хечбек. Suzuki Swift Sport е опремен со 1.4 литарски бензински турбо мотор со 4 цилиндри. Агрегатот ослободува 140 КС, а во моментов идентична пропулзија се вградува во Vitara S. Моторот е впарен со 6-степенски мануелен менувач. Тежината на автомобилот сега изнесува 970 kg, што во однос на претходникот значи “губење“на околу 80 килограми. Дизајнот на моделот е многу поагресивен. Suzuki Swift Sport добива спортски браници, нова решетка на ладилникот, издувен систем со две цевки, сплитер, странични панели и поголеми фелни. Тој доаѓа во ексклузивна Champion жолта боја, која е преземена од рели автомобилот кој учествува во Junior WRC, а во овој контекст не треба да се заборави ниту спојлерот на покривот. Во ентериерот има нова инструмент-табла со црвени елементи, 4.2-инчен екран и спортски седишта. Возачот има пристап до информациско-забавен систем со 7-инчен екран на допир, а работи со ...
сите 14 | | | веќе видена

Toyota на Салонот за автомобили во Франкфурт го претстави освеженото издание на Land Cruiser, со цел популарниот теренски автомобил на Toyota да остане омилен избор на клиентите кои за своите пари бараат најголема сигурност и издржливост. Значителни промени се направени во каросеријата на автомобилот кои вклучуваат нов преден браник, маска на ладилникот, а тука се и неизбежните LED светла за дневно возење. Предниот и задниот браник исто така се редизајнирани, а Toyota нуди две нови бои на каросеријата како и неколку дизајни на алуминиумски бандажи. Land Cruiser сега е 60 милиметри подолг од својот претходник, а неговиот редизајниран ентериер е обложен со значително подобри материјали. Промените во кабината вклучуваат поголем мултимедијален дисплеј, волан кој е “позајмен” од Land Cruiser V8 и поголем дисплеј на инфо системот. Тoyota за европските потрошувачи подготви 2.8 литарски четирицилиндерски мулти-турбински турбодизел мотор со 180 КС и 450 Nm вртежен момент, а може да се добие во комбинација со рачен ...
сите 21 | | | веќе видена

Се што би се напишало за прекрасната Isabelle би било излишно, но сепак еве само податокот дека спортистот со рекордна аердинамика е придвижуван од електрика.
сите 3 | | | веќе видена

Dacia го искористи своето присуство на франкфуртскиот салон за автомобили за да ја претстави новата, втора генерација на Duster. Ниско буџетскиот SUV сега доаѓа со нов внатрешен и надворешен дизајн, со многу нови технологии и поголема применливост и функционалност. Од Dacia се потрудиле на своите идни купувачи да им понудат повеќе, а притоа цената и натаму да биде неверојатно прифатлива. Новиот Duster доаѓа со целосно нов екстериер, зголемено ниво на опрема, но и со нов и уште пофункционален ентериер. Во однос на заминувачкиот модел, разликата се прави и во сериозното внимание на квалитетот на материјалите и вградените склопови. Надворешноста има „помускулести“ преден и заден дел, со што автомобилот изгледа многу поширок. Има и повисоки бокови, нови шипки на покривот и поистакнати заштити под браниците. Новите LED предни светла го заокружуваат подновениот изглед на Duster. Кога се работи за внатрешноста, таа е сосема нова, со редизајнирана инструмент табла и дисплеј поткренат кон горниот дел. Седиштата исто ...
сите 31 | | | веќе видена

Претставени двете спортски верзии: стандардниот Megane RS (280 КС) и понапредната верзија, RS Trophy со 300 КС. Стандардната верзија на Megane RS ќе оцлободува 280 КС и ќе оди во продажба пред крајот на 2017 година. Но, почекајте: побрзата и понапредна верзија на Megane RS Trophy ќе биде достапна на почетокот од 2018 година, ќе располага со 300 КС и опција со поцврста шасија. Техниката во служба на спортските искуства Trophy исто така ќе има механички диференцијал со ограничено пролизгување, додека серискиот модел ќе ги користи сопирачките за да го забави внатрешното тркало кое во тој случај имитира сличен ефект. „Имаме уште неколку преостанати месеци за развој на автомобилот, така што сеуште немаме финални бројки за забрзувањето и максималните брзини”, изјави директорот на проектот Грегоар Гине. Сепак, тој признава дека максималната брзина ќе биде поголема од 250 km/h, a забрзувањето од 0-100 km/h ќе трае помалку од шест секунди. Како и во претходните модели на „Renault Sport“, корисниците можат да изберат ...
сите 2 | | | веќе видена

Германскиот гигант Audi претстави два нови концепти преку кои сака да ја покаже својата визија за иднината. Audi Elaine и Aicon се двата автомобили на електричен погон со кои Audi ја презентираше својата најнова технологија. Audi Elaine Concept Првиот, Audi Elaine е компактен SUV додека Aircon е седан. Замислата на Audi за Elaine е неверојатна. Имено, возачот ќе може да го паркира возилото во одредена област или зона на предавање и потоа го напушта возилото. Оттаму автомобилот потполно сам, вози автоматски барајќи паркинг, бензинска пумпа или станица за полнење на батериите. Во него има вградена технологија за автономно возење Level 4 autonomous tech. Audi вели дека способноста на вештачката интелигенција да учи и да се прилагодува на новите возни ситуации, во основа, ќе го промени начинот за тоа како се користат и како се перцепираат автомобилите. „Автомобилот ќе станува се повеќе и повеќе трет простор за живеење заедно со нашиот дом и работните места. Вештачката интелигенција ќе го ублажи притисокот и ќе ...
сите 7 | | | веќе видена

Дупнатите гуми можеби веќе му припаѓаат на минатото. Благодарение на изумот на група научници од Универзитетот Харвард кои направиле цврсти гуми кои се способни за самообновување при дупнување за време на возењето. Хибридната гума развиена од истражувачите на Факултетот за инженерство и примена, кога се наоѓа под притисок пука, но не како обичните гуми. Гумата е така изработена што при пукање притисокот се распределува на целата гума, со цел да се спречи катастрофален исход. При намалување на притисокот, хибридната гума се враќа во својата првобитна форма. „Доколку се дупне гумата, нема да мора веднаш да се смени, наместо тоа гумата ќе се обнови при возењето, а со тоа ќе се избегне драматична штета”, вели Џинронг Ву, еден од пронаоѓачите кои работеле на проектот. Научниците направиле хибридна гума комбинирајќи ги полимерите што ја прават гумата цврста на начин кој до сега не бил возможен. Технологијата може да се примени на широк спектар на производи од гума. Универзитетот Харвард поднел барање за ...
сите 3 | | | веќе видена

Пред самиот почеток на саемот за автомобили во Франкфурт, на интернет се појавија фотографии од концептниот модел X7 iPerformance. Со тоа BMW ја најави целосно нов модел во гамата кој би требало да претставува апсолутен врв на баварската понуда на SUV возила. Веќе неколку месеци за збореше за концептот X7, a во BMW се во последна фаза на тестирање на ова возило, чија намена ќе биде превоз на максимум седум патници. По објавување на првичните материјали мислењата околу изгледот се поделни. Додека едните трвдат дека е на стилска линија со останатите модели на марката, не е мал бројот на лубители кои отворено негодуваат за „грубиот“ и „недоречен“ преден дел. Како и да, со оглед на најавите, околу применетата технологија не би требало да има забелешки. Ако судиме по фотографиите или по промотивното видео, тогаш можеме да претпоставиме дека во третиот ред ќе можат да седнат само деца. Повеќе детали за концептот на најголемиот SUV на BMW ќе бидат откриени на саемот во Франкфурт. Дениз Сулејман
сите 19 | | | веќе видена

Ford направи систем кој произведува вода за пиење од клима уредот на автомобилот. Развојниот тим на Ford успеа да развие систем, кој ќе произведува питка вода во автомобилот. Тој доаѓа под името „On the go – H 2 O“. Овој систем успева од кондензираната пареа во клима уредот на автомобилот да произведе вода која е здрава за пиење. При процесот, најпрвин кондензираната пареа од климата се собира во резервоар сместен под централната конзола, потоа таа се прочистува и станува спремна за користење. Капацитетот на производство на вода е приближно 2 литри на час или околу 4 шишиња вода. Инженерот Мартин Даг кој а творес на овој проект, вели дека бил инспириран од еден билборд во Перу, кој опишувал производство на вода за пиење добиена од влагата во воздухот. Тој се надева дека неговиот изум ќе помогне за да се намали употребата на пластиката, како и да се намали глобалната криза за вода. On the go – H 2 O засега е во експериментална фаза, односно го има само како прототип, но се надеваме дека наскоро ќе може да се ...
сите 8 | | | веќе видена

Оние кои немаа среќа да го обезбедат Kawasaki Ninja H2 моделот ова година сигурно ќе бидат задоволни од оваа информација. Јапонскиот производител повторно ќе ги пушти во продажба во 2018 година. Бидете подготвени бидејќи и овој пат тие ќе бидат во лимитиран број. Ninja H2R 2018 ни доаѓа директно од развојниот тим на инжинерите на Kawasaki и нуди одлични перформанси без ограничувањата на уличната или тркачката хомологација. Овој модел веќе предизвика големо внимание во светот на мотоциклите. Во јуни 2015 година, Џејмс Хилер настапи со овој мотоцикл и успеа да го урне рекордот за најголема брзина постигната со мотоцикл на трката Isle of Man. Следната година во јуни, Кенан Софуоглу успеа да постигне брзина од 400 километри на час. Мотоциклот имаше специјални Pirelli пневматици за да го издржат притисокот, а возачот носеше специјално дизајниран костум. Сега Kawasaki се одлучи да им даде уште една можност на љубителите на мотоцикли да го …( кон интергалниот текст )
| | веќе видена

Gregory Guillaume шеф дизјанерот на Kia за Европа, на салонот во Франкфурт ќе се пофали со концептна изведба на компактот, Proceed. Европскиот развоен центар на Kia се наоѓа на неполн километар од изложбените хали на автомобилскиот салон во Франкфурт. Очекувано, токму во својата непосредна близина, одговорните решија да го прикажат концептниот компакт, Proceed кој по традиција ги најавува дизајнерските смерници за сите останати модели. Првите фотографии од Proceed најавуваат драматичен пресврт во однос на се она што досега го презентираше Ceed. Купеовски линии со заден дел поставен под агол кој истовремено сугерира и спорт и просторност, делува исклучително свежо и современо. Извајаните странични површини во комбинациа со децентните детали на предниот и задниот дел, ја надополнуваат сликата за спортско купе со амбиции за поставување на нови визуелни стандарди во класата. Дали, и во која мера ќе бидат имплементирани овие решенија во серискиот Ceed, помеѓу останатото ќе зависи од реакциите на публиката која ќе ...
сите 4 | | | веќе видена

„Три модели, три различни автомобилски искуства, ова е совршена слика за способноста на Citroën кој беше инспириран од различните начини на живеење и нуди модерни решенија, со силен карактер”, истакнуваат од Citroën, најавувајќи го својот настап на салонот во Франкфурт кој започнува на 14-ти септември. C3 Aircross – нов комапктен SUV Новата генерација на моќни SUV возила нуди голем внатрешен простор и модуларност на моноволумен, потоа удобност и голема количина на модерна технологија. Универзалниот SUV се издвојува со својата уникатна морфологија и силен и свеж став. Достапен е во многубројни комбинации на бои на каросеријата и внатрешноста, нагласувајќи ги така можностите за персонализација. Неговиот ентериер ги користи уникатните знаења и вештини на брендот Citroën во однос на организација на внатрешниот простор, модуларноста и прозрачноста. C3 Aircross повикува на авантура нудејќи го притоа својот SUV карактер кој е збогатен со функцијата Grip Control во која е вклучен и системот Hill Assist Descent. ...
сите 8 | | | веќе видена

Екстремно брзиот Chevrolet Camaro ZL1 1LE 2018 можеби ќе може да кружи на патеката во Nürburgring за 7:16:04, но никогаш нема да го видиме тој автомобил на европските патишта. Штета? Според Motor Trend, причината за апстинирање на Chevrolet Camaro ZL1 1LE од европскиот пазар е неисполнувањето на строгите безбедносните стандарди за пешаци кои важат во Европа. Имено, според правилата за безбедност на ЕУ, дизајнот на новото Camarо е опасен за пешаците поради големиот испакнат преден браник како и поради големиот отвор за влез на воздух кој всушност е неопходен за ладење на моторот. Но, ова чудовиште со 650 КС може да се купи во Америка, а за да стане се стекне правото на сопственост треба да се издвојат нешто над 70.000 долари. Но што е тоа во однос на престижот кругот на престижниот „ринг“ да се заврши пред великаните од калибарот на еден Ferrari 488 GTB, Nissan GT-R или пак пред најновата генерација на Porsche 911 GT2 RS. Како изгледа тој круг на „рингот“ покрај Нирнбург може да се погледне на приложеното ...
сите 3 | | | веќе видена

Во Jaguar Land Rover веруваат дека за 30 години луѓето ќе можат да разговараат со управувачот. За време на Tech Fest на Универзитетот за уметност во Лондон, кој ќе се одржи овој четврток, Jaguar Land Rover ќе го претстави своето видување во однос на автомобилскиот управувач на иднината. За разлика од „простиот“ волан во вашиот сегашен автомобил, Jaguar Land Rover сака новиот управувач да биде “доверлив придружник” во вашиот дом, нешто слично на батлер. Компанијата замислува дека луѓето ќе разговараат со овој управувач, и дека ќе помогне при изведбата на “стотици” задачи. Новитетот кој ќе биде претставен од страна на Jaguar Land Rover се нарекува Sayer, а од компанијата ветуваат дека истиот ќе биде дел од целосно новиот концептуален развој Jaguar FUTUR E-TYPE кој ќе го демонстрира погледот на компанијата за автомобилската мобилност за 2040 година и подалечната иднина. Sayer е првиот управувач со гласовно управување кој, паралелно со останатите функционалности, е во состојба да прави проценка на маршрутата на ...
сите 5 | | | веќе видена

Тој ќе биде произведен во само 799 примероци, а ќе располага со 310 КС. Seat го претстави новиот модел Leon Cupra R, тоа ќе биде најбрзиот модел произведен од Seat, a својата промоција пред публиката ќе ја доживее на саемот во Франкфурт. Овој супер спортски модел ќе биде ексклузивен, односно Seat реши да го произведе во само 799 примероци. Нејзиниот 2.0 четирицилиндарски турбо бензинец располага со големи 310 КС, а силата се пренесува на предната оска преку 6-степен рачен менувач. Leon Cupra R добива и неколку додатоци како што се адаптивната суспензија, Brembo сопирачките, потоа карбонски каросериски елементи и сосема нов издувен систем. Исто така има новитети и во другите делови на автомобилот се забележуваат карбонски детали на предниот и задниот спојлер, страничните прагови и задниот дифузер. Силен впечаток оставаат и ретровизорите изработени во бронза, а не помалку импресивни се и специјалните алуминиумски фелни. Овој модел на Seat ќе се произведува во три бои – Midnight Black, Pyrenees Grey и Matte ...
сите 4 | | | веќе видена

Помалку од две секунди трае времето додека Aspark OWL ја достигне првата стотка. Па тоа не го можат дури ни болидите од F1. Јапонскиот концерн, Aspark е познат по развој на електрични погони, а сега се охрабрија концептно да прикажат комплетен спортски автомобил. Премиерата ќе се одржи на франкфуртскиот автомобилски салон кој започнува идната недела. Освен објавување на рекордното забрзување, кое ќе трае под две секунди, засега други технички информации не се комуницирани. Но затоа, германските медиуми ги добија првите експлицитни фотографии од Aspark OWL. Од самиот изглед може да се насетат перформансите. Исклучително ниската силуета е „прошарана“ со отвори за воздух а во очи паѓаат и аеродинамичните додатоци, така да се добива впечаток дека возилото е веднаш подготвено за настап на LeMans. Познатата крилатица која говореше за пилотите дека бензин им тече низ вените, сега ќе треба да биде преформулирана во „струја им тече низ вените“.
| | веќе видена

Кој купува возило со разум сериозно ќе се замисли околу понудата на Peugeot 301. Поволната цена, заедно со преработениот дизајн и новите пакети на опрема уште посилно притискаат на страната на логичното решение. Пежо 301 е конструиран за наменски одредена клиентела. И се продава само на определени пазари помеѓу кои европскиот е надвор од сферата на интерес. За цела среќа нашиот пазар е на списокот во кој се пласира дел од годишното производство кое брои преку 100 илјади примероци. Сега на Peugeot 301 благо му се затегнати борите. Идејата е да наликува на новите членови на семејството. Во карактерот не е чепкано, ниту пак за тоа имало потреба. Тој и понатаму останува неодолива понуда за пазарите кај кои процесот на моторизација во минатото е сопрен, па потоа забрзано е развиван. Фер ц ена за „голема количина“ возило Кога ќе се извагаат вложените средства со добиената противвредност, тогаш секој ќе може реално да процени дали вреди да се инвестира во ова возило. Токму на таа логика се заснова одлуката на ...
сите 8 | | | веќе видена

Несомнено возењето за некои претставува вистинска уметност, а за други нужно зло. Што смее, а што не смее да се прави со менувачот на степени на пренос (менувачот на брзини)? Со овој чуствителен дел од автомобилот првите „проблеми“ се јавуваат уште во авто школите каде што се стекнуваат првите возачки искуства. Несомнено возењето за некои претставува вистинска уметност, а за други нужно зло. Што смее, а што не смее да се прави со овој чуствителен дел од автомобилот. Иако теоријата и праксата на возењето често се сосема спротивни, а повеќето возачи стекнуваат и некои не така добри навики поради кои нивниот автомобил на овој или оној начин трпи, понекогаш е добро да се почне со стекнување на нови навики и да се вратиме на лекциите од авто школите. Прва и најважна лекција е промената на брзините. Начинот на нивна промена освен што влијае на потрошувачката на автомобилот, тој влијае и на ефикасната употреба на силата на моторот. Неспретното менување на брзините влијае и на удобноста при возењето. Сево ова се ...
сите 5 | | | веќе видена

Opel продолжува со спроведување на амбициозниот план и интензивно претставувањето на нови модели. Така веќе месецов ќе биде претставено новото Opel Vivaro. Opel Vivaro е навистина сестран. Тој служи како флексибилен и одговорен колега на работа, а истовремено е многу ефикасен транспортер. Благодарејќи им на многуте можности за конфигурација, овој модел е најпродаваното комерцијално возило од широката гама на Opel. Сега Vivaro отвара ново поглавје – со комфорните и функционални патнички верзии Vivaro Turer и Vivaro Kombi – се веќе најавени од Opel. И двата новитети, кои наскоро ќе бидат достапни за нарачки, ги имаат познатите својства – првокласна опрема и комодитет кои се на слично ниво како и патничките автомобили, потоа варијаблите за конфигурацијата на седиштата, и сето тоа пропратено со иновативни технологии и системи за асистенција. Тука ќе се најдат темпомат со лимитатор на брзината, управувач обложен со кожа, како и светла за магла, кои се дел од стандардната опрема на сите три верзии на моделот ...
сите 2 | | | веќе видена

Ултралуксузен превоз кој претендира да влезе во суперлуксузната класа на Маybach и Rolls Royce. Ова е VIP превоз кој би гo посакале и најголемите светски ѕвезди. Можеби најлуксузниот Sprinter до сега, доаѓа во аристократска комбинација на кожа и алкантара. За многумина, комбињата представуваат идеално фамилијарно или VIP возило. Тие нудат убедливо најголем простор и комфор при патувањето, а како што гледаме, лесно може да се заклучи дека нудат и најголем луксуз. За тоа се погрижиле тјунинг работилниците, Carlex и Autokontender. Тие си поставиле задача е да ве натераат повеќе да сакате да се возите во Sprinter отколку во S класата на Mercedes или во Maybach. Поголемиот дел од произведувачите на комбиња во својата понуда имаат вклучено и врвно опремена верзија, која најчесто служи како шатл сервис или како VIP возило. Обично се конфигурирани така да позади имаат четири независни фотељи и убаво тапацирана површина на страничните ѕидови. Сепак, кога говориме за овој Sprinter, дизајнерите отишле неколку чекори ...
сите 3 | | | веќе видена

next