Заслужена победа за Педроса на Сепанг, Хорхе Лоренцо дојде до втората позиција, а на пиедесталот се искачи и Валентино Роси по неверојатната борба со Маркез. Бевме сведоци на уште една неверојатна трка, главниот фокус овој пат не беше на борбата за првата позиција која сосема заслужено му припадна на Дани Педроса, фокусот беше на бробата помеѓу Роси и Маркез. По трката во Малезија јасно е дека она што Валентино Роси го збореше по прес конференцијата сепак не било плод на неговата фантазија. Марк Маркез од стартот на трката возеше со една цел, да го успори Роси колку што е можно повеќе. На самиот старт тој отиде во десната страна од … ( интегралниот текст >>> тука )
сите 72 | | | веќе видена

Кај вистинските влубеници во возилата, самото палење на моторот на некој спортист ќе знае да предизвика вистинско адреналинско шоу. Што мислите како звучи последователното палење на моторите на 33 автомобили? И тоа не било кои, туку сите одред егзотични спортисти кои оставиле неизбришиви траги на епохата во која се појавени. Ако и вие припаѓате на групата влубеници во автомобилската егзотика, повелете и погледнете го видеото и уживајте во симфониските партитури со кои се будат ергелите од многубројни расни коњи!
| | веќе видена

Ферари ќе произведе лимитирана серија од 799 примероци базирани врз F12 Berlinetta а во чест на моделот Ferrari 250 GT кој во педесетите и шеесетите години на минатиот век победуваше во трките на издржливост Tour de France (tdf). Малкумина знаат дека освен прославената бициклистичка трка, во Франција се возеше и сличен натпревар во автомобилизам. Токму на трката која освен брзина бара од натпреварувачките болиди и голема издржливост, Ферари со моделот Ferrari 250 GT, победуваше четири пати по ред. Од обележувањето на тие победи профитираше купето F12 Berlinetta кој е темелно преработен и оплеменет со најнови технолошки достигнувања. Подеталниот преглед на употребената технологија не наведува на помислата дека без грижа на совест одговорните во Ферари можеле извршените измени да ги прогласат за целосно нов модел. 780 КС за патека и патишта Уставните одредби врз кое се темели секое Ферари: мотор-аеродинамика- динамички својства, претрпеле големи амандмански подобрувања. Атмосферскиот V12 со работен волумен од ...
| | веќе видена

Продажбата на возила од автомобилскиот и комерцијалниот програм на Ford, во првите три квартали од годината бележи пораст од над 10% со што марката се зацврстува на втората позицијата на европскиот пазар. Широка палета на Transit – изведби Волшебна формула за освојување на пазарот нема – производителот треба да има широка понуда на модели прилагодени според специфичните потребите на пазарот. Притоа вградувањето на нови технолошки достигнувања значитечно ќе го олесни пронаоѓањето на патот до нови купувачи. “Ние на потрошувачите освен свежа и широка палета на возила, исто така им нудиме голем избор на технолошки опции, вклучувајќи ги тука и економичните EcoBoost бензиски мотори“ – ќе изјави Ролант де Вард, потпреседателот на Форд за Европа. Тоа е краткото објаснување од Форд за позитивните продажни трендови. А во извештајот на Jato Dinamics се нотира дека во септември продажбата е зголемена за 8% што придонесува вкупната продожба од почетокот на годината да биде зголемена за цели 10%. Mustang – примени се над ...
сите 3 | | | веќе видена

Возачот на Хонда Репсол тимот дојде до 50-та победа во кариерата на патеката Филип Ајленд во трката која сосема оправдано го добива епитетот трка на годината. Марк Маркез излезе како победник на трката за ГН на Австралија, забележувајќи ја 50-та победа во кариерата, петта за 2015. Маркез ја доби победата со предност од 0.249 пред Лоренцо, а на по=иедесталот се искачи и Андреа Јанон. Валентино Роси на крајот мораше да се … (кон интегралниот текст >>>)
сите 16 | | | веќе видена

Јапонскиот производител мора на домашниот пазар да отповика 900 илјади возила поради можен дефект на анласерот. Како што јавија неодамна од фабриката, вкупно 21 модел поемеѓу кои и новиот Demio (во Европа познат како Mazda 2), ќе мора да се сервисираат поради можна грешка во системот за покренување (анласер) вграден во возилата. До сега се пријавени вкупно 13 случаи на неисправен анласер, сите тие без некои поголеми последици по корисниците, но сосема доволно Mazda да реагира со контрола на останатите возила во кои е вграден идентичен уред. Од фабриката тврдат дека во тек се испитувања на слични случаи на европскиот пазар, и по потреба се подготвени на адекватна акција.
| | веќе видена

“Кореа Ауто Траде“ на домашната публика и го претстави Hyundai Tucson (Тусон), наследник на мега популарниот SUV, iX35. Домашниот увозник на возилата Hyundai, по извршеното преструктуирање (нов салон, претставништво за Косово), во новиoт продажно сервисен центар организира свеченост по повод пристигнувањето на SUV моделот од компактната класа, Hyundai Tucson. За производителите замената на вонредно успешните модели, како што тоа беше случај со iX35, знае да биде силен технолошки предизвик – наследникот мора на сите позиции да нуди посовремени решенија од претходникот. Стратезите на Hyundai по се изгледа дека се навикнати на таков развој на состојбите. За почеток, како најава на можностите, променето е името на моделот. Поточно, јужно корејците се враќаат на старото име кое на северно-американскиот пазар се употребуваше и за именувањето на моделот во заминување. Нова технологија Извршените технички промени се далеку посуштествени отколку што е тоа навраќањето на старата номенклатура. Новиот SUV има целосно ...
сите 3 | | | веќе видена

Хрватскиот стантер Дејан Шпољар викендов имаше фантастичен настап во близина на патеката Лагово во Прилеп. По повод празникот 11-ти октомври, мото фановите од земјава имаа прилика да присуствуваат на шоуто кое се одржа на паркингот кај патеката за мотокрос во Лагово, во близината на Прилеп. Поканата за посета на настанот ја добивме покасно од вообичаеното, а имајќи во предвид и дека до сега не сме имале прилика да го проследиме Дејан во живо појдовме малку скептични. На местото на настанот ( кон интегралниот текст >>> )
| | веќе видена

По објавување на аферата со измамничкиот софтвер за загадување на возилата опремени со моторот 2.0 TDI, во Волфсбург владее вонредна состојба. Дали автомобилскиот гигант ќе успее да ги преброди драматичните последици? Ситуацијата е повеќе од јасна, американската агенција за заштита на природата EPA (United States E nvironmental P rotection A gency) ја откри измамата а Volkswagen ја прифати одговорноста. Светски прославениот турбо-дизел од два литра (2.0 TDI) испушта во воздух далеку поголеми количини азотни оксиди отколку што е тоа дозволено. Штетата е направена, сега следи соочување со последиците. Прв, со оставка, реагираше најодговорниот, Мартин Винтеркорн а смената беше експресна, од Porsche е донесен Матиас Милер. Таа промена не успеа да ги смири берзите, вредноста на акциите падна за четвртина. Акционерите ќе изгубеа уште повеќе да не следеше брзата реакција (повторно) од Porsche со купување на голем број акции. Во настанатиот метеж беа купени и спорните акции кои VW групацијата ги поседуваше (19.9%) ...
| | веќе видена

На денешната презентација во Барселона, седиштето на Кавасаки Рејсинг тимот, беше претставена новата Ninja ZX-10R за 2016 година. Преку кампањата „Get Closer“ актуелниот Светски шампион и шампионски тим во Супербајк шампионатот во изминатиот период ја промовираа новата Нинџа. Според зборовите на Џонатан Реа и Том Сајкс, новиот модел е моторот кој всушност доминира на патеките во овие години, а сега ќе имате прилика да го возите по јавните патиште. Иновациите кои се вметнати во шасијата, агрегатот и електрониката ја прават новата Нинџа идеален мотор за … (целиот прилог >>> тука)
| | веќе видена

Јапонскиот познат бренд за пневматици, Toyo кој е присутен во сите соседни држави, отсега на македонскиот пазар ќе биде претставуван од Еуроимпекс. На располагање се става широка палета на пневматици за автомобили и лесни доставни возила. Еуроимпекс своето 25 годишно присуство на македоснкиот пазар постојано го збогатува со нови брендови чии производи се комплементарни со автомобилите. Најновата понуда за домашните купувачи се однесува на ексклузивното застапништво на пневматици од познатиот јапонски производител Toyo Tires. Статусот на екслузивно застапништво потрошувачите ќе го почуствуваат преку понуда на широк асортиман на пневматици за автомобили и лесни товарни возила, нарачани директно од производителот. Бенефитот се ефектуира преку најнова палета прилагодена спрема претстоечката сезона. Во портфолиото на Toyo Tire & Rubber Co. е запишано дека компанијата е еден од водечките светски производители на гуми со сопствени филијали или компании застапници во преку 100 земји во светот. Компанијата со седиште ...
сите 2 | | | веќе видена

Концептот BMW M4 GTS прикажан летово во Пебл Бич, на престојниот биенален салон во Токио ќе доживее своја службена премиера. М-изведбите на BMW сами по себе претставуваат синоним за спортски перформанси. Додавањето на ознаката GTS непоколебливо означува фамилијаризирање со тркачките патеки. Технологијата со која владеат баварците овозможува од три литарски мотор извлекување на цели 500 КС и механички момент од 600 Nm. Ако линискиот шест цилиндерски турбо мотор се спари со седум степенски M DTC менувач тоа е добра најава за врвни перформанси. Токму тоа и се случува, спринтот до стотка трае 3.8 секунди а највисоката брзина е ограничена на само 305 км/ч. Вака набилдан M4 GTS поминува груг на Нирбургринг за 7:28 минути, што е за половина минута побрзо од стандардниот М4. Освен оваа помеѓу двете изведби постојат и други разлики. Во GTS напред се вградени тркачки седишта додека задните воопшто ги нема. Надворешните дизајнерски елементи исто така го издаваат потеклото. Предните LED светла го надополнуваат ...
сите 5 | | | веќе видена

Од денес (07.10.2015) на сила стапија одредбите на новиот Закон за безбедност во патниот сообраќај. Дали неговото донесување ќе значи и поголема безбедност на нашите патишта? Ќе се обидеме преку одговорите на десет прашања да го искажеме нашиот став. 1. Колку е квалитетен новиот закон? Во принцип кај нас има добри закони. Не беше лош ниту стариот, а со новите одредби уште повеќе се доближуваме до европските регулативи. Основен проблем е во почитувањето а не во нивниот квалитет. Во мноштвото блаканизми омиленото хоби на граѓанството е како да се изигра законот, а нему остро му конкурира селективната примена наметната од владејачките структури. 2. Кои се најсуштествените промени? Главните промени се однесуваат на казнената политика, ограничување на максималната брзина во градовите на 50 км/ч, зголемување на безбедносните мерки за велосипедистите, заострување на условите за обука за возачи, …. и уште низа одредби со кои се регулира однесувањето на сите категории во сообраќајот. 3. Дали ќе имаме подобра ...
| | веќе видена

Во луксузниот амбиент на винаријата Шато Камник беше угостен новиот Volvo XC90, шведски SUV претставник од премиум класата кој воедно е и апсолутен автомобилски шампион во безбедност. Од Volvo не се очекува ништо помалку од шампионска позиција во автомобилска безбедност. Затоа никој не беше посебно изненаден кога EuroNCAP институтот ги објави максималните оценки за новиот шведски SUV од премиум класата. Воедно тоа се и максималните оценки добиени на краш тестовите до сега. Еден таков, црн примерок од Volvo XC90 беше паркиран пред Шато Камник, и да ви кажам, одлично се вклопуваше во природниот амбиент. Заинтересираните клиенти можеа да уживаат во повеќе димензии на убавото. Винарското дегустирање и уживањето во прекрасниот вкус ќе ги оставиме за друга прилика. Од наш интерес беше најновиот а воедно и најголемиот SUV на швеѓаните. Епитетот: најбезбеден, ќе го опишеме подолу. Првиот впечаток веднаш го окрива потеклото. Современиот дизајн, со елементи на почитување на семејното потекло, е повеќе од допадлив. И ...
сите 10 | | | веќе видена

“М Кар“ – новиот екслузивен увозник на BMW и MINI за Македонија и Косово, на прес конференција го најави званичниот почеток на работа за потоа со вечерна забава да го одбележи враќањето на брендот на нашиот пазар. Приказната за присуството на германската тројка премиум брендови сега е комплетна. BMW и Mini се повторно присутни во Македонија, и тоа со нов импортер и на стара, добро позната локација. М Кар, новиот ексклузивец доаѓа од соседна Бугарија каде што е етаблиран во успешното претставување на BMW и Mini, но исто така и на брендовите Toyota, Mazda, Suzuki и Kia. Иако автомобилскиот момент кој го живее не е воопшто розов, од компанијата тврдат дека се уверени во успешно ре-лансирање и продажба на овие премиум брендови на македонскиот пазар и дека ќе обезбедат сигурна и врвна пост продажна поддршка на корисниците на BMW и MINI. “Менаџерскиот тим ќе функционира преку современ пристап, свежа енергија и значително подобрен квалитет на грижа за корисници, а во новиот продажно сервисен центар сопствениците на ...
| | веќе видена

Мак Аутостар, домашниот увозник на Mercedes-Benz, организира мултимедијална презентација на теренскиот програм. Новите GLC, GLE Coupe и GLE можеа да се следат на огромниот интерактивен екран, монтиран специјално за оваа прилика. Најстариот светски производител оваа година ја нарече „Година на теренците на Mercedes-Benz“. Причината е повеќе од очигледна. Именувани според новата терминологија годинава беа претставени GLC, GLE Coupe и GLE. Токму овие модели беа главната тема на мултимедијалниот VIP-настан организиран во салонот на Мак Аутостар. Домашните лубители на високата технологија имаа ретка прилика на иновативен начин преку голем интерактивен екран со височина од 9 и широчина од 20 метри, мултимедијално да се запознаат со сите квалитети на нoвите SUV претставници на Mercedes-Benz. Mercedes-Benz GLC Да потсетиме: последнаат буква од името ја означува соодветната класа односно донаторот на платформата врз која е изграден SUV моделот. Ако поедноставиме, во случајот говориме за теренска изведба на C-Class. ...
сите 3 | | | веќе видена

Регионалната презентација организирана во соседна Србија, имаше за цел да ги демонстрира можностите на новиот Tucson, кој ја носи тешката задача за наследување на исклучително успешниот iX 35. Дводневното дружење низ разни терени и услови во целост го оправда оптимизмот на првите луѓе на Hyundai одговорни за европскиот пазар. Tuscon (Тусон) е новиот SUV-претставник на Hyundai во европскиот “Ц“ сегмент. Таа улога до сега со голем успех ја играше iX 35. Американските купувачи ова преименување нема да го почуствуваат бидејќи идентичниот модел таму и до сега го носеше името на градот од Сојузната држава Аризона. Заедно со името, од наследникот исчезнаа и препознатливите флуидни линии. Петер Шрејер, шеф дизајнерот на Hyundai Motor групацијата, смета дека новите линии најдобро ќе го одразат приближувањето кон премиум брендовите. Причина за главоболка кај конкуренцијата – тој господин ретко греши. Нови пропорции Tucson наменет за европските пазари ќе се произведува само во Ношовице, Чешка. Иако при дизајнирањето ...
| | веќе видена

Петото поколение на Outlander e редизајниран како би можел да се носи со се побројната заканувачка конкуренција во класата на SUV-ови со средна големина. Некулкудневното дружење открива дека инженерите работеле и на генетски промени. Не е тајна дека Mitsubishi знае да констриура возила со погон на сите тркала. Сведоштвата за последователните победи на Париз-Дакар (Rally Dakar) се сеуште свежи. Кој не би сакал таа проверана технологија да ја добие и во сериски автомобил? Другата страна на конструкторските дилеми е содржана токму во фактот што голем број купувачи многу ретко излегуваат од асфалтираните патишта за да можат да ги употребат сите можности кои им се на располагање. Огромната понуда на конкурентите се раководи токму од тој факт. Повисоката цена на чинење и по сложената технологија на интегралниот погон им оди во прилог на производителите чии SUV возила се само “големи каравани“ со погон на предна оска. Outlander знае како со сите четири Покрај податокот за постојан раст на продажбата на SUV возила, ...
| | веќе видена

Американската агенција за заштита на природата EPA (United States E nvironmental P rotection A gency) ги испитува наводите за манипулација со софтверот на возилата кои биле испитани за емисија на издувните гасови. Ако се потврдат сомневањата, групацијата Volkswagen ќе се соочи со драконски казни. Казна од неверојатни 18 милијарди долари му прети на Volkswagen, вториот по големина светски производител на автомобили. Како што јавува New York Times, при испитувањата кои ги извршувала американската агенцијата за заштита на природата (EPA – http://www.epa.gov/), германците користеле посебен софтвер кој е способен да детектира лабораториски испитувања при што за емисијата на штетните азотни оксиди (NO) покажува за 40 пати пониски вредности. Потоа тој софтвер се бришел и возилото работело во нормален режим. Овој начин на мамење е користен уште од 2009 година и тоа за возилата во кои е вграден TDI мотор од два литра. Со истрагата се опфатени моделите Volkswagen Jetta, Beetle, Golf и Passat како и групацискиот Audi ...
сите 24 | | | веќе видена

Пред да се затвори скопската обиколници поради снимање комерцијален филм, предупредивме на последиците. Сега откако почна снимањето состојбата е уште подраматична отколку што претпоставувавме, скопскиот сообраќај е пред тотален колапс. Погрешна беше претпоставката за димензиите на сообраќајниот метеж кој ќе настане со затварање на автопатот кој го заобиколува Скопје. Не е загрозена само “пластичарска“ улица туку метежот се прелеа низ целиот град. Дополнително: затварањето на централната улица пред Собрание, и повторно, поради културен настан, ја прелеа чашата. Убаво тоа со културата и културните настани (проекти – нели?) ама дајте бе луѓе па нели некој има и неодложна работа, па некој друг треба и на работа да оди. Да не говориме за градските служби кои треба брзо да циркулираат низ градот како би можеле да спасуваат пациенти или да гасат пожари. Во општиот хаос дури и полицијата тешко се пробива низ шумата од возила. Велат кој ќе преживее ќе има што да раскажува. Драматиката на состојбата, загадувањето (на ...
| | веќе видена

next