Во фаза кога се избрани пет финалисти, на Националното Жири за избор на Автомобил на годината во Македонија, му останува само уште финалното заедничко дружење ...
сите 15 | | | веќе видена

Првата генерација на Clio претставена во 1990 година за францускиот производител значеше целосно нов пристап во градење на градските возила. Тој концептот беше ...
сите 10 | | | веќе видена

Во 2019 година, Opel слави 120 години автомобилско производство – и со тоа полни 120 години со иновации за сите. Ова ја прави мобилноста достапна за многумина, ...
| | веќе видена

Кај електричните возила примарен е податокот за автономијата односно колку далеку може да „добаци“ со едно полнење на батериите. Знаејќи го тоа одлично, Nissan нуди раскошен концепт со автономија која надминува 600 километри односно приближно како и конвенционалните возила со едно полнење на резервоарот. Тоа е овозможено од сетот на батерии со капацитет од 115 kWh од кои енергија црпат двата електромотори поставени на двете оски. Со тоа е осигурана врвна тракција, во случајот потпомогната со големи 22-цолни тркала. Концепциски гледано, Nissan IMs е среќна комбинација помеѓу луксузна лимузина и кросовер. Во димензии на седан со средна големина (4.85 x 1.90 x 150) m може комотно да се сместат 5 патници во конфигурација 2+1+2. Малку невообичаено, но VIP местото е сместено точно на средина зад предните, и малку понапред од странично сместениот заден пар седишта. Вкупната силина од 360 kW (490 KS) која ја испорачуваат електромоторите може да се контролира мануелно или пак преку модот за автоматско управување при ...
сите 4 | | | веќе видена

Д-р Владимир Чадиковски, „Мажот на годината за 2018“, е горд сопственик на сосема нов Volvo XC40 D4 со 190 КС, опремен со автоматски менувач, погон на сите тркла и врвно ниво на опрема, Momentum. Освен сопствеништвото, Д-р Владимир Чадиковски е официјално лице на Volvo за Македонија и ова е само почеток на долгорочна соработка помеѓу Д-р Чадиковски и новиот дилер на Volvo во Македонија, компанијата Премиум АГС. „Во 2019 одбележувам 21 година од мојата професионална кариера. Низ годините сум добил многу признанија за својот труд, но особено ми е драго што годината ја завршувам со признание „Маж на годината за 2018“. Убаво е чувството кога по толку голема посветеност, вложена енергија, време и труд за професионално усовршување, добивате вакво признаниe, а посебно кога алката ја надополнува и Volvo. По напорен ден, ви треба стабилност и удобност, а за старт на денот во мојата професија потребна е енергија и моќ за сите предизвици. Volvo XC40 е вистинскиот избор за мене. Сакам да изразам голема благодарност до ...
| | веќе видена

Четвртата генерација на Opel Zafira, во Life изведба може да се добие во три големини а уште од најкратката изведба способна е да понесе до 9 патници. Дваесет години по успехот започнат со првата генерација, приказната продолжува со новиот модел од четвртата генерација. Opel Zafira Life е забавен за возење, и удобно MPV што германскиот производител на автомобили ќе го понуди во три должини, а сé според потребите на корисниците: 4.60, 4.95 и 5.30 метри – од кои секоја доаѓа со најмногу по девет седишта. Најдолгата “L” верзија е околу 65 см подолга од основниот модел и затоа е речиси исто толку голема колку и Vivaro Combi. Zafira Life на тој начин покрива до три сегменти на возила и претставува нов репер меѓу MPV возилата со повеќе седишта. Новиот Opel MPV има бројни системи за помош на возачот. Камерата и радарот го набљудуваат просторот пред возилото. Системот дури ги препознава и пешаците кои го минуваат патот и можат да иницира маневар за сопирање при брзина до 30 км/ч. Интелигентниот круз контрол ја ...
сите 16 | | | веќе видена

Четвртата генерација на Focus е изградена врз нова платформа, ја движат серија трицилиндрични турбо мотори, сериски доаѓа со цела низа на безбедносна опрема и има нова естетика. Ја возевме верзијата со бензинец од 125 КС и ниво на опрема Titanium Bussines. Ford произведува возила – одамна! Кога ние правевме црешови топчиња тие воведуваа линиско производство на автомобили. Таа историска оставштина се рефлектира на секој нов производ. Новата, четврта по ред генерација на Focus, започнува да го живее својот живот оплеменета со богато искуство. Првиот Focus претставен пред точно дваесет години силно обврзува. Поготово неговата перфектна механика. Нова платформа Шефот на дизајнерската екипа Доменико Тонело имал сложена задача. Почитувајќи ги претходниците да создаде современ облик кој ќе се допадне на широк спектар купувачи. Да, токму таков е профилот на купувачите на возила од „Ц“ сегментот. Доволен е само еден поглед и да му се честита на главниот цртач – нема никакви дилеми дека е тоа Focus, и нема никакви ...
сите 3 | | | веќе видена

На автомобилскиот салон во Лос Анџелес, Audi ја претстави спортската, GT верзијата која се придружува на семејството на целосно електрични автомобили, Audi e-tron SUV и Audi e-tron Sportback. Дефинитивно Audi размислува електрично. За идната година е планирано сериско појавување на SUV и Sportback, две возила од семејството, e-tron. Третиот член засега се поклони на побликата само како концепт, но јасно е дека и најспортскиот „електричар“ од Инголштат набргу ќе се придружи на сериските браќа. Епитетот, најспортски електричен Audi, подразбира и адекватни перформанси. Четиривратниот седан со должина од 496 cm кој има два електромотора со заедничка силина од 590 КС (434 kW) пристигнува до првата стотка за 3.5 секунди, до втората за 12, а до третата, … не, и тоа го може ама поради сочувување на автономијата максималната брзина е електронски ограничена на „само“ 240 км/ч. Обично кога се во прашање електричните автомобили, автономијата е податок кој го лимитира карактерот на моделот. Во подницата помеѓу двете ...
сите 2 | | | веќе видена

Со појавувањето на Scala, Golf добива уште еден конкурент смислен и осмислен од инженерска екипа сместена во сопствената куќа. Дали е ова најава за братоубиствена војна или сепак смислена стратегија за привлекување нови купувачи. ŠKODA SCALA ќе се појави на европските пазари во првата половина од идната година. До тогаш се планира и настап на следната генерација на апсолутниот владар на „Ц“ сегментот, Volkswagen Golf. Логично звучи прашањето, дали е на повидок нов внатрешен конкурент во самата Volkswagen групација? Иако на прв поглед можеби така изгледа, сепак веројатноста тоа да се случи е сведена на ниво на здрав разум. А здравиот разум говори дека во сегментот треба да се погрижи некој за бројните конкуренти кои со пониски цени, гомила опрема и одлични гаранции, сериозно го загрозуваат владарот. Таблата со инструменти е електрична и може да се модификува Со меѓусокино растојание на MQB-A0 платформата од 265 cm (идентичната платформа во Polo е за 10 cm пократка), ŠKODA SCALA се сместува на средина од ...
сите 7 | | | веќе видена

Носителот на девет светски титули, потпиша двегодишен договор со Hyundai за учество на пет трки од светскиот рели шампионат. Свежи се сеќавањата на неприкосновениот владар на светските рели патеки, мајсторот зад воланот, Себастиан Лоеб. Неговата десна страна секогаш беше потпрена на совозачот Даниел Елена, кој и сега ќе го прати на петте трки од WRC шампионатот, 2019. Дани Сордо е возачот со кој Лоеб ќе го дели болидот и кој ќе ги вози останатите трки. Двојката Тиери Нојвил и Андреас Микелсен ќе бидат првите корејски виолини, и догодина на сите трки ќе управуваат со имресивниот Hyundai i20. Зад оваа одлука на менаџментот на екипата стои желбата конечно корејците да ја освојат конструкторската светската титула во WRC шамионатот.
| | веќе видена

Покрај главната награда беа доделени и ECOBEST 2018 која ја доби Jaguar I-Pace, потоа COMPANYBEST 2018 со која е награден Aston Martin Lagonda, SAFETYBEST 2018 отиде кај Hyundai за новиот Rear Occupant Alert кој ги намалува опасностите за децата во топол автомобил и SMARTBEST 2018 која заврши во раце на BMW за Intelligent Personal Assistant. Финалистите на изборот AUTOBEST 2019 Новите Citroën Berlingo, Peugeot Rifter и Opel Combo Life ја освоија AUTOBEST 2019 – Best Buy car of Europe титулата. Со вкупно 14.076 поени, триото на PSA го освои првото место со само 148 поени пред новата генерација на Ford Focus. 12-тата генерација на Toyota Corolla се најде на третото место со вкупно 13.846 поени, само 82 поени помалку од Focus. После нив во финалното рангирање следат Kia Ceed, Citroen C4 Cactus и втората генерација на Dacia Duster. Деталните резултати се објавени на веб-страницата на AUTOBEST, www.autobest.org . “Задоволство ми е да им честитам на раководството на 3-те бренда на PSA кои ја освоија AUTOBEST 2019 ...
сите 4 | | | веќе видена

Обуката се состоеше од теоретски дел (предавање) за начинот на функционирање и составните компоненти на DSG менувачите, како и практичен дел во кој учесниците самите во групи работеа на практично сервисирање (промена на ламелите, пливачкиот замаец, лагер). Тема беше DSG менувачот со 7 степени на пренос од првата генерација, со сува спојка, вградуван во моторите од 1.6 L и 1.9 TDI од групацијата VAG. На обуката беа присутни сервисери од повеќе градови во Македонија, како и од Косово. По успешно завршената обука учесниците добија сертификати од Schaeffler Group но и пакети со промотивен материјал од Mega Auto Parts. Mega Auto Parts како и до сега така и во иднина ќе продолжи да вложува во едукација и обуката на сервисерите во Македонија и регионот, кои се инаку редовни коминтенти и партнери. Обуката се изведува преку одржување на работилници од страна на овластени инструктори од добавувачи на домашната компанија. Целта е преку едукација на оние што се задолжени за одржување на возилaта, да се унапреди ...
сите 17 | | | веќе видена

Храбрата шпанка, Кристина Гутереш ќе биде главниот возач на тимот на Mitsubishi Motors Шпанија, на претстојното Дакар рели, кое ќе се одржи од 6ти до 17ти јануари, следната година. За ова рели, специјално е подготвен Mitsubishi Eclipse Cross, познат под името T1 Silhouette Racer. На 27 годишната Кристина, ова ќе и биде трета натпреварувачка година, а нејзин копилот ќе и биде 26 годишниот Пабло Хуете. Засега нема детални инфомации за перформансите на возилото, но младата Кристина упати повик за масовна поддршка за нејзин успех на 41-то издание на Дакар рели. Таа вели дека Eclipse Cross е најспектакуларниот рели автомобил што досега го возела и навистина привлекува големо внимание. Инаку, годинешното рели ќе се одржи во Перу, Латинска Америка, каде патеката е во должина од 5,000 км, од кои 70% е под песок.
сите 5 | | | веќе видена

Акциски цени XC40 , кој беше прогласен за Европски автомобил на годината за 2018 ќе биде достапен со почетна цена која е поставена на 32.190 евра за моделот во T3 INTRO верзијата. Кoмапактниот премиум SUV носи во себе големи иновации и богата сериска опрема. XC60 беше избран за Светски автомобил на годината за 2018, а покрај акциската цена од 49.990 евра, за верзијата D4 MOMENTUM, во Premium AGS нудат можност за избор меѓу Polestar оптимизација, Style кит или сет зимски гуми со алуминиумски фелни. Моделот XC90 D5 AWD со MOMENTUM+ пакет на опрема, кој претставува луксузна комбинација помеѓу совршената безбедност, софистицираната силина, максимална удобност и елегантен дизајн, сега е достапен со цена од 74.990 евра. Дополнително и за овој модел, Premium AGS нуди бесплатна Polestar оптимизација, Style кит или сет зимски гуми со алуминиумски фелни. Сервисна акција Освен акциските понуди за новите купувачи, од Premium AGS обезбедија и пријатно изненадување за постоечките сопственици на Volvo автомобили во ...
сите 3 | | | веќе видена

Volvo е автомобилски производител со изразито својствен профил. Првата асоцијација за шведскиот производител јасно упатува кон безбедноста. И класичната, речиси безвременска димензија на обликот. За илустрација, уште во 1944 година Volvo во возилата вградува безбедносен кафез, потоа во 1959 година безбедносни ремени во три точки, за да современата ергела во блиска иднина (2020) се проектира со задача ниту еден патник да не биде сериозно повреден во сообраќајни незгоди со нов Volvo автомобил. Врз база на тие тие приоритети е проектиран и најмалиот SUV, Volvo XC40. И веднаш по претставувањето истите тие вредности, но сега искомбинирани и со современ облик и луксузна изведба, се препознаени од европската стручна јавност која градскиот SUV го наградува со најпрестижната европска титула, Автомобил на годината. Класна припадност XC40 воопшто не го крие своето потекло. Тоа е чистокрвен швеѓанец со благороднички гени. Кинескиот капитал присутен преку Geely е ставен во функција на уште поголемо истакнување на ...
сите 8 | | | веќе видена

Со конструирањето на Rifter, Peugeot уште еднаш покажува дека наместо да следат трендови, тие ги создаваат. Токму промената на името од Partner во Rifer има задача да ја истакне функционалната разлика помеѓу успешниот модел и неговиот иноватен наследник. Комбинацијата на SUV, моноволумен и транспортер го прави Rifter уникатен производ на пазарот. Кога таа мултифункциоалност ќе се оплемени со Peugeot i-Cocpit, потоа со 19 функции за асистенции при возење, нови мотори, … тоа возило заслужува посебно внимание и должна почит. „Во сегментот во кој спаѓа новиот Peugeot Rifter, брендот бележи успех повеќе од 20 години со Peugeot Partner. Peugeot Rifter е конструиран под паролата „квалитет без компромис“ изработен е на нова EMP2 платформа, има нови мотори, робусен и елегантен, со видлив квалитет на изработка и е генијално модуларен.“ – изјави Ивана Манчева Михајловска, регионален Маркетинг Директор во Еуроимпекс. „Новиот Peugeot Rifter е сосема ново возило. Тој не е СУВ, не е моноволуменец. Тој е сосема нов предлог ...
сите 4 | | | веќе видена

Ако некој гласно извикне ISETTA секако дека ќе биде во право. Концепцијата и димезниите се идентични со моделот кој беше екстремно популарен во педесетите. И не само во родната Италија. Поголема од мотоцикл но помала од автомобил, таа успева да ги обедини сите предности на возилата со две и четири тркала. Токму на таа концепција се гради Microlino, разликата е во погонот кој е целосно електричен. Најпрвин цената, таа изнесува околу 12К евра. За таа количина на банкноти се добива стилски двосед кој се движи со помош на електромотор способен возилото да го забрза до 50 км/ч во само 5 секунди. Максималната брзина од 90 км/ч јасно дава до знаење дека Microlino е чисто градско возило. Секако, и многу динамично. Од друга страна, батериите со капацитет од 14.4 kWh овозможуваат автономија од цели 200 km што значи дека во најголем број случаи ќе треба да се полнат на секои три-четири дена. Должината од само 2.4 метри и вкупната тежина од 435 kg се сосема доволни за превоз на два патника и нивниот багаж во кој може да ...
| | веќе видена

Првиот 911: раѓање на чедото од Zuffenhausen Легенда се роди на Меѓународниот саем на автомобили (IAA) во Франкфурт, на 12 септември 1963 година. Porsche со гордост го претстави нетрпеливо очекуваниот наследник на моелот, 356. Новиот спортски автомобил, првично беше претставен како 901, но потоа поради заштитената „нула“ во средина од троцифрени бројки од страна на Peugeot, го менува името во 911. За да ги одрази амбициите на брендот, Porsche со новиот модел заигра во повисока лига. Тоа го направи со линиски мотор со шест наместо четири цилиндри и со воздушно ладење изведено восогласност со најдобрите традиции на компанијата. Резултатот е имресивен: моторот испорачува цели 130 КС. Кога новиот модел се појави на пазарот во 1964 година, беше наречен 911и веднаш беше прифатен како “вистински” Porsche, бидејќи перформансите на новиот спортски автомобил ги надминува сите очекувања. Сцената е поставена за незаменлива глобална кариера која остава траг на целата индустрија. При крајот на производството на првата ...
сите 13 | | | веќе видена

Веќе стана пракса – новите модели доаѓаат со значително зголемени цени! Производителите своето однесување го правдаат со задоволување на сé построгите еколошки норми, како и со зголеменото ниво на безбедносна опрема која се вградува уште во стартните верзии. Бројни се примерите на нови модели кои за 20, 30 па дури и повеќе проценти ги надминуваат цените на нивните претходници. Колку и да сакаме да ја прифатиме оваа реалност, нашите буџети жестоко се противат со логиката на неможност да се пратат овие текови. И токму во моменти кога се чини дека нема шанси да се пазари возило од овој сегмент, се појавува Ceed кој во нова моделска изведба сеуште задржува коректна и фер цена. Да бидеме директни, во услови кога на пазарот веќе присутните Golf, Astra, Megane, Leon, 308, Civic, се нудат со почетни цени над 16К, кога веќе пристигнуваат новиот Focus и Corolla, и кога за догодина е најавен Golf Mk8, сите одред со цени кои опасно претат да ја надминаат втората десетка, станува јасно дека најпопуларниата класа ...
сите 3 | | | веќе видена

next