Архитект

Tweet Интервју со Agustín Pérez-Rubio, директор и куратор на Современиот Музеј на Уметност „MUSAC“ во Леон, Шпанија. Реномираниот ликовен критичар и аналитичар на уметноста ни раскажува за интенциите и одредбите на MUSAC во Леон.
| | веќе видена

Tweet Во Чангша, град во централниот дел на јужна Кина, градежници успеаа да подигнат хотел на 15 ката за само шест дена. Може да се замисли дезориентираноста на граѓаните кои не поминале во тој дел од градот во текот на изградбата. Градежниците го изградиле хотелот кој е опремен со звучна и термо изолација и наводно може да издржи земјотрес со магнитуда од 9 степени - користејќи префабрикувани елементи. Со други зборови, елементите кои претходно биле целосно составени во фабрика, биле донесени на локацијата, каде што група работници ги составиле за да го изградат новиот хотел. И покрај неверојатната брзина со која бил изграден хотелот, и непрекинатата работа, ниту еден работник не бил повреден, а поради префабрикуваните елементи, многу малку материјал бил фрлен. 365.com.mk
сите 4 | | | веќе видена

Tweet Компанијата Google е позната по својата оригинална филозофија на работење, како и по нејзината необична работна етика. Работните простории на оваа компанија,без разлика во која држава се наоѓаат се создадени од современи, транспарентни и колоритни материјали. Така неодамна беше промовирано и претставништвото во Милано, кое остана на ставот да создава флексибилен, интерактивен простор, место за дружење без нагласен луксуз и големи буџети. Вработените во ова претставништво ќе имаат на располагање неколку ресторани со различни кујни, теретана со фитнес сала, приватна библиотека, како и простори за забава,релаксација. За изгледот на ова претсавништво и неговиот дизајн беа задолжени архитектите од миланското студио AMA Alberta Monti & Associati
| | веќе видена

Tweet „Повеќенаменска Арена“ е името на едно од последните решенија на познатото архитектонско студио од Копенхаген, 3XN со кое учесттвуваа на меѓународниот конкурс на светскиот архитектонски фестивал WAF . За 3XN имаме говорено неколку пати и тоа за Панорамските визури во хотелот „Bella Sky” за Банката Миделфарт во Данска и за Новото седиште на фирмата Хортен Овојпат ни презентираат еден интересен концепт во кој пренамената, односно вариетот на спортските содржини и забавните содржини се сместени во една разлистена цилиндрична форма која се предвидиува да се изгради во ОАЕ во наредниве неколку години. 3XN
| | веќе видена

Tweet Колекцијата „Царица“, што славната српска уметница Олга Олја Ивањицки ја направи пред смртта за модната куќа „Мона“, ќе биде претставена со перформанс на 20 ноември во Македонската опера и балет во Скопје . На прес-конференцијата што вчера се одржа во српската амбасада во Македонија, беше најавено модно-уметничко шоу, приспособено на просторот, но со музика и сценарио како оригиналната постановка, што беше премиерно претставена на 10 мај годинава во Белград. Проектот е во режија на Синиша Ковачевиќ, кореограф е Јелена Младеновиќ, а автори на музиката се Светослав Божиќ и Сања Илиќ. Колекцијата, која содржи 85 модели, ја реализирале креаторката Кристина Гаиќ и дизајнерката на чанти Ана Лековиќ, според замислата на Ивањицки, која само неколку дена пред да биде хоспитализирана им ги предала скиците. За жал, сликарката не успеала да го види финалниот изглед на проектот, за кој - како што кажаа од „Мона“ - Олја го осмислувала и му се радувала со години. - Креациите се видување на Олја на Петтото царство, ...
сите 2 | | | веќе видена

Tweet Во манирот на префабрикувани домови со концепт - место за одмор, релаксација и живеење, архитектот Pietro Russo ја создаде еколошката куќа „ Екомо “ , која претставува пример за компактен дом кој овозможува едноставен живот во контакт со природата. Дизајнот е базиран на основните зелени и еколошки одржливи принципи кои прилично успешно стануваат и стандарди во градежништвото, опремувањето и корситењето на објектите. Покрај тоа куќата „ Екомо “ нуди каталошки избор по желба на нарачателот во однос на распоредот и хиерархијата на просториите, нивната големина како и завршната обработка на фасадата. Екомо
| | веќе видена

Tweet Јавна соба со задоволство го најавува отворањето на изложбата Инхерентна убавина , која ги презентира новите дела на Елпида Хаџи-Василева Времетраење: 18. ноември – 19. декември Отворање: 18. ноември, 2010 19.00ч Место: Јавна соба Промо центар Необични наративи за когнитивното и метафизичкото Прашањата за убавото и за естетиката се дискурси кои мошне често се дебатирани и опсервирани во историјата на филозофијата од класичната па сè до постмодерната, а доколку оваа неисцрпна проблематика се апендира на уметноста и нејзината теорија, тука уште поотворени и попроширени се нејзините капиларни сонди кои го детерминираат и елаборираат фундусот на можни варијабли, на кој секако мошне отворено може да му се додаде, на исто рамниште и во ист контекст, и ракурсот на грдото и естетиката. Ова е само еден од аспектите, кога треба да се говори за најновиот циклус дела на Елпида ХаџиВасилева, насловен Инхерентна Yбавина. Другата онтологија на нејзината визуелна преокупација е позицијата на спознанието, т.е. ...
| | веќе видена

Tweet Во петок, 12-ти ноември во Мултимедијалниот центар „Мала станица“ со почеток во 20 часот, по 12-ти пат ќе биде означен почетокот на меѓународното биенале на фотографија – Фотомедиа 2010. Оваа манифестација ja организира Фото клуб „Елема“ од Скопје, под патронажа на Фото сојуз на Македонија и Светската асоцијација за фотографска уметност (FIAP). На поставката ќе бидат изложени 190 фотографии од вкупно 119 автори, а по отворањето ќе настапи Сашко Костов. Од вкупно пристигнатите 855 дела на 223 автори од 41 различни земји од светот, жирито во состав: Боро Рудиќ (КМФ ФСМ, Македонија), Бранимир Ритоња (МФ ФСС, Словенија) и Јусуф Даријерли (слободен фотограф, Турција), на жирирањето одржано во Музеј на современа уметност на 25. септември, ги доделија следниве награди: златна ФИАП медаља за фотографија освои Валери Волонтир од Молдавија, сребрена ФИАП – Володимир Дубас од Украина, а бронзена ФИАП – Кјаран Вајт од Ирска. ФИАП дипломи за фотографија, пак, освоија авторите Илчо Трајковски од Македонија, ...
| | веќе видена

Tweet Македонскиот центар за фотографија, МЦФ ќе организира курс за студиска фотографија (table top) на кој учесниците ќе имаат единствена можност да работат со професионална студиска опрема. Курсот опфаќа интензивна работа од 20 часа распоредени во четири дена, а го спроведува Роберт Јанкулоски. Курсот ќе трае од 25.11.2010-28.11.2010 година и има цел да им овозможи на учесниците стекнување на продлабочени знаења и вештини за студиска фотографија преку обработка на теоретски содржини и практични вежби. ПРОГРАМА ЗА РАБОТА 25. 11. 2010 (четврток) 19:00 – 22:00 3 h Теоретски дел: историски преглед на третирање на мртва природа во сликарството и старата фотографија; проблеми со осветлувањето и анализа на ликовни дела од историјата на сликарството и фотографијата; мртвата природа во современата фотографија. Во оваа сесија слушателите ги осознаваат теоретските принципи на композиција и на осветлување на различни материјали. 26. 11. 2010 (петок) 17:00 – 22:00 5 h Практичен дел: ...
| | веќе видена

Tweet Во петок, 12 ноември, со почеток во 20:30, во Културниот центар ЦК ќе се одржи презентација на проектот „Уметноста е насекаде“. Во рамки на презентацијата ќе бидат изложени постерите кои беа изработени за оваа пригода и фотографиите што како документација за проектот ги направи фотографот Самир Љума. Истовремено четирите автори чии дела беа избрани во рамки на конкурсот – Никола Маџиров, Тони Попов, Нина Андова и Мане Манушев, ќе прочитаат дел од својата поезија и проза. Јавниот простор во Македонија сè повеќе е набиен и концентриран со содржини чија основна цел е да испратат некаква комерцијална порака. Проектот „Уметноста е насекаде“ е обид да се понуди можност за поинаква употреба на јавниот простор. okno
сите 2 | | | веќе видена

Tweet Интервју со архитектот Enric Ruíz Geli, основач на архитектонското студио од Барцелона „Cloud 9“ . Во ова интервју ни раскажува за нивната ориентација и размисли кон светската архитектура, како и фокусот кон климатските и економските промени. Анализата е извршена презентирајќи го еден од нивните најпознати проекти „Villa Nurbs“.
| | веќе видена

Tweet Архитектонското Триенале што традиционално се одржува во Лисабон, оваа година успеа да го надмине рекордот на архитекти кои аплицирале на одредена тематика, во која со над 599 проекти конкурираа за наградата за најдобра куќа во изминатите три години. Со оваа бројка Архитектонското Триенале во Португалија станува една од најпосакуваните архитектонски манифестации ширум Европа. Она што лично ме радува е и самиот избор за најдобра куќа која што овојпат отиде кај португалксите архитекти Pedro Sousa, Tiago Ferreira, Tiago Coelho, Barbara Silva и Madalena Madureira. Станува збор за проектот наречен „Куќа во Луанда“ (главен град на Ангола), во кој градот барал да се создадат типолошки станбени единици. Трансоформабилен дизајн и пренамена од индивидуален во општествен објект, бил само еден од условите на кои архитектите требале да одговорат, со што овие објекти ќе одговараат на демографските и економските услови во Луанда. Проследете го нивното решение, во кое имплементираат шест пациа, шест дворови кои ...
| | веќе видена

Tweet Новите дела на ликовниот уметник Мирослав Масин предизвикаа голем интерес кај културната јавност. Неговата нова изложба со наслов „Со челото на прст“ беше отворена синоќa во галеријата „Око“. Станува збор за дваесетина цртежи во кои уметникот се враќа на својата омилена тема – мајмуните. Во своето дведецениско творештво сликарот Масин на ликовен начин повеќепати се обидувал да ја докаже тезата дека ако човекот настанал од мајмун, тогаш крајниот стадиум на еволуцијата ќе оди во правец од човекот да биде создаден мајмун. Интересен е фактот што новите ликовни мајмуни на Масин се оквирени во стари рамки, кои имаат своја историја, што дополнително ја зголемува вредноста на делата. Во воведниот текст „Со прстот на чело“, што наменски за изложбата го подготви културологот Ана Мартиноска, нагласено е дека „ со тоа што новите слики на Мирослав Масин се врамени во стари рамки, исчукани и подизлупени, најдени во подрумите и таваните на сликарските ателјеа на неговите колеги од постарата генерација или, ...
сите 10 | | | веќе видена

Tweet Во Музејот на современа уметност во Скопје вечер ќе биде отворена изложбата „Современ хрватски цртеж“ на која ќе бидат прикажани 140 цртежи на повеќе од 70 хрватски уметници од различни генерации, претставени во шест тематски целини.Со изложбата опфатени се различни стилски изрази, конфигурација, минимализам, геометриска апстракција итн. Иван Ловренчиќ, Јошко Маришиќ, Војо Радојчиќ, Јосиф Занги, Даборин Радиќ, Златко Кесер, Ивица Шишко, Паулина Јазлиќ, Мајцел Бачиќ, се дел од авторите чии дела создавани во последните 50 години ќе бидат прикажани во Музејот на современа уметност.Изложбата досега е претставена во повеќе од 20 земји на сите континенти, а се реализира со поддршка на министерствата за култура на Македонија и на Хрватска.
сите 19 | | | веќе видена

Tweet Оваа семејна куќа завзема издолжена форма со големина од 10х50 метри должни по должина на океанот. Предниот дел на куќата содржи една гаража и влез на приземје, со станбена површина ситуирана на првиот кат и работна просторија на вториот кат. На горните нивоа се поставени тераси кои отвораат панорамски визури кон океанот. Задниот дел од оваа резиденција содржи спални соби поставени во втора станбена единица, пред кои се отвора приватниот двор придружен со базен. Архитектонски , формата е намелена со поставување и акцент на конзолата со поглед кон океанот, која што драматично се наметнува на целиот проект повикувајќи се типично на оригиналниот „ beachside “ жаргон во Мајами.
| | веќе видена

Интервју - Carlos Ferrater, теоријата за ривиерата Бенидорм Tweet Carlos Ferrater, познат архитект кој сораборува со Xavier Martí, неодамна го заврши проектот за ривиерата Бенидорм , малото градче кое што се наоѓа во близина на Валенсија. Во ова интервју ни раскажува за нивниот пристап и однос кон овој проект. Повеќе за овој проект можете да прочитате во една од наиште одмината статии тука
| | веќе видена

Tweet Покрај социјалниот проблем на литературна и математичка неписменост, во европските и американските образовни институции се приклучи и терминот „immappacy“, односно недоволно познавање на географијата и географските мапи. Истражувањата кои беа извршени во последнава година резултирале со незавидни резултати. На прашањето колкава е нивната држава и колку жители брои нивната држава, учениците најчесто одговарале со „најголема на светот“ или „1-2 милијарди“. Еден од најголемите проблеми со перцепијата и димензинирање на површината кај географските мапи предизвикал континентот Африка, за кој безмалце сите деца имале извитоперена перцепција на неговите димензии. Со цел да помогне илустраторот Каи Крауше ја создаде мапата „ The true size of Africa ”, во која со компарација на најпознатите држави во светот на принцип на споредба ја доближува вистинската перцепција и големина на овој континент кој има 30 милиони квадратни километри, покрива 6% од Земјината површина и 20.4% од вкупната копнена површина. ...
| | веќе видена

Tweet Еден од интересните примери на пејзажната архитектура доаѓа токму од Турција, каде што беше одржан конкурсот за уредување на еден од парковите во Анталија, поточно на ридот Цебели. Во овој прилог пишуваме за конкурсниот предлог на архитектонското студио „ 1/1 Architecture “ кое успешно ги искомбинира локалните и глобалните елементи на формата, создавајќи возбудлив простор за домашното население но и за туристите кои честопати го посетуваат ова место. Архитектите уредиле околу 24.000 метри квадратни зелена, тревна површина која е на кос терен. Просторот е замислен така да шеталиштето со водениот канал радијално кружат околу ридот, доживувајќи го целиот простор со неговото опкружување спонатано, за да завршат на врвот на оваа природна тераса каде што е поставен центарот за кулура и уметност. Објектот ќе ја користи енергијата што е произведена од специјални турбини кои покрај објектот ќе обезбедат и електрична енергија за уличното осветлување на ридот Цебели. 1/1 Architecture
| | веќе видена

Tweet Градењето не е само размислување за формата и изгледот на самиот објект, можеби дури и повеќе е размислување за материјалите, нивната предност и полза, за избирање на идеалните материјали за вашиот објект. Токму поради оваа причина се повеќе инвеститори и изведувачи се одлучуваат за дрвено-цементните блокови ISOSPAN. Со производство и седиште во Рамингштајн, во покраината Салцбург во Австpија, нашата компанија со своите производи е присутна низ цела Европа, а е специјализирана за изработка на дрвено-цементни оплатни блокови и дрвено-цементни плочи за изолација. Со помош на нашата производна програма може да се остварат речиси сите архитектонски замисли. Самите блокови не само што лесно се обработуваат и вградуваат, туку се составени од природни компоненти, дрво и цемент. Тие осигуруваат оптимален однос помеѓу вложениот труд и материјал спрема корисната вредност на објектот. Во поглед на трајноста, квалитетот и удобноста за престој во просторот, ги намалуваат трошоците за греење и ладење, како ...
| | веќе видена

next