Архитект

Проектите на трансформација и пренамена на старите објекти во современи архитектонски дела се исклучително актуелни во последно време, што реално е резултат на високата свест кон зачувувањето на архитектонското наследство. Студиото Zecc Architects имаше токму ваква задача, трансформација на некогашна катедрала ситуирана во Утрехт, Холандија со цел создавање на современ дом за живеење. Екстериерот е зачуван без измени, каде фасадната цигла и прозорските отвори се санирани и исчистени од долгогодишниот слој на нечистотии. Внатершноста е комплетно обновена каде заради големата катна височина е додаден и еден лифт. Во нејзе се интегрирани две дневни простории, едно работно катче, пространа кујна со отворен бар и трпезарија како и секција за ноќна зона со неколку спални. Zecc Architects
| | веќе видена

Импресивни фотографии на познатиот фотограф Brian Parillo , во кои на уникатен начин ги презентира своите опсервации на познати архитектонски објекти.Фотографиите се во црна бела техника а доколку сте заинтересирани за повеќе сетови од неговите галерии можете да го посетите неговиот сајт Brian Parillo
| | веќе видена

„ BMW Connected Drive“ е концепт кој што се занимава со технолигијата и дизајнот на автомобилите што ќе се произведуваат во иднина. Нивниот концепт и таргет е насочен кон интегрирање на возачот со околината со цел поедноставно управување на новите возила во интелегентен манир. Последниот дизајн на оваа позната комапнија е презентиран само пред неколку дена на саемот за автомобили и автомобилска индустрија во Женева, каде што безбројната публика оправдано остана вчудоневидена од новиот концепт и дизајн на BMW. Во продолжение за поголем впечаток и повеќе информации задолжително погледнеднете ги и двете видеа приложени во оваа статија.
| | веќе видена

Архитектите Nir Rothem и Bosmat Sfadia-Wolf, се основачи на проектантското студио Sfaro , кои неодамна завршија еден интересен стан со скромни 57 метри квадратни. Во него постигнаа допадлив интерфејс без разлика на фактот дека станува збор за сосема мал стан. Првата фаза на разработка на проектот беше анализата на постоечката структура, и одстранување на непотребните ѕидни површини кои што спречуваа продор на природната светлина. Ходниците и непотребните остави се отстранети со што се добиле додатна пространа спална соба. Станот е поделен според конструктивниот систем каде двата столба се споени со библиотека и придружни камари а во дел од него е поставена и кујната, еден функционален ѕид кој го дели станот на две зони, дневна и ноќна. Сепак апартманот делува хомогено, како една целина каде што просториите се нижат една по друга слободно поставени во просторот. Амбиентот е светол благодарејќи на масивните бели површини и светлиот партер обработен од паркет. Колоритот и текстурата на ентериерот тесно ...
| | веќе видена

Corning Incorporated , или попозната по нивната технологија за стакло Горила е можеби еден од најдобрите водилки во светот на новата технологија за стаклени и керамички продукти. Нивното последно видео насловено како „A Day Made of Glass“ е репрезент на начинот на кој што ја гледаат иднината и употребата на нивните продукти во корелација со електронските уреди, мобилните емитери и телекомуникациските системи.
| | веќе видена

ЕРА / Скопски саем, во рамките на претстојниот саем МЕБЕЛ 2011 (22-27.03.2011) Ве покануваат да земете учество на КОНКУРСОТ за дизајнирање на мебел со следната конкурска задача: ДИЗАЈНИРАЊЕ НА ЕЛЕМЕНТ ЗА СЕДЕЊЕ.
| | веќе видена

Во најновиот број на Порта3 може да најдете неколку интересни теми кои со сигурност ќе го задржат вашето внимание. Во интервјуто со г-дин Крсте Гаков ќе откриете како се црпи мотивација за создавање на вистински неконвенционален дизајн на елементи за ентериер. Проверете и до каде сме со проектот „Скопје 2014“? Дали сте чуле за штипјанецот кој гради куќа од стари бродски контејнери? Со овој број на Порта3 добивате и прилог за градежништво. Воедно ве покануваме да го посетите штандот на Порта3 на „Саем за градежништво“ (01.03- 05.03.2011) во Анекс 1. Следуваат бројни изненадувања. Добитници на најновиот број 151 на Порта3 се: Катерина Бакарџиева Тоше Андонов Слободан Јовевски Павлинка Бандовска Александар Трендафилов Стефан Спировски Драган Крстевски Виктор Ангеловски Весна Трпковска Ана Дуовска За начинот на подигнување на списанијата кликнете тука Статија од последниот број на Порта3: Мистериозните графити на Бенкси Бенкси е познат британски уметник на графити и политички активист. Денес, тој е еден од ...
| | веќе видена

Холандските научници дојдоа на идеја во градините со цвеќиња или зеленчук да се произведува и струја, а со неа да можат истите да бидат осветлени, пишува подгоричка „Побједа“. Можеби звучи неверојатно, но реализирањето на таа идеја и тоа како е можно. На покривот на еден истражувачки институт при универзитетот во Вагенинген во Холандија во тек е необичен експеримент. Во две кади се сместени по 12 пластични канти со вода и кал во кои научниците одгледуваат различни растенија. - Меѓутоа, растенијата немаат главна улога. Тука имаме растенија и бактерии кои работат заедно. Принципот е едноставен: растенијата со фотосинтеза произведуваат јаглерод и околу 40 отсто од таа органска материја ја транспортираат во почвата, каде што живеат многу микроорганизми – бактерии и габи. А што направивме ние – ние во почвата сместивме т.н. биолошка батерија. Тоа се две електроди во кои растат бактерии што можат да произведат електрицитет – изјави биохемичарот Давид Сирк. Сирк користи откритие кое е старо 50 години. Сите живи ...
| | веќе видена

Креативна видео анимација за потребите на Herzog & de Meuron, поточно за нивниот резиденцијален објект „56 Леонард“кој се наоѓа во Трибека. Видеото е изработено од страна на специјализираното студио за архитектонска визуелизација Tronic.
| | веќе видена

Малиот коктел бар Јука што се наоѓа во Шангај е дело на архитектонската фирма Lime 388 основана од страна на Thomas Dariel и Benoit Arfeuillere. Овој современ мексикански коктел бар е проектиран со цел да асоцира на уметнициите Салвадор Дали, Диего Ривера и Фрида Кало. Во него ќе сретнеме и верски мотиви, католички крстови, високи канделабри и детално обработени подни мозаици кои се надополнуваат на шокантниот колоритен спектар од бои, придружен со фотељите на Paisley, вратите од ковано железо и мермерната плотна како главна во овој бар. Авторот Thomas Dariel вели - „Сето ова делува многу но и малку во исто време, придружено со рум и текила создава луда атмосфера што несомнено беше една од основните намери на овој коктел бар.“ Lime 388
| | веќе видена

Општинските урбанисти во Велес, Куманово, Кратово, Штип и Берово имаат рок од два месеци да изработат предлог урбанистички планови за заштита на архитектонското наследство. Во плановите ќе треба да ги одбележат сите градби кои се автентични, уникатни и вредни. Во мај, годинава на плановите заеднички ќе работат со француските колеги, а кога ќе бидат готови ќе ги усвојат Советите на општините за да овозможат заштита на архитектонските бисери на локално ниво со конкретни мерки за решавање на урбанистичкиот хаос . „Велес посебно изобилува со традиционална архитектура која што за жал е оставена на забот на времето што пак придонесува за деградација на тие објекти“-вели Горан Петров, градоначалник на Велес. На архитектите и историчарите на уметност во Македонија ќе им помагаат експерти од Француската национална асоцијација на градови со историја и уметност. Во нивната држава нема незаштитени градби, објекти и споменици. Тие апелираат за соработка со граѓаните во Македонија. „И на граѓаните треба да им се ...
| | веќе видена

Изложба на монети под наслов „Муниципиум Стобенсиум - Римската монетарница во Стоби“ денеска, во 12 часот, ќе биде отворена во Музејот на Македонија, во Старата скопска чаршија. Ќе бидат претставени уникатни бронзени монети ковани во текот на владеењето на 11 римски императори од 73 (кога монетарницата почнала да работи) до 217 година, кога нејзината активност замрела. Изложбата ја подготви нумизматичарот Перо Јосифовски, а ќе ја отвори академик Бера Битракова-Грозданова. Ова е прва тематска изложба за единствената римска монетарница на територија на Македонија. - Водевме сметка да има ретки, уникатни монети, единствени или неколку во целиот свет, но и да се прикаже целокупната иконографија. Селектирани се 176 монети од сите периоди на ковањето монети во Стоби. Македонската јавност ќе може да види бронзени монети што се користеле за локална употреба и се од четири фази на монетоковање во монетарницата во Стоби. Сребрените и златните монети биле носени од Рим - вели Јосифовски.
сите 9 | | | веќе видена

Во палатата „Пезаро Папафава“ во Венеција ќе бидат изложени двата уметнички проекта со кои Македонија ќе се претстави на престижното Биенале за уметност, што ќе почне во јуни и ќе трае до ноември, дознава „Дневник“. Галерискиот простор се наоѓа во регионот Канареџо, близу до главниот плоштад Сан Марко, а во него досега излагале светски познатите уметници Јоко Оно и Марина Абрамовиќ. Организаторите на нашето учество на големата манифестација велат дека тоа е одлична стартна позиција, бидејќи многумина љубители на уметноста кои редовно го посетуваат Биеналето многу добро го познаваат изложбениот простор. Има најави дека во истата палата ќе биде изложен и уметничкиот проект на Хаваи, па се очекува на нивното отворање да присуствува и американскиот претседател Барак Обама. Во две посебни простории ќе бидат претставени проектите што пред светот треба да ја претстават ликовната сцена во Македонија. Уметничката група ЗЕРО (Александар Станкоски, Игор Тошевски, Беди Ибрахим, Перица Георгиев, Синиша ...
сите 2 | | | веќе видена

Италијанскиот визуелен уметник и архитект Serraglia се појави оваа година на Helsinki Design Week 2010 во Финска, со својот тековен проект Mute Spaces - слики дигитално изменети за да го избришат секој влез, односно излез, во објектот. Тифките простори на Хелсинки створени од „немата“ архитектура, прикажуваат реални ѕидови, објекти и патеки, но без врати, прозори, вентилациони отвори и слично, кои се отстранети со помош на PhotoShop. Резултатите се вознемирувачки и наметливи - облакодери од чисти ѕидови и куќи чија содржина е скриена од светот. Serraglia за проектот на својот веб сајт вели: „Овие слики претставуваат еден алтернативен начин на перцепција кој е поставен помеѓу фотографскиот јазик (типичен за изградената архитектура) и дигитално креираните слики (типични за неизградената архитектура). Овој посреднички јазик, помеѓу реалноста и сликата, прикажува нови начини на кои може да се доживее градот, така што луѓето ќе приметуваат нешта кои не ги приметуваа претходно: со надеж дека градот ќе биде виден ...
| | веќе видена

Денеска со почеток во 20 часот во мултимедијалниот центар Мала станица ќе биде отворена ретроспективна изложба на фотографии од проектот “Поинаков поглед“ реализиран во периодот 2007-2010 од Македонскиот центар за фотографија. На изложбата ќе бидат прикажани фотографии на повеќе од 300 млади автори, фото документи од активностите опфатени со проектот и фотографии од курсот по модна фотографија. Истата вечер ќе биде промовиран и документарниот проект “документ.дете“ на авторот Моника Мотеска реализиран во соработка со ученици од о.у. Димитар Миладинов од Скопје. Изложбата “документ.дете“ содржи 34 фотографии снимени со тројна експозиција.
сите 4 | | | веќе видена

Интервју со швајцарскиот архитект Кристијан Керез, кој го паметиме по неговите високо котирани архитектонски дела Капелата во Обареалта, Музејот за уметност во Лихтенштајн, апартманите на Форстерштрасе .
| | веќе видена

Гунар Асплунд во својата Шумска капела, со цртањето на подот се обидуваше да долови утеха за ожалостениот наведнат во молењето, дека не е сам во својата тага. Погребалниот објект и градина во Пиносо, Аликанте, во Шпанија на Cor (Consulting of Creative Resources) доловува една поинаква страна. Со поставувањето на концептот на објектот, бараат дефиниција за смртта и го цитираат Сократ, велејќи дека „смртта е можеби најголемиот благослов на човековите битија - никој не ја познава, а сепак секој се плаши од неа како да знае со апсолутна сигурност дека е таа најголемото од сите зла“. Нивниот концепт бега од темнината, болката и стравот и се врти кон светлината, тагата и промената, поставувајќи ја претпоставката за несигурност во процесот на развој на идеата. Со тоа се обидоа да направат незаборавно место, каде ќе го контролираат сензитивното преку звукот, топлината, светлото, влажноста и пред се’ приватноста и односот со природата. Во едни неблагодарни услови на ограничен буџет, а на локација од 485м2, се ...
| | веќе видена

Atelier BRÜCKNER следејќи ја својата филозофија, создава простори генерирани од содржината. Преведувајќи ја содржината на возбудлив начин, дозволувајќи атмосферата да се развива, доловувајќи просторни слики кои растат од театралниот концепт, водејќи го посетителот низ постојана линија до центарот на конкретната приказна. Од минатата година на посетителите на ЦЕРН, близу Женева, им е понудена нова атракција. Изложбата Универзум на Честички ја доловува димензијата и фасцинацијата од истражувачката работа во ЦЕРН и работата на LHC (Large Hardon COllider) ранспортирајќи го посетителот низ микро и макро-космосот. Изложбениот простор од 450 м2 самиот станува изложба со користењето на филмска, светлосна и звучна сценографија. Под 27м високата купола на дрвениот павилион, сферични изложбени единици се искомбинирани така што со просторот кој го формираат ја раскажуваат приказната за универзумот на честиците и нивното судирање како главна тема на истражувањата. Тач-дисплеј топките нудат различни можности за ...
| | веќе видена

Француските архитекти, Stéphane Bigoni и Antoine Mortemard , и покрај својата 40-годишна возраст и 10-годишната заедничка работа допрва треба да го привлечат меѓународното внимание со своите минималистички дизајни. Покрај досега објавуваните нивни остварувања во проектирање на индивидуални и јавни објекти, меѓу кои Зградата во Руен, комплексот од 7 згради во Парис и аудиториумот во Брест, можат да се пофалат и со одличниот симплистички ентериер на филијалата на Crédit Maritime во Commerce Montpellier. Интервенцијата опфаќа зафат од 90м2 приемен простор, канцеларии и сервисни простории и се карактиризира со нагласена скулптуралност и фунцкионалност. Според самите проектанти идејата беше да се внесе светлина во срцето на просторот и да се создаде вдлабната внатрешна „фасада“ чие силно присуство ќе ја апсорбира комплексната геометрија на просторот. Белиот привлечен елемент контрастен на црните керамички ѕидови, содржи двовисински приемен пулт, чекална, акустични панели и површини за информации и објави. ...
| | веќе видена

Фирмата за пејсажна архитектура од Лондон Gustafson Porter , која може да се пофали со богато портфолио на успешни проекти и значајни награди, победи на конкурсот за дизајн на Parque Central во Валенсија. Во соработка со Borgos Pieper architects, Nova Ingeniería Project Management и Grupotec Engineers успеаја да победат 36 тимови од 8 различни земји, вклучувајќи имиња како Zaha Hadid, Richard Rodgers, FOA и West 8. Шпанија вложи огромни суми во брза железница комбинирајќи ја транспортната инфраструктура со урбаниот развој. Сепак, наместо да додаде повеќе комерцијални згради, градот инсистираше да го направи јавниот простор клучна состојка во ревитализацијата на градското јадро. Како резултат на тоа, нов современ парк ќе биде поставен над железничките пруги. Повеќе од половина од расположливата локација ќе биде засадена со зеленило,а новиот Централен Парк ќе стане срцето на досега најзначајниот проект за развојот на Валенсија. Според Мери Боуман, Директор на Густафсон Портер, Централниот Парк на Валенсија ...
| | веќе видена

next