Архитект

The Third & The Seventh - Видео на годината Видеото The Third & The Seventh е компјутерска анимација која во последниов период искрено возбуди голем број луѓе, па затоа може и често да се сретне на најпознатите веб-сајтови кои ги опфаќаат темите од архитектурата, фотографијата и дизајнот. The Third & The Seventh , е видео за архитектонската уметност, илустрирано и доживеано од фотографска гледна точка, едно комплетно CG (Computer Graphics) видео кое плени со креативност и перфекција . Авоторот Алекс Роман ги користи програмите 3ds MAX и Photoshop како основни алатки за презентација, во која еден дел од објектите се постоечки, а друг дел анимирани или артифициелни. Целиот концепт на ова видео е креативен и феноменално кадриран, обработен маестрално постпродукциски, а складноста на објектите во сооднос со музиката е на ниво на филхармониска перфекција. Топло ви препорачуваме да ги погледнете сите 3 видеа на цел екран (fullsreen) а за оние што користат и HD безрезервно да го активираат. Провото видео е ...
| | веќе видена

Лондонската архитектонска фирма Foster + Partners неодамна го обелодени проектот за нивната прва болница CircleBath ситуирана во Бетх, Велика Британија. Објектот е позицириониран на планински терен, содржи три ката, а заштитен е со зелен појас по целиот негов периметар. Внатрешните функции се организирани и планирани околу централно поставениот атриум, кој го полни објектот со големо количество на светлина, промовирајќи склоност и чувство на интимност. Објектот обезбедува оперативни сали, спални соби за пациентите, соби за консултација, простори за третмани, сеанси, терапии како и сместување на пациентите во и надвор од објектот. Овој објект официјално треба да биде отворен во почетокот на февруари оваа година. [ Foster + Partners ]
| | веќе видена

Саемот Detroit Auto Show ги промовираше најатрактивните и најдобрите еко автомобили за оваа година. Бројниот избор на електрични и хибридни автомобили претставени од концепт па се до модели спремни за производство во најмала рака претставуваше предизвик на жирито за избор на еко автомобил на годината, но како и да е, сметаме дека во изборот не погрешија. Еве ја нивната селекција и избор : 5. 2011 Honda CR-Z 4. Fiat 500 BEV 3. Volkswagen’s New Compact Coupe Concept 2. 2011 Ford Focus 1. Toyota FT-CH
| | веќе видена

Нови 30 стручни книги од проектот на Владата за превод на учебници кои се користат на универзитетите во САД и во Европа беа промовирани изминатава недела на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Новите изданија се од областа на архитектурата и на градежништвото, а досега на македонски јазик се преведени и објавени вкупно 195 книги од 500, колку што се планирани во првата фаза на капиталниот проект. Се работи за книгите „Културата на градење“ од Хауард Дејвис и „Средновековната архитектура“ од Чарлс Б. Мек-Клендон и уште 28 прирачници, најголем дел од нив се изданија на Меѓународната федерација на советодавни инженери (ФИДИК). Во преводите се обработени деловното преговарање и договарање во градежништвото, управување со човечките потенцијали во таа дејност, трошоците, консултантските услуги, изработката на договори за градба и проектирање. - Изданијата на ФИДИК се користени низ светот, како основен стандард при склучување на договорите, неопходни за почеток на градежни проекти. Од денеска, најзначајните ...
| | веќе видена

ROW Studio - Простор К Архитектите Álvaro Félix, Nadia Hernández
 и Alfonso Maldonado Ochoa се автори на објектот наречен „Простор К“, објект кој што се отвори деновиве во југозападниот дел на Мексико Сити. Објектот има мултимедијален карактер, а самото име Простор К ќе треба да не асоцира на Кока Кола, квалитет, креативност. Овој центар содржи три простории кои што функционираат независно, а постои и можност за нивно обединување во еден заеднички простор кој би можел да се користи за поголеми презентации и активности. Во овие простории се имплементирани повеќе функции како барот за закуски, медијатека, читална, мини библиотека, сала за формални состаноци, простор за тренинг сесии и продавница за сувенири. Интересен е третманот на ѕидовите кои се третирани како една континуирана површина, на која со епоксидна црвена фолија се направени декоративни апликации, кои му даваат посебен акцент и амбиент на овој простор, а воедно го прават и оригинален.
| | веќе видена

Ставовите и критиките на машкиот и женскиот пол, диаметрално се различни, а тоа е констатирано на тестот за сфаќањето на убавото и грдото. Калифорниските научници употребувајќи технологија на магнетоенцефалографија врз припадниците од двата пола, ги тестирале испитаниците со фотографии од градови. Тогаш се докажало дека жените се посветени, наклонети кон детали, и при тоа тие го користат цел мозок, а мажите композицијата ја гледаат во целина и тогаш ја користат едната половина на мозокот, и тоа десната. Вакви сознанија се потврдуваат и во секојдневието, бидејќи мажите подобро се снаоѓаат во простор, за кое што жените можат да ја обвинат својата далечна минатост, во која тие се занимавале со плодовите на билките, и ситните детали, а мажите тоа време оделе на лов и ја развивале својата координација. Но, се поставува прашањето дали тоа мажите ги прави подобри декоратери на сопствениот ентериер, или сепак, жените се тие што нивниот дизајн е поприметлив и ценет? Полемики на оваа тема може да се развијат до ...
| | веќе видена

За време на КОП15 - Конфериенцијата за климатски промени, што се одржа минатиот месец во Копенхаген, беше промовиран и велосипедот „Копенхаген“ - прототип, за кој се смета дека ќе претставува модел за идните велосипеди. Имено инженери и дизајнери на фирмите iPhone и Ducati создадоа тим, кој имаше за задача да конструира хибриден е-велосипед. Овој велосипед покрај основната функција што ја има секој велосипед, содржи логистика, интелегенција при навигацијата употребувајќи ги ГПС системите ( извештај за атмосферски промени и температура, влажност на воздухот, пристапност на патишта ) содржи помагала кои вклучуваат додатно автоматско забрзување на велосипедот при нагорници за полесно совладување на истите, како и сензори за успорување при појавување на определени препреки. Интересен е податокот дека комплетната собрана дата може да ја споделите на интернет анонимно доколку сакате, како и да ја користите датата на податоци од веќе други корисници, со што се предвидува дека во брзо време ќе се дознаат и ...
| | веќе видена

Новата линија на Diesel часовниците е интересна и креативна а како највпечатлив го одбравме „Diesel Compass Watch“.Со две временски спортски мерни зони, интегриран компас и одличен дизајн Diesel Compass Watch претставува оригинално и уникатно дело. На лицето од часовникот доминира челична површина отопрна на надворешни влијанија во која е впишан квадрат во кој се наоѓаат стрелките од механизмот а над оваа квадратна површина се наоѓа правоаголна површина во која е вметната втората функција со спортски мерни опции. На десната горна страна е позициониран кружен застаклен компас. Целиот часовник е сообразен со дизајнот кој го има и во темен и во светол челик. Ременчето е кожно, а како додатна опција е хронографската функција. [ Diesel ]
| | веќе видена

Предводен од мотото „Водата треба да служи за општо добро на сите нас“, архитектот Vincent Callebaut, уште еднаш не ќе не остави рамнодушни пред неговиот последен проект наречен „Physalia“ проект кој претставува амфибиски брод кој пловејќи по речните патишта би ја прочистувал и филтрирал водата во коритата на Сена, Темза, Волга, Дунав. Статистиките велат дека една милијарда луѓе немаат никаков пристап до водата, а три илјади луѓе умираат дневно од консумирање на загадена вода. Испровоциран од овие бројки, Vincent Callebaut создава пловило кое ќе крстари по водите ширум Европа, Северна Америка, и Блискиот Исток со цел да ја обработува, филтрира и прочистува загадена вода. Бродот има зафатнина од 2000 метри квадратни, и максимални 11 метри височина, должина од 80 метри и широчина од 15 метри. Како доказ дека не се откажува од органскиот свет, е самата инспирација за формата на овој брод која потекнува од медузата Physalia physalis , со што и самиот брод го добил своето име Physalia. Инаку бродот ...
| | веќе видена

Архитект.мк во соработка со издавачката куќа КУЛТУРА секоја недела поклонува по една книга. Добитникот на книгата, наградата ќе може да ја подигне во просториите на книжарницата КУЛТУРА што се наоѓа на Плоштад Македонија (Ристичева палата). Добитник на книга-подарок за изминатата недела е Јове Апостолоски Гратис книга за оваа недела е „Загубениот симбол“ - Ден Браун Ден Браун (роден 22 јуни 1964 г.) е американски писател на трилери, најпознат по своето дело Кодот на Да Винчи. Од 1996, Браун е посветен единствено на пишувањето книги. Неговите први три романи имаат мал успех, со помалку од 10 000 копии од секоја, но четвртиот роман, Кодот на Да Винчи, стана бестселер, кој се искачи на првото место на листата бестселери на Њу Јорк Тајмс уште првата недела по објавувањето во 2003. Се смета за една од најпознатите книги на сите времиња, со скоро 60.5 милиони копии до 2006-та година продадени низ целиот свет. Успехот на оваа книга ја зголеми продажбата и на неговите први три романи. Во 2004, сите негови четири ...
| | веќе видена

По успешната серија на софата „Стерео“ , дизајнерите Dennis Jump и Philip Snow, создадоа нова линија наречена tête-à-tête (преведено на македонски - во четири очи). Оваа линија на столчиња е за потребите на фирмата SOMA Sofa , која постои од 1996 година. Нејзиниот концепт е производство на ентериер кој ќе овозможи подобра комуникација , ентериер преку кој луѓето ќе се осеќаат послободно, порелаксирано и поблиски. Во прилог на нивниот концепт ги најдовме за интересни овие примери од нивната линија tête-à-tête [ SOMA Sofa ]
| | веќе видена

Јавен повик за учество на БИМАС 2010 - Асоцијација на архитекти на Македонија - ААМ Асоцијацијата на архитекти на Македонија - ААМ објавува ЈАВЕН ПОВИК за учество на XV-то Биенале на македонската архитектура БИМАС 2010 XV-то Биенале на македонската архитектура - БИМАС 2008 ќе се одржи во втората половина на март 2010 година. Право на учество имаат архитекти со завршен VII степен на образование кои се државјани на Република Македонија и правни лица - фирми кои што учествуваат со дела на архитекти државјани на Република Македонија со завршен VII степен на образование. Вон конкуренција можат да учествуваат и странски државјани, архитекти со соодветно образование, со дела изведени на територијата на Република Македонија. За учество на БИМАС архитектите и фирмите конкуриираат со проекти и реализации во областа на урбанизмот, архитектурата, ентериерот и дизајнот. Пријавниот лист во кој кандидатот треба да го наведе насловот на трудот, локација, автори, соработници, фирма, инвеститор, година на ...
| | веќе видена

Во организација на промо-центарот „Јавна соба“ – Скопје, со поддршка на Министерството за култура и Амбасадата на Кралството Холандија на 13 и 14 јануари, во хотелот „Карпош“ во Скопје, ќе се одржи работилница со наслов „Структурна поддршка - Модел за програсивна култура“. За првпат со заеднички напори се работи на реструктурирање во културниот сектор и изнаоѓање на модел за структурна поддршка на независните културни организации во Македонија од страната на Министерството за култура и локалните власти, со што треба да изроди нов автохтон модел за структурна поддршка и подобрување на релацијата независни организации – институции во Македонија. На покана на организаторот активно учество во работилницата земаат и 4 претставници од институции, локална власт и независни организации од Холандија. Тие го презентираат и критикуваат нивниот модел на структурна поддршка и односите во културниот сектор. Преку компаративно согледување, претставниците од институциите и организациите од земјава треба да изградат свој ...
сите 4 | | | веќе видена

Во лондонската галерија „Тејт“ е отворена изложба на која се разоткрива како британскиот уметник Енди Холден како тинејџер украл камен од египетска пирамида и го земал за сувенир. На 12 години Холден бил на туристичко разгледување на пирамидите во Египет и бил толку воодушевен од овие зданија, па земал еден камен со себе како сувенир. Во 2008 година Холден повторно ги посетил пирамидите и го вратил каменот на место. Служејќи се со фотографии и дијаграми, Холден изработил реплика на украдениот камен, висок над 3 метри. На изложувањето на скулптурата наречена „Парче од пирамида 2009“ во „Тејт“ ќе биде прикажан и филмот „Враќање на парчето од пирамидата 2008“. Египетските закони, како и УНЕСКО, строго забрануваат разместување или присвојување на артефакти од подрачјата кои се дел од светското културно наследство. Археолозите го осудуваат уметникот за кражбата, но се надеваат дека изложбата ќе ја освести јавноста за постојаните кражби на вредни артефакти низ светот. Изложбата на Енди Холден во Лондон ќе биде ...
| | веќе видена

Францускиот дизајнер Philippe Starck штотуку ја заврши адаптацијата на една стара аристократска куќа во Венеција. Тоа е куќата „Palazzina Grassi “ која што овој автор имаше за задача да ја адаптира во хотел. Ситуирана е веднаш до Palazzo Grassi кој гледа кон Canal Grande. Хотелот „Palazzina Grassi “ зафаќа 2800 метри квадратни, а објектот е изграден во XVI век и оттогаш па до оваа адаптација има доживеано само две реконструкции. Декорот во хотелот иако содржи современ израз, и за многумина можеби ќе делува неадекватен, во многу нешта ги прати венециските ентериери, како на пример употребата на долгнавести маси за јадење, или пак бројната употреба на големи огледални површини. Во однос на ѕидните површини и нивната колоритност, францускиот дизајнер инспирацијата ја пронашол преку шареноликиот градски пејсаж кој како што објаснува, најубаво го доживеал за време на венецискиот карневал. Всушност и самиот хотел претставува една карневалска парада која има за цел верно да им служи на старите венециски пороци, ...
| | веќе видена

Главниот контраст на “природниот” ресторан третиран во едно урбано и артифициелно опкружување е централна тема на проектантите eins:eins Architects. Ова се одразува со контрастот меѓу природната и дисциплинираната, геометриска апстракција, која доаѓа заедно со блиската дематеријализираност. Намената на ново-формираниот ланец „NAT bio food“, е правење на брза и здрава храна, кој нуди вкусна органска храна во едно современо опкружување. Овој прехранбен ланец ги обединува животниот стил и природата на продуктите, и со ова го следи зголемениот и значаен LOHAS-Trend (Lifestyle of Health and Sustainability). Доказот кој вели дека „природата доаѓа во градот“ е воден од дизајнерскиот концепт. Мотивите од природата се апстрактни, кои можат јасно да се забележат. Таванот создава асоцијација со небото и облаците, а преградните ѕидови ги разложуваат специјалните граници, и ги распрскуваат панорамите во растенија. Мебелот е дизјаниран специјално за потребите на овој ресторан кој се дели организациски на ...
| | веќе видена

David Spiegelhalter е професор на Кембриџ, предава за разбирањето на ризикот во јавноста, како феномен на глобално ниво. Во оваа презентација г-динот Spiegelhalter ни ги соопштува неговите статистики како да се справиме и соочиме со големите ризици во нашиот живот. Проследете ги неговите опсеравации и анализи, кои можеби и ќе ве натераат на согледување на ризикот од еден друг агол и персепктива.
| | веќе видена

Архитектите Kevin Angstadt, Patrycja Doniewski, Stephen Mileto се автори на куќата Split Level, Филаделфија која претставува израз на застаклено ентериерно решение обвиткано со заоблен волумен, изграден од фасадна цигла. Тоа е едно нивелирано аголно решение, поставено помеѓу две вкрстени улици, подигнато на три нивоа, кое претставува место за станбено домување. Партерот е решен со темен даб, а ѕидовите се третирани со полирани и фино обработени бетонски површини во комбинација со челични профили. На поткровјето се наоѓа неприметна тераса интегрирана во фасадната обвивка. Заоблената форма на фасадата е во сооднос со неправилната улична мрежа, а ритамот на формата и изборот на фасадната цигла направена од изделкан камен, создава нов архитектонски имиџ и израз на овој агол од улицата. Карактеристечен сегмент во овој објект е одземениот волумен на самата фасада, кој на елегантен начин создава динамичност, внесува светлина во внатрешноста и ги избегнува конвенционалните и стереотипни аголни архитеконски ...
| | веќе видена

Куќата за духовно повлекување или подобро позната како La Casa de Retiro Espiritual e приватна резиденција, дело на аргентинскиот архитект Emilio Ambasz лоцирана 40км северно од Севиља, Шпанија. Резиденцијата е ситуирана во флорално опкружување на шпанската природа и планини кои претставуваат драматичен контраст на нејзиниот спиритуален изглед. Емилио Амбаз е роден во 1943 година во Аргентина, каде и го завршил основното образование и архитектонскиот факултет. Се вработил како куратор за дизајн во Музејот за современа уметност во Њујорк. Во неговота кариера покрај создавање на архитектонски објекти, автор е на многу предмети од индустрискиот дизајн, работел и сценографии за театарски претстави, учествувал на светски биеналиња и конкурси, напишал неколку книги во областа на дизјанот и архиетктурата и уште низа креатвини активности. Оваа резиденција говори за неговиот пристап кон архитектурата, како сеопфатна умемтност. Проследете го видеото кое и самото по себе претставува уметничко дело. [ Emilio Ambasz ]
| | веќе видена

Примарната цел на овој проект е концептуалната промена во начинот на дејствување на бродовите приспособени за живеење, и промовирање начин на живот што го раскинува прекинот на животната средина. Типичните бродови имаат една аномалија, а тоа е височината, односно малата димензија што предизвикува клаустрофобично чувство. Tafoni е компактен брод адаптиран за живеење и е карактеристичен по неговата зголемена височина. Парцијалната височина на скулптуралните ѕидови визуелно го зголемува просторот и визурите, создавајќи подобра интеракција и комуникација меѓу луѓето во овој простор. Овој павиљон со мулти наменски простор може да служи како постојан дом, место за престој за време на викендите, или пак место за забава со пријателите. Во период на пренаселеност и секојдневно намалување на флоралниот свет, овој предлог се третира како „зелен проект“. Замислен е да биде прикотвен во дел од пристаништето Саусалито, Калифонија овозможувајќи панорамски визури кон заливите од Сан Франциско и Тибурон.
| | веќе видена

next