Претседателот на државата Ѓорѓе Иванов смета дека пречките за определување на мандат за состав на Влада се уште не се отстранети. Од кабинетот велат дека тој ...
сите 184 | | | веќе видена

Јово Вангеловски е новиот претседател на Врховниот суд. Вака одлучи Судскиот совет на денешната седница. Ова е втор мандат за Вангеловски откако тој четири ...
сите 97 | | | веќе видена

Mеѓународно жири ги избра новите шест автори кои што годинава ќе престојуваат во Скопје, во рамките на резиденцијалната програма за книжевници под мотото ...
сите 6 | | | веќе видена

Пејачката и доајенка на македонската етно музика, Вања Лазарова – Димитрова, почина денес на 86-годишна возраст во Скопје. Лазарова е родена на 27 април 1930 ...
сите 67 | | | прочитана: 168 | веќе видена

Ретка икона од Света Гора пристигна во Струмица. Иконата на пресвета Богородица – Брзопослушница, е подарок од игуменот на манастирот Дохијар, каде се наоѓа ...
сите 12 | | | веќе видена

next