Либертас

Советот на јавни обвинители не успеа и денеска да избере обвинители за повеќе места почнувајќи од Републичкото до основните обвинителства, бидејќи на седницата ...
сите 32 | | | веќе видена

Четвртиот Илинден останува на улиците еднаш неделно. Според еден од иницијаторите, Богдан Илиевски, во интервју за Макфакс , немало ништо националистичко на ...
сите 39 | | | веќе видена

Премногу аргументи укажуваат дека токму ВМРО-ДПМНЕ сака да ги злоупотреби на некој начин локалните избори и преку нив да издејствува вонредни парламентарни. ...
сите 158 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов в петок ќе оди во Полска да ја промовира неговата книга „Пораките на Свети Климент Охридски“ на Саемот на книга во Варшава, дознава ...
сите 329 | | | веќе видена

„Техничкиот министер за финансии, Кирил Миноски мора да им објасни на граѓаните зошто денеска ги задолжи граѓаните на Р.Македонија за 10.4 милиони евра повеќе ...
сите 21 | | | веќе видена

Најдобриот млад научник на Македонија за 2016-та година, Христијан Ѓорески, својата кариера ја гради во Словенија и Велика Британија. Границите на земјава се ...
сите 8 | | | веќе видена

„Ќе има нова реформска Влада и ќе има локални избори. Парламентарното мнозинството постапува одговорно кон граѓаните и сите потребни чекори се прават во насока ...
сите 60 | | | веќе видена

Пред формирањето на новатa Влада претседателката на Комисијата за труд и социјална политика, Мила Царовска се сретна со социјални работници со оглед дека во ...
сите 6 | | | веќе видена

И десет години по трагичната смрт, Тоше Проески не доби достоинствено почивалиште. Со одлука на Собранието во 2008-та година, државата презеде обврска да ...
сите 11 | | | веќе видена

Ученици од втора година во скопската гимназија „Никола Карев“ ги бојкотираа првите два часа поради одлуката на училиштето да има формирање нови паралелки во ...
сите 8 | | | веќе видена

Судот Скопје 1 активирал потерници за разузнавачите Александар Диневски и Тоше Кошиновски, осудени во акцијата „Шпион“, за да се појават на доиздржување на ...
| | веќе видена

Сушата нема да влијае врз питката вода со која се снабдуваат македонските градови, бидејќи водата е длабоко складирана во карстните резервоари. Ова го тврди ...
сите 6 | | | веќе видена

next