Либертас

Американската развојна агенција УСАИД во Македонија во моментот финансира вкупно 27 проекти, посветени на економскиот развој, демократијата и на развојот на ...
сите 5 | | | веќе видена

Ниту едно лице или група не е санкционирана за говор на омраза, а ваквата култура на неказнивост им дава храброст на прекршители да изразуваат говор на омраза, ...
сите 12 | | | веќе видена

Американски дипломати ги предупредија косовските политички партии да внимаваат кого вклучуваат во листите за претстојните предвремени парламентарни избори, ...
сите 96 | | | веќе видена

Инспекторатот за локална самоуправа нема надлежност да дава автентично толкување на законите, меѓу кои и на Законот за локалната самоуправа, наведуваат од ...
сите 41 | | | веќе видена

Киро Глигоров, првиот претседател на независна Македонија имаше решавачко влијание во меѓународното етаблирање на државата во светот, пред се, со неговиот ...
сите 7 | | | веќе видена

Претседтелот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора ...
сите 286 | | | веќе видена

Службениците на полицијата на граничниот премин „Џепиште – Требиште“ на македонско-албанската граница работат во субстандардни услови, истакна денеска во Охрид ...
сите 23 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ја повтори заложбата заедно со локалните избори да се одржат и предвремени парламентарни избори на кои, ...
сите 103 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривични пријави за два одвоени случаи на силување и силување во обид во Куманово и Кочани. Кочанската полиција поднесе кривична пријава ...
сите 26 | | | веќе видена

Македонската православна црква – Охридска архиеписокопија денеска изрази загриженост за состојбите во државата и упати апел до верниците и до сите граѓани за ...
сите 10 | | | веќе видена

next