Со ребалансот на буџетот ќе се обезбедат 70 милиони евра за финансиска поддршка за исплата на плати


Со ребалансот на буџетот ќе се обезбедат 70 милиони евра за финансиска поддршка за исплата на плати на вработените за фирмите кои бележат пад на приходите како ...
| | веќе видена | слични

Целосен молк од страна на институциите за фирмите кои што ги злоупотребиле државните пари за справување со корона кризата. Поминаа два месеци откако скандалот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Со ребалансот на буџетот, кој веќе е во собраниска процедура, се обезбедуваат сериозни средства за реализација на четвртиот пакет антикризни мерки за поддршка ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Од почетокот на коронакризата, Владата предводена од СДСМ преку навремени и ефикасни мерки им помага на граѓаните и компаниите во надминување на негативните ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Над 1.300-те административци „вработени според Рамковниот договор“, кои земаат плата без да одат на работа, не можат да бидат отпуштени, односно да им бидат ...
| | веќе видена | слични
5 копии

И покрај тоа што над 1.300 вработени според Рамковниот договор седат дома, а со години земаат државна плата, договорите не можат да им бидат прекинати, дури и ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Четвртиот пакет на мерки ќе го амортизира ударот од КОВИД-кризата. Мерките кои имаат буџетски импликации, како финансиската поддршка за исплата на плати, ќе ...
| | веќе видена | слични

Македонија е најверојатно единствената земја во светот каде што постои министерство во кое се ангажирани само три отсто од вкупниот број вработени. Во ...
| | веќе видена | слични

Економскиот модел, кој е дарежлив во јавната потрошувачка преку субвенции и даночни ослободувања, не е одржлив. Државата мора да одреди нови приоритети каде да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Речиси двојно поголем број оздравени пациенти – 544 од новодијагностицирани – 336 (од вкупно направени 1181 тестирање) се евидентирани во извештајот за ...
сите 573 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче се огласи со поддршка за премиерот Зоран Заев по серијата бурни реакции што ги предизвика неговото интервју за ...
сите 228 | | | веќе видена

Италијанскиот новинар фриленсер Франческо Касалини вели дека нашата земја треба да преговара со Бугарија, и покрај блокадата за почетокот на преговорите со ...
сите 485 | | | веќе видена

Старо- новиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон нема да се појави на трката за Големата награда на Шакир откако неговите последни тестови на Ковид-19 биле ...
сите 101 | | | веќе видена

Ако догодина буџетските корисници заклучно првото тримесечје не реализираат најмалку 15 проценти од планираните капитални расходи, до второто најмалку 40 ...
сите 125 | | | веќе видена

Десната рака на Христијан Мицкоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник, Александар Николовски, на последното гостување на ТВ Алфа, го обвини Зоран Заев ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со ребалансот на буџетот ќе се обезбедат 70 милиони евра за финансиска поддршка за исплата на плати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: