ССМ со четири предлози до Владата за надминување на ковид-кризата

Сојузот на синдикатите на Македонија пред донесувањето на четвртиот сет на економска помош од страна на државата до работниците и компаниите, предложи четири ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Платата денеска им е исплатена на вработените во фабриката за чевли „Баргала” од Штип, информира директорот на компанијата Наум Барзов за МИА.Исплатата оди ...
| | веќе видена | слични

– Доколку раководството не ги преземе сите напори за исплата согласно договореното во Спогодбата, ќе бидеме приморани да ги преземеме сите законски мерки со ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на синдикатите на Македонија го потсетува раководството на Баргала АД Штип дека денес ( 25.09.2020 година) е последен ден за исплата на плата и ...
| | веќе видена | слични

„Ништо друго не ни преостанува. Работодавачот, со својата нефлексибилност во тековните преговори, не принуди на овој чекор“, рече лидерот на синдикатот Верди ...
| | веќе видена | слични

Стопанската комора на Македонија излезе со предлог од 25 мерки за помош на стопанството да ја преживее ковид-кризата, синдикатите бараат владината помош ...
| | веќе видена | слични

Синдикатот Вер.ди,што претставува околу 2,3 милиони работници вработени во федералните и локалните институции, објави дека штрајковите ќе започнат во вторник. ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска соопшти дека жалбата на поранешниот претседател на ССМ Живко Митревски за упис во Централниот регистар е ...
| | веќе видена | слични

Со тоа, според ССМ, е ставен крај на обидите за манипулација на јавноста и на работниците и неспорен е уписот на сегашниот претседател Дарко Димовски. Во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Есенскиот бран на ковид не е снег во мај па да се изненади Филипче - нема вакцини за грип, нема проширени болнички капацитети, ниту план и стратегија, вели ...
сите 328 | | | веќе видена

Даниловски Драган, еден од врвните епидемиолози во земјава, ги повика пратениците побргу да го направат Собранието функционално и навреме да се изгласаат ...
сите 322 | | | веќе видена

Пандемијата ја одложи реконструкцијата на штипското инфективно одделение. Но од Клиничката болница велат дека и покрај високиот број хоспитализирани не се ...
сите 154 | | | веќе видена

„Имам можност вечерва да говорам во пресрет на можеби најголемиот македонски национален празник – основањето на ВМРО. Практично, организацијата ВМРО, или уште ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ССМ со четири предлози до Владата за надминување на ковид-кризата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: