Вучиќ – Лајчак: Ќе работиме на обнова на дијалогот, помош во борбата со пандемијата

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска оствари телефонски разговор со специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина и регионални прашања ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Шефот на европската дипломатија Жосеп Борел изјави денеска дека постои „борба на наративи” на Западен Балкан и дека, на пример, билборди може да се видат на ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел рече дека Западен Балкан нема да биде стабилен без јасна ЕУ перспектива. – За да има јасна перспектива, ЕУ ...
| | веќе видена | слични

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел од Брисел порача дека е загрижен за тоа што се случува на Балканот, дека во регионот има борба на наративите и дека ...
| | веќе видена | слични

Епидемијата на коронавирус ги продлабочува постојните поделби во светот, кинеско-американското ривалство и на крајот го ослабнува мултилатерализмот, изјави ...
| | веќе видена | слични
4 копии
2 копии

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и поранешен косовски премиер Рамуш Харадинај ја одби поканата на специјалниот претставник на Европската унија ...
| | веќе видена | слични
4 копии
2 копии

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово, Филип Коснет, упати критики на политичката реторика во земјата, која, според него, „како и во други ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Специјалниот претставник на Европската унија за дијалогот на Косово и Србија, Мирослав Лајчак, изјави дека тој како дипломат ги признава сите одлуки на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека Соединетите Американски Држави, пред да го изговорат зборот „закон“, ...
сите 417 | | | веќе видена

ПРОВОКАЦИИ ОД БУГАРИЈА, ВЛАДАТА ВЕЛИ ТОА Е ПРОТИВ ДОБРОСОСЕДСТВОТО Целата историска наука во Македонија се заснова на лаги и фалсификат, изјави проф. Кирил ...
сите 620 | | | веќе видена

Не планираме рестрикции и дополнителни мерки поради случајот на индиски сој во земјава, но будно ја следиме ситуацијата и епидемиолошката состојба“, вели ...
сите 282 | | | веќе видена

Во државата веќе неколку денови по ред се бележи тренд на намален број на новозаболени од Ковид-19. Во вчерашната статистика од Министерството за здравство беа ...
сите 360 | | | веќе видена

На 20.06.2021 во 14.10 часот било пријавено дека на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на нас.„Три чешми“, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко ...
сите 498 | | | веќе видена

Неспособноста на Филипче и Заев резултира со тоа околу 20 илјади граѓани викендов да се ревакцинираат, а некои и вакцинираат против корона главно во Србија, ...
сите 207 | | | веќе видена

Секој претседател на ВМРО-ДПМНЕ имал свои искушенија, ама јас видов баш се, и има навистина голема вистина во цитатот дека „тоа што нема да те убие, ќе те ...
сите 110 | | | веќе видена

„Зоран Заев и СДСМ наметнаа 14 денари давачки кон буџетот за секој литар гориво. Заради Зоран Заев и СДСМ горивата во Македонија се поскапи за 14 денари, пари ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вучиќ – Лајчак: Ќе работиме на обнова на дијалогот, помош во борбата со пандемијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: