Коронавирусот и што претставува близок контакт со заразено лице?

1. Како новиот Коронавирус се пренесува од лице на лице? Новиот Коронавирус е вирус на респираторниот систем кој главно се шири преку близок контакт со ...
| | веќе видена | слични

Ова е заклучокот на три истражувања за пандемијата во 1918-1919 година, која зарази речиси една третина од светската популација и уби 50 милиони луѓе. Тогаш, ...
| | веќе видена | слични

Дури и кога ќе успееме да го запреме ширењето на коронавирусот, ќе мораме да се позабавиме со подготовките за следната глобална зараза, тврдат стручњаците за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германскиот изум познат како “курцарбајт”од почетокот на дваесеттиот век почнаа да го прифаќаат дел од европските влади како одговор на економската рецесија ...
| | веќе видена | слични

Неколкуте смртни случаи во изминатиот период во земјава на заболени од коронавирирус ги извлекоа на виделина дел од проблемите во здравството кои со години се ...
| | веќе видена | слични

Метео прогнозерот Славчо Попоски нѝ носи пријатни вести во поглед на времето. Во разговор со него зборуваме и за последиците од глобалното затоплување, како и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во ОЈО Скопје, Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески посочи, дека е отворен предмет за Беса Транс и овие податоци што ги собираат на барање на бугарските ...
сите 626 | | | веќе видена

Истражувавме и изминативе два-три дена и ќе предложиме една нова мерка до Владата, а тоа е посебна стимулација за матичните лекари. Односно, матичните лекари ...
сите 376 | | | веќе видена

Градот Скопје и неколку скопски општини ќе донираат парични средства за семејствата кои загубија свои членови во кобната автобуска несреќа во Бугарија. Од ...
сите 136 | | | веќе видена

Ги видовте фактурите што ги плати МЕПСО, фактурата што ја плаќа ЕЛЕМ, секој ден гледаме бидејќи секој ден има тендери. Таа фактура ќе продолжи и во иднина да ...
сите 201 | | | веќе видена

„Ние два дена гледавме нашите обвинители како се присутни во Бугарија, а се воопшто ненадлежни за инцидентот кој што се случи, за трагедијата која што се случи ...
сите 148 | | | веќе видена

Македонските фудбалери ќе играат против европскиот шампион Италија, во баражот за Светското првенство кое следната година ќе се игра во Катар. Денес се одржа ...
сите 147 | | | веќе видена

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата трхнала кон местото на несреќата на ...
сите 356 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Коронавирусот и што претставува близок контакт со заразено лице?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: