Олга Токарчук за 2018 и Питер Хандке за 2019 се добитници на Нобеловата награда за литература

Нобеловиот комитет денеска ги соопшти имињата на двајцата добитници на наградата за литература за 2018 и 2019 година, откако лани високото признание не беше ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот писател Исмаил Кадаре е добитник на Меѓународната награда за литература „ Neustadt“, позната и како Американска Нобелова награда. Наградата од ...
| | веќе видена | слични

Нобеловецот Петер Хандке вчера од својот роден град Грифин (Корушка, Австрија) порачал дека „никогаш повеќе нема да разговара со новинари, откако бил прашан за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По доделувањето на Нобеловата Награда за литература на австрискиот писател Петер Хандке, денеска се најавени протести во Приштина. Преку протестите, кои се ...
| | веќе видена | слични

Нобелова награда за литература доделена на австрискиот писател Питер Хандке предизвика контроверзии. Додека едни сметаат дека требало и порано да му биде ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Повеќе од 10.000 лица потпишаа петиција да му се одзеде Нобеловата награда за литература на австрискиот автор Питер Хандке поради неговите контроверзни ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Поради радикалните идеолошки погледи и десничарската ангажираност на австрискиот писател Питер Хандке, покрената е петиција за повлекување на одлуката нему ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ЕУ рече, па порече, Македонија не губи надеж. Кого најмногу го пече шамарот на недовербата? Направи ли Заев се што требаше за датумот? Дали Макрон ја прокоцка ...
сите 602 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 38 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 171 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 624 | | | веќе видена

Заев најверојатно дома во Струмица си го чува стариот телефон, кој може да открие дали обвинетите во „Рекет“ му пишувале на премиерот.Сепак, дали знаел за ...
сите 127 | | | веќе видена

Долниот дом на британскиот Парламент вечерва ја одби агендата за дебата за договорот за Брегзит, која премиерот Џонсон предвиде да трае три дена со цел земјата ...
сите 443 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Олга Токарчук за 2018 и Питер Хандке за 2019 се добитници на Нобеловата награда за литература

Од:
До кого (е-маил):
Порака: