Бајрактаров: Депресијата кај младите е излечива, треба да се препознае и навреме да се третира

4 копии

Притисокот што го налага новиот начин на живот, посебно по појавата на социјалните медиуми, создава основа за развој на депресија особено кај младите на ...
| | веќе видена | слични
11 копии
3 копии

Луѓето со ментално нарушено здравје секојдневно се соочуваат со цела серија проблеми. Пред се’ тука стигмата и предрасудите, како и избегнување од луѓето. ...
| | веќе видена | слични

Возраста е од 15 до 24 години и навистина е загрижувачка, вели директорт на Клиниката за психијатрија Стојан Бајрактаров.  Причината за ваквата состојба е ...
| | веќе видена | слични

Систематски пристап на темата и едукација во рамки на училишните клупи, се дел од решенијата кои ги нудат младинските организации кои работат на темата на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Tретина од тестираните во Црна Гора се позитивни на коронавирусот. За 24 часа во Црна Гора се регистрирани 230 нови случаи, објави денес Институтот за јавно ...
сите 614 | | | веќе видена

Бугарски академици, историчари, политичари сегашни и поранешни, деновиве водат агресивна кампања за сквернавење на ликот и делото на апостолот на македонското ...
сите 163 | | | веќе видена

Поминаа два дена откако Врховниот суд ја потврди четиригодишната затворска казна за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и во ...
сите 133 | | | веќе видена

Волја за средби меѓу Скопје и Софија на највисоко политичко ниво има, но датум нема. Откако министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска кажа дека ќе ...
сите 324 | | | веќе видена

Дваесет и три годишно момче од Свети Николе е најмладиот пациент кој што изминативе 24 часа ја изгуби битката со коронавирусот. Освен него уште шест пациенти ...
сите 151 | | | веќе видена

Премиерот, Зоран Заев, денеска се сретна со генералната секретарка на Советот за регионална соработка (СРС) Мајлинда Брегу, која ја посети нашата земја, како ...
сите 303 | | | веќе видена

Лекарската комора на Република Северна Македонија најостро го осудува инцидентот што се случи викендов на Клиниката за токсикологија кога пациент физички го ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бајрактаров: Депресијата кај младите е излечива, треба да се препознае и навреме да се третира

Од:
До кого (е-маил):
Порака: