Здруженија за заштита на животни: Владата да го спречи најавениот отстрел на диви свињи


Седумнаесет здруженија за заштита на животните бараат од Владата да го отповика и спречи најавениот отстрел на диви свињи, како дел од мерките за превенција од ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Мерките на Зоран Заев и Зоран Атанасов за превенција на Африканската свинска чума во земјата не даваат резултат. Нестручноста и непрофесионалноста го ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Заклучно со денеска отстрелани се 85 диви свињи и, според лабораториските анализи на примероците земени од нив, сите се негативни на болеста африканска чума, ...
| | веќе видена | слични

Нестручноста и непрофесионалноста го доведуваат под знак прашалник опстанокот на добиточниот свински фонд во Република Македонија.           ВМРО-ДПМНЕ како ...
| | веќе видена | слични

Атанасов претходно рече дека заловување досега имало во струмичко-гевгелискиот регион, тетовскиот, кумановско-паланечкиот дел,...Отстрелот, додаде, обично се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претставници на месната индустрија денеска во Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ќе ги потпишат договорите за откуп на превентивно закланите прасиња од ...
| | веќе видена | слични

Кланичарите денеска во Агенцијата за храна и ветеринарство ќе ги потпишат договорите според кои ќе треба да ги откупат сите 20.000 прасиња во селските ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Ќе јадеме ли увозно свинско месо и во наредните години кои што следуваат? Република Македонија се соочува со опасност од Африканска свинска чума, која што и се ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Докторите по ветеринарна медицина преку Ветеринарната комора, во содејство со Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), до Владата ќе поднесат дополнителни ...
| | веќе видена | слични

Целта е да се сведе на минимум опасноста од болеста африканска чума кај свињите. Како што информира Ветеринарната комора, денеска во Скопје во коорганизација ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, одговарајќи на новинарско прашање во однос на отфрлањето, од страна на министерот за правда Бојан Маричиќ, на барањето на ...
сите 181 | | | веќе видена

Ново видео на кое се гледа инцидентот во Битола, а кој предизвика многу реакции во јавноста се појави денеска. Ова видео е од друг агол и според него се фрла ...
сите 144 | | | веќе видена

Силна словенечка поддршка за одржување на првата Меѓувладина конференција, која означува старт на пристапните преговори за Македонија со ЕУ до крајот на ...
сите 305 | | | веќе видена

Будно ги следиме препораките на Комисијата за заразни болести и следствено, секогаш размислуваме за донесените одлуки, нивната оправданост и потребата за нивна ...
сите 200 | | | веќе видена

Во врска со настаните кои се случија изминатите денови каде што беа нападнати полициски службеници, се огласи Европскиот полициски синдикат. „Најостро го ...
сите 89 | | | веќе видена

Ако од денеска до 10 октомври сите, ама баш сите до еден, се придржуваме на три толку прости правила (два метра, маска, миење раце) на 11 октомври може да ...
сите 78 | | | веќе видена

Економско-социјалниот совет денеска ја одржа својата втора седница предводена од министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска како претседателка, ...
сите 222 | | | веќе видена

МПЦ очекува вселенскиот партијарх Вартоломеј позитивно да одговори на писмата на државниот врв за автоќефалноста на црквата. Нема ништо спорно и нема никакво ...
сите 79 | | | веќе видена

Во попладнивните часови на 25. септември во полициската станица Неготино, 59-годишна жена од овој град пријавила дека била измамена од 18-годишниот А.М. од ...
сите 263 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Здруженија за заштита на животни: Владата да го спречи најавениот отстрел на диви свињи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: