Стопанска комора: Дојде време да го дадеме мислењето за владеењето на правото во земјава

Стопанската комора организира тркалезна маса на тема: „Владеење на правото како императив за стабилни и предвидливи услови за водење бизнис“. Цел на трибината ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Принципот на законитост (легалитет) 1 , е еден од битните елементи кои го определуваат степенот на владеење на правото во една држава. Согласно Листата за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Економски раст не е можен без владеење на правото, порачаа денеска учесниците на форумот што го организираше Стопанската комора на Македонија.Укажаа и дека ...
| | веќе видена | слични

На тркалезната маса, одржана во Стопанската Комора на Македонија, се дискутираше за различните аспекти на прашањето за владеење на правото во земјата и ...
| | веќе видена | слични

Бизнисот има потреба од доверба во институциите, сигурност и правен континуитет за да може да даде најдобри ефекти кои ќе придонесат за раст на економијата и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владеењето на правото е предуслов не само за економски, туку за севкупен раст на општеството, а институциите се социјалната инфраструктура која го влече ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Владеење на правото како императив за стабилни и предвидливи услови за водење бизнис“, е темата на која ќе се дебатира денеска во Стопанската комора на ...
| | веќе видена | слични

Правосудниот систем, таков каков што е денес, ни покажува дека веќе нема простор за реформирање – или одлучно ќе се пристапи кон негово целосно редефинирање од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дали само инсистирањето на ДУИ за Албанец премиер ги кочи преговорите меѓу СДСМ и ДУИ за формирање влада, или има посреди и други недораззбирања. Фактор го ...
сите 733 | | | веќе видена

Конститутивната седница на новиот парламентарен состав ќе се одржи утре напладне под посебни протоколи поради коронавирусот во салата под Големата купола ...
сите 261 | | | веќе видена

Педалините се едни од најнебезбедните пловни објекти по езерата во земјава зашто многу често не се почитуваат законските одредби за заштита, велат експерти од ...
сите 141 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери се уште не испратил до претседателот на државата Стево Пендаровски известување дека Собранието е ...
сите 61 | | | веќе видена

Објаснувањето што беше кажано од Регулаторна мене ми е прилично несмасно. Практично не можам да поверувам дека може да се покачи цена на струја како ...
сите 179 | | | веќе видена

На 10 август 2001 година, воено товарно возило на Армијата на Република Македонија, на патот кај месноста Љуботенски бачила во Скопско, нагази на две ...
сите 72 | | | веќе видена

Социјалните мрежи ги седнаа пред компјутер и загрижените родители, но и наставниците .За кратко време се формираше и фејсбук група ПОДДРШКА ЗА ОНЛАЈН НАСТАВА ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стопанска комора: Дојде време да го дадеме мислењето за владеењето на правото во земјава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: