Почнува двонеделниот Богородичен пост


3 копии
5 копии
13 копии
13 копии

Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) – 28 август (среда) е неработен ден за граѓаните од православна верисповед во Република Северна Македонија, ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 21. август 2019 (ИНПРЕС) – Организациониот одбор се подготвува во пресрет на празникот Успение на Пресвета Богородица. Илјадници верници по традиција на ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 21. август 2019 (ИНПРЕС) – Следната среда, 28-ми август ќе биде неработен ден за македонските граѓани од православна верисповед. – Согласно законот за ...
| | веќе видена | слични

МТСП во исто време им го честита празникот на граѓаните од православна верисповед во државава. Голема Богородица е дел од празниците што се неработни денови ...
| | веќе видена | слични

Идната среда православните верници ќе го празнуваат Успението на Пресвета Богородица – Голема Богородица. Од повеќето празници посветени на пресвета Богородица ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Kазни ќе следат и за компаниите кои по објавувањето на листата се нашле на неа и тогаш ги исплатиле платите на вработените, вели директорката на УЈП Сања ...
сите 227 | | | веќе видена

Со положување заклетва за одбрана на граѓанските слободи денеска беше конституиран новиот пратенички состав во српската Скупштина. Ова следува по предвремените ...
сите 444 | | | веќе видена

Eкс вработени во стручната служба и административно-техничкиот персонал на укинатото Специјално јавно обвинителство реагираат за дел од говорот на ...
сите 194 | | | веќе видена

Како се ситни времето за конституирање на Собранието и за формирање на нова влада, така се разгорува битката во албанскиот политички блок за тоа кој ќе биде ...
сите 99 | | | веќе видена

Одбележувањето на муслимански празник Курбан бајрам во гостиварскиот крај поминува во соглсност со препораките за заштита од коронавирусот и насоките на ИВЗ за ...
сите 102 | | | веќе видена

Во последните две недели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, презема неколку значајни чекори во насока на редифинирањето на досегашното функционирање на ...
сите 392 | | | веќе видена

Полициски службеници од ПС „Охридско езеро“ на 2 август пред полноќ во с.Радожда, Струшко забележале глисер со албански национални ознаки во кој биле две лица ...
сите 322 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почнува двонеделниот Богородичен пост

Од:
До кого (е-маил):
Порака: