Жените примаат за 18 отсто помали плати мажите

5 копии

18% помала плата земаат жените во однос на мажите на иста работна позиција. Овој јаз во паричното вреднување на трудот меѓу мажите и жените постои и во светски ...
| | веќе видена | слични

Осумнаесет отсто помалку вредни: јазот во платите на мажите и жените во Македонија е темата за која дебатираа учесниците на дебатата, што се одржа во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Останато

Осветениот крст, што вчера во водите на реката Луда Мара го фати 26-годишниот Александар Ристески од Прилеп, денеска е поставен на плоштадот во Кавадарци, при ...
сите 288 | | | веќе видена

Побрза интеграција на Западен Балкан во ЕУ или лажни надежи за датум оваа пролет? Пред доаѓањето на претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел во Скопје овој ...
сите 374 | | | веќе видена

Oд ВМРО- ДПМНЕ ќе излезат со нови предлози и забелешки кои ги изработуваат стручните тимови за Законот за ЈО. Вака е договорено по денешната средба на ...
сите 255 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Атиџе Муратова, главната хероина од македонскиот документарен филм „Медена земја“ ќе биде работно ангажирана во општината Лозово и нејзината куќа ќе добие нов ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жените примаат за 18 отсто помали плати мажите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: