Македонија убедливо поразена од Хрватска

Македонската ракометна репрезентација го претрпе првиот пораз на Светското првенство во Германија и Данска. Во третото коло од Б – Групата, избраниците на селекторот Раул Гонзалез загубија од селекцијата на Хрватска со 31:22. Македонските ракометари во текот на целиот натпревар бркаа негатива од три – четири гола, а во финишот од натпреварот Гонзалез им даде шанса на помладите играчи по што „коцкестите“ успеаја да направат поголема разлика. Најефикасен во македонскиот тим беше Дејан Манасков со шест гола, еден повеќе од Кире Лазаров, а Кузмановски, Талески и Пешевски по три пати се запишаа меѓу стрелците. Кај Хрватска најдобар беше Домагој Дувњак со шест гола, а треба да се истакне и дека кај противникот во игра воопшто не влезе Лука Циндриќ. Утре е слободен ден во групата во Минхен, а Македонија во следното коло в среда ќе се сретне со Шпанија (20.30 часот).
| | веќе видена | слични

Спортмедиа во Келн, Марија Ковачева Не сме светски шампиони за да се разочаруваме по еден пласман на 15-то место на Светското првенство кое се одржува во Германија и Данска. Ќе жалиме за пласманот во главната фаза, ќе жалиме што одново ќе треба да се вратиме на оние теми кои со години го „трујат“ македонскиот народ, како политика и слично. Ракометарите треба да продолжат со кренати глави, барем оние искусните кои го потрошија последниот атом на сила на теренот. Не ја добија потребната потпора од младите, не зборувам за квалитетот на „младите“, туку за нивната борбеност. Не се сеќавам дека во овие 11 дена видов еден од нив како Дувњак против Бразил да се фрли на теренот иако неговата репрезентација имаше негатива од шест гола разлика. Голем дел од оние кои ги пласиравме како таленти или надеж веќе не се ниту таленти, ниту пак не искусни. Треба да се засрамат, бидејќи се далеку од нивото на капитенот Кирил Лазаров. Иако има 38 години повеќе трча и повеќе се бори на теренот од нив. Критиките од Ристовски, ...
| | веќе видена | слични

Заврши уште еден мундијалски настап за Македонија, со пласман сосема реален согласно моменталните можности, но и фактот дека посериозната смена на генерации во нашата репрезентација почна токму од овој светски шампионат. Гледано чисто статистички, пласманот е идентичен како и пред две години во Франција, каде забележавме две победи, едно реми и три порази, наспроти три победи и четири порази овде во Германија. Сепак, останува фактот дека во 2017 ја остваривме зацртаната цел – пласман во осминафиналето, каде настапивме без повредените Миркуловски и Манасков, а овде не успеавме да стигнеме до втората рунда, нешто што беше желба на сите, а остана неостварена. На крајот, останува утехата дека ако ништо друго барем сме редовни учесници на големи натпреварувања. А пласманот – па за него капитенот Лазаров уште пред Мундијалот проговори дека ќе биде светско чудо ако со овој тим отидеме меѓу 12-те најдобри во светот. По природа сме оптимисти и никој не може да ни го одземе правото да посакуваме нешто повеќе – но ова ...
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Келн, Стеван Цаневски Заврши уште едно ракометно Светско Првенство за Македонија, во рамките на досегашните пласмани од деветтото до 16. место на последните пет Мундијали. Пласманот во рамките на очекувањата, а и статистиката потврдува дека не извадивме некој „џокер“ од ракавот со кој би направиле чекор напред на светската ракометна сцена. Филип Кузмановски и Дејан Манасков се играчите со најголема минутажа за Македонија на СП 2019, првиот со 5:50:46 часа, вториот со 5:49:34 часа. Дури и оние помладите не беа целосно заборавени, па така официјалната статистика вели дека Мартин Серафимов одиграл еден час и 22 секунди, Танкоски минал на теренот 55 минути, додека Филип Чурлевски одигра најмалку, само дваесет минути (зад него на оваа листа е само голманот Даскалоски, со девет минути од последниот натпревар). Кире Лазаров е најдобар стрелец со вкупно 48 погодоци од 74 обиди, зад Манасков со 33 гола од 50 упатени шутеви за време на овие седум натпревари. Стопроцентен ефект во нашите редови има само ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот селектор, Раул Гонзалез, вели дека ќе размисли добро дали ќе остане на клупата или пак ќе си замине. Тешко е да се зборува, веднаш по завршување на последниот меч на Светското првенство, a Гонзалез истакнал дека е среќен што Македонија по четирите порази, во низа конечно победи и тоа на последниот меч на Мундијалот. Не знам дали ќе ја водам Македонија, нека помине време, да направиме анализа, па ќе видиме. Свесен дум дека овие денови имаше критики, тоа е нормално, истакнал Раул Гонзалез. (извор - Sportmedia)
| | веќе видена | слични

Спортмедиа во Келн, Марија Ковачева За време на Светското првенство, на адресата на Раул Гонзалез, па и речиси поголем дел од играчите стигнаа бројни критики. На некому не му се допадна играта во напад „седум на шест“, други не го сакаа Филип Лазаров... По победата над Чиле, шпанскиот стратег кој ќе размисли дали ќе остане на клупата на нашиот национален тим иако има договор со РФМ до 2020 година, збореше отворено. Филип Лазаров е прв на листата на „најхејтани“ ракометари. На Раул му беше замерено зошто токму тој играч мора да игра среден бек... „А кажете ми кој друг да игра на среден бек? Кузмановски играше на периоди, треба да сфатите дека Кузмановски и Талески од едната, како и Лазаров од другата страна се шутери. Нам ни беше потребен играч со финта, некој што ќе знае да ја задржи топката, затоа го избрав Филип Лазаров. Нормално ќе беше добро да го имаме Миркуловски, тогаш ќе беше поинаку и во одбраната, но тоа е тоа". Гонзалез вели дека играта „седум на шест“ не е само негова идеја... „Не е точно дека ...
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Келн, Стеван Цаневски Раул Гонзалес ја искористи прес-конференцијата по дуелот со Чиле и за нешто подетална анализа околу играта на македонската репрезентација на ова СП. Свесен за критиките на негова адреса поради упорното форсирање на „седум на шест“, тој останува цврсто на ставот дека тоа беше вистински тактички потег кој за жал не го донесе посакуваниот пласман меѓу 12-те најдобри селекции во светот. „Македонија не е репрезентација со огромен број на врвни играчи, затоа мора да се сведе на силен колектив, да игра нешто специјално за да може да се носи со сите ривали. Мислам дека седум на шест беше идеален одговор за такво нешто, видовте како функционираше на пријателскиот меч со Србија, на кој за дваесетина минути ни донесе предност од десет гола. Тогаш знаев дека можеме да функционираме и мислам дека во голем дел од натпреварите париравме добро и на Хрватска и на Шпанија и на Исланд. Не е точно дека форсирав „седум на шест“, јас сум тренер што се адаптира на тимот, што сака да направи се за да ...
| | веќе видена | слични

Спортмедиа во Келн, Марија Ковачева Тешко е да се зборува, веднаш по завршување на последниот меч на Светското првенство. Селекторот, Раул Гонзалез е среќен што Македонија по четирите порази во низа конечно победи и тоа на последниот меч на Мундијалот, но неговата цел не беше Президен Купот. Шпанскиот стратег Македонија ја гледаше во главната рунда, но минуи не делеа од неа. Неизбежно беше прашањето дали ќе го видиме против Исланд, во квалификациите за пласман на ЕП, дуел кој се игра во април. „Не знам дали ќе ја водам Македонија, нека помине време, да направиме анализа, па ќе видиме. Свесен дум дека овие денови имаше критики, тоа е нормално“, рече Раул.
| | веќе видена | слични

Спортмедиа во Келн, Марија Ковачева Македонската ракометна репрезентација како 15-то пласирана екипа го завршува Светското првенство кое се одржува во Германија и Данска. Во последниот меч ја совладавме Чиле со 32-30. Кирил Лазаров со девет погодоци беше прва стрелец, зад него беше седум гола. Важна улога имаше Даскаловски во своето деби имаше четири интервенции. Раул Гонзалез не само што направи измени во составот, ја промени и тактиката, во нападот тргнавме со „шест на шест“. Иако играа со последниот атом сила, сепак желбата за победа беше голема, никој не сакаше да ја напушти „Ланксес Арената“ со наведнати глави. Поведовме со 6-3, Митревски одново беше на ниво на задачата, Столе се бореше лавовски, Кире капитенски го водеше тимот. А дека Чиле не е репрезентација за потсетување докажа по 8. минута успеа да израмни на 6-6, период во кој ние имавме два промашени напади, меѓу кои и седмерец. Се издигнавме, Столе и Манасков не искачија на позитива од два гола (12-10, 13-11) која ја одржувавме до 24. минута. ...
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Келн , Стеван Цаневски Македонската репрезентација го освои 15. место на СП 2019 откако денеска во својот последен меч триумфираше со 32-30 над Чиле. Стануваше збор за дуел во кој тешко се наоѓаше мотивација, но македонските ракометари во самиот финиш успеаја да го скршат отпорот на противникот и да стигнат до победата, за прекин на серијата од четири порази на овој Мундијал. Натпреварот го стартувавме со одлична интервенција на Митревски, со реализација на Стоилов со лоб-удар за почетно водство од 1-0. Раул Гозналес се реши за напад „шест на шест“ кој функционираше сосема солидно, па во раната фаза од мечот поведовме со два гола разлика (4-2, 5-3), а со вториот гол на Стоилов прв пат поведовме со „плус три“ (6-3), но падот на концентрација придонесе противникот за само неколку минути да стигне до израмнување. Во 18. минута, при водство од 10-9 македонскиот селектор ги направи и првите промени во тимот, Крстевски влезе на местото на Кузмановски, а Пешевски го замени Стоилов. Во нападот делувавме ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 359 | | | веќе видена

Трагедија се случи утринава на Ибарска магистрала кога во сообраќајна несреќа животот го загубија две млади лица од Црна Гора, а една жена е тешко повредена. ...
сите 277 | | | веќе видена

Р аботните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство ќе имаат средба до крајот на неделава, до кога и стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 304 | | | веќе видена

Познати се полуфиналните двојки по одигрувањето на денешните натпревари на Европското ракометно првенство. Словенија ќе игра против Шпанија, додека Норвешка ...
сите 263 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Хрватска одигра нерешено 22:22 со Шпанија во последниот натпревар од групата А и оди во полуфиналето на Европското првенство како втор тим во групата. Шпанците ...
сите 89 | | | веќе видена

Сите кинески сообраќајни и транспортни мрежи ќе бидат затворени во кинескиот град Вухан, во кој се забележани првите случаи на новиот корона вирус, а на ...
сите 314 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија убедливо поразена од Хрватска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: