Вучиќ: Целта на Косово е етничко чистење на Србите, но Белград ќе се однесува мирно и рационално

Поради најновите мерки на Косово за зголемување на таксите од 10 на 100 отсто за увоз на производи од Србија, српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Не сме во лесна позиција, бидејќи ние немаме контрола ниту над едно делче од Косово и Метохија, но затоа имаме народ кој е подготвен да ги чува своите огништа, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, со руска поддршка понуди Србија да го признае Косово доколку ѝотстапиме дел од нашата територија, наведе премиерот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Советот за заштита на човековите права и слободи на Косово (КМДЛЊ) смета дека високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност ...
| | веќе видена | слични

Премиерот на косовската влада Рамуш Харадинај, изјавил денеска дека мерката за дополнително зголемување на данокот на призводи од Србија за 100 отсто е ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Српскиот претседател Александар Вучиќ, со поддршка на Русија, предлага Белград да ја признае независноста на Косово, во замена за дел од неговата територија, ...
| | веќе видена | слични

„Србија сака да создаде етнички чиста држава, да им го одземе државјанството на луѓето и да ги протера од нивните домови“, наведува Харадинај. Според него, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Портпаролот на косовската царина, Адриатик Ставилеци, изјави дека на Косово по воведувањето на таксите од 100 проценти за производите од Србија и Босна и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Таткото на девојчето денеска е приведен и ќе биде до утре задржан во полициска станица, а се расчистува сега да се види каква е неговата инволвираност во ...
сите 372 | | | веќе видена

На маргините на самитот на ОБСЕ, почесниот конзул на Малта во Северна Македонија, Кочо Анѓушев имаше работен доручек со министерот за надворешни и европски ...
сите 258 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека војните се инхерентно непредвидливи и дека „треба да се подготвиме и за лоши вести од Украина“. ...
сите 129 | | | веќе видена

Шпанската национална полиција во заедничка акција со цариниците во јужното пристаниште Алгесирас заплени речиси еден тон кокаин скриен во контејнери испратени ...
сите 37 | | | веќе видена

Полицијата доцна синоќа во Валандово приведе 50-годишна жена од градот затоа што физички го нападнала нејзиниот сопруг. За настанот бил известен јавен ...
сите 217 | | | веќе видена

„Јас сум пријател на еврејскиот народ и на Израел“, рекол поранешниот гувернер на Калифорнија, Арнолд Шварценегер, нежно прегрнувајќи го 14-годишното израелско ...
сите 62 | | | веќе видена

Владејачката партија преку прес-конференцијата на портпаролката Богданка Кузеска денеска ги објави износите кои во наредниве 5 месеци, пред изборите, ќе ги ...
сите 253 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вучиќ: Целта на Косово е етничко чистење на Србите, но Белград ќе се однесува мирно и рационално

Од:
До кого (е-маил):
Порака: