Нова изјава на Федерер која нема да им се допадне на неутралните тениски фанови


Еден од најдобрите тенисери на сите времиња, Рожер Федерер вчера доживеа шокантна елиминација од Џон Милман во осминафиналето на Ју-Ес-Опен. Милман е првиот тенисер кој се наоѓа над 50. позиција на АТП листата кој го совладал легендарниот Швајцарец. Федерер вчера се жалеше на проблемите околу времето и тоа го наведе како главна причина што загубил од „анонимниот“ тенисер. Сега, освојувачот на 20 Гренд Слем титули упати уште една изјава со која дополнително ги разочара фановите на тенисот. Имено, Федерер потенцираше дека се надева дека на Милман и овој пат ќе му се погоди екстремно топло време, алудирајќи дека тоа е негова најголема шанса за успех против Ѓоковиќ со кого ќе се сретне во четвртфиналето. - Против Новак, Џон ќе мора повторно да одигра на високо ниво за да се обиде да го загрижи Ѓоковиќ. Исто така ќе треба да се надева на уште еден топол ден доколку сака успех - коментираше Федерер.
| | веќе видена | слични

Ривалите на освојувачите на вкупно 34 Гренд-слем титули се Кевин Андерсон од Јужна Африка и Американецот Џек Сок, кои ќе играат за „остатокот од светот“, а мечот е на програмата доцна вечерва. Претходно, на почетокот на вториот по ред „Лејвер куп“, ќе се сретнат бугарскиот тенисер Григор Димитров и американскиот Френсис Тијафо, а веднаш по нив се соочуваат Британија Кајл Едмунд и Сок. Единствениот тенисер кој нема да се натпреварува во Европа, на првиот ден е Германецот Саша Зверев, додека своите дуели за тимот на Светот ќе ги чекаат Џон Иснер и Ник Кириос. „Лејвер Купот“ е неофицијално натпреварување, кое Роџер Федерер го стартуваше минатата година заедно со Род Лејвер. Првото натпреварување на тимовите на Европа и Светот минатата година се одигра во Прага, а оваа сезона е на програмата од 21-23 септември во „Јунајтед Центар “во Чикаго. 
| | веќе видена | слични
3 копии

Чикаго, 21 септември 2018 (МИА) - На првиот ден од „Лејвер Купот“ гледачите очекуваат голема атракција. За првпат досега, најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ и швајцарската легенда Роџер Федер ќе играат заедно во двојки, во тимот „Европа“ на турнирот, кој се одржува во Чикаго. Ривалите на освојувачите на вкупно 34 Гренд-слем титули се Кевин Андерсон од Јужна Африка и Американецот Џек Сок, кои ќе играат за „остатокот од светот“, а мечот е на програмата доцна вечерва. Претходно, на почетокот на вториот по ред „Лејвер куп“, ќе се сретнат бугарскиот тенисер Григор Димитров и американскиот Френсис Тијафо, а веднаш по нив се соочуваат Британија Кајл Едмунд и Сок. Единствениот тенисер кој нема да се натпреварува во Европа, на првиот ден е Германецот Саша Зверев, додека своите дуели за тимот на Светот ќе ги чекаат Џон Иснер и Ник Кириос. „Лејвер Купот“ е неофицијално натпреварување, кое Роџер Федерер го стартуваше минатата година заедно со Род Лејвер. Првото натпреварување на тимовите на Европа и Светот минатата ...
| | веќе видена | слични

Ривали на освојувачите на 34. грен слем турнири ќе им бидат Јужноафриканецот Кевин Андерсон и Американецот Џек Сон кои ќе играат за „Остатокот од светот", а мечот е на програмата во ноќта помеѓу петок и сабота. Претходно во ова натпреварување силите ќе ги одмерат Димитров и Френсис Тијафо (САД), а после нив Кајл Едмунд и Сок. „Лејвер куп" е на програмата од 21-23 септември во „Јунајтед центар". Ова е неформално екипно натпреварување, првиот дуел на селекциите помеѓу Светот и Европа беше одигран минатата година во Прага, Чешка.
| | веќе видена | слични

Тениските фанови од утре ќе можат да уживаат во второто издание на ревијалниот „Лејвер куп“ кој овојпат се одржува во Чикаго, а на кој повторно ќе се спротивстават „Тимот на Европа“ и „Тимот на светот“. Организаторите вечерва го соопштија распоредот за првиот натпреварувачки ден, а фановите со нетрпение ќе го очекуваат мечот во дубл во кој првпат досега заедно ќе играат Рожер Федерер и Новак Ѓоковиќ. Дублот Федерер/Ѓоковиќ ќе се соочи со Џек Сок и Кевин Андерсон како шлаг на првиот натпреварувачки ден, а претходно ќе бидат одиграни сингл мечевите Димитров-Тиафо, Едмунд-Сок и Гофан-Шварцман. Дополнително ќе бидат познати двојките за следните натпреварувачки денови.
| | веќе видена | слични

Роџер Федерер изјави дека му е мило што ќе биде во тимот со Новак Ѓоковиќ во Лејвер купот, бидејќи така не може да загуби од српскиот тенисер. Федерер ја прескокна сезоната на земја за поспремен да ја дочека сезоната на трева, но во четвртфиналето на Вимблдон загуби од Кевин Андерсон. На бетонот загуби во финалето на Синсинати од Новак Ѓовковиќ , а во четвртото коло на УС Опен од Џон Милман. Пред патот за Кина, ќе игра за тимот на Европа во Лејвер Купот заедно со Ѓоковиќ, Александар Зверев, Давид Гофин, Григор Димитров и Кајл Едмиунд. Швајцарецот не криеше дека би сакал да игра во дабл со Србинот. „Кога не можете да ги победите, придружете им се. Многу сум возбуден. Да бидам искрен, минатата година ми беше чудно да седам на клупата. Јас сум тенисер, сакам да играм. Меѓутоа, тогаш би сакал да се свртам на теренот и со воодушение да ги гледам Тим и Рафа како играат, бидејќи во тој момент беа подобри од мене. Сигурен сум дека ќе биде исто и со Новак. Одлично е да гледате натпревар каде што вашиот соиграч го ...
| | веќе видена | слични

„Лејвер купот“ беше за првпат одржан минатата година, а одговорните луѓе на ова ревијално натпреварување одлучија овој проект да го направат традиционален, бидејќи целта на истиот е зближување на тенисерите кои инаку се големи ривали на теренот. Овој петок ќе започне второто издание на „Лејвер купот“ во Чикаго, а како и минатата година, играчите се поделени во две групи. Поради повреда, Рафаел Надал оваа година нема да биде дел од спектаклот, но затоа во тимот на „Европа“ ќе ги гледаме Рожер Федерер, Новак Ѓоковиќ, Александар Зверев, Григор Димитров, Давид Гофан, Кајл Едмунд, а замена ќе биде Жереми Шарди. Нивни противници како претставници на тимот на „Светот“ ќе бидат Џон Иснер, Кевин Андерсон, Френсис Тиафо, Диего Шварцман, Џек Сок, Ник Кирјос и Николас Џери. Пред одигрувањето на овој специјален турнир, денеска се одржа стандарната најава за спектаклот во Чикаго, а при обраќањето во центарот на вниманието се најде Рожер Федерер кој даде урнебесна изјава за Новак Ѓоковиќ кој седеше крај него. На прашањето ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ позитивно одговрил на идеата на Роџер Федере, Швајцарецот да го носи како прочуената сцена од филм "Валканиот танц", (со Патрик Свејзи).Имено неодамна Роџер Федерер на Твитер се запрашал "навистина ли е толку силен, или Недал е екстремно комотен" кога објавил заедничка прослава каде Рафал го подигнал од тлото.https://twitter.com/rogerfederer/status/1040667453158768640 На тоа еден корисник на Твитер му ја покажал кратката сцена од "Валканиот танц", исто како Патрик Свејзи ја крева Џенифер Грек над глава, и му порачал:https://twitter.com/rogerfederer/status/1040667453158768640 "Тогаш ова ќе можеш да го изведеш и со Новак"Федерер потоа му упатил јавно Ѓоковиќ: "Што велиш на тоа"https://twitter.com/rogerfederer/status/1040759364800458753Новак на изненадување на многумина, му порачал:https://twitter.com/DjokerNole/status/1042375759543721984 "Јас сум за"Имено, токму оваа сцената од "Валканиот танц" довела до необичната тениска приказна.
| | веќе видена | слични
2 копии

Одличен вовев за „Лајвер купот“ каде што ќе бидат во ист тим. Од 21-ви до 23-ти септември во Чикаго ќе се одржи „Лајвер купот“ каде што Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ ќе го претставуваат тимот на Европа против остатокот од светот. Во исчекување на тој настан, тие одлично се забавуваат, а затоа сведочи и нешто кое досега немавме прилика да го видиме – заедничко селфи на Новак и Роџер! Во тимот на Европа се: Роџер Федерер, Новак Ѓоковиќ, Александар Зверев, Григор Димитров, Давид Гофан и Кајл Едмунф. За остатокот од светот настапуваат: Хуан Мартин Дел Потро, Кевин Андерсон, Џон Иснер, Диего Шварцман, Џек Сок и Ник Кирјос.
| | веќе видена | слични

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ објавил слика на социјалните мрежи која го запали Инстаграм.Се појави селфи на Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер само неколку дена пред почеток на Лејвер купот.Сликата на својот Инстаграм ја објавил Швајцарецот, а веднаш по него ја репостирал и Новак.Тие двајца ќе играат заедно во дабл на овоа традиционално натпреварување кое ќе се одржи од 21. до 23 септември иваа година во Чикаго.Овој турнир е од големо значење за Ѓоковиќ поради враќање на врвот на АРП листата и преземање на лидерска позиција.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 359 | | | веќе видена

На 21.02.2020 во 16,23 часот на ул.„Сава Ковачевиќ“ полициски службеници од Полициска станица Кисела Вода го лишиле од слобода В.С.(47) од Скопје, инаку лице ...
сите 321 | | | веќе видена

Објавениот разговор или монолог на Зоран Заев ми наликува на негово себепромовирање во голем моќник, но и претставување како мој голем пријател, вели за ...
сите 146 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 169 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова изјава на Федерер која нема да им се допадне на неутралните тениски фанови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: