Опозицијата на „парламентарна седница“ во Драч

Албанската обединета опозиција предводена од Демократската партија на Љуљзим Баша, продолжува со бојкотот на работата на парламентот на Албанија. Наместо да учествуваат на утрешната седница на законодавниот дом, опозициските пратеници ќе „заседаваат“ во пристанишниот град Драч. Наместо во собраниската сала во Тирана, опозициските пратеници на 3 септември беа во Скадар, додека на 6 септември „заседаваа“ во Елбасан. Пред одржувањето на овие две седници лидерот на демократите Баша упати тешки обвинувања за „поврзаност на Владата со криминалот“, најавувајќи акција за „ослободување на власта од криминалот“. – Ослободувањето на власта од криминалот останува апсолутен приоритет на опозицијата во новата парламентарна сесија – порача Баша. Опозициските пратеници ја бојкотираат работата и на парламентарните комисии. Деновиве опозицијата до парламентот достави предлог-закон за проверка на потеклото на имотот на политичарите. Албанското собрание претходно усвои Закон за испитување на потеклото на имотот и можна ...
| | веќе видена | слични

Албанија ја доби својата прва национална авиокомпанија „Ер Албанија“, која е основана во партнерство со авиокомпанија „Туркиш ерлајнс“. На свеченоста, која се одржа во саботата на Меѓународниот аеродром во Тирана, присуствуваше албанскиот премиер Еди Рама, кој рече дека ова е значаен момент за земјата. – Дефинитивно без иницијативата на турскиот претседател Ердоган и неговата великодушна поддршка ние денеска немаше да бидеме на ова место – истакна Рама. Турскиот амбасадор Мурат Ахмет Јорук рече дека Албанија со својата национална авиокомпанија со Турција формираше и воздушен мост на долгогодишното пријателство меѓу двете земји. Членот на управниот одбор на „Туркиш ерлајнс“, Митхат Гркем Аксоу, нагласи дека овој проект е само еден почеток на планот на долгорочните инвестиции во Албанија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Партијата за правда, интеграција и единство на Шпетим Идризи или попозната како партија на Чамите, (ПДИУ) денеска и официјално стана дел од обединетата албанска опозиција. Идризи по средбата со лидерот на најголемата опозициска партија, Љуљзим Баша, соопшти дека по најавата за напуштање на Владата, сега и официјално се дел од опозицијата. - Сакам да ја споделам оваа вест со сите Албанци. Од денеска сме дел од обединетата опозиција. Има потреба од посилна опозиција, чија цел ќе биде излез од оваа до недоглед продолжена транзиција и враќање на надежта на Албанците. Заедно ќе бидеме посилни за да ја срушиме актуелната криминална Влада,- изјави Идризи. Одлука за напуштање на Владата на Еди Рама, донесе Националниот совет на партијата, по барање на лидерот Идризи по, како што изјави „предавството на Владата на премиерот Рама околу прашањето за Чамите“ ,Албанци протерани од Грција во 1945 година. Тоа пак следуваше по изјавата на грчкиот премиер Алексис Ципрас кој наведе дека со албанската страна се разговара по ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Албанскиот национален авиопревозник „Ер Албанија“ денеска го имаше првиот пробен лет. Авион од типот „Ербас 319“ полета од меѓународниот аеродром во Тирана кон Истанбул, а првите патници беа најдобрите според успехот студенти и матуранти. На првиот лет на „Ер Албанија“ присутуваше и албанскиот премиер Еди Рама. - Изборот први патници да бидат најдобрите студенти и матуранти е поради фактот што тие се светлото лице на другите генерациии. Верувам дека тие ќе имаат среќна нога за авиокомпанијата, рече Рама. Претходно на инаугурацијата на компанијата Рама најави дека секој од авионите ќе носи име на албански поети. Првиот авион го доби името „Ласгуш“. По еден месец ќе полета авионот „Миѓени“, додека до крајот на годината „Имзот Ноли“, ќе лета на релацијата Тирана-Њујорк. Рама најави изградба на уште три аеродроми во Албанија и тоа во Кукс, Саранда и Валона. Албанската авиокомпанија „Ер Албанија“ беше формирана во ноември минатата година со помош на „Туркиш Ерлајнс“, за што голема благодарност Рама упати до шефот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерот на Демохристијанската партија, која е дел од обединетата албанска опозиција, Нард Ндока изјави дека опозициските партии нема да учествува на локалните избори, доколку не се спроведе процес на проверка на потеклото на имотот на политичарите и нивна евентуална поврзаност со криминални групи,Опозицијата до албанскиот Парламетот веќе поднесе и Предлог-закон за проверка на потеклото на имотот на политичарите. Досега со ваквиот процес беа опфатени само судиите, јавните обвинители и вработените во полицијата.Ндока нагласи дека опозицијата бара гаранција дека ќе биде спроведено „прочистување“ на политиката од лица поврзани со организираниот криминал. Во актуелниот миг, според него, опозицијата нема доверба ао алабснкиот премиер Еди Рама и не верува дека следните избори ќе бидат слободни, фер и демократски.– Рама ја изгубија довербата кај граѓаните, но и кај политичката класа. Во ваква ситуација за нас не е нормално да учествуваме на избори. Рама да се откаже од зависноста и соработката со криминалот. Да ...
| | веќе видена | слични

Косовскиот претседател Хашим Тачи искажа спротивно мислење од она на албанскиот претседател Еди Рама околу прашањето за разграничување меѓу Србија и Косово Српскиот претседател, Александар Вучиќ изјави дека постигнувањето каков било договор со Приштина мора да подразбира дека Србија ќе добие гаранции и ќе стане членка на Европската Унија во 2025 година. – Ако биде постигнато решение, тоа би требало да биде сеопфатен договор што ќе ги вклучи не само односите меѓу Србите и Албанците на Косово, туку би морал да го вклучи и решавањето на патот на Србија кон ЕУ и економскиот напредок – рече Вучиќ. Претходно косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека размената со територии треба да биде проследена со задолжително признавање од Србија на независноста на Косово и нејзин прием во Обединетите нации. Свој став околу српскиот предлог за корекција на границите има албанскиот премиер Еди Рама, кој смета дека Белград и Приштина мораат да одржат одговорни стратегиски разговори затоа што таква можност можеби нема да се ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Идејата за корекција на границите е многу деликатна и претставува играње со судбината не само на Косово, туку и на албанската нација, изјави албанскиот премиер и лидер на Социјалистичката партија, Еди Рама. Како што јави дописникот на МИА, гостувајќи во емисијата „Опен“ на тиранската телевизија Ора њуз, Рама првпат се произнесе околу идејата за коренција на границите меѓу Косово и Србија, нагласувајќи дека избрал да молчи „кога на големо сите зборуваат за ова прашање“. - Обврска на Косово, на државата и на властите, е да подготват платформа за дијалог. Јас сум последен меѓу Албанците што треба да зборувам и да коментирам зошто во Косово има дебата за идејата, а не за платформа. Чувствувам дека сум должен да ги почитувам до крај Косово и неговите власти. Многу јасен сум дека сум зборувал и ќе зборувам секогаш кога за тоа има потреба за Косово, но јас ниту сум зборувал ниту ќе зборувам во име на Косово. За мене зло е да коментатирам. Ни треба многу повеќе од дебата, изјави Рама. Тој оцени дека Албанија има ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Поранешниот албански претседател и премиер Сали Бериша верува дека идејата за размена на територии меѓу Косово и Србија е проект на Белград, јави дописникот на МИА. Гостувајќи во телевизиска емисија, Бериша упати тешки обвинувања на адреса на косовскиот претседател Хашим Тачи, кого го нарече „аргат“ кој го брани овој проект. Бериша смета дека идејата за размена на територии е идеја на Белград, од која добивка има единствено Србија, но не и Косово. Тој посочува дека проектот за корекција на границата меѓу Косово и Србија не е американски проект и додава дека и „претставникот на американскиот Сенат јасно кажал дека договор за тоа бара Русија“. - Претставникот на американскиот Сенат јасно кажа дека договорот го бара Русија. Па се јавува аргатот (Тачи). Се јавува некој кој зборува албански и вели не, јас го ставам ова прашање на дискусија и јас барам корекција на границите, а не Белград. Ова е фатално. Како можеш да им кажеш на Албанците такво нешто?, изјави Бериша, кој е и поранешен лидер на Демократската ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на најголемата албанска опозициска партија, Демократската, Љуљзим Баша, обвини дека Албанците секој ден стануваат се посиромашни од корупцијата на Владата на Рама.На Фејсбук, Баша објави видео каде го покажува она, како што тој го нарекува „уништување на економијата и земјата од корупцијата на владата на Еди Рама „која условува екстремната сиромаштија”.– Корупцијата на Владата „Рама“ секојдневно не осиромашува. Еден од секои три тендери се доделени без натпревар, 229 милиони евра се потрошени за владин луксуз. Колку подолго постои оваа влада, толку повеќе корупција и уште посиромашен народ, тврди Баша.Од друга страна премиерот Еди Рама вели дека се обидуваат да ја намалат сиромаштија, но оти толку се можностите.– Не сме во некоја екстремна сиромаштија. Таквите случаи се бројат. Според Светска банка имаме умерена сиромаштија, која е во опаѓање. Ние ќе продолжиме да работиме на тоа, но доколку тоа го направевме пред 20 години, нивото на сиромаштија во земјата немаше да биде 33 отсто. За трипати ...
| | веќе видена | слични

Од друга страна, пак, рече дека во Приштина „мора да се водат соодветни стратегиски разговори, бидејќи таквата можност можеби нема да се повтори во наредните 30 години“. „Косовските власти треба да работат на платформа за дијалог. Јас сум последниот што треба тоа да го коментира бидејќи на Косово веќе се случува дебата за една идеја, а не за платформа“, рече Рама на албанската телевизија „Топ Ченел“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев смета дека се работи за сериозен случај за изборни нерегуларности во однос на објавените сознанија во италијанскиот ...
сите 118 | | | веќе видена

Американските служби за безбедност отворија истрага за да се утврди причината за хеликоптерската несреќа во која завчера загина кошаркарската легенда Коби ...
сите 297 | | | веќе видена

Очекуваме отворена, суштинска, плодна дебата за ова законско решение кое значајно за правдата и за сите граѓани. Воедно, ова е можност ВМРО-ДПМНЕ и Христијан ...
сите 124 | | | веќе видена

Реакциите за смртта на спортската легенда Коби Брајант и неговата 13 годишна ќерка Џана, не стивнуваат. Светот како да не сака да се помири со горчливата ...
сите 150 | | | веќе видена

Моментот кога Ѓорѓи Начевски во 59. минута му досуди чекори на Игор Карачиќ ќе влезе во антологијата на Европското првенство во ракомет. Беше потребна забавена ...
сите 209 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција рече дека се собрани сите информации за случајот ...
сите 132 | | | веќе видена

Трагично починатиот поранешен НБА-кошаркар Коби Брајант и Пауло Коељо работеле на заедничка книга за деца, но бразилскиот писател ги избриша нацрт книшките по ...
сите 31 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Опозицијата на „парламентарна седница“ во Драч

Од:
До кого (е-маил):
Порака: