Рама за менувањето граници: Оваа шанса нема да се повтори

Од друга страна, пак, рече дека во Приштина „мора да се водат соодветни стратегиски разговори, бидејќи таквата можност можеби нема да се повтори во наредните 30 години“. „Косовските власти треба да работат на платформа за дијалог. Јас сум последниот што треба тоа да го коментира бидејќи на Косово веќе се случува дебата за една идеја, а не за платформа“, рече Рама на албанската телевизија „Топ Ченел“.
| | веќе видена | слични

По изјвата на косовскиот премиер Рамуш Харадинај дека на Нова година ќе биде отворена границата помеѓу Косово и Албанија како што е тоа меѓу земјите во ЕУ, од Брисел стигна опомена дека Приштина и Тирана се должни целосно да ги почитуват одредбите од Спогодбата за Договорот за стабилизација и асоцијација, што се однесуваат на правилно управување со границите. „И Косово и Албанија се обврзаа на коректно управување со границите и граничните премини во целосна согласност со барањата кои произлегуваат од Спогодбата за стабилизација и асоцијација. Очекуваме да се однесуваа согласно со тоа соодветно”, вели портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчиќ во писменото соопштение доставено до Танјуг. Претходно, директорот на Канцеларијата на КиМ, Марко Ѓуриќ побарал Брисел да се изјасни за најавата на Харадинај за „отворање на границата меѓу Косово и Албанија на Нова Година“ Коцијанчиќ вели дека ЕУ обично „не коментира коментари“, но истакна дека „во моментот кога претседателите Вучиќ и Тачи продолжуваат да работат во рамките ...
| | веќе видена | слични

Барањето извинување од страна на Србија за злосторствата извршени врз косовското население треба да биде прв услов за постигнување договор за помирување, кое би резултирало со признавање на независноста на Косово од страна на Белград, порача премиерот на Косово Рамуш Харадинај. Во дијалогот меѓу Приштина и Белград за конечен договор меѓу двете земји, нагласи Харадинај, „не смее ниту да се отвори“ каква било дебата за корекција на границите. Косовскиот премиер, како што јави дописникот на МИА од Приштина, во синоќешното интервју за ТВ21, порача дека нема да учествува во никаков процес во кој се говори за поделба на Косово. – Мојот став е јасен: не дозволувам, не прифаќам, не поддржувам и не учествувам во ниеден процес со кој се допираат границите на мојата земја, изјави Харадинај. Косово, вели косовскиот премиер, „го нема луксузот да разговара за редефинирање на своите граници“. – Признаени сме од повеќе од 110 држави во овие граници, членка сме на меѓународни институции со овие граници. Отворањето на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Приштина и Тирана се обврзани целосно да ги почитуваат одредбите од Спогодбата за асоцијација и стабилизација, кои се однесуваат на коректно управување со границите, предупреди портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич. „Косово и Албанија се обврзани на коректно управување со границите и граничните премини преку целосно почитување на условите што произлегуваат од европската Спогодба за стабилизација. Очекуваме да се однесуваат во согласност со тоа“, порача Коцијанчич. Во соопштение доставено до „Танјуг“ по повод повикот на директорот на Канцеларијата на Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, до Брисел да се изјасни по најавата на косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, за отворање на границата помеѓу Косово и Албанија од Нова година, Коцијанчич рече дека ЕУ обично не коментира коментари, но истакна дека во момент кога претседателите Вучиќ и Тачи продолжуваат да работат во рамките на дијалогот, неопходно е да се избегнат провокативни (или оние што звучат така) изјави или акции.
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателите на Србија и Русија, Александар Вучиќ и Владимир Путин, ќе се сретнат на 2 октомври во Москва, објави рускиот амбасадор во Белград, Александар Чепурин, пренесе „Танјуг“. На средбата се очекува да бидат разгледани клучните билатерални и регионални прашања, а рускиот амбасадор оценува дека расположението е позитивно. Претходно, Вучиќ преку социјалната мрежа „Твитер“ го пофали Чепурин за искрената заложба за градење на што е можно подобри односи помеѓу Русија и Србија.
| | веќе видена | слични
4 копии

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич денеска ги предупреди Приштина и Тирана дека имаат обврска во целост да ги почитуваат одредбите од Спогодбата за асоцијација и стабилизација кои се однесуваат на коректно управување со границите. - И Косово и Албанија се обврзаа на коректно управување со границите и граничните премини, со целосно почитување на условите кои произлегуваат од Спогодбата за асоцијација и стабилизација со ЕУ. Ние очекуваме тие да се однесуваат во согласност со тоа, порача Коцијанчич. Во соопштение доставено до Танјуг, по повод повикот на директорот на Канцеларијата за Косово Марко Ѓуриќ, Брисел да се изјасни за најавата на косовскиот премиер Рамуш Харадинај за отворање на границата меѓу Косово и Албанија од Нова Година, Коцијанчич вели дека ЕУ вообичаено „не коментира коментари“, но и истакна дека „во момент кога претседателите Вучиќ и Тачи ја продолжуваат работата во рамките на дијалогот, неопходно е да се избегнат сите провокативни (или оние кои звучат така) изјави или акции“.
| | веќе видена | слични
4 копии

Албанскиот премиер Еди Рама, коментирајќи ја идејата за менување на границите меѓу Косово и Србија, рече дека тоа е историска шанса што доаѓа еднаш на 30 години иако, како што додаде, се уште нема некоја финална идеја за ова прашање. Рама не се изјасни директно за или против менувањето на границите, кое го предложија претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи. - Моето мислење е ова: јас немам одговор за да кажам дека ова е решение, но можам да кажам дека не е критика за Хашим Тачи, туку мислам дека персонализирањето на ова е нешто што може да има многу голема цена, тоа е едно нешто што може да има многу голема цена. Знам која може да биде цената? Ние сме пред една историска шанса и постојат многу изгледи да ја изгубиме отколку да ја добиеме доколку се однесуваме како аматери. Ваква шанса може да дојде по 30 години, изјави Рама гостувајќи во емисијата „Опињон“ на тиранската телевизија Клан. Ова е прва официјална изјава на Рама во врска со идејата за корекција на границите меѓу Косово и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека планираната средба со рускиот претседател Владимир Путин ќе се одржи на почетокот на октомври во Москва. Двете држави подолго време ја планираа средбата, која доаѓа во период на високи очекувања од преговорите меѓу Србија и Косово. Претходната нивна средба се случи во мај во Москва, каде Путин и Вучиќ ги договорија деталите за српската набавка на модерно руско вооружување. Вучиќ му се заблагодари на рускиот амбасадор во Србија Александар Чепурин за неговиот ангажман за организирање на средбите и за високото ниво на односите меѓу двете земји.
| | веќе видена | слични

Косовскиот претседател Хашим Тачи се обидува да издејствува право да потпише договор со Србија за конечно решение на споровите меѓу двете земји без тој договор да се ратификува во Собранието на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. За да го избегне гласањето во Парламентот за тоа што како главен косовски преговарач ќе го договори со неговиот српски колега Александар Вучиќ, а за што се потребни гласовите на две третини од пратениците, Тачи побара од Уставниот суд на Косово толкување на членот 18 од Уставот, со кој се регулира донесувањето меѓународни и меѓудржавни договори на земјата. Во барањето за толкување на овој член од Уставот, Тачи се повика на практиката за склучување договори меѓу Косово и мисијата на Европската унија за владеење на правото во Косово - ЕУЛЕКС, што се реализира со писма на намери меѓу двата субјекти, кои беа потпишувани од шефот на косовската држава и оној на Еулекс. За ваквиот билатерален договор со ЕУ не е предвидено гласање. Меѓутоа, како што коментираат приштинските медиуми, ...
| | веќе видена | слични

Србите бараат Европската Унија да реагира на најавите дека Косово и Албанија ќе ги укинат граничните премини по Нова година. Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија на српската Влада Марко Ѓуриќ, во име на српските институции ги повика претставниците на Европската Унија да реагираат на, како што вели, заканите кои ги упати косовскиот премиер, Рамуш Харадинај. Ѓуриќ рече дека ова е 28-ми пат тие да бараат, како што кажа, „присоединување на јужната српска покраина“ и дека станува збор за директна закана од Харадинај. Тоа е, како што истакна, патолошката потреба на дел од Европа и на дел од приштинските власти Србија да не добие ништо, туку крајниот резултат да биде онаков каков што „тие го смислиле“. Тој ги праша шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и нејзината портпаролка Маја Коцијанчич дали Европа би молчела доколку Белград порача дека ја укинува границата меѓу Србија и Бања Лука, пренесува Н1. Харадинај најави дека од Нова година повеќе нема да има физички препреки на границата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев смета дека се работи за сериозен случај за изборни нерегуларности во однос на објавените сознанија во италијанскиот ...
сите 145 | | | веќе видена

Моментот кога Ѓорѓи Начевски во 59. минута му досуди чекори на Игор Карачиќ ќе влезе во антологијата на Европското првенство во ракомет. Беше потребна забавена ...
сите 362 | | | веќе видена

Неопходно е јавно и без кулиси да се стават сите аргументи пред граѓаните и да се расчистат перцепциите, кој е за правна држава, а кој е за држава, во која се ...
сите 235 | | | веќе видена

На Леброн Џејмс потребни му беа речиси два дена за првпат да се огласи по смртта на еден од неговите идоли во НБА лигата, па откако стана јасно дека дербито ...
сите 312 | | | веќе видена

Според пишувањето на локалните медиуми, болницата ќе се гради на земјиште со површина од 25 илјади квадратни метри и ќе може да прими околу илјада пациенти. Ќе ...
сите 147 | | | веќе видена

Поранешната голема НБА ѕвезда, Трејси Мекгрејди, воедно и голем пријател на Коби Брајант кој во неделата почина во хеликоптерска несреќа, се присетил на својот ...
сите 270 | | | веќе видена

По завршувањето на денешното рочиште за случајот „Рекет“, Бојан Јовановски ѝ укажа на судијката дека нема да се појави на закажаната интервенција на 4 ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рама за менувањето граници: Оваа шанса нема да се повтори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: