Рама: Идејата за корекција на границите е играње со судбината на албанската нација

Идејата за корекција на границите е многу деликатна и претставува играње со судбината не само на Косово, туку и на албанската нација, изјави албанскиот премиер и лидер на Социјалистичката партија, Еди Рама. Како што јави дописникот на МИА, гостувајќи во емисијата „Опен“ на тиранската телевизија Ора њуз, Рама првпат се произнесе околу идејата за коренција на границите меѓу Косово и Србија, нагласувајќи дека избрал да молчи „кога на големо сите зборуваат за ова прашање“. - Обврска на Косово, на државата и на властите, е да подготват платформа за дијалог. Јас сум последен меѓу Албанците што треба да зборувам и да коментирам зошто во Косово има дебата за идејата, а не за платформа. Чувствувам дека сум должен да ги почитувам до крај Косово и неговите власти. Многу јасен сум дека сум зборувал и ќе зборувам секогаш кога за тоа има потреба за Косово, но јас ниту сум зборувал ниту ќе зборувам во име на Косово. За мене зло е да коментатирам. Ни треба многу повеќе од дебата, изјави Рама. Тој оцени дека Албанија има ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Косовскиот претседател Хашим Тачи смета дека дел од северните територии, населени со мнозинско српско население, Косово ги добило од некогашниот висок функционер на Србија и СФР Југославија Александар Ранковиќ и има намера истите да ги врати во замена за Прешевска Долина, објави денеска приштинскиот весник „Коха Диторе“. Како што јави дописникот на МИА од Приштина, весникот се повикува на неименувани извори во кабинетот на Тачи, кои велат дека не се знае точно за колкава територија станува збор, но според косовскиот претседател се работи за „дел од Лепосавиќ, Лешак и Зубин Поток“. Со изјавите дека „Косово не смее да биде заложник на таквите ‘подароци’“, според косовските аналитичари кои ги консултира весникот, „Тачи јасно ја обзнанува идејата за размена на територии, која во јавноста лажно ја промовира како корекција на границата“. Александар Ранковиќ (1909-1983) беше народен херој од Втората светска војна во тогашна Југославија и еден од највлијателните политичари во СФРЈ, основач на УДБА и ОЗНА, силните ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Барањето извинување од страна на Србија за злосторствата извршени врз косовското население треба да биде прв услов за постигнување договор за помирување, кое би резултирало со признавање на независноста на Косово од страна на Белград, порача премиерот на Косово Рамуш Харадинај. Во дијалогот меѓу Приштина и Белград за конечен договор меѓу двете земји, нагласи Харадинај, „не смее ниту да се отвори“ каква било дебата за корекција на границите. Косовскиот премиер, како што јави дописникот на МИА од Приштина, во синоќешното интервју за ТВ21, порача дека нема да учествува во никаков процес во кој се говори за поделба на Косово. – Мојот став е јасен: не дозволувам, не прифаќам, не поддржувам и не учествувам во ниеден процес со кој се допираат границите на мојата земја – изјави Харадинај. Косово, вели косовскиот премиер, „го нема луксузот да разговара за редефинирање на своите граници“. – Признаени сме од повеќе од 110 држави во овие граници, членка сме на меѓународни институции со овие граници. Отворањето на ...
| | веќе видена | слични

Во дијалогот меѓу Приштина и Белград за конечен договор меѓу двете земји, не смее да се отвори каква било дебата за корекција на границите, изјави премиерот на Косово Рамуш Харадинај. Тој вели дека прв услов за постигнување договор треба да биде извинување од страна на Србија за злосторствата извршени врз косовското население, а тоа би резултирало со признавање на независноста на Косово од страна на Белград. Косовскиот премиер во синоќешното интервју за ТВ21, порача дека нема да учествува во никаков процес во кој се говори за поделба на Косово. „Мојот став е јасен: не дозволувам, не прифаќам, не поддржувам и не учествувам во ниеден процес со кој се допираат границите на мојата земја“, изјави Харадинај. тој сепак вели дека дијалогот со Србија треба да продолжи и помирување меѓу двете земји мора да се постигне.
| | веќе видена | слични

По изјвата на косовскиот премиер Рамуш Харадинај дека на Нова година ќе биде отворена границата помеѓу Косово и Албанија како што е тоа меѓу земјите во ЕУ, од Брисел стигна опомена дека Приштина и Тирана се должни целосно да ги почитуват одредбите од Спогодбата за Договорот за стабилизација и асоцијација, што се однесуваат на правилно управување со границите. „И Косово и Албанија се обврзаа на коректно управување со границите и граничните премини во целосна согласност со барањата кои произлегуваат од Спогодбата за стабилизација и асоцијација. Очекуваме да се однесуваа согласно со тоа соодветно”, вели портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчиќ во писменото соопштение доставено до Танјуг. Претходно, директорот на Канцеларијата на КиМ, Марко Ѓуриќ побарал Брисел да се изјасни за најавата на Харадинај за „отворање на границата меѓу Косово и Албанија на Нова Година“ Коцијанчиќ вели дека ЕУ обично „не коментира коментари“, но истакна дека „во моментот кога претседателите Вучиќ и Тачи продолжуваат да работат во рамките ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Приштина и Тирана се обврзани целосно да ги почитуваат одредбите од Спогодбата за асоцијација и стабилизација, кои се однесуваат на коректно управување со границите, предупреди портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич. „Косово и Албанија се обврзани на коректно управување со границите и граничните премини преку целосно почитување на условите што произлегуваат од европската Спогодба за стабилизација. Очекуваме да се однесуваат во согласност со тоа“, порача Коцијанчич. Во соопштение доставено до „Танјуг“ по повод повикот на директорот на Канцеларијата на Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, до Брисел да се изјасни по најавата на косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, за отворање на границата помеѓу Косово и Албанија од Нова година, Коцијанчич рече дека ЕУ обично не коментира коментари, но истакна дека во момент кога претседателите Вучиќ и Тачи продолжуваат да работат во рамките на дијалогот, неопходно е да се избегнат провокативни (или оние што звучат така) изјави или акции.
| | веќе видена | слични
4 копии

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич денеска ги предупреди Приштина и Тирана дека имаат обврска во целост да ги почитуваат одредбите од Спогодбата за асоцијација и стабилизација кои се однесуваат на коректно управување со границите. - И Косово и Албанија се обврзаа на коректно управување со границите и граничните премини, со целосно почитување на условите кои произлегуваат од Спогодбата за асоцијација и стабилизација со ЕУ. Ние очекуваме тие да се однесуваат во согласност со тоа, порача Коцијанчич. Во соопштение доставено до Танјуг, по повод повикот на директорот на Канцеларијата за Косово Марко Ѓуриќ, Брисел да се изјасни за најавата на косовскиот премиер Рамуш Харадинај за отворање на границата меѓу Косово и Албанија од Нова Година, Коцијанчич вели дека ЕУ вообичаено „не коментира коментари“, но и истакна дека „во момент кога претседателите Вучиќ и Тачи ја продолжуваат работата во рамките на дијалогот, неопходно е да се избегнат сите провокативни (или оние кои звучат така) изјави или акции“.
| | веќе видена | слични
4 копии

Албанскиот премиер Еди Рама, коментирајќи ја идејата за менување на границите меѓу Косово и Србија, рече дека тоа е историска шанса што доаѓа еднаш на 30 години иако, како што додаде, се уште нема некоја финална идеја за ова прашање. Рама не се изјасни директно за или против менувањето на границите, кое го предложија претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи. - Моето мислење е ова: јас немам одговор за да кажам дека ова е решение, но можам да кажам дека не е критика за Хашим Тачи, туку мислам дека персонализирањето на ова е нешто што може да има многу голема цена, тоа е едно нешто што може да има многу голема цена. Знам која може да биде цената? Ние сме пред една историска шанса и постојат многу изгледи да ја изгубиме отколку да ја добиеме доколку се однесуваме како аматери. Ваква шанса може да дојде по 30 години, изјави Рама гостувајќи во емисијата „Опињон“ на тиранската телевизија Клан. Ова е прва официјална изјава на Рама во врска со идејата за корекција на границите меѓу Косово и ...
| | веќе видена | слични

Косовскиот претседател Хашим Тачи се обидува да издејствува право да потпише договор со Србија за конечно решение на споровите меѓу двете земји без тој договор да се ратификува во Собранието на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. За да го избегне гласањето во Парламентот за тоа што како главен косовски преговарач ќе го договори со неговиот српски колега Александар Вучиќ, а за што се потребни гласовите на две третини од пратениците, Тачи побара од Уставниот суд на Косово толкување на членот 18 од Уставот, со кој се регулира донесувањето меѓународни и меѓудржавни договори на земјата. Во барањето за толкување на овој член од Уставот, Тачи се повика на практиката за склучување договори меѓу Косово и мисијата на Европската унија за владеење на правото во Косово - ЕУЛЕКС, што се реализира со писма на намери меѓу двата субјекти, кои беа потпишувани од шефот на косовската држава и оној на Еулекс. За ваквиот билатерален договор со ЕУ не е предвидено гласање. Меѓутоа, како што коментираат приштинските медиуми, ...
| | веќе видена | слични

Србите бараат Европската Унија да реагира на најавите дека Косово и Албанија ќе ги укинат граничните премини по Нова година. Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија на српската Влада Марко Ѓуриќ, во име на српските институции ги повика претставниците на Европската Унија да реагираат на, како што вели, заканите кои ги упати косовскиот премиер, Рамуш Харадинај. Ѓуриќ рече дека ова е 28-ми пат тие да бараат, како што кажа, „присоединување на јужната српска покраина“ и дека станува збор за директна закана од Харадинај. Тоа е, како што истакна, патолошката потреба на дел од Европа и на дел од приштинските власти Србија да не добие ништо, туку крајниот резултат да биде онаков каков што „тие го смислиле“. Тој ги праша шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и нејзината портпаролка Маја Коцијанчич дали Европа би молчела доколку Белград порача дека ја укинува границата меѓу Србија и Бања Лука, пренесува Н1. Харадинај најави дека од Нова година повеќе нема да има физички препреки на границата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Попладнево лидерката на административниот кинески регион со маска на лицето драматично порача дека ги укинува експресните возови и фериботите кон и од Кина. ...
сите 768 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев смета дека се работи за сериозен случај за изборни нерегуларности во однос на објавените сознанија во италијанскиот ...
сите 146 | | | веќе видена

На Леброн Џејмс потребни му беа речиси два дена за првпат да се огласи по смртта на еден од неговите идоли во НБА лигата, па откако стана јасно дека дербито ...
сите 355 | | | веќе видена

Трејси МекГрејди, поранешен кошаркар, откри на кој начин Коби Брајант размислувал на почетокот на кариерата. -Знам дека звучи лудо, но Коби го велеше ова… ...
сите 239 | | | веќе видена

Поднесено е барање до компанијата „Телеграм“ со седиште во Лондон да се идентификуваат двајца администратори и двајца модератори на групата „Јавна соба“, а ...
сите 132 | | | веќе видена

Во изминатите деновите со енермно зголемено загадување на воздухот во градот, граѓаните реагираат дека освен неповолните временски услови – магла, воздухот ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рама: Идејата за корекција на границите е играње со судбината на албанската нација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: