Кисели краставички во тегла без конзерванси

Состојки: корнишони (количината е по желба) сол шеќер есенција црн пипер во зрно гранчиња сушен копар Подготовка: Корнишоните добро се мијат и се редат во тегли. Во секоја тегла се става 1 мала лажичка сол, 1 мала лажичка шеќер, 1 мала лажичка есенција, 5-6 зрна црн пипер и неколку гранчиња копар. Во теглите се дополнува вода и се затвораат.Вака подготвените тегли ги обвиваме со хартија и ги редиме во тенџере на оган. Во него налеваме вода за да ги покрие теглите и оставаме да зоврие водата. Кога ќе зоврие, вариме уште 5 минути на тивок оган. Тенџерето го тргаме од оганот и оставаме да се излади неколку часа, а најдобро е преку ноќ. Наредниот ден теглите со кисели краставички ги вадиме, ја отстрануваме хартијата и ги редиме на темно и студено место. Текстот Кисели краставички во тегла без конзерванси е превземен од Reporter.mk .
| | веќе видена | слични

Ако и вие имате брчки на лицето, пробајте ја оваа едноставна маска која според сведочењата на милиони жени навистина е ефикасна. Потребни состојки: 20 грама квасец 2 лажички сок од свежо исцеден лимон Подготовка: Измешајте го квасецот со лимоновиот сок. Добиената смеса префрлете ја во сад во кој претходно сте ставиле малку топла вода. Оставете да постои 3 минути Вашата домашна маска сега е подготвена за нанесување За да имате максимален ефект од оваа едноставна домашна маска, пред да ја нанесете убаво исчистете го лицето од секаква нечистотија. Нанесувајте ја маската два пати неделно. Текстот Домашна маска за лице од две состојки ги пегла брчките е превземен од Reporter.mk .
| | веќе видена | слични

Решението за овој проблем можете да го најдете во овие природни состојки и да заборавите на болките. Најголемата женска болка е менструацијата. Но, и покрај таблетите кои повеќето жени ги пијат за ублажување на менструалните болки, постои и природен начин на кој можете да се ослободите од маката која ја доживувате секој месец. Сè што ви е потребно се овие три видови на чај. Состојки: 100 грама надземен дел од ајдучка трева 100 грама исушени цветови од невен 50 грама исушени листови од коприви Подготовка: Измешајте ги сите состојки. Потоа, две супени лажици од мешавината прелијте ги со половина литар зовриена вода и оставете во покриен сад да отстои пет минути. Примена: Чајот се пие полека, во мали голтки. Најдобро е да испиете барем еден литар дневно. Не се препорачува за време на менструација. Треба да го пиете два месеци, па да направите пауза од две недели.
| | веќе видена | слични

Кога не внимаваме на својата кожа и без заштита се изложуваме на силното сонце или пак поминуваме долго време изложени на ув зрачењето, резултатот е непријатно црвенило на кожата. Што потоа? Домат Доматот има антиоксиданси кои спречуваат инфекции на површината на оштетаната кожа од сонцето. Испасирајте домат и смесата нанесете ја на изгореницата, а потоа оставете ја половина час. Краставица Маската од краставица се користи за сувата кожа на лицето бидејќи ја стимулира циркулацијата и природно ја обновува кожата. Краставиците се добро решение и за изгорениците од сонцето. Нанесете парчиња краставица на кожата и оставете ги 15-20 минути. Јогурт Ова е познат метод за намалување на изгорениците од сонцето бидејќи ги ублажува симптомите како печењето. Нанесете јогурт на критичните зони и оставете го 15-на минути. Јаболков оцет Јаболковиот оцет ги отстранува штетните бактерии од површината на кожата. Измешајте половина литар студена вода и половина шолја јаболков оцет, а тоа нанесете го на изгорениците и оставете ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во текот на денот вашето тело напорно работи, па затоа преку ноќта му е потребен сон за да се регенерира. Доколку вие секое утро се будите уморни и нерасположени, оваа едноставна мешавина гарантира квалитетен сон и одморено тело. Постои еден едноставен рецепт од само две состојки поради кои ќе ја преспиете ноќта и ќе се разбудите свежи. Се' што ви е потребно е пет лажички органски сиров мед и лажичка химајалска сол. Добро промешајте ги состојките и ставете ги во стаклена тегла. Најдобро е односот на состојките да биде 5:1, но тоа можете да го прилагодите според вашиот вкус доколку не ви одговара. Се' што треба да направите е да ставите една лажичка од ваквата смеса под јазик пред спиењето и оставете да се растопи. Ваквиот трик функционира бидејќи хималајската сол содржи над 80 минерали и елементи кои му се потребни на вашиот организам за различните процеси и кои му помагаат на телото побрзо да се регенерира. Од друга страна, медот содржи глукоза која ги полни клетките со енергија. Покрај сето тоа, оваа ...
| | веќе видена | слични

Киселите шери домати се одлични со салати со тестенини, како дел од чинија со кашкавал или дел од гаспачо. Секако вреди да се проба. За една тегличка ќе ви требаат: Шери домати колку што ќе собере теглата 1 лукче Црн пипер во зрна 1 шолјичка јаболков оцет 1 шолјичка вода Сол и шеќер Приготвување: Измијте ги и исушете ги, а потоа направете им дупче со стапче за ражен Ставете ги во теглата зачините и доматите Помешајте оцет, вода, сол и шеќер и загрејте ги до вриење, прелијте врз доматите и затворете. Оставете да се олади и складирајте во фрижидер.
| | веќе видена | слични

Ве мачи хронична кашлица: Изгмечете банана и додајте ги овие две состојки! Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се решите од болното и воспалено грло, кашлицата, а дури и од стомачните проблеми, тврдат добро упатените. Состојки: 400 мл зовриена вода; 2 средни банани со црни точки; 2 лажички мед Подготовка: Излупете ги бананите и изгмечете ги со вилушка. Потоа ставете ги во лонец и додајте зовриена вода. Оставете ги половина час. Кога смесата ќе се излади, додајте мед. Важно е медот да го додадете последен, бидејќи, доколку го измешате со врела вода, ќе ги изгуби своите лековити својства. Пијте по 100 мл од оваа напивка четири пати дневно. Количината на состојките од рецептот е доволна за еден ден, а наутро направете нова тура. Резултатите ќе бидат видливи веќе после 5 дена!
| | веќе видена | слични

Последната студија докажала дека комбнација на овие три состојки штити против многу врсти на карцином.Комбинација на мед, јаболков оцет и лук може да излечи многу болести и заболувања вклучувајќи карцином, артритис, хипертензија, астма, неплодност, импотенција, чиреви, настинка, инфективни болести и друго.Последната студија докажала дека комбинаија на овие три состојки штити против многу врсти на карцином. Конзумирање на овој домашен лек наутро, на празен стомак, знатно го намалува крвниот притискок и нивото на холестеролот за две недели.Состојки:-1 шоља јаболков оцет-1 шоља мед-8 чешниља лукПодготовка:Измешајте ги трите состојки заедно. Држете ги во фрижидер но количината да се потроши за 5 дена бидејќи ако стои подолго време и губи лековитите својства.Две лажици од состојката измешајте ги во една чаша вода или некој сок. Пиете го наутро, пред да пиете или јадете било што.
| | веќе видена | слични

Рецепт за тоник за прочистување на организмот кој делува како антибиотик и ги убива сите непосакувани бактерии, вируси и габи во телото. Сите кои го испробале, дефинитивно го потврдуваат неговото моќно дејство! Тоникот којшто ја поттикнува циркулацијата и ја прочистува крвта е можеби токму она што му е неопходно на вашето тело. Се работи за вистинска комбинација од високо квалитетни и свежи состојки. Потребно ви е: – 2 лажици куркума – 700 мл органски јаболков оцет – ¼ шолја ситно исецкан лук – ¼ шолја ситно исецкан кромид – 2 лути пиперки – ¼ шолја изрендан корен од ѓумбир – 2 лажици изрендан рен Сите состојки, освен јаболковиот оцет, измешајте ги во една чинија. Смесата потоа префрлете ја во стаклена тегла, па на крајот додадете го и јаболковиот оцет. Најдобро би било смесата да исполни две третини од теглата, па потоа да се дополни со јаболков оцет до врвот. Затворете ја теглата и добро протресете. Теглата чувајте ја на ладно и суво место две недели, при што би требало да ја протресувате по неколку пати ...
| | веќе видена | слични

Секое утро го започнувате со досадни овесни снегулки? Разбудете се од ноќната мора, зошто утрото можете да го направите поинтересно преку три вида на брзи омлети. Направете си за самиот себе или пак за вашата девојка во текот на неделата еден од овие три вкусни омлети со зеленчук кои даваат огромен број на протеини потребни за вашиот организам. Грчки омлет 1 шолја стопен, исецкан и исцеден спанаќ 100 грама меко козјо сирење 2 лажички пинола 2. Тексашки омлет 1/2 шолја зелена, исецкана пиперка 1/2 шолја рендан кашкавал 1/4 шолја сецкан кромид 3. Италијански омлет 1/2 шолја исцепкана пршута 1/2 шолја рендан пармезан 1 шолја шери патлиџан, исецкан на половинки 1/4 шолја свеж босилак Подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени. Подмачкајте го тенџерето кое може да оди во рерна или пак користете калап за колачи. Во чинијата измешајте 8 јајца со 1/3 немасно млеко. Измешајте ги добро зеленчукот и сирењето, ставете сол и бибер за поубав вкус. Ставете ја мешавината во тенџерето или пак во калапот за колачи и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното ...
сите 248 | | | веќе видена

Претставник на извршната власт, ниско во хиерархија, денес призна дека знаел дека ќе има истрага уште таа пред да почне во ЈО.... А замислете што знаат тие ...
сите 216 | | | веќе видена

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата ...
сите 152 | | | веќе видена

Овен Во текот на денешниот ден би можело да се потсетите на некои креативни способности што не сте ги користеле одамна. Вашата гордост не ви дозволува ...
сите 154 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет” Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 225 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кисели краставички во тегла без конзерванси

Од:
До кого (е-маил):
Порака: