Трамп: Состанокот на мојот син со Русите е целосно легален


Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека неговиот син во 2016 година имал состанок со Русите во Кулата Трамп. Тој додаде дека состанокот бил за да се добијат информации за противкандидатот на претседателските избори Хилари Клинтон, и тоа според него било целосно легално и додаде дека такви работи постојано се случуваат во политиката.
| | веќе видена | слични

Питер Стрзок играше клучна улога во раните фази на истрагата на ФБИ за вмешаноста на Русија во изборите во САД Федералното истражно биро (ФБИ) го отпушти од работа агентот Питер Стрзок, соопшти неговиот адвокат. Стрзок беше цел на напад од републиканците заради неговите текстуални пораки кои имале потценувачка содржина кон претседателот Доналд Трамп. Стрзок играше клучна улога во раните фази на истрагата на ФБИ за вмешаноста на Русија во изборите во САД во 2016-та година. Тој бил сменет откако беа откриени текстуални пораки против Трамп, кои тој ги испратил до неговата љубовница Лиза Пејџ која е поранешна правна застапничка на ФБИ. Во една од пораките, Стрзок ветува дека нема да дозволи Трамп да победи на изборите, иако подоцна не беа пронајдени докази дека тој и Пејџ ги наметнале своите политички ставови врз истрагата. Претходно, Стрзок бил дел од истрагата за користењето на приватен сервер од страна на Хилари Клинтон додека таа беше државна секретарка на САД. Трамп го пофали отпуштањето на Стрзок со ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно е цел на потсмев на социјалните мрежи, поради печатна грешка во една од своите објави на Твитер, каде што наместо „text messages“ (текстуални пораки), тој напиша „text mаssages“ (текстуални масажи).„Текстуални масажи? 3вучи по малку настрано“, „Кој е за текстуална масажа? Звучи интересно“, „Сакам бесплатни текстуални масажи од ФБИ“, се дел од шегите во коментарите од следачите на Трамп на Твитер.По 30-на минути, објавата беше избришана и заменета со друга, што повторно содржи печатна грешка. Овојпат, претседателот на САД беше напишал „it’s” наместо „its” („негова“, без надреден знак), честа грешка кај оние кои пишуваат на англиски. Текстот Трамп повторно цел на потсмев на социјалните мрежи поради гаф е превземен од А1он.
| | веќе видена | слични
9 копии

Американскиот режисер Мајкл Мур објави трејлер за својот нов документарен филм, „Фаренхајт 11/9“, во кој тврди дека американскиот претседател Доналд Трамп сака да биде доживотен претседател на САД и дека тој веројатно е последниот лидер на најмоќната земја во светот. Филмот е направен како продолжение на неговиот филм „Фаренхајт 9/11“ од 2004 година, кој се занимава со настани пред 11 септември 2001 година и во кој беше прикажана борбата против тероризмот на тогашниот американскиот претседател, објави „Индипендент“. Во најновиот филм Мур ги сврте броевите за да го претстави датумот на претседателските избори – 9 ноември 2016 година, што е катастрофа слична на терористички напад што го смени светот.За него, Трамп е злобен гениј кој нема намера да ја напушти Белата куќа. Премиерата на филмот е најавена за 21 септември. Текстот (Видео) Објавен трејлерот за новиот филм на Мајкл Мур со страшна прогноза за Америка е превземен од Reporter.mk .
| | веќе видена | слични
4 копии

Бостонскиот весник „Глоуб“ го повика печатот ширум САД да објави уреднички коментари во кои ќе ги осуди „честите напади“ на американскиот претседател Доналд Трамп врз медимиуте. „Глоуб“ апелираше до уредниците на американските весници на 16 август да објават уреднички коментари со кои ќе „пружат координиран одговор на валканата војна против слободата на медиумите“ што ја води Трамп. Уредничките колегиуми треба да застанат во одбрана на слободата на медиумите независно од нивниот генерален став кон политиката на американскиот претседател, наведува бостонскиот весник. „Глоуб“ посочува дека досега десетина медиуми, меѓу кои и високотиражни и локални весници, го прифатиле повикот и најавиле дека ќе објават текстови на оваа тема. Трамп многу често ги нарекува медиумите „лажни вести“, а новинарите ги оквалификува како негови „вистински политички противници“.
| | веќе видена | слични

Во најновиот документарен филм на Мајкл Мур, „Фаренхајт 11/9“ левичарскиот режисер го свртува вниманието кон Америка во времето на Трамп – со нео-нацистички немири и училишни престрелки.Оскаровецот Мур објави трејлер за филмот, во кој го поставува прашањето: „Како по ѓаволите се случи ова?"Овој филм е направен како продолжение на „Фаренхајт 09/11" од 2004 година во кој се говори за настаните пред 11 септември 2001 година (документарец со најголема заработувачка во историјата), а броевите се свртени за да се претстави датумот на претседателските избори на 9.11 2016 година кога Трамп беше избран за претседател.Според Мур, Доналд Трамп нема намера да ја напушти Белата куќа и сака да биде доживотен претседател на САД и веројатно тој е последниот лидер на најсилната земја во светот.„Фаренхајт 11/9" премиерно ќе биде прикажан на 21 септември на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто.
| | веќе видена | слични

Американскиот режисер Мајкл Мур го објави трејлерот од последниот документарен филм со наслов „Farenhajt 11/9“, во кој ја изнесува тезата дека американскиот претседател Доналд Трамп, сака да биде доживотен претседател на САД, односно дека е голема веројатноста тој да биде последниот лидер на најмоќната земја во светот. Фимот е продолжение на документарецот од 2004 година „Farenhajt 9/11“ , кој се бави со настаните од 11 септември 2001 година и борбата со тероризмот. Во најновиот филм, Мур ги има ставено бројките обратно, за да го претстави датумот на претседателските избори – 9, 11, 2016, кои ги смета за катастрофа, слична на терористичките напади од 2001 година. Премиерата на документарниот филм ќе биде на 21 септември.
| | веќе видена | слични
2 копии

Градскиот совет на западен Холивуд едногласно усвои Резолуција со која ѕвездата на претседателот на САД, Доналд Трамп ќе биде отстранета од холивудската Патека на славните. Таквата постапка е поради неговото „вознемирувачко однесување кон жени и други постапки“. Сепак, тешко дека Резолуцијата ќе ги донесе очекуваните резултати, бидејќи Патеката на славните се наоѓа во соседен Лос Анџелес и е под надлежност на холивудската Стопанска комора. Претседателот на Комората Лерон Габлер изјави дека тоа тело никогаш не отстранило ниту една ѕвезда, бидејќи секоја се смета за дел од историјата на Патеката на славните. Западен Холивуд е одлучно настроен против Трамп. Минатата пролет градоначалникот Џон Дјуран ги предаде клучевите од тој град на порно актерката која го тужеше Трамп поради договор за доверливост за кој тврди дека го склучиле. Во минатиот месец ѕвездата на Трамп беше оштетена на Патеката на славните. Ѕвездата е поставена во 2007 година поради ТВ емисијата на Трамп „The apprentice“.
| | веќе видена | слични

Холивуд и Доналд Трамп се во војна до тотално истребување - на Доналд Трамп од Холивуд.Градскиот совет на западен Холивуд едногласно усвои Резолуција со која ѕвездата на претседателот на САД, Доналд Трамп ќе биде отстранета од холивудската Патека на славните. Таквата постапка е поради неговото „вознемирувачко однесување кон жени и други постапки".Сепак, тешко дека Резолуцијата ќе ги донесе очекуваните резултати, бидејќи Патеката на славните се наоѓа во соседен Лос Анџелес и е под надлежност на холивудската Стопанска комора.Претседателот на Комората Лерон Габлер изјави дека тоа тело никогаш не отстранило ниту една ѕвезда, бидејќи секоја се смета за дел од историјата на Патеката на славните.Западен Холивуд е одлучно настроен против Трамп. Минатата пролет градоначалникот Џон Дјуран ги предаде клучевите од тој град на порно актерката која го тужеше Трамп поради договор за доверливост за кој тврди дека го склучиле.Во минатиот месец ѕвездата на Трамп беше оштетена на Патеката на славните. Ѕвездата е поставена во ...
| | веќе видена | слични

Градскиот совет на Западен Холивуд едногласно ја усвои резолуцијата со која се бара да биде отстранета ѕвездата на американскиот претседател Доналд Трамп од холивудската Патека на славните. Ваквата одлука советот ја донел поради, како што наведуваат медиумите, неговото вознемирувачко однесување кон жените, како многу други негови постапки. Сепак, останува неизвесно дали ваквата резолуција, која била изгласана во понеделникот, ќе ги донесе очекуваните резултати. Патеката на славните претставува туристичка атракција што се наоѓа во Лос Анџелес и е под надлежност на холивудската комора.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Експертот за Балканот од Универзитетот во Грац, Флоријан Бибер вели дека одлуката на шефовите на дипломатиите на земјите членки на ЕУ да не се одобри почеток ...
сите 226 | | | веќе видена

За последниот развој на ситуацијата во Брисел и очекувањата за исходот од самитот во живот од престолнината на Унијата известува Александар Видиновски. Пред ...
сите 216 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп: Состанокот на мојот син со Русите е целосно легален

Од:
До кого (е-маил):
Порака: