Обвинителството бара Заев да биде осуден, но го смени делото во поблаго


Обвинителството бара Заев да биде осуден, но го смени делото во поблаго. Наместо за примање поткуп за што е предвидено најмалку 5 години затвор, обвинителката Валентина Бислимовска, во завршниот збор побара судот да го осуди за барање поткуп за што се предвидени најмногу 5 години затвор. Таа рече дека обвинетиот Зоран Заев не примил мито, туку само барал пари од струмичкиот бизнисмен Иван Николов и заради тоа го преквалификувала обвинението. Тајните снимки кои протекоа од градоначалничкиот кабинет на Заев и каде се зборува за евра кои Заев ги бара од Николов, нема да важат, откако обвинителката ја смени квалификацијата и го омекна делото. Пресудата за овој случај кој трае речиси две ипол години се очекува да биде донесена во понеделник.
| | веќе видена | слични

Поранешниот градоначалник на Кавадарци, Александар Ппанов повторно седнува на обвинителна клупа. Но, не за ново дело. Скопска Апелација ја укина пресудата со која тој лани беше осуден на два месеци затвор за изборен поткуп и предметот го врати во кавадаречкиот суд на повторно судење. Информацијата ја потврди и портпаролката на кавадаречкиот суд, судијката Лилјана Ситниковска. Но, судијата Лазар Нанев кој го суди овој предмет, вели оти нема таква информација. До него сеуште не стигнало решение од апелација со која пресудата се укинува и предметот се враќа назад. Телевизија 24 од свои извори дознава дека апелациониот суд нашол забелешки на тоа што бил сослушан само еден сведок и дека не се докажало примањето мито. Телевизија 24 денеска контактираше со екс градоначалникот на Кавадарци, кој не сакаше да даде изјава. „Не сакам да коментирам ништо околу овој случај, за да не и наштетам на постапката, рече Александар Панов“ – поранешен градоначалник на Кавадарци. Според обвинението, на два дена парламентарните ...
| | веќе видена | слични

Пресудата со која Основниот Суд Кавадарци на 18 август лани го прогласи за виновен поранешниот градоначалник Александар Панов за нудење и давање поткуп за време на избори е укината од страна на Апелација и предметот повторно е вратен на разгледување во Кавадаречкиот суд.Тогаш Панов,беше осуден на два месеца затвор и парична казна од 25.000 денари за нудење и давање поткуп за време на избори.Според обвинителството,екс градоначалникот кој е од редовите на ВМРО ДПМНЕ,на 9 ти декември 2016 ,два дена пред да се одржат предвремените парламентарни избори,во својата канцеларија во општинската зграда на три лица гласачи им дал по 1000 денари за да гласаат за неговата партија.Како што образложи судијата Лазар Нанев, при изрекувањето на пресудата, според класификацијата на делото и околноста дека Панов бил неосудуван, законодавецот утврдил парична казна или казна затвор од еден до два месеци.Откако ваквата информација ја потврдија и од МВР дека лице од ромска националност пријавило дека градоначалникот во својот ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Апелацискиот суд Скопје ја укина пресудата со која поранешниот кавадаречки градоначалник Александар Панов беше осуден за поткуп при избори и гласање. Дека предметот е вратен на повторно разгледување во Основен суд Кавадарци, за МИА потврди Лилјана Ситниковска, судија и портпарол на судот. Со пресуда на Основен суд Кавадарци во август минатата година, Александар Панов беше осуден на два месеца затвор за кривично дело поткуп при избори и гласање. За ова дело предвидена е парична казна или казна затвор до една година, појасни тогаш судијата доктор Лазар Нанев. - Согласно на законот за одредување на видот и одмерување на висината на казната, делото се класифицира во петта хоризонтална категорија каде врз основа на податоците за личноста се класифицира во прва вертикала бидејќи е неосудуван досега, за што законодавецот утврдил парична казна од пет до 120 глоби или затвор од 30 дена до два месеца, појасни тогаш судијата Нанев.
| | веќе видена | слични

Jавниот обвинител не докажал дека Заев барал поткуп од струмичкиот бизнисмен Иван Николов. Судијата Тодоровски пред изрекувањето на пресудата читаше некоколку сегменти од воведните говори и рече дека со преквалификувањето на обвинението, Судот од списите на предметот ги извадил видео снимките и прислушуваните разговори затоа што за делото за кое се товари Заев не се предвидени посебни истражни мерки. По завршувањето на рочиштето, премиерот Заев рече дека се чувствува среќен, но и дека очекувал ослободителна пресуда. Заев побара од институциите јавно да ја објават целата снимка која со три прекини беше прикачена на Јутјуб , а беше снимена во кабинетот на градоначалникот на Струмица. Овој случај траеше речиси две ипол години. Обвинението за предметот беше променето на завршните зборови, кога обвинителката Валентина Бислимовска рече дека Заев не примил мито, туку само барал пари од Николов. Пред неколку дена Заев информираше дека неговите адвокати веќе поднеле кривични пријави против обвинителите кои издале ...
| | веќе видена | слични

Со преквалификација на кривичното дело, доказите прибавени со посебните истражни мерки отпаднаа, а сведочењето на Иван Николов Сачевалиев беше нејасно и контрадикторно – ова беше главното образложение на судијата Дарко Тодоровски кој образложувајќи ја пресудата за премиерот Зоран Заев за барање поткуп го ослободи од обвинение. Судот детално ги разгледа доказите кои останаа, ги прегледа сведочењата, но и утврди дека обвинителството не успеало да го докаже делото за кое го товари обвинетиот Заев, рече Тодоровски. „Судот со погоре накратко елаборираните докази изведени на главна расправа и нивно детално проучување и изведување на другите докази кои би ги поткрепиле наводите на обвинителниот предлог дека обвинетиот Зоран Заев го презел дејството на предметното кривично дело примање поткуп по член 357 ст. 2 од КЗ, најде дека јавниот обвинител не докажа дека обвинетиот го сторил делото за кое се обвинува“, истакна Тодоровски. Заев вели дека очекувал ослободителна пресуда. Снимките кои беа тргнати од листата со ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Заев е ослободен за Поткуп. Судскиот процес заврши онака како што очекуваше Заев. По читањето на пресудата, тој порача дека е среќен што добил ослободителна пресда и ја докажал невиноста во судска постапка. Побара да биде објавена целата снимка од ПИ мерките за да се види дека не барал поткуп. Заев смета дека Македонија може да биде нормална земја само ако има независно судство и транспарентни постапки каква што била оваа во која тој беше обвинет. – Премиерот рече дела ќе го почекаат и правото на жалба на пресудата од страна на Обвинителството.. Очекував пресудата да биде ослободителна бидејќи во доказната постапка ги докажавме сите работи а потоа се случи и преквалификација на обвинението. На трите места каде што е прекината снимката точно ќе се види за што станува збор и како злонамерно било кратењето кога разговараме за цемент, бетон, железо, за плата на работниците... Драго ми е што Судот ја утврди вистината. Се што сум правел во Струмица беше транспарентно и на достап на јавноста. Апелирав ...
| | веќе видена | слични

На 25. јануари 2016-та Зоран Заев за прв пат седна на обвинителна клупа за примање Поткуп. По две години, е ослободен од вина. Судијата Дарко Тодоровски ја напиша и во преполната судска сала ја прочита пресудата. Иако ја слушаше одлуката без никаква реакција, Заев вели ова бил трауматичен момент за него. „Трауматичен е моментот на изрекување пресуда, но среќен сум. Јас докажав невиност и дочекав правда. Очекував ослобителна пресуда, беше логично затоа што тоа се докажа во судската постапка од презентираните докази“ - изјави Заев. Судскиот процес во кој Заев беше обвинет за мито од 160 000 евра кои наводно ги барал од струмички бизнисмен беше проследен со бројни одложувања, но и пресврт пред самиот крај. Од обвинет дека примил мито, делото на завршни зборови го смени обвинителката Валентина Бислимовска, во дело-барање мито. Главниот доказ- снимката од кабинетот со кој стартуваше овој процес, со преквалификацијата на делото беше исфрлена од листата на докази. Заев се уште инсистира да биде и јавно ...
| | веќе видена | слични

-Веројатно како за секој граѓанин при изрекување на пресуда, така и за мене, трауматичен е моментот, но среќен сум заради тоа што добив ослободителна пресуда. Среќен сум заради тоа што конечно ја докажав мојата невиност и тоа што дочекав правда. Му го посакувам тоа на секој граѓанин во Република Македонија, при независно судство во транспарентни постапки, како што беше оваа мојата за предметот Поткуп, затоа што само така Република Македонија може да биде нормална земја, рече претседателот на СДСМ и Премиер на Република Македонија, Зоран Заев, по денешнето објавување на пресудата за случајот „Поткуп“. -Секако, ќе го чекаме сега и правото на жалба на Обвинителството доколку го искористат, но впрочем преку транспарентноста на целосната постапка се виде и целиот процес во својата суштина и во целото свое битие. Јас искрено, очекував пресудата да биде ослободителна, поради тоа што во доказната постапка ги докажавме сите работи, се случи преквалификација на предметот и тоа беше логично очекување, но сепак е судска ...
| | веќе видена | слични

Скопскиот кривичен суд изрече ослободителна пресуда за премиерот Зоран Заев за случајот „Поткуп“. Заев беше обвинет дека како градоначалник на Струмица барал поткуп од 200.000 илјади евра од бизнисменот Иван Николов Сачевалиев. Според изречената пресуда, обвинителството не успеало да докаже дека Заев го сторил делото. „Очекуваме жалба. Очекував ослобителна пресуда, беше логично затоа што се докажа тоа во судската постапка од презентираните докази“ , рече Заев. Тој побара од институциите јавно да ја објават целата снимка од ПИ-мерките и рече ако му ја достават, тој самиот ќе ја објави за да се види дека не барал поткуп. „С`е што сум правел во Струмица беше транспарентно. Апелирав да донираат, да бидат пример за граѓаните“ , рече Заев.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како сведок во процесот „Рекет“ кој се води против екс шефицата на СЈО Катица Јанева и Бојан Јовановски денеска во суд треба да дојде сопругата на бизнисменот ...
сите 727 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 114 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 390 | | | веќе видена

Од кога тоа Ново Нордиск произведува сомнителен инсулин и од кога тоа Данска е всушност Турција?Документите тоа го говорат, а Министерството за здравство и ...
сите 101 | | | веќе видена

Не сум среќен кога Мицкоски зборува на прес конференција за Законот за јазици, изјави вицепремиерот Бујар Османи во вчерашното издание на дебатниот магазин ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обвинителството бара Заев да биде осуден, но го смени делото во поблаго

Од:
До кого (е-маил):
Порака: