Акцијата – Твој град твоја јавна површина, не го ослободи узурпираниот јавен простор во Тетово

Дивите тезги и инвентарот од кафулињата и рестораните, се уште стојат на јавните површини во Тетово и покрај завршувањето на акцијата – Твој град твоја јавна површина, која според градските власти требаше да ги ослободи узурпираните јавни површини.На тротоарите и градскиот плоштад се уште има диво поставени тезги, инвентар и летни бавчи, каде на диво се врши бизнис. Акцијата започна и заврши минатиот месец. Јавните површини се ослободија, но само за неколку дена пак беа узурпирани.Од Општина Тетово, велат дека пак ќе започнат да вршат контрола кој го узурпира јавниот простор во Тетово, и субјектите кои го прекршуваат законот, соодветно ќе бидат казнети.Општина Тетово, досега многу пати ветила, дека преку разни акции ќе го ослободат јавниот простор во Тетово, но состојбата на терен од вгодина вгодина е се полоша.Зоран Димовски
| | веќе видена | слични
2 копии

Град Скопје заедно со Општините ќе почне со бележење на јавните површини до каде кафеанџиите може да поставуваат летни тераси, пишува СДК . На 30 април истече рокот за поднесување барање за поставување летни тераси и во текот на месецов, инспекторите како што ќе ги издаваат одобренијата така ќе ги бележат тротоарите и пешачките улици до каде можат да се простираат масите и столиците на кафеаните. Со оваа мерка, како што вели градоначалникот Петре Шилегов, ќе се стави крај на узурпираните јавни површини, односно угостителите сега нема да можат како ќе им текне да поставуваат летни тераси. „Од понеделник ќе имаме координација со општините и заедно ќе ги одредуваме границите до каде може да се поставуваат летни тераси. Досега кафеанџиите поднесуваа барања и елаборати за летна тераса до Град Скопје, но на терен состојбата беше сосема поинаква од она што им е дозволено. Маси и столици се поставуваат надвор од дозволените граници и затоа јавните површини беа узурпирани и немаше место за пешаци. Угостителите кои ...
| | веќе видена | слични

Во Скопје, очигледно никој не пркира на паркинг. Автомобилите ги узурпираат тротоарите, принудувајќи ги пешаците да одат по главните улици, пишува france24.com . Овој француски портал пишува за акцијата на социјалната мрежа Твитер, каде корисниците активно споделуваат фотографии со хаштагот #ЈавенПростор , на кои може да се забележат случаи на непрописно паркирање или поставување привремени објекти, со кое се спречува движењето на пешаците на површините на јавниот простор. Револтирани што тротоарите сè почесто се користат како паркинзи, корисниците на оваа мрежа решија визуелно да го презентираат сето тоа на своите сограѓани, со надеж дека ќе стигне до надлежните и конечно ќе се преземат соодветни мерки.
| | веќе видена | слични

Се поголем е бројот на граѓани кои реагираат на блокирани и заземени јавни површини за лични потреби на поединци. Жители на улицата „8-ми септември“ со допис се обратија до оредакцијата на во кој го изразуваат своето незадоволство што дел од тротоарот на пресекот на оваа улица и „Никола Карев“ е искористен за садење зеленило. Со тоа, велат граѓаните, се доведува во опасност движењето на пешаците, особено младите кои го посетуваат основното музичко училиште „Методи Патчев“. Од надлежните бараат да реагираат во ваквите случаи и да преземат мерки против оние кои ги окупираат јавните површини. Велат реагирале и до надлежниот инспекторат, но до сега не добиле никако известување за преземени санкции. Ваквите случаи се чести во Охрид. Голем број угостителски објекти и граѓани тротоарите ги користат како свои имоти и поставуваат маси и столици, отежнувајќи го движењето на пешаците кои се принудени да одат по коловозите. Ова беше и причината што угостител од улицата „Јане Сандански“ на една од седниците на советот ...
| | веќе видена | слични

Први Мај најчесто се празнува со пикник во природа. Традиционална скара и пијалок. Надлежните апелираат до граѓаните да ги почитуваат законите во спротивно ќе бидат казнети. -„Се апелира до граѓаните коишто планираат претстојниот празник 1 Мај да го поминат во природа, да не палат оган на отворен простор и да не фрлаат отпад“. Казната за палење оган на јавна површина е 200 евра, а за фрлање и оставање отпад 50 евра“.
| | веќе видена | слични
6 копии

Се апелира за првомајските празници да не се пали оган на отворен простор и да не се фрла отпад во излетничките места како што се Парк – шумата Водно, Парк на природата Гази Баба, СРЦ Сарај, Езеро Треска, кањонот Матка и друго. Ќе се преземаат мерки и активности за превентивно дејствување, екипи ќе бидат присутни и ќе вршат контрола на јавните површини. Казната за палење оган на јавна површина е 200 евра, а за фрлање и оставање отпад 50 евра.
| | веќе видена | слични

Полицијата апелира до граѓаните да не палат оган на отворено и да не оставаат отпад на јавна површина по првомајскиот пикник, оти ќе казнуваат. Казната за палење оган на јавна површина е 200 евра, а за фрлање и оставање отпад 50 евра. Ова се однесува на сите граѓани кои празникот ќе го прослават на излетничките места во земјава. Ќе се преземаат мерки и активности за превентивно дејствување, а полициски екипи ќе бидат присутни и ќе вршат контрола на јавните површини низ цела Македонија.
| | веќе видена | слични

Останато

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Лиле Стефанова и понатаму останува надлежна за предметите што го водеше СЈО, ...
сите 251 | | | веќе видена

Најмногу гледачи во првата рунда по групи на ЕП во одбојка имало на натпреварите во Љубљана, во арената „Стожице“, во групата Ц, во која беше и Македонија, ...
сите 305 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) РАБОТА: Можно е да бидете соочени со некои правни проблеми или потешкотии кои ќе ви ја отежнат работата.ЉУБОВ: На љубовното поле ве ...
сите 149 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 164 | | | веќе видена

Работните групи во врска со законот за Јавно обвинителство денеска одржаа куса средба на која не беше постигнат договор.Како што посочија министерката за ...
сите 384 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 271 | | | веќе видена

Цените на нафтата на светските пазари пораснале минатата недела околу 6 отсто, што е последица на нападите со дронови на најголемото нафтено построение во ...
сите 427 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Акцијата – Твој град твоја јавна површина, не го ослободи узурпираниот јавен простор во Тетово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: