Порака од Брдо Бриони: Балканската историја може да има среќен крај


Земјите од регионот со сигурност ќе можат да ги решат меѓусебните несогласувања, порачаа вчера учесниците на состанокот на земјите од Процесот Брдо – Бриони во Скопје, кој помина во знакот на веста број еден во светот- договорот на лидерите на Северна и Јужна Кореја дека заедничка цел ќе им биде целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров и прогласување службен крај на Корејската војна. Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, кој беше специјален гостин на состанокот, на заедничката прес-конференција на која учествуваа и домаќинот, македонскиот претседател Ѓорге Иванов, претедателите на Хрватска и Словенија, Колинда Грабар Китаровиќ и Борут Пахор, како и бугарскиот премиер Бојко Борисов, нагласи дека на регионот му се потребни повеќе позитивни примери, како Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија, спогодбата меѓу Приштина и Црна Гора. – Можеби, историјата на Балканот, која наликува на хорор филм, кој никогаш не завршува, сепак да има среќен крај. Она што се случи со Северна и Јужна ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европската претставничка за заедничка надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини денеска оцени дека претстојниот самит на Европската унија и земјите од Западниот Балкан во Софија ќе биде исклучително важен, јави бугарската новинска агенција БТА. – Средбата ќе биде показател дека ЕУ и нашите партнери од Западен Балкан не споделуваат само географска област туку и заеднички цели. Целиот регион има европска ориентација. Гледаме колку е Западниот Балкан блиску поврзан со Европа и сметам дека во интерес на западниот Балкан, но и на целата ЕУ, е да работиме врз база на доверба и тие да имаат надеж за европска перспектива, изјави Могерини на денешната неформална средба на министрите за одбрана на ЕУ која ја организираше бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов. Самитот меѓу ЕУ и балканските земји ќе се одржи на 15 мај во Софија. Бугарија во моментов претседава со Европскиот совет. За време на самитот, Могерини, Каракачанов и другите министри разговарале за Постојаното структурно партнерство во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини денеска изјавила дека самиот на ЕУ и Западен Балкан во Софија на 17 мај ќе биде многу важен настан. Според Могерини настанот ќе покаже дека ЕУ и нејзините партнери од регионот имаат иста цел. „Тоа ќе биде прв најважен политички знак дека ЕУ и нејзините западнобалкански партнери не го делат само истиот географски простор туку имаат заедничка цел и судбина“, изјавила Могерини.
| | веќе видена | слични

Средбата ќе биде показател дека ЕУ и нашите партнери од Западен Балкан не споделуваат само географска област туку и заеднички цели. Европската претставничка за заедничка надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини денеска оцени дека претстојниот самит на Европската унија и земјите од Западниот Балкан во Софија ќе биде исклучително важен, јави бугарската новинска агенција БТА. - Средбата ќе биде показател дека ЕУ и нашите партнери од Западен Балкан не споделуваат само географска област туку и заеднички цели. Целиот регион има европска ориентација. Гледаме колку е Западниот Балкан блиску поврзан со Европа и сметам дека во интерес на западниот Балкан, но и на целата ЕУ, е да работиме врз база на доверба и тие да имаат надеж за европска перспектива, изјави Могерини на денешната неформална средба на министрите за одбрана на ЕУ која ја организираше бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов. Самитот меѓу ЕУ и балканските земји ќе се одржи на 15 мај во Софија. Бугарија во моментов претседава со ...
| | веќе видена | слични

„Страницата за Балканот не е дури ни затворена“, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов на неформалниот состанок на министрите за одбрана на земјите на ЕУ, на која тој се заблагодари што темата за Западен Балкан е ставена на агендата на Унијата, бидејќи можностите за нов конфликт сè уште постоеле. „Сакам да ве замолам за поддршка, бидејќи никој подобро од вас не ја познава опасноста од војна на Балканот. Кога дискутирате на темата со вашите влади, ве молам да не ја потценувате, истакна Борисов“, во обраќањето на средбата со министрите за одбрана на ЕУ., пренесе БГНЕС. Бугарскиот премиер дополни дека предизвиците наметнуваат „вистински да се бориме и да ги проценуваме колку и какви се ризиците, како и за колку кратко време можат да се развијат на Балканот“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Она што го правиме во Западен Балкан е за мир. Но, за да постои мир, мора да имаме силни вооружени сили и да соработуваме со земјите од Западен Балкан, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов на неформалниот состанок на министрите за одбрана на ЕУ во Софија. Ве молам да не ја потценуваме опасноста од војна на Балканот Тој оцени дека нема подобро место да се зборува за мир отколку во соба со министри за одбрана, рече Борисов, кој ја истакна важноста и напорите за мир во регионот, пренесе БТА.– Сакам да ја побарам вашата поддршка, бидејќи никој подобро од вас не познава воените опасности, опасноста од војна на Балканот, и кога со вашите влади дискутирате на таа тема, ве молам да не ја потценуваме – изјави бугарскиот премиер, обраќајќи се учесниците на состанокот.Заедничката европска одбрана и фондовите кои се одвојуваат и огромните напори на Европскиот совет се позитивен чекор напред, но далеку дека можеме да го постигнеме сите тоа во воената индустрија, а можеме во соработка меѓу одделни земји, соработка на ...
| | веќе видена | слични

Она што го правиме во Западен Балкан е за мир. Но, за мир, потребни ни се силни вооружени сили и соработка со земјите од регионот. Тука имало најмногу војни, а меѓународните мировни мисии продолжуваат и остануваат нерешени проблеми меѓу одделни земји. Давањето евроатлантска перспектива на земјите во регионот значи да се затвори страната на војните. Ова го истакна премиерот Бојко Борисов, кој учествуваше на отворањето на Неформалниот состанок на министрите за одбрана на земјите-членки на ЕУ во Софија. Тој изрази благодарност до лидерите на ЕУ за темата за Западен Балкан на агендата на Унијата, бидејќи можностите за нов конфликт сè уште постојат. Премиерот на Бугарија се фокусира на ефективноста на трошоците за одбраната. Тој посочи дека Европската унија вложува огромни напори во оваа сфера, но критериумот за одделување на 2% од БДП за одбрана не може да биде единствено доволен за постигнување на целите на колективната одбрана. „Толку реторика се води меѓу големите земји на ЕУ, не велејќи дека тоа не е ...
| | веќе видена | слични
12 копии

На самитот на ЕУ- Западен Балкан во Софија, којшто ќе се оддржи на 17 мај, можеби повторно да се разгледа иницијатива и потпишаниот договор за укинување на роаминг на сите земји од Западен Балкан. Тоа за Танјуг го изјави српскиот министер за трговија, туризам и телекомуникации-Расим Лајиќ. – Ние пред три години потпишавме договор со Македонија, БиХ и Црна Гора. Сега и Косово и Албанија сакаат да се приклучат кон тој договор да имаме укинат роаминг на просторот на Западен Балкан, вели Лајиќ. Претходно Македонија направи напори да постигне договор со Бугарија за намалување на цените на роамингот со Бугарија, а тој модел сега треба да продолжи да се применува и со останатите земји од опкружувањето без оглед дали се членки на ЕУ или не.
| | веќе видена | слични
11 копии

Цените на роамингот за Македонија и за Србија ќе бидат намалени во август, а одлуката за тоа ќе биде донесена за време на бугарското претседавање со ЕУ, изјави министерот за транспорт на Бугарија Ивајло Московски.Тој очекува наскоро поевтинување на роамингот и за останатите земји од Западен Балкан.Московски информира дека мобилните оператори од Бугарија, Македонија и Србија веќе активно работат на потпишување спогодба.- Активностите течат во координација со бугарската еврокомесарка Марија Габриел која беше иницијатор за пониски цени за роамингот во регионот, истакна бугарскиот министер за транспорт.Во февруари годинава беше потпишан меѓувладин Меморандум за намалување на цените на роамингот за државите од Западен Балкан, што отвори можност мобилните оператори да почнат разговори за постигнување меѓусебен договор околу намалување на цените. Пониски цени за телефонските разговори меѓу државите од Западен Балкан и од ЕУ е еден од приоритетите на бугарското претседавање со Унијата.
| | веќе видена | слични

Црна Гора напредува во процесот на европските интеграци, успешно ги спроведува обврските коишто произлегуваат од интеграцискиот процес и со тоа претставува добар пример за државите од западен Балкан, оценија во вторникот доцна вечерта црногорскиот премиер Душко Марковиќ и претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Туск, кој престојува во дводневна посета на Подгорица, повторил дека Црна Гора во интерграцискиот процес е држава којашто предничи, како и дека претставува позитивен пример за регионот, што е многу важно за Еропската унија, бидејќи со тоа, како што рекол, „покажува дека во сложената ситуација и во компликуван регион можни се напредување и позитивни придвижувања“. Марковиќ го пофалил Извештајот на Европската комисија за напредокот на Црна Гора, како коресен документ за натамошно унапредување и забрзување на црногорскиот преговарачки процес. „Немаме ниедна причина да ги доведуваме во прашање методологијата, ниту содржината на Извештајот, ниту да го критикуваме пристапот на Европската унија. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Порака од Брдо Бриони: Балканската историја може да има среќен крај

Од:
До кого (е-маил):
Порака: