Циндриќ: Мислиме само на Вардар, сакаме сезоната да ја завршиме на најдобар можен начин

Вардар вторпат успеа да обезбеди директен пласман во четвртфиналето во Лигата на шампионите, каде за противник ќе го чека подобриот од Пик Сегед и Кил. „Црвено-црните“ и оваа сезона се во центарот на вниманието, пред се поради заминувањата на дел од играчите, како и главниот стратег Раул Гонзалез. Иако тимот ќе биде видиливо променет и дел од ракометарите веќе имаат потпишано договори со други екипи, сепак во моментов тоа не се одразува врз играта. Лука Циндриќ за „балканхендбол“ вели дека во моментов сите се фокусирани кон максимална подготовка за она што ги очекува. „Не се споменува тоа. Сакаме да успешно да ја завршиме сезоната во Вардар, со оглед на тоа дека многу играчи ќе заминат. Во моментов мислиме само на Вардар, а не на клубовите за кои потпишавме. Максимално сме фокусирани на она што не очекува", рече Циндриќ. Што се однесува до противникот во четвртфиналето, бекот вели станува збор за две квалитетни екипи, но ако се земат мечевите од претходно, во тој случај Вардар секогаш играл добро против ...
| | веќе видена | слични

Европскиот првак Вардар и натаму е меѓу четирите екипи кои според новинарите на ЕХФ од цела Европа, ќе се најде на Ф4 турнирот во Келн од Лигата на шампионите, закажан за 26 и 27 мај во „Лангсес" арената. Како и пред почетокот на сезоната, така и сега, на новото рангирање пред стартот на елиминациите (осминафиналето и четвртфиналето), „црвено-црните" се четврт фаворит за освојување на титулата. „Бранителот на титулата одлично се носи со метата која ја има на грбот досега сезонава. Првото место во групата А ги однесе директно во четвртфиналето, со што тимот е на само еден чекор да стане првиот тим кој по освојувањето на шампионската титула се вратил во Келн следната сезона. Тренерот Раул Гонзалез и дел од клучните играчи заминуваат од тимот на крајот на сезоната, но пред тоа ќе се обидат да создадат историја", стои во објаснувањето на ЕХФ. На првото место, односно главен фаворит е Пари Сен Жермен, Барселона е втора, додека Веспрем е трет, а доколку овие екипи заедно со Вардар успејат да се најдат во Келн, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Актуелниот европски шампион Вардар, во најновото рангирање на ЕХФ, кое беше спроведено од страна на новинарите кои ги следат случувањата во Лигата на шампионите, се најде на четвртото место во делот на освојување на шампионскиот трофеј во ова елитно натпреварување. Рангирањето на четата на ,,Ел Команданте” се должи на тоа што успеа да помине како фурија во групата А и избори директен пласман во четвртфиналето. На листата се рангирани вкупно десет тимови од најелитното ракометно натпреварување, а пред Вардар се најдоа Веспрем, Барселона и како фаворит број еден е тимот на ПСЖ. На 5 место е тимот на Нант, па следуваат Фленсбург, Киелце, Кил, Кристијанштад и на последното десетто место како фаворит е тимот на Монпеље. Дали Раул Гоналез ќе успее да ја помине и последната пречка пред пласманот на Ф4 во Келн и да испише историја останува времето да покаже.
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонскиот шампион и актуелен европски првак Вардар е четврто рангиран од страна на ЕХФ која ги избра ТОП 10 екипи фаворити за освојување на Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ не се во посакуваната форма која почна да паѓа по ЕП, а тоа го потврдуваат и резултати на последните натпревари кога беа доживеани два пораза (Барселона, Нант) на гостински терен, додека во „Јане Сандански“ беше победен Пик Сегед и одиграно нерешено со Висла. Прв фаворит за трофејот е ПСЖ, а пред Вардар се и Барселона со Борко Ристовски и Веспрем со Дејан Манасков. По бранителот на трофејот ЕХФ го рангиран тимот на Нант за кој настапува Кирил Лазаров, а од 6-10.место се: Фленсбург, Киелце, Кил, Кристијанштад и Монпеље.
| | веќе видена | слични

Вардар не ја започна најдобро 2018 година, тоа не остана незабележано од експертите на ЕХФ, па европскиот шампион има пад на најновата ранг листа.Во четирите натпревари од Лигата на шампионите оваа сезона, Вардар има два порази, едно реми и само една победа. И покрај тоа нашиот тим успеа да се задржи на првата позиција и да избори директно четвртфинале.На претходното рангирање Вардар беше втор, сега има пад од две позиции.„Бранителот на трофејот добро се справуваше со фактот дека е мета на сите оваа сезона. Со победата во групата А се пласираше директно во четвртфиналето, а тоа значи дека тимот од Скопје има уште само еден чекор до пласман на фајнл-фор турнирот во Келн. Тренерот Раул Гоналез и уште неколку клучни играчи заминуваат по крајот на сезоната, но претходно ќе се обидат да испишат историја“, се вели во коментарот за Вардар.Најдобро рангиран е тимот на ПСЖ, а по него следуваат Барселона, Веспрем, Вардар, Нант, Фленсбург, Кјелце, Кил, Кристијанштад и Монпелје.
| | веќе видена | слични

Во пресрет на нокаут-фазата од ракометната Лига на шампионите, ЕХФ го направи своето редовно рангирање на екипите кои останаа во конкуренција. Според анализата, Вардар е на четвртата позиција што е пад во однос на претходното рангирање, но сепак ги прави “црвено-црните” фаворити за пласман на завршниот турнир. Заедно со Вардар, во Келн би требало да играат уште Веспрем, Барселона и ПСЖ. „Актуелниот шампион одлично се носи со своите амбиции оваа сезона. Пласманот на првото место во групата го носи директно во четвртфиналето што значи дека скопскиот клуб е на само чекор од фајнал-форот. Тренерот Раул Гонзалес и уште неколку важни играчи си заминуваат на крајот од сезоната, но претходно ќе се обидат да напишат историја” , се вели во анализата на ЕХФ. Во четвртфиналето, противник на Вардар ќе биде подобриот од двомечот меѓу Кил и Пик Сегед. Осминафиналните дуели се играат во периодот од 21 март до 1 април, а четвртфиналните од 18 до 29 април.
| | веќе видена | слични

По рекордното затворање на регуларниот дел од Регионалната лига, вардаровите ракометари добија заслужен одмор. Раул Гонзалез ги распушти своите играчи, кои дури в понеделник треба да се јават на нов собир. Вардарци ќе тренираат до крајот на месецов, за потоа дел од нив одново да заминат со репрезентациите во неделата на ЕХФ (2-8 април), а потоа ќе имаат неколку дена за финална глазура пред Ф4 турнирот во СЕХА, од 13 до 15 април во „Јане Сандански". Завршниот турнир во Регионалната лига ќе биде, пак, увертира за четвртфиналето од Лигата на шампионите (кое се игра во последните два викенди од април), а каде Вардар го чека победникот од осминафиналниот двомеч меѓу Кил и Пик Сегед.
| | веќе видена | слични

По освојување на првото место во Главната фаза од лигата на шампионите и пласманот во четврт-финалето, нов предизвик за Вардар е четвртиот турнир од регионалната ВРХЛ лига што ќе се одржи на крајот од месецов во СЦ „Јане Сандански" Три дена, од 27 до 29 март во СЦ „Јане Сандански" ќе се играат натпреварите од лигата каде Вардар е бранител на трофејот. До крајот на лигата ќе треба да се одигра уште еден турнир, следниот месец. Вардар е непоразен на шесте досегашни натпревари од регионалната ВРХЛ лига, на досегашните три одиграни турнири. На турнирот ќе играат и екипите на Будуќност од Подгорица и Крим Меркатор од Љубљана. Вторник, 27 март, 15 часот: Вардар - Крим (голема сала СЦ „Јане Сандански") Среда, 28 март, 11 часот: Будуќност - Крим (голема сала СЦ „Јане Сандански") Четврток, 29 март, 15 часот: Вардар - Будуќност (голема сала СЦ „Јане Сандански") Влезот за сите натпревари во СЦ „Јане Сандански" за ВРХЛ лигата е слободен.
| | веќе видена | слични

Добра вест за Вардар во пресрет на најважните мечеви во СЕХА-лигата и Лигата на шампионите. По долга пауза поради повреда на коленото здобиена на Европското првенство во Хрватска, на теренот се врати Иван Чупиќ. Хрватскиот интернационалец на дуелот против Нексе во рамките на последното коло од регуларниот дел од сезоната постигна пет подогоци од седум обиди, дел од нив беа три седмерци, кои ги реализираше без промашување. Враќањето на Чупиќ е во вистинско време. Вардар во следниот период ќе се подготвува за СЕХА завршницата која од 13-15 април ќе се одржи во Скопје, а една недела подоцна ќе го игра првиот четвртфинален меч од Лигата на шампионите, каде за противник ќе го има подобриот од Пик Сегед и Висла Плоцк.
| | веќе видена | слични

Европската ракометна федерација денеска преку соопштение се изјасни за спорната ситуација во Лигата на шампионите, односно конфликтот со распоредот на Бундеслигата, поради што Кил мораше да прифати да го игра реваншот на гостински терен, а Рајн-Некар Левен првата средба против Виве Кјелце ќе ја игра со втор тим. Проблемот настана откако Бундеслигата договорила телевизиски термин за дербито Кил-РН Левен на 24. март, а за истиот ден е планиран дуелот меѓу Кјелце и Левен во осминафиналето на ракометната Лига на шампиони. За разлика од Кил кој прифати да се откаже од предноста домашен терен за реваншот и ќе игра неколку дена порано, Рајн-Некар не сакаше да прифати таков компромис, а ЕХФ не дозволи натпреварот да се игра ден подоцна, односно на 25. март. Репутацијата на ЛШ сигурно ќе заработи сериозен удар поради потегот на Германците, а прозивките на адреса на ЕХФ ги примораа првите луѓе на федерацијата да излезат со соопштение. – Термините за Лигата на шампионите се одобрени од сите инволвирани и од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Разочарани сме што Европскиот совет не даде согласност за пристапни преговори во овој момент, но, се надеваме дека тоа ќе се случи пред Самитот ЕУ- Западен ...
сите 1680 | | | веќе видена

Пред два дена во Брисел ни беше направена голема неправда. Европската Унија не го испорача тоа што ни го вети. Ние ги завршивме сите наши обврски. Испорачавме ...
сите 388 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски очекува на утрешната средба на лидерите на политичките партии кај претседателот на државата да се постигне договор за ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Циндриќ: Мислиме само на Вардар, сакаме сезоната да ја завршиме на најдобар можен начин

Од:
До кого (е-маил):
Порака: