200 интелектуалци со прашање до политичарите: Кој ве овластил да преговарате за името и идентитетот?


Над 200 интелектуалци испратија отворено писмо до политичките лидери во кое прашуваат кој ги овластил да преговараат за нашето име и идентитет и за понижувањето што Македонија го трпи во преговарачкиот процес. Тие прашуваат што ќе се случи со оние 137 земји кои ја признаа нашата земја под уставното име Република Македонија, и зошто во јавноста се сака да се остави впечаток дека ова е историски миг да се влезе во НАТО и ЕУ. Ви го пренесуваме писмото во целост во кое се потпишани многу професори како Билјана Ванковска, Димитар Апасиев,Гордана Силјановска,Жидас Даскаловски,музичарот Горан Трајковски,дизајнерот Александар Ношпал и многу други. Длабоко загрижени и вознемирени од начинот на кој Владата на Република Македонија го води процесот на разговори со Република Грција околу нашето уставно име и национален идентитет, чувствуваме историска одговорност да не молчиме и да ѝ се обратиме на целата македонска и светска јавност, во духот на мислата на Мисирков: шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред? ...
| | веќе видена | слични

Анализите за можното решение на деценискиот спор за името се главна тема во неделните весници. Фокус се осврнува на писмото од 200 интелектуалци кои бараат прекин на преговорите за името, додека Капитал анализира дека спорот е дојден „до деталите“. Фокус - Групен секс на интелектуалците со идентитет Отвореното писмо од 200 интелектуалци „загрижени“ за Македонија и за националниот идентитет во контекст на преговорите за името со Грција предизвик за неколку текстови во најновиот број на неделникот Фокус. „ Групен секс на интелектуалците со идентитет “ е насловена првата анализа во која авторот покрај другото вели дека без оглед што во таа група интелектуалци има и такви кои не можат да се поврзат со поранешната власт и со нејзините тврдокорни ставови, „барањето за повлекување од преговорите за името ја разоткрива нивната идеолошка матрица“. Со отвореното писмо, смета Фокус, тие всушност сакаат да ни соопштат дека нивниот колективен ум се определил Република Македонија да не се зачленува во НАТО и во Европската ...
| | веќе видена | слични

Во новиот број на неделникот Фокус ќе читате: ЗА НЕШТАТА ДА СТАНАТ ПОЈАСНИ Без оглед што меѓу 200 интелектуалци има и такви кои не можат да се поврзат со поранешната власт, барањето за повлекување од преговорите за името ја разоткрива нивната идеолошка матрица. Тие всушност сакаат да ни соопштат дека се определиле Македонија да не се зачленува во НАТО и во ЕУ ИМА РАЗЛИКА Не држи вода тезата за „нееднаквост на граѓаните“, односно дека е иста состојбата како порано. Груевци кои беа недопирливи, сега се изедначија со нас, обичното „пучанство“. Но, дали заевци ќе бидат „поеднакви од другите“? КРАЖБА НА ДЕЦЕНИЈАТА ЕЛЕМ во последните десет години потрошил 230 милиони евра за надворешни фирми за ископ на јаглен, и тоа честопати во постапки во четири очи, а не купил ниту една сопствена машина за ископ. Сепак, и покрај тоа количеството на ископан јаглен се намалило, како и производството наструја, што автоматски влијаело врз зголемување на увозот СВЕДОЦИ И СНИМКИ ОД НАПАДОТ ВРЗ СЕЛА Главен доказ на обвинителството ...
| | веќе видена | слични

Пишува: Стојан АНДОВ Деновиве околу 200 интелектуалци напишаа, потпишаа и објавија документ со кој се бара од нашата влада веднаш да ги прекине преговорите за решавање на спорот во врска со името на нашата земја. Верувам дека тоа го сторија мотивирани од здравиот разум и чувството на национална гордост. Текстот содржи многу убедувања, искази и осуди, но главно е во рамките на мотивите кои ги принудиле овие угледни луѓе да состават и да објават таков документ. Меѓутоа, не секогаш здравиот разум е навистина здрав разум. А и националната гордост понекогаш не е во склад со околностите кои ја поткрепуваат, туку и едната и другата категорија во практиката понекогаш се покажале само како лош привид. Ниту амбициите биле поставени врз вистинскиот здрав разум, ниту пак воделе кон заштита на нашата национална гордост, туку и едниот и другиот елемент директно ги загрозувале. Овој обид на оваа група интелектуалци ме потсетува на тешките и драматични настани во 1993 година, пред приемот на нашата земја во ОН. И здравиот ...
| | веќе видена | слични

Денеска го објавуваме вториот дел од анализата на професорката по уставно право Гордана Силјановска – Давкова во врска со прашањето за името Првиот дел со наслов објавен вчера може да го прочитате на овој линк Пишува Гордана Силјановска – Давкова Јас, bona fide и заради кооперативност, веднаш би прифатила две имиња од Нимицовиот именски арсенал : „НЕЗАВИСНА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА“ ИЛИ „ДЕМОКРАТСКА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА“, се разбира, со превод на англиски, француски, германски… како и во случајот на другите држави за меѓународна употреба. За обата, верувам дека нема да има проблем ниту за erga omnes употреба, ниту за идентитетот, се разбира, „доколку“ јазикот и народот си останат македонски!!! Ако Грците инсистираат на јасна дистинкција меѓу името на нашата држава и нивните три, новосоздадени географски региони во 90-тите години (Централна, Источна и Западна), тогаш, нема подобро решение од двете горенаведени, зошто тие се differentia specifica меѓу нашата држава и регионите, оти епитететите „ демократска“ и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Постојат точки на поклопување на мислењата, но и позитивна клима по средбата во Виена, а клуч за конечен договор останува комбинацијата од постепена примена на ерга омнес со промена на Уставот, пишува весникот „То вима“ во анализата за маратонските разговори на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас. Новинарот на „То вима“ коментира дека веќе треба да се смета за сигурно забрзувањето на разговорите, но и на променетиот состав на инволвираните страни, бидејќи од ниво на преговарачи, преговорите сега се водат на ниво на министри за надворешни работи. - Во јадрото на разговорите се наоѓа меѓународниот договор што ќе ја замени Привремената спогодба од 1995 и ќе стане основен столб на идните односи меѓу Грција и поранешната југословенска Република Македонија. Од оваа гледна точка, името што на крајот ќе се одбере не е самото по себе „големиот трн“, барем за Атина - пишува „То вима“. Во однос на името, повикувајќи се на изјавите на македонскиот премиер, новинарот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Грчките медиуми пренесуваат дека конечно решение на спорот за името меѓу Македонија и Грција е сосема возможно со тоа што едно од најголемите грчки барања за промена на Уставот на Република Македонија ќе се остварува со грејс период, односно постепено. Времената спогодба која и онака веќе никој не ја споменува во меѓусебните односи ќе биде заменета со Меѓународен договор кој ќе биде основа за односите меѓу Македонија и Грција, но барањата за ерга омнес решение, односно за севкупна употреба на договореното име и натаму не се повлечени, напротив засилени се бара да се исполнат. Во анализата за маратонските разговори на Димитров и Коѕијас весникот „То Вима“, како што јавува дописникот на МИА од Атина, коментира дека веќе треба да се смета за сигурно забрзувањето на разговорите, но и променетиот состав на инволвираните страни, бидејќи од ниво на преговарачи, преговорите сега се водат на ниво на министри за надворешни работи. – Клучна точка останува комбинацијата на постепена примена на ерга омнес со промените ...
| | веќе видена | слични

Не постои список во Македонија на кој ќе се потпишат двесте интелектуалци, за кое било прашање на светот и векот, а на кој нема да се најдат секакви луѓе: некои кои би ги гушнале и бакнале, други со кои ни во ист автобус не би се возеле; некои на кои би им се поклониле пред политичките и професионалните ангажмани, други на кои со задоволство би им се поклониле свртени наназад, за да имаат подобар увид во вашата аргументација; некои за кои веднаш ќе се согласите дека ја задолжиле земјава со своите интелектуални промислувања и делувања, други за кои ќе се согласите дека навистина ја задолжиле земјава, „до гуша“, со своите политички и професионални ангажмани… Дури, не е спорна ни содржината на писмото под кое се потпишале, во смисла на тоа што во текст во кој има дваесетина параграфи има и паметни работи, има и дневно-политички пароли и разни политикантски глупости… Но, важно е дека потпишаните интелектуалци се согласиле со духот и пораките од писмото: велат, ова се нашите јасни ставови, кој мисли или делува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

До крајот на февруари во Скопје треба да биде испратен нацрт-договорот кој може да биде основа за решавање на спорот за името. Македонски интелектуалци изразија загриженост од начинот на кој Владата го води процесот Грчкиот парламент до крајот на февруари ќе ја ратификува втората фаза од Договорот за стабилизација и асоцијација на Македонија со ЕУ, а веднаш потоа Грција ќе ја поддржи и македонската кандидатура за членство во Јадранско- Јонската иницијатива. Станува збор за дел од грчките отстапки за кои премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се договорија на средбата во Давос . Но, до крајот на февруари во Скопје треба да биде испратен и подготвениот прв дел (според некои извори - и целосен) нацрт-договор кој треба да биде основа за решавање на спорот за името. Како што изјави шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, тој документ ќе биде структуиран во неколку поглавја, кои се однесуваат на името и неговата употреба, и сите прашања што произлегуваат од тоа - опсег, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во Грција, по средбата на министрите за надворешни работи на двете земји Никос Коѕијас и Никола Димитров, се зголемува позитивното мислење за решавање на спорот и во анализите на медиумите и кај политичките чинители. Тие сепак, потенцираат дека клучот за решение е „ерга омнес“ и менување на македонскиот Устав. Во анализата за маратонските разговори на Димитров и Коѕијас весникот „То Вима“, како што јавува дописникот на МИА од Атина, коментира дека веќе треба да се смета за сигурно забрзувањето на разговорите, но и променетиот состав на инволвираните страни, бидејќи од ниво на преговарачи, преговорите сега се водат на ниво на министри за надворешни работи.

– Во јадрото на разговорите се наоѓа Меѓународниот договор што ќе ја замени Времената спогодба од 1995 и ќе стане основен столб на идните односи меѓу Грција и поранешната југословенска Република Македонија. Од оваа гледна точка, името што на крај ќе се одбере не е самото по себе „големиот трн“, барем за Атина – пишува „То Вима“. Во однос на името, ...

| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 131 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 262 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 144 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 314 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

200 интелектуалци со прашање до политичарите: Кој ве овластил да преговарате за името и идентитетот?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: