Груевски оствари средба со претседателот на словенечкото собрание Милан Брглез


3 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денес оствари средба со Милан Брглез, претседател на Државниот збор на Република Словенија. Како што соопштуваат од партијата на средбата се разговарало за стратешките приоритети на Република Македонија како и актуелните случувања во земјава и регионот. -Беше посочено дека приоритет останува членството во Европската Унија и НАТО и на тој план е добредојдена поддршката од секоја држава членка на овие организации. Беше изразена благодарност за поддршката на Република Словенија која е добредојдена во остварување на македонските приоритети, при тоа стана збор и за сериозноста со трендот на опаѓање на економската активност, забавување и падот на инвестициите, како и предизвикот со мигрантите кој е реалност, стои во партиското соопштение.
| | веќе видена | слични
14 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и членови ма ИК на ВМРО ДПМНЕ вчера остварија средба со амбасадорите на земјите членки на Европската Унија и НАТО како и преставници на ОБСЕ и ОДИХР. На средбата се разговараше за актуелната состоба во државата, подготовката на локалните избори, како и стратешките интереси на државата. Од страна на Груевски беше истакнато дека стратешки приоритет на Република Македонија преставува членството во Европската Унија и за тоа е многу важна поддршката од европските пријатели со цел придвижување на процесите. Во изминатиот период освен декларативна заложба на владата, немаше никаков суштински продонес за напредок на полето на интеграциите. Беше изразена загриженост од негативните трендови во економијата која придонесува за слабеење на стандардот на граѓаните, и создавањето на лош амбиент за водење на бизнис. Истовремено загрижува и тенденцијата кое преминува во редовна пракса на повреда на законите, кога станува збор за именување на функционери, како и корупциските ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На средбата се разговараше за актуелната состојба во државата, подготовката на локалните избори, како и за стратегиските интереси на државата. Од страна на Груевски беше истакнато дека стратегиски приоритет на Република Македонија претставува членството во Европската унија и за тоа е многу важна поддршката од европските пријатели со цел придвижување на процесите. Во изминатиот период освен декларативна заложба на владата, немаше никаков суштински придонес за напредок на полето на интеграциите. Беше изразена загриженост од негативните трендови во економијата која придонесува за слабеење на стандардот на граѓаните, и создавањето на лош амбиент за водење на бизнис. Воедно беше посочена потреба владата активно да се ангажира за создавање на демократски амбиент за одржување на локалните избори, и за таа цел не се во полза политичките пресметки и хајки врз градоначалниците, негативната реторика која не придонесува кон градење на доверба кон целокупниот процес. Беше изразена силна загриженост од првичните обиди да ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска, заедно со членовите на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски и Владимир Ѓорчев, оствари средба со амбасадор на СР Германија, Томас Герберих. На средбата се разговараше за повеќе актуелни теми поврзани со стратегиските приоритети на државата, членството во ЕУ и во НАТО, актуелната политичка и економска состојба, како и можностите за соработка и поддршката од германска страна. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, посочи дека стратегиски приоритет на државата останува членството во Европската Унија за што е потребно исполнување на стандардите и реформите. Беше посочено од страна на ВМРО-ДПМНЕ дека досега владата на СДС освен декларативна заложба нема суштински резултати на овој план. Груевски посочи дека е во интерес и на самата Европска Унија е Република Македонија што побрзо да добие датум за преговори кој би значел валоризација на сите претходни достигнувања направени во оваа насока. Соговорниците беа запознаени со актуелната политичка ...
| | веќе видена | слични

На средбата се разговараше за повеќе актуелни теми поврзани со стратешките приоритети на државата, членството во ЕУ и НАТО, актуелната политичка и економска состојба, како и можностите за соработка и поддршката од германска страна. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски посочи дека стратешки приоритет на државата останува членството во Европската унија за што е потребно исполнување на стандардите и реформите. Беше посочено од страна на ВМРО-ДПМНЕ дека досега владата на СДС освен декларативна заложба нема суштински резултати на овој план. Груевски посочи дека е во интерес и на самата Европска унија Република Македонија што побрзо да добие датум за преговори кој би значел валоризација на сите претходни достигнувања напревени во оваа насока. Соговорниците беа запознаени со актуелната политичка состојба и состојбата во економијата која добива загрижувачки надолен тренд. Груевски ја посочи отвореноста за соработка со германската држава во сите полиња и сфери кои се од интерес на Република Македонија. Тој ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски доцна синоќа се сретна со претседателот на Државниот збор на Република Словенија, Милан Брглез со кого разговараше за стратешките приоритети на Македонија и за актуелните случувања во Македонија и регионот. На средбата, како што соопшти ВМРО-ДПМНЕ, било посочено дека приоритет останува членството во Европската Унија и НАТО и оти на тој план е добредојдена поддршката од секоја држава членка на овие организации. - Беше изразена благодарност за поддршката на Република Словенија која е добредојдена во остварување на македонските приоритети, при тоа стана збор и за сериозноста со трендот на опаѓање на економската активност, забавување и падот на инвестициите, како и предизвикот со мигрантите кој е реалност, се вели во соопштението.
| | веќе видена | слични

На средбата, како што соопшти ВМРО-ДПМНЕ, било посочено дека приоритет останува членството во Европската Унија и НАТО и оти на тој план е добредојдена поддршката од секоја држава членка на овие организации. – Беше изразена благодарност за поддршката на Република Словенија која е добредојдена во остварување на македонските приоритети, при тоа стана збор и за сериозноста со трендот на опаѓање на економската активност, забавување и падот на инвестициите, како и предизвикот со мигрантите кој е реалност, се вели во соопштението.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, вчера во Вила Водно го прими Милан Брглез, претседател на Државниот збор на Република Словенија, кој престојува во посета на Република Македонија. На средбата, информираат од Кабинетот на Иванов, беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Македонија и Република Словенија, вклучувајќи ја соработката на парламентарно ниво, при што беше констатирано дека во континуитет двете земји негуваат пријателски односи, без отворени прашања, базирани на долгогодишна конструктивна соработка и заемна поддршка на билатерален и мултилатерален план. Претседателот Иванов изразил задоволство од добрата динамика на политичкиот дијалог меѓу двете земји и континуираната реализација на средби на високо ниво. На средбата претседателот Иванов изразил благодарност за континуираната и принципиелна поддршка од Република Словенија за аспирациите на Република Македонија за членство во Европската унија и во НАТО, како и за поддршката во однос на бегалската и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во изминатите неколку недели, парада високи западни официјални лица поминаа низ Скопје, скромниот главен град на малата Република Македонија, која е помала од ...
сите 227 | | | веќе видена

Граѓаните сами да ги читаат и слушаат изјавите од лидерите, за да не бидат под влијание на разни пропаганди, вели долгогодишниот аналитичар за Балканот од ...
сите 123 | | | веќе видена

Повторно тензично на судскиот процес. Обвинетиот Игор Југ вербално ги нападна судијката Добрила Кацарска и сведокот Агим Нухиу и потоа стана од столчето ...
сите 167 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 67 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 68 | | | веќе видена

Скандал во Маврово. Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд ...
сите 25 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски оствари средба со претседателот на словенечкото собрание Милан Брглез

Од:
До кого (е-маил):
Порака: