Заев побара од Австралија да размисли за признавање под уставното име


Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и од Едмонд Адеми, министер задолжен за односи со дијаспората, денеска оствари средба со делегација од Австралија предводена од министерката за надворешни работи Џули Бишоп. Тој упати апел до министерката Бишоп, австралиската Влада уште еднаш да ја разгледа можноста да ја признае Република Македонија под уставното име. Сепак, министерката Бишоп не даде информации за такво нешто туку само ги потенцираше добрите односи меѓу двете земји благодарение на големата македонска дијаспора која е многу активна во Австралија и се интересира за Македонија како земја од каде потекнува. – Се надевам во иднина да ја подобриме соработката, затоа што владите се тука да им помагаат на граѓаните – рече Заев на средбата. Премиерот, пред министерката за надворешни работи го покрена и прашањето за отворање на конзулат на Австралија во земјава, кој, како што рече тој, би им било од голема полза на нашите ...
| | веќе видена | слични

Шефот на македонската дипломатија до крајот на јули ќе замине во официјална посета на Албанија, потврдуваат за Алсат-М од министерството за надворешни работи. Оттаму велат и дека во агендата на Димитров е предвидена средба и со косовскиот министер за надворешни работи, која ќе се оставри во Скопје. Не е познат датумот на одржување на овие средби, ниту пак дали во Албанија, шеф на делегацијата би можел да биде премиерот Зоран заев. Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, запрашан кога премиерот Заев ќе ги посети Косово и Албанија, рече дека меѓу главните приоритети на Владата на Република Македонија е унапредувањето на регионалната соработка и негување на добри меѓусоседски односи, а во блиска иднина се планира интензивирање на билатералните средби. За сите средби кои се во фаза на планирање, ќе ве информираме кога ќе бидат одредени датумите, изјави за Алсат-М владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Најавените посети, според аналитичарот, Алберт Муслиу ќе ги зајакнат и институционализираат добрососедски ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Стојан Николов, претседател на бордот на директори на Обединета македонска дијапосра. На средбата беше разговарано за проектот „Birthright Macedonia“, програма на ОМД, која веќе трета година по ред носи млади луѓе со потекло од Македонија на три-неделен престој во државата, за најавените реформи на новата влада, и за потребата сите заедно, без разлика на политичките ставови, да работиме за она што се државни интереси. На средбата премиерот Заев изрази задоволство и благодарност за работата на дијаспората во САД и нивните долгогодишни заложби и работа со клучни политичари од Вашингтон, и ги пренесе пораките на американскиот потпретседател Мајк Пенс за поддршка на Република Македонија, изразени во нивниот меѓусебен телефонски разговор. Исто така премиерот изрази разбирање за интересот на дијаспората за прашања поврани со соседите и добрососедските односи, и во таа насока ја нагласи својата, и посветеноста на владата, да работат ...
| | веќе видена | слични

На средбата, како што информира владината прес-служба, е разговарано за проектот „Birthright Macedonia“, програма на ОМД, која веќе трета година по ред носи млади луѓе со потекло од Македонија на три-неделен престој во државата, за најавените реформи на новата влада, и за потребата сите заедно, без разлика на политичките ставови, да работиме за она што се државни интереси. На средбата премиерот Заев изрази задоволство и благодарност за работата на дијаспората во САД и нивните долгогодишни заложби и работа со клучни политичари од Вашингтон, и ги пренесе пораките на американскиот потпретседател Мајк Пенс за поддршка на Република Македонија, изразени во нивниот меѓусебен телефонски разговор. Премиерот изразил разбирање за интересот на дијаспората за прашања поврани со соседите и добрососедските односи, и во таа насока ја нагласи својата, и посветеноста на владата, да работат на подобрување на односите со сите соседи. Како пример ги посочил и позитивните односи со Бугарија, претставени преку договорот за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Исламска Република Иран, Хоссеин Карими. Амбасадорот Карими во име на претседателот на Иран, Хасан Рохани, му честиташе на премиерот Заев за стапувањето на должност претседател на Владата на Република Македонија, за мирната разврска на политичката криза и за новата реформска Влада што ја доби Македонија. Оценето е дека по изборот на новата Влада постои поттик на нови програмски решенија, со позитивни идеи и позитивна енергија, што можат да ја придвижат земјата напред, во интерес на граѓаните на Македонија и коишто отвораат можности за продлабочување на соработката со Иран. „Владата е определена низ инклузивни политики да овозможи економска стабилизација на државата и реализација на стратешките цели на земјата, членство во ЕУ и НАТО. Исто така, Владата е ориентирана кон добрососедски односи во регионот и развој на меѓународната соработка, со цел отворање можности за соработка во области значајни за граѓаните“ – рече премиерот Заев. На средбата се ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик-премиерот за економски прашања Кочо Анѓушев и од министерот за транспорт и врски Горан Сугарески се сретна со Цирил Милер, потпретседател на Светска банка, придружуван од регионалната директорка за Западен Балкан, Линда ван Гелдер, и од директорот на Светска банка за Македонија, Марко Мантованели.Владината прес-служба соопшти дека високите претставници на Светска банка на средбата ѝ изразиле поддршка на новата влада на Македонија. Оценето е дека завршувањето на политичката криза и реформските политики на Владата отвораат нови можности и перспективи за Македонија. - Поради тоа, Светска банка изрази подготвеност да ѝ помогне на Владата во заложбите за нови работни места, добра бизнис-клима, инвестиции. На средбата се разговараше за поддршка на Светска банка преку системот за менаџирање на јавните финансии и компетитивноста на економијата - велат од прес-службата на Владата.Премиерот Заев соопшти дека врвен приоритет на Владата ...
| | веќе видена | слични

Република Словачка и Варшавската група, како што соопшти прес-службата на Владата, изразуваат силна поддршка на премиерот Заев и новата реформска Влада во Македонија, како и на евро-атлантските аспирации на нашата држава. Словачкиот амбасадор пренел дека неговата земја и земјите од Варшавската група, се подготвени да помогнат во сите потребни процеси и проекти, што треба да ја придвижат земјата во евро-атлантските интеграции и да обезбедат квалитетен живот за граѓаните во Македонија. Премиерот Заев го информирaл амбасадорот Безак за успешната посета на Трст, од каде што претставниците на Владата се вратија со јасно изразена поддршка од светските лидери, премиерите на Германија, Франција, Велика Британија, Италија, за Република Македонија, во која што се гледа предводник во регионалниот развој. - Владата на Република Македонија е сериозно посветена на итните реформски приоритети на кои што се обврзавме во амбициозна временска рамка, План 3-6-9. Нашата цел е на есен ЕК да ја тргне условеноста на препораката за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев претпладнево се сретна со амбасадорот на Република Словачка во Република Македонија, Мартин Безак.Република Словачка и Варшавската група, како што соопшти прес-службата на Владата, изразуваат силна поддршка на премиерот Заев и новата реформска Влада во Македонија, како и на евро-атлантските аспирации на нашата држава.Словачкиот амбасадор пренел дека неговата земја и земјите од Варшавската група, се подготвени да помогнат во сите потребни процеси и проекти, што треба да ја придвижат земјата во евро-атлантските интеграции и да обезбедат квалитетен живот за граѓаните во Македонија.Премиерот Заев го информирл амбасадорот Безак за успешната посета на Трст, од каде што претставниците на Владата се вратија со јасно изразена поддршка од светските лидери, премиерите на Германија, Франција, Велика Британија, Италија, за Република Македонија, во која што се гледа предводник во регионалниот развој.- Владата на Република Македонија е сериозно посветена на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Зоран Заев претпладнево се сретна со амбасадорот на Република Словачка, Мартин Безак. Од Владата соопштија дека словачкиот амбасадор рекол дека неговата земја и земјите од Варшавската група се подготвени да помогнат во сите потребни процеси и проекти, што треба да ја придвижат земјата во евро-атлантските интеграции и да обезбедат квалитетен живот за граѓаните во Македонија. Премиерот Заев го информирал амбасадорот Безак за успешната посета на Трст, од каде што претставниците на Владата се вратија со јасно изразена поддршка од светските лидери, премиерите на Германија, Франција, Велика Британија, Италија за Република Македонија, во којашто се гледа предводник во регионалниот развој. „Владата на Република Македонија е сериозно посветена на итните реформски приоритети на коишто се обврзавме во амбициозна временска рамка, План 3-6-9. Нашата цел е на есен ЕК да ја тргне условеноста на препораката за преговори на Македонија со ЕУ, а во брзо време да добиеме и датум за почеток на преговори“, рече ...
| | веќе видена | слични

Словачка и земјите од Варшавската група се подготвени да помогнат во сите потребни процеси и проекти, што треба да ја придвижат земјата во евро-атлантските интеграции и да обезбедат квалитетен живот за граѓаните во Македонија, изјавил словачкиот амбасадор Мартин Безак на средбата со премиерот Зоран Заев. Заев го информирал амбасадорот Безак за успешната посета на Трст, од каде што претставниците на Владата се вратиле со јасно изразена поддршка од светските лидери, премиерите на Германија, Франција, Велика Британија, Италија за Република Македонија, во којашто се гледа предводник во регионалниот развој.„Владата е сериозно посветена на итните реформски приоритети на коишто се обврзавме во амбициозна временска рамка, планот 3-6-9. Нашата цел е наесен Европската комисија да ја тргне условеноста на препораката за преговори на Македонија со ЕУ, а во брзо време да добиеме и датум за почеток на преговори. Овие реформи очекуваме да придонесат да се отворат и вратите на НАТО, и Македонија, по Црна Гора, да биде ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев побара од Австралија да размисли за признавање под уставното име

Од:
До кого (е-маил):
Порака: