Земјотресите во Скопје без фатални последици по објектите


Како последица на земјотресите што вчера и денес го стресоа главниот град, до Центарот за управување со кризи имало 300 јавувања за штети од земјотресот. Природната непогода не предизвика фатални последици, иако во изминативе два дена биле повредени над 130 лица. Меѓу штетите што досега се процесуирани, во Старата чаршија е делумно срушена една куќа во близина на Музејот на Македонија, во населбата Железара се уништени два автомобили од паѓање на оџак од зграда, а оштетувања во континуитет пријавуваат и граѓани на територијата на општина Гази Баба и на постарите објекти низ центарот на Скопје. Од Секторот за внатрешни работи денеска информираа дека се пријавени искршени прозорци во основното училиште „Димитар Беровски“ во населбата Ѓорче Петров, има оштетувања во Институтот за македонски јазик позади Судската палата, како и на повеќе приватни објекти во Батинци, Драчево, Гази Баба, Бит Пазар и Центар. Од Центарот за управување со кризи ги советуваат граѓаните да ги пријават настанатите штети на телефонот 195 ...
| | веќе видена | слични
16 копии

На 150 објeкти од државен интерес досега е извршена проценка на безбедноста по земјотресите во Скопје и околината, при што Институт за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) не утврдил конструктивни оштетувања и се безбедни. Станува збор за здравствени, образовни, деловни државни објекти… Од ИЗИИС информираат дека нивни тимови вршат проценки и на објекти за кои општинските комисии констатирале конструктивни оштетувања. На терен за проценка на безбедноста на објектите ИЗИИС ангажира петнаесетина тимови, кои работат наизменично зависно од тековните ангажмани. До надлежните институции досега се пријавени оштетувања на 2.500 објекти за индивидуално и колективно домување и објекти од државен интерес. По земјотресите на телефонскиот број 195 на Центарот за управување со кризи имаше пријави за оштетени покриви, фасади, распукани ѕидови, искршени прозорци, а регистрирани се и оштетувања на патнички возила. Скопје и околината од неделата беа погодени од серија земјотреси од кои најсилниот беше со ...
| | веќе видена | слични

Од ИЗИИС информираат дека нивни тимови вршат проценки и на објекти за кои општинските комисии констатирале конструктивни оштетувања. На терен за проценка на безбедноста на објектите ИЗИИС ангажира петнаесетина тимови, кои работат наизменично зависно од тековните ангажмани. До надлежните институции досега се пријавени оштетувања на 2.500 објекти за индивидуално и колективно домување и објекти од државен интерес. По земјотресите на телефонскиот број 195 на Центарот за управување со кризи имаше пријави за оштетени покриви, фасади, распукани ѕидови, искршени прозорци, а регистрирани се и оштетувања на патнички возила. Скопје и околината од неделата беа погодени од серија земјотреси од кои најсилниот беше со магнитуда од 5,3 степени според Рихтеровата скала.
| | веќе видена | слични
8 копии

Скопјани имаа мирна ноќ по серијата земјотреси кои го потресоа главниот град. Почвата во скопскиот регион се смирува по силниот земјотрес со јачина од 5,1 степени, кој предизвика паника кај населението. Последниот најсилен земјотрес по оној во неделата во 15 часот и 10 минути, се случи во 1 часот и 32 минути со јачина од 3,2 степени. Потресите предизвикаа вознемиреност кај населението, а лекарска помош по земјотресите досега побарале повеќе од 100 лица. Скопјани имаа мирна ноќ. Да се надеваме дека земјотресите нема да се повторат.
| | веќе видена | слични
2 копии

– Во објектите што беа посетени стабилноста не е нарушени. Во одредени простории во дел од објектите констатирани се одредени неконструктивни оштетувања. Во случаите каде овие неконструктивни оштетувања се значителни, тие простории се затворени за употреба поради евентуални понатамошни оштетувања во услови на можни следни земјотреси, изјавија од институтот. Од таму соопштија дека на одговорните лица на овие објекти им е дадена препорака да ги следат оштетувањата во следниот период и доколку е потребно повторно да ги повикаат екипите од ИЗИИС. Екипите на институтот и вчера беа на терен на проценка на оштетувањата на  објектите од јавен интерес. На бројот 195 граѓаните можат да пријават потреба од проценка на безбедност на објектите, а не за проценка на штета за обесштетување. На меил адресата на центарот за управување со кризи пристигнале околу 500 пријави на граѓани.
| | веќе видена | слични

Последниот најсилен земјотрес по оној во неделата во 15 часот и 10 минути, се случи во 1 часот и 32 минути со јачина од 3,2 степени. Потресите предизвикаа вознемиреност кај населението, а лекарска помош по земјотресите досега побарале повеќе од 100 лица. Скопјани имаа мирна ноќ. Да се надеваме дека земјотресите нема да се повторат.
| | веќе видена | слични
20 копии

Институтот за земјотресно инженерство (ИЗИИС) досега извршил проценка на стабилност на 71 објект по серијата земјотреси што од неделата се регистрираат во скопското епицентрално подрачје. Екипите на ИЗИИС до вчера до 12 часот посетиле и направиле проценка за стабилност на 16 градинки, 22 основни и осум средни училишта, еден факултет, пет здравствени установи, еден суд, осум административни објекти и 10 згради. – Во објектите што беа посетени стабилноста не е нарушена. Во одредени простории во дел од објектите констатирани се одредени неконструктивни оштетувања. Во случаите каде овие неконструктивни оштетувања се значителни, тие простории се затворени за употреба поради евентуални понатамошни оштетувања во услови на можни следни земјотреси, изјави Радмила Шалиќ од ИЗИИС. Таа додава дека на одговорните лица на овие објекти им е дадена препорака да ги следат оштетувањата во следниот период и доколку е потребно повторно да ги повикаат екипите од ИЗИИС. Екипите на ИЗИИС и денеска се на терен и ги посетуваат ...
| | веќе видена | слични

Досегашниот увид на тимовите на ИЗИИС покажал дека во некои објекти има одредени неконструктивни оштетувања, кои не ја доведуваат во прашање стабилноста Стручни лица од ИЗИИС до сега извршиле увид и направиле процена на стабилноста на вкупно 71 објект за кои било претходно пријавено дека имаат претрпено одредени оштетувања од земјотресот што го зафати Скопје во неделата. Од нив 16 се градинки, 22 основни и 8 средни училишта, еден факултет, 5 здравствени објекти, еден суд 8 административни објекти и 10 згради. „Општа констатација е дека на сите овие објекти нема оштетувања на главната носечка конструкција. Во одредени објекти има некои неконструктивни оштетувања, на преградни ѕидови, прозорци, врати, кои не ја доведуваат во прашање стабилноста. Деловите од објектите на кои се регистрирани оштетувања, а кои при дополнителен потрес би можеле повредат некој ако е во нивна близина, се забранети за употреба се' до нивното санирање“, вели д-р Радмила Шалиќ од ИЗИИС која е дел од тимот што врши процена. Таа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за образование нема испратено официјален допис до училиштата за скратена настава поради паниката од земјотресите. Но состојбата на терен покажува дека во поголем број образовни установи во Скопје, покрај зголемено отсустсво, учениците наместо 7 учат по три часа и наставниците ги пуштаат дома. Во други пак, велат дека се е во ред и немаат никакви проблеми. Во Панајот Гиновски во Бутел ситуацијата е специфична поради штетите кои училиштето ги претрпело од потресот во недела. Работници веќе ги санираат последиците а екипи од ИЗИИС направиле контрола уште пред три дена. - Наставата е прилагодена според ситуацијата. Нема кратење на часови туку кратењње на должината на часот. Имаме и отсуства меѓутоа тоа е разбирливо бидејќи потекнува од дома и родителите не ги пуштаат. Но како што гледате наставата си тече, изјави Катерина Ничева директор на ОУ Панајот Гиновски Училиштето Панајот Гиновски е еден од објектите во кои екипи од Институтот за земјотресно инжинерство изминатите денови прават проценка ...
| | веќе видена | слични

Екипите на ИЗИИС до вчера до 12 часот посетиле и направиле проценка за стабилност на 16 градинки, 22 основни и осум средни училишта, еден факултет, пет здравствени установи, еден суд, осум административни објекти и 10 згради. – Во објектите што беа посетени стабилноста не е нарушена. Во одредени простории во дел од објектите констатирани се одредени неконструктивни оштетувања. Во случаите каде овие неконструктивни оштетувања се значителни, тие простории се затворени за употреба поради евентуални понатамошни оштетувања во услови на можни следни земјотреси, изјави Радмила Шалиќ од ИЗИИС. Таа додава дека на одговорните лица на овие објекти им е дадена препорака да ги следат оштетувањата во следниот период и доколку е потребно повторно да ги повикаат екипите од ИЗИИС. Екипите на ИЗИИС и денеска се на терен и ги посетуваат објектите од јавен интерес со цел да направат проценка на стабилноста. ИЗИИС првенствено врши проценка на стабилноста на објектите од витален интерес за градот, а за проценката на безбедност на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 327 | | | веќе видена

Кариерата на Огњен Врањеш, односно останувањето во клубот за кој моментно игра е доведена под знак прашалник по откривање на порно аферата со Јелена Карлеуша. ...
сите 226 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Земјотресите во Скопје без фатални последици по објектите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: