Вељановски: Бранко, не ги држи пратениците како заложници!

Според првиот парламентарец, лидерот на СДСМ не треба да обезбедува лични политички поени преку бојкотот на Собранието Претседателот на Собранието Трајко Вељановски вчера упати апел до лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски да им дозволи на пратениците од опозицијата да присуствуваат на собраниските координации. Според Вељановски тоа не мора да значи дека опозицијата го прекинала бојкотот на Собранието. Тој вели дека местото за решавање на сите недоразбирања е Парламентот и дека секој друг начин на решавање на отворените прашања може да испрати погрешна порака до граѓаните за кревање на меѓуетнички тензии и инциденти. -Упатувам апел до Бранко Црвенковски да ги пушти пратениците на координации и да не ги држи како заложници на некои негови политички поени кои сака да ги освои. Не ми преостанува ништо друго. Недозволиво е Собранието да биде жртва на некои политики. Политичката штета која се нанесува со бојкотот е ненадоместлива. Политиката треба да се одвои и да не се прелее на целиот систем, изјави Вељановски. ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски вчера упати отворено писмо до лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски и до останатите политички партии застапени во закнодавниот дом, за одржување на ад-хок координативна средба. На средбата, како што е наведено во писмото, освен координаторите на пратеничките групи би присуствувале и претставници на сите опозициски партии кои имаат пратеници во Собранието. -Во однос на бојкотот, од сите страни, меѓународни и домашни, ни беше укажано дека тоа не е начинот на кој треба да се решаваат проблемите, односно да парафразирам еден амбасадор - бојкотот конечно треба да биде ставен во ќошот на историјата, местото за решавање на прашањата е Парламентот, а пратениците за тоа се избрани од граѓаните. Остварувањето на континуиран политички парламентарен дијалог е наша актуелна законска обврска, механизам препорачан од ЕУ, но и наша реална потреба со оглед на честите политички недоразбирања. Јас постојано ќе закажувам координативни средби и немам намера да отстапам од повиците за ...
| | веќе видена | слични

СДСМ соопшти дека нема да присуствува на средба во Собранието на која би се дискутирало за тековните проблеми. „Ние на таква средба нема да одиме. Нашиот став е познат. Проблемите во Македонија не се решаваат со ад-хок муабети“, изјави денеска Андреј Петров на прес конференција, одговарајќи на новинарски прашања. Тој додаде дека СДСМ нема намера да биде, како што рече, „украс на недемократскиот режим во Собранието на РМ“. Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска упати отворено писмо до лидерите на опозициските партии кои ја бојкотираат работата на законодавниот дом, вклучително и ДПА, со кое ги повика повторно на средба, на која ќе се разговара за надминување на проблемите.
| | веќе видена | слични

Уставните измени предложени од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ за заминување на Министерот за правда од Републичкиот судски совет, Врховниот суд, како и за вметнување на Заводот за ревизија во Уставот, за собраниска расправа се закажани на 21 февруари. Тоа е следниов понеделник. За ДУИ овие два предлога не се спорни, но тие инсистираат на уште две барања. Имено, за законите кои во Собранието се усвојуваат со „бадентерово гласање“, на ист начин да се гласа и во Уставниот суд, а истото да важи и за именувањето и разрешувањето во Советот на јавните обвинители. „Побаравме ако веќе се влегува во уставни измени, најважно е да се разгледа и можноста за Уставниот суд, бидејќи ние имавме непријатно искуство со укинувањето на законот за националното албанско знаме и покрај тоа што во Собранието на Македонија беше одобрен и токму овој закон беше укинат во Уставниот суд. Бараме законите кои се гласат по принципот на Бадентер, односно со двојно гласање, да може да се укинуваат на истиот начин, со двојно гласање“. Претседателот ...
| | веќе видена | слични

Скопје - Претседателот на Собранието Трајко Вељановски испратил писма до лидерите на парламентарните партии, за одржување на координативна средба со цел обновување на политичкиот дијалог. Повикот е отворен и е без конкретен датум. „За жал денеска на коориднација не присуствуваа повторно коориднаторите на политичките партии на опозицијата, но од моја страна упатив отворено писмо до лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски и до лидерите на политичките партии од опозицијата кои што се застапени во Собранието и кои што ја бојкотираат работата. Во отвореното писмо укажав хронолошки на сите активности и мерки кои што се преземени од моја страна, од лидерската средба до денеска се со единствена цел за градење на заедничка доверба и дијалог внатре во Собранието. За таа цел повикав одржување на една заедничка средба на која што би ги решиле сите заеднички прашања кои од страна на политичките партии кои ја бојкотираат работата на Собранието, се истакнати како проблеми“, изјави Велјановски.
| | веќе видена | слични

Спикерот Вељановски им испратил писма на лидерот на СДСМ Црвенковски и на другите претседатели на политичките партии застапени во Парламентот со апел за одржување заедничка ад хок координативна средба за да се направи напор за обновување на политичкиот дијалог. Повикот е отворен и е без конкретен датум. „За жал денеска на коориднација не присуствуваа повторно коориднаторите на политичките партии на опозицијата, но од моја страна упатив отворено писмо до лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски и до лидерите на политичките партии од опозицијата кои што се застапени во Собранието и кои што ја бојкотираат работата. Во отвореното писмо укажав хронолошки на сите активности и мерки кои што се преземени од моја страна, од лидерската средба до денеска се со единствена цел за градење на заедничка доверба и дијалог внатре во Собранието. За таа цел повикав одржување на една заедничка средба на која што би ги решиле сите заеднички прашања кои од страна на политичките партии кои ја бојкотираат работата на Собранието, се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пропадна и денешниот обид на собранискиот спикер Трајко Вељаноски на координациска средба да се надминат разликите меѓу опозицијата и владејачкото мнозинство. Вељановски не се откажува, тој упати отворено писмо до лидерите на опозициските партии кои ја бојкотираат работата на законодавниот дом, вклучително и ДПА со кое ги повика повторно на средба, но овој пат во поширок состав. „Упатив отворено писмо до лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски и до лидерите на политичките партии од опозицијата кои што се застапени во Собранието и кои што ја бојкотираат работата. Во отвореното писмо укажав хронолошки на сите активности и мерки кои што се преземени од моја страна, од лидерската средба до денеска се со единствена цел за градење на заедничка доверба и дијалог внатре во Собранието. За таа цел повикав одржување на една заедничка средба на која што би ги решиле сите заеднички прашања кои од страна на политичките партии кои ја бојкотираат работата на Собранието, се истакнати како проблеми“, изјави Вељаноски. Тој смета ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најголемата опозициска партија нема да оди на ад-хок координативната средба во проширен состав на која можат да присуствуваат и пратеници кои не се во пратеничка група, иницирана од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски Како што соопшти на денешната прес-конференција секретарот на СДСМ, Андреј Пртров , претставници на партијата нема да се појават ана средбата на која повика парламентарниот спикер Трајко Вељаноски . „Нашиот став е познат. Проблемите во Македонија не се решаваат со ад-хок муабети“, рече Петров одговарајќи на новинарско прашање за одговорот на СДСМ на отвореното посмо на Вељаноски до лидерите на опозицијата којашто го бојкотира Собранието на средба во проширен состав која треба да помогне да се врати довербата и дијалогот меѓу политичките партии. Петров додаде дека и покрај отвореното писмо на Вељаноски во кое ги повикува партиите да дојдат на координативните средби во парламентот, неговата партија тоа нема да го стори.
| | веќе видена | слични

Ќе се пристапи кон уставни измени - вака се договорија ДУИ и ВМРО ДПМНЕ на денешната собраниска координација на која не дојдоа опозициските координатори. Спикерот Вељаноски им остави простор на опозиционерите да дојдат и во втората фаза да учествуваат во измените. Им упати писмо на сите парламентарни партии да дојдат на ад хок координација и заеднички да ги надминат проблемите. Опозициската СДСМ ја одби поканата на Вељаноски. Според Андреј Петров власта кон опозицијата се однесува како кон зло и затоа нема да учествуваат на дебатата за уставните измени. ДУИ дале безрезервна поддршка за уставните измени, но само во прва фаза. Сител неофицијално дознава дека ДУИ ќе достави два амандмани. Ќе побара од мнозинството поддршка за бадинтер во Уставот, но само за оние закони кои се носат со двојно мнозинство и ќе инсистираат на автентично толкување на одредбите од Законот за амнестија. Филип Ѓурчиновски
| | веќе видена | слични

На 21 овој месец, почнува првата фаза од уставните измени со кои, министерот за правда повеќе нема да биде член на Судскиот совет, а Државниот завод за ревизија станува уставна категорија.По уште една неуспешна координација,... На 21 овој месец, почнува првата фаза од уставните измени со кои, министерот за правда повеќе нема да биде член на Судскиот совет, а Државниот завод за ревизија станува уставна категорија.По уште една неуспешна координација, на која не се појавија пратениците од опозицијата кои ја бојкотираат работата на Собранието, претседателот Трајко Вељановски реши да ги стави на дневен ред уставните измени и да закаже седница за пратенички прашања. -Трпеливо, чекор по чекор, ќе се обидеме да дојдеме до решение за сите отворени прашања, изјави Вељановски. Тој и денеска упатил отворено писмо до Бранко Црвенковски и останатите партиски лидери,со кое ги повикува на ад хок проширена координативна средба, на која би учествувале и партиите кои немаат пратенички групи. Од СДСМ веднаш му одговорија дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 813 | | | веќе видена

Фотелјата на разрешената Рашела Мизрахи, ќе остане празна се до изборот на министрите во новата Влада по изборите. Но нејзините овластувања во Министерството ...
сите 360 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 257 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 302 | | | веќе видена

За тие 11 режимски години кога извршителот Христијан Мицкоски му беше советник на неговиот шеф Никола Груевски, се затворија над 10.000 компании, се наведува ...
сите 199 | | | веќе видена

Втор ден социјалните мрежи горат по вчерашниот марш на СДСМ наречен „Чекориме за правда“ на кој присуствуваа присилени истомисленици и членови на СДСМ.Откако ...
сите 108 | | | веќе видена

Втор ден операторите задолжени за закажување на термини за издавање на лични документи не возвраќаат на повиците на граѓаните. Од вчера е невозможно да се ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вељановски: Бранко, не ги држи пратениците како заложници!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: