Судот го одби предлогот за притвор, на Талески му е одземен пасошот


Судот го одби предлогот на Специјалното јавно обвинителство за определување мерка притвор за битолскиот градоначалник, Владимир Талески и му одреди мерки за претпазливост, односно му ја одзеде патната исправа. „Во врска со Предлогот за определување на мерка притвор против осомничениот В.Т. кој е опфатен во предметот на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела кои се поврзани и произлегуваат од незаконското следење на комуникации (СЈО) во јавноста познат како „Транспортер“, судија на претходна постапка по разгледување на предлогот донесе решение со кое истиот е одбиен, а е определена мерка на претпазливост, односно одземање на патна исправа на осомничениот. СЈО имаат право да поднесат жалба во рок од 24 часа до Кривичниот совет при Основен суд Скопје 1 – Скопје“, соопштуваат од Судот. Тачески и уште 21 лице се товарат за малверзации со училишниот превоз во Битола.
| | веќе видена | слични

По повлекувањето на аболицијата за 56 лица, скопскиот кривичен суд не прифати ниту едно барање на Катица Јанева Љубиша Станковиќ „Секојдневните предизвици со кои се соочува Специјалното јавно обвинителство во меѓуинституционалната соработка, нема да не' обесхрабрат во одлучноста и посветеноста да ја исполниме мисијата која ни е доверена“. Ова е пораката која специјалната обвинителка Катица Јанева ја испрати деновиве од Брисел, каде што со високи претставници на Европската комисија, членови на Европскиот парламент и претставници на граѓанскиот сектор од регионот и од Европа разменуваат искуства за механизмите за борба против корупцијата. Јанева смета дека водејќи се од принципот на еднаквост на граѓаните пред Уставот и законите, институциите имаат обврска да преземат мерки за да спречат овозможување на услови во кои индивидуи кои се раководат од лични интереси ќе ги злоупотребуваат институционалните капацитети. Пораките на специјалната обвинителка од Брисел доаѓаат во период на интензивни преписки меѓу ...
| | веќе видена | слични

Во општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Битола се одржа прес-конференција за одлуката на Основниот суд Скопје 1. Судот одреди мерка куќен притвор за битолскиот градоначалник, Владимир Талевски кој е опфатен во предмeтот на СЈО „Транспортер“. Граѓани се собираат и пред домот на битолскиот градоначалник во знак на поддршка.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кривичниот суд на барање на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за случајот „Транспортер“, вчера му одреди домашен притвор на градоначалникот на Битола, Владимир Талески, на кој претходно му беше одземен и пасошот. Талески е еден од осомничените во „Транспортер„, кои според СЈО, го оштетиле буџетот на државата во полза на локални превозници за околу 360 илјади евра. „Овој случај е за најверојатно најскапиот превоз на ученици во светот, што го плаќал градот Битола… Поскап и од превозот што го плаќа градоначалникот на Токио„, изјави обвинителката Фатиме Фетаи, на презентирањето на случајот пред неколку месеци. КАКОВ ИМОТ ПОСЕДУВА ТАЛЕСКИ? кликнете на фотографијата за поголеми димензии Според анкетниот лист, објавен на страната на Државната комисија за спречување на корупцијата, Владимир Талески, пријавил стан од 70 метри квадратни, во Битола, вреден 2.1 милиони денари и уште еден стан од наследство, од 52 метри квадратни, исто во Битола. На име брачен другар пријавил стан, вреден 3.9 милиони денари. Вози ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Со уништувањето на системите за следење на комуникациите, случај кој го отвори Специјалното јавно обвинителство во јавноста познат како „Тврдина“, се злоупотребени системите на следење на комуникациите и се уништени заради попречување на откривање на лицата кои го злоупотребиле системот, образложуваат од СЈО откако судија на претходна постапка ги одби предлозите за притвор и мерки за претпазливост што ги предложи ова Обвинителство за осомничените во овој случај. Судот во образложението за одбивањето на предлогот на СЈО ја проблематизира надлежноста на ова Обвинителство во овој случај бидејќи, според нив, овој предмет не произлегувал од прислушуваните разговори. Од СЈО објаснуваат дека ова Обвинителство има исклучива надлежност да гони кривични дела кои се поврзани и кои произлегуваат од незконското следење на комуникациите. „Јасно законодавецот ги одвоил и разликува две категории на процесна надлежност, исклучиво на ова јавно обвинителство. Едната е кривичните дела да бидат поврзани со неовластено следење ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Куќен притвор од 30 дена за битолскиот градоначалник Владимир Талески определи скопскиот кривичен суд. Мерката се спроведува веднаш откако Талески ќе биде пронајден и лишен од слобода, поради опасност од бегство, можност да ги уништи доказите и да го повтори кривичното дело. На битолскиот градоначалник му се забранува да го напушти домот без дозвола на судот, а во спротивно ќе му се определи притвор. Судија во претходна постапка, по распитот за случајот Транспортер во понеделникот, му го одзеде пасошот на Талески. На оваа мерка се жалеше и битолскиот градоначалник и Специјалното јавно обвинителство, кое бараше притвор за Талески. Скопскиот суд по двете жалби мерката ја преиначи во куќен притвор. -Битолскиот градоначалник Владимир Талески во наредните 30 дена не ќе смее да го напушти својот дом, овде во зградата на улицата „Бонде Скерлевски“ во Битола. За надзор на куќниот притвор е задолжена битолската полиција, од каде ненајвено, во текот на 24 часа ќе можат да проверат дали Талески е дома. Пред два месеца ...
| | веќе видена | слични
19 копии

Жалбата на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите од 14 јуни годинава и жалбата на оосмничениот В.Т. од Битола кој е опфатен во предметот на СЈО во јавноста познат како „Транспортер“ против решението на судија на претходна постапка на овој суд, се одбиваат како неосновани, информира Основен суд Скопје 1 - Скопје. - Решението на судијата на претходна постапка од 13.06.2016 година по повод предлогот на СЈО за определување на мерка притвор за лицето В.Т. се преиначува и се определува мерка куќен притвор во траење од 30 дена сметано од неговото пронаоѓање и лишување од слобода, а поради постоење на причините предвидени во чл.165 ст.1 т.1 , 2 и 3 од ЗКП. Истовремено се забранува осомничениот В.Т. да го напушти своето живеалиште без дозвола од судот, а доколку осомничениот не се придржува на забраната, против него ќе се определи мерка притвор, соопшти Основен суд Скопје 1. Надзорот над куќниот притвор, се посочува во ...
| | веќе видена | слични

Разговорите меѓу претставниците на политичките партии потписници на Договорот од Пржино со амбасадорите на САД и на ЕУ, според портпаролот на СДСМ Петре Шилегов, се прекинати. - Секогаш кога ќе дојдеме до двете болни теми за ВМРО-ДПМНЕ, а тоа се прочистување на Избирачкиот список, односно 330.000 спорни записи и регулирање на медиумската сфера, во тој момент доаѓа до прекин на преговорите од страна на ВМРО-ДПМНЕ, тврди Шилегов одговарајќи на новинарски прашања на денешната прес-конференција. Според него, на средбите се разговара за уредување на условите согласно договорот од Пржино коишто останале отворени, но не одговори кога ќе продолжат разговорите. - Тоа се Избирачкиот список и регулацијата на медиумите. Останатите одредби од договорот, доколку се постигне договор за оваа работа ќе морат да бидат применети, рече претставникот на СДСМ. Шилегов најави дека СДСМ ќе поднесе кривична пријава за судијката Александра Поп Стефанија за одлуката со која Специјалното јавно обвинителство се прогласува за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Горан Грујевски да се врати од боледување за да може правната служба во МВР да одлучи за неговото работно место. Чавков тврди дека дал зелено светло на службата за да го разреши правниот статус на началникот кого Катица Јанева го сомничи дека наредил да се уништат двата система со кои нелегално се прислушувало. „Горан Грујевски е сега на боледување и во таква ситуација ние не можеме да му го решаваме правниот статус, но тоа не значи дека не бараме решение во рамките на правната служба. Таа правна служба има добиено мандат од мене и да го разреши правниот статус.„ – изјави Митко Чавков. Истиот одговор Чавков го даде и на претходната прес конференција од пред една недела. Извори во МВР велат дека Грујевски наводно е на боледување од април, кога му беше укинат домашниот притвор со аболицијата . Чавков не одговори конкретно кој ја води сега 5та управа. Грујевски беше суспендиран од министерот Спасовски веднаш штом судот му одреди 30 дневен притвор за „Тврдина“. Во меѓувреме Специјалното обвинителство не се ...
| | веќе видена | слични

Шилегов најави дека СДСМ ќе поднесе кривична пријава за судијката Александра Поп Стефанија за одлуката со која Специјалното јавно обвинителство се прогласува за ненадлежно за случајот „Тврдина“. - Во името на заштитата на правото и законите СДСМ ќе побара преиспитување на нејзината работа како и работата на претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, рече Шилегов. Тврди дека одлука да се прогласи СЈО за ненадлежно за случајот за уништување на опремата за прислушување е спротивна на законските прописи по повеќе основи. - Во кривична постапка, овластен тужител може да биде физичко лице или обвинителство. СЈО е токму тоа, обвинителство. Второ, во конкретниот случај станува збор за предмет за којшто судот веќе има постапувано и носено решенија. За тоа, дали некој е овластен тужител или не, се оценува на почетокот на постапката. Ова е уште едно прекришување на законот, рече Шилегов. Според него, Поп Стефанија нема законско право да одлучува за предмети за организиран криминал бидејќи Републичкиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 15. декември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде променливо облачно со слаб до умерен југоисточен ветер. Во крајните западни и источни делови ќе има ...
сите 247 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 209 | | | веќе видена

Во 16.25 часот во Полициска станица Македонски брод е пријавено дека на улица ,,Партизанска’’ во Македонски Брод патничко моторно возило ,,Фолксваген голф’’ со ...
сите 151 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, упати сочувство до семејството на ненадејно и прерано починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски.„Дозволете ...
сите 97 | | | веќе видена

Француската полиција го застрела терористот за кој што се верува дека е одговорен за вооружениот напад на Божиќниот пазар во Стразбур, а сега истражителите се ...
сите 102 | | | веќе видена

Париз е под опсадна состојба – од едната страна жолтите елеци, од другата илјадници полицајци со оклопни возила. Демонстрантите се собраа на Шанзелизе за петти ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Судот го одби предлогот за притвор, на Талески му е одземен пасошот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: