ВикиЛикс може да згасне

Интернет-страницата ВикиЛикс е соочена со огромни финансиски потешкотии и нема да може да преживее ако продолжи ваквата состојба, смета нејзиниот основач Џулијан Асанж. Тој вели дека парите од донаторите не им стасуваат поради тоа што сите сметки им се блокирани, и проценува дека неделно губат по половина милион евра. Асанж сега е во Лондон, во домашен притвор и чека судење и можна екстрадиција во Шведска каде е обвинет за силување. И Вашингтон размислува да го обвини за шпионажа поради објавувањето на илјадници дипломатски дописи.
| | веќе видена | слични

- Доколку нешто ми се случи на мене или на „Викиликс“ ќе бидат објавени материјали, кои ни служат за заканување, рече Асанж. Основачот на сајтот „Викиликс“ Џулијан Асанж изјави дека располага со материјали за медиумската империја на магнатот Руберт Мардок, кој е сопственик на британскиот весник „Тајмс“, американската телевизија „Фокс“ и други медиуми во светот. Асанж појасни дека тие матертијали се дел од „инфомативната бомба“, која ќе биде објавена доколку нешто му се случи на него или на сајтот „Викиликс“, при што тука спаѓа и неговата екстрадиција во САД.
| | веќе видена | слични
2 копии

Адвокатите на Џулијан Асанж изјавија дека на основачот на „Викиликс“ му се заканува смртна казна или затвор во Гвантанамо доколку Британците го испорачаат во Шведска, која потоа веројатно би го екстрадирала во САД. Адвокатите, во документ на 35 страници, наведуваат дека е „добро познато“ дека угледни американски личности „навестиле или дури отворено изјавиле“ дека врз Асанж би можела да биде извршена смртна казна. Асанж вера изјави дека неговата страница ќе го забрза објавувањето на тајните документи, додека тој се бори против екстрадицијата во Шведска. - Ќе го забрзаме објавувањето документи преку нашите партнерски весници низ светот - големи и мали весници и некои организации за човекови права - порача Асанж. Неговиот тим бранители тврди дека постои ризик дека тој во САД би бил осуден на смртна казна. Иако некои експерти сметаат дека таквото сценарио е многу нереално, одбраната на Асанж планира тоа да го искористи за судскиот претрес идниот месец во Лондон.
| | веќе видена | слични
2 копии

Основачот на веб-сајтот „викиликс“ Џулијан Асанж изјави дека неговиот сајт ќе го забрза објавувањето на тајните документи, додека тој се бори против екстрадицијата во Шведска. Неговите адвокати, пак, тврдат дека по екстрадицијата тој може да биде префрлен во американскиот затвор Гвантанамо или во САД, каде што може да биде осуден на смртна казна. - Ќе го забрзаме објавувањето на документите преку нашите партнерски весници низ светот - големите и малите весници и некои организации за човекови права - порача Асанж. Најавата од австралискиот хакер доаѓа откако пред два дена тој соопшти дека неговиот веб-сајт „викиликс“ е под финансиска блокада и оти не се знае до кога ќе издржи бидејќи неделно губи по 500.000 евра. Адвокатите на Асанж тврдат дека постои голем ризик доколку Британија го екстрадира Асанж во Шведска, САД да побараат негова екстрадиција или дури незаконско предавање на американските власти, од каде што може ќе биде префрлен во Гвантанамо или во некој друг затвор, каде што може да биде ликвидиран. ...
| | веќе видена | слични

ЛОНДОН - Адвокатите на Џулијан Асанж, основачот на „Викиликс“, во вторникот изјавија дека ќе се спротивстават на неговата екстрадиција во Шведска, бидејќи тој потоа би можел да се соочи со „илегално предавање“ на американските судски власти, ризикувајќи да биде затворен во „Гвантанамо“ на Куба, дури и да му биде изречена смртна казна. Тие го изнесоа ова тврдење во документите на одбраната, кои беа објавени откако Асанж имаше кратко појавување во британски суд за, главно, процедуралното сослушување што се однесуваше на неговото спротивставувањето кон барањата да го екстрадираат во Шведска каде што е обвинет за сексуална злоупотреба. Во документите првпат јавно се именуваат двете волонтерки на „Викиликс“, кои го обвинија Асанж дека ги принудил да имаат секс со него без кондом во Шведска во август минатата година. Во согласност со шведската политика за анонимност за оние што се инволвирани во вакви случаи тие се именувани како госпоѓа А и госпоѓа Б. Карин Росандер, портпаролка на канцеларијата на шведското ...
| | веќе видена | слични

Веб-страницата „викиликс“, која е специјализирана за објавување тајни документи, нема да може да преживее поради финансиски проблеми ако работите продолжат да се одвиваат вака, изјави основачот Џулијан Асанж. - Парите од донатори стигнуваат до нас со проблеми затоа што сите сметки се блокирани. Според мои процени, губиме по 500.000 евра неделно - рече Асанж во интервју за француското радио „Европа 1“, при тоа додаде дека ќе се „обидат да возвратат“. Асанж во Британија ја чека одлуката на англискиот суд за барањето на Шведска за негова екстрадиција во оваа земја, каде што го бараат за наводно силување и сексуално вознемирување. Судот во Лондон вчера требаше да одлучи за датумот кога ќе почне екстрадицискиот процес. Веб-сајтот „викиликс“ многу зависи од американските интернетски и финансиски компании за собирање средства. Откако „викиликс“ објави илјадници тајни документи на американскиот Стејт департмент, компаниите како „Амазон“ му ја прекинаа дозволата да го користи нивниот сервер. Слична состојба е и со ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Џулијан Асанж, основачот на WikiLeaks, се соочува со „реален ризик“ за добивање смртна казна или затвор во Гвантанамо, ако биде екстрадиран во Шведска поради обвиненијата за силување, тврдат неговите адвокати, пишува Guardian Тимот адвокати на Џуклиан Асанж , како столб на нивната одбрана против Шведското јавно обвинителство, ја поставуваат тезата дека доколку Асанж биде екстрадиран во Шведска, најверојатно САД веднаш ќе побараат негова екстрадиција, „каде тој ќе биде во реален ризик да биде испратен во озлогласениот затвор во Гвантанамо или на друго место“. „Доколку Асанж биде предаден на САД, без гаранција дека смртната казна нема да биде извршена, постои реален ризик тој да стане предмет на смртна казна. Добро познато е дека повеќе проминентни фигури се изјаснија дека Асанж треба да биде погубен“, се вели во настапот на одбраната претставен на 35 страници кој беше објавен од Марк Стивенс , адвокатот на Асанж. Асанж вчера пред судницата за новинарите даде кратка изјава дека работата на Викиликс ...
| | веќе видена | слични

„Викиликс“, кој е соочен со огромни финансиски проблеми и нема да може да преживее ако ваквата состојба продолжи и понатаму - предупреди вчера основачот на интернет-страницата Џулијан Асанж. Асанж појасни дека сите сметки на „Викиликс“ се блокирани, што го загрозува примањето пари од донатори.
| | веќе видена | слични

Веб-сајтот Викиликс нема да може да преживее поради финансиските тешкотии, предупреди неговиот основач Џулијан Асанџ - Парите од донаторите тешко пристигнуваат до нас поради тоа што сите сметки се блокирани. Проценувам дека неделно губиме околу 500.000 евра - нагласил Асанџ во интервјуто за француското радио Европа 1. Асанџ, кој се наоѓа во домашен притвор во Британија, додал дека Викиликс ќе се обиде да возврати на притисоците. За собирање парични средства, веб-сајтот многу зависи од американските интернет и финансиски компании. Поради објавувањето на тајните дипломатски документи од САД, „Мастеркард“, „Виза“ и „Пејпал“ ги блокираа трансакциите за Викиликс. Британскиот суд вчера соопшти оти одлуката за екстрадицијата на Асанџ во Шведска, каде што е обвинет за силување, ќе биде донесена за еден месец. Веста е прочитана: Оценка:
| | веќе видена | слични

- Ќе го забрзаме објавувањето на документите преку нашите партнерски весници ширум светот - големите и малите весници и некои организации за човекови права, порача Асанж пред судот во Лондон, каде денеска кусо беше сослушан, додека главниот претрес ќе биде одржан на 7 и 8 февруари. Адвокатите на Асанж тврдат дека постои голем ризик, доколку Велика Британија го екстрадира Асанж во Шведска, САД да побараат негова екстрадиција или дури незаконско предавање на американските власти, од каде може ќе биде префрлен во Гвантанамо или во некој друг затвор. Неговиот адвокатски тим, предводен од Џефри Робертсон, исто така смета дека постои ризик тој во САД да биде осуден на смртна казна. Шведска бара екстрадиција на Асанж поради тоа што две Швеѓанки го обвинија за силување, а американските власти исто така се обидуваат да покренат обвинение против „Викиликс“, кој објави голем дел од доверливите американски дипломатски документи и тајни американски воени досиеја за војните во Ирак и Авганистан.
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција преку соопштение извести за средбата на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски со ...
сите 228 | | | веќе видена

Не само со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, туку и со секојдневните обвинувања меѓу техничките министри и ...
сите 355 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во Брисел оствари средба со премиерот, Оливер Спасовски, на која кажа дека НАТО се подготвуваат за церемонијата ...
сите 179 | | | веќе видена

Во МВР има проблем со изработката на пасошите и другите лични документи поради новото уставно име, тврдо Наќе Чулев, техничкиот министер за внатрешни работи, ...
сите 128 | | | веќе видена

Прес конференцијата денеска е продолжение на вондредната прес конференција пред два дена. Имено за она што имавме индиции пред два дена за жал се потврдува, ...
сите 304 | | | веќе видена

Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од ...
сите 292 | | | веќе видена

Левиот бек на Ливерпул, Енди Робертсон вели дека играчите на Атлетико Мадрид победата од 1-0 ја славеле како веќе да го добиле двомечот и ги потсети дека ги ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВикиЛикс може да згасне

Од:
До кого (е-маил):
Порака: