Анархистите имаа помош од странство!

Немири во Атина Во Атина прексиноќа се уапсени 162 лица, меѓу кои петмина Италијанци и седуммина Грци, а приведени се повеќе од 50 млади луѓе поради фрлање камења врз полицијата и кршење автомобили во центарот на градот. Немирите во Атина се случија пред одбележувањето на првата годишнина од убиството на 15-годишното момче од еден полицаец, минатата година на 6 декември во големите масовни протестите. Инцидентот предизвика најголеми револт во Грција во последните децении. Полицијата тврди дека прексиноќа група млади луѓе, меѓу кои и 150 анархисти кои допатувале од Италија, Франција и други земји, со молотови коктели нападнала полициско возило и уништиле три автомобили. Во Атина се распоредени повеќе од 6.000 полицајци со цел да се спречат евентуалните немири, кои минатата година во Атина и другите градови предизвикаа штета од повеќе милиони евра.
| | веќе видена | слични

Група студенти го запоседнале завчера попладнето ректоратот на Универзитетот Аристотел во Солун во знак на протест против апсењата на над 780 лица во рамките на акцијата за спречување нереди по повод годишнината од убиството на ученикот Александрос Григоропулос. Под опсада беше и зградата на Политехника во центарот на Атина, пренесе МИА. Петнаесетгодишниот Григоропулос беше застрелан на улица од полицаец на 6 декември 2008 година. Убиството предизвика жестоки и масовни улични нереди во земјата во последните децении, кои траеја повеќе од еден месец. Приближно 6.000 полицајци од неделата беа мобилизирани заради гарантирање на безбедноста во земјата во врска со настаните во помен на убиениот ученик.
| | веќе видена | слични
5 копии

Најмалку 20 луѓе се повредени за време на демонстрациите во Атина, каде илјадници демонстранти излегоа на улиците, во знак на годишнината од убиството на 15 годишниот Алексис Григоропулос. Полиција соопшти дека 16 полицајци и четворица цивили се меѓу повредените, вклучително и ректорот на атинскиот Универзитет, Христос Китас. Демонстрациите се одржаа по повод годишнината од убиството на Григоропулос, кој беше застрелан од полицаец во Атина на 6. декември, минатата година. Маскирани напаѓачи, в неделата искршија прозорци на продавници и банки и каменуваа полициски претставници, при што органите на редот употребија солзавец за да ги растераат демонстрантите. Најмалку 300 луѓе се приведени во Атина и во Солун за време на викендот, соопшти полицијата. Околу 300 демонстранти ги зазедоа зградите на Универзитетот во Атина, по што го отстранија знамето на нашиот јужен сосед и на негово место го поставија знамето на анархистите. Полицијата ја обиколи зградата на Универзитетот, но не можеше да дејствува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нови судири избија в понеделник меѓу полицијата и стотици млади демонстранти во рамки на протестите што започнаа в неделата по повод првата годишнина од убиството на момчето застрелано од полицаец во Атина. Полицијата употреби солзавец и уапси девет луѓе откако група млади почнаа да фрлаат камења кон кордон полицајци, распоредени, со цел да спречат нови судири меѓу демонстрантите. Во протестите в неделата беа повредени 30 луѓе, а над 40 се уапсени. Демонстрациите во Атина и во други градови беа организирани од страна на леви партии, студентски организации и синдикати во чест на 15 годишниот Алексис Григоропулос, убиен од полицаец на 6. декември, минатата година.
| | веќе видена | слични

AТИНА, Грција -- Улични судири и апсења ја одбележаа првата годишнина во неделата (6-ти декември) на фаталното пукање на тинејџер од страна на полицаец. Александрос Григоропулос (15) беше убиен на 6-ти декември во предградие на Атина. Неговата смрт предизвика насилни протести низ земјата кои траеја повеќе од еден месец. Една година подоцна, илјадници демонстранти се собраа во Атина и Солун, да ја одбележат годишнината од инцидентот. Деканот на Атинскиот универзитет, Христос Китас, беше полесно повреден во немирите што се случија во канцелариите на универзитетот, при обид на група студенти да ја заземат зградата. Полицијата употреби солзавец да ги растера. Повеќе од 260 луѓе беа уапсени во насилството во Атина, кое траеше до раните часови во понеделник. Најмалку четворица демонстранти и 16 полицајци беа однесени во болница со повреди. Плоштадот Синтагма беше претворен во борбено поле, при што маскирани млади луѓе кршеа прозорци, ги превртуваа корпите за отпадоци и фрлаа молотови коктели и камења на ...
| | веќе видена | слични

Меѓу уапсените има и 58 странци, меѓу кои има Турци, Французи, ИТалиајнци, Германци и Албанци. Полицијата изнесе информација дека пред годишнината од убиството на момчето во Грција допатувале околу 150 анархисти од Италија, од Франција и од други европски држави. Конечниот биланс повредени од немирите во Атина во неделата е пет демонстранти. Една жена, пак,  е тешко поведена откако на неа налетал полициски мотор. Портпаролот на грчката влада Јоргос Петалотис изјавил дека полицаецот кој управувал со моторот веднаш бил ставен под истрага. Немирите во Атина беа по повод одбележувањето на една година од убиството на 15-годишното момче Александрос Григоропулос од страна на полицаец, што се случи минатата година на 6-ти декември. Инцидентот предизвика најголеми протести во Грција во последните децении. На протестите учествуваат ученици и студенти, како и домашни и странски анархисти. Во Атина беа распоредени повеќе од шест илјади полицајци со цел да се спречат евентуалните немири, кои минатата година во Атина и ...
| | веќе видена | слични

Грчката полиција соопшти во понеделник дека вкупно 784 лица се приведени, од кои 136 се веќе во затвор, поради нарушување на јавниот ред и мир за време на дводневните немири ширум Грција по повод годишнината од убиството на тинејџер, кој беше застрелан од полицијата. Меѓу уапсените има и 58 странски државјани – Турци, Французи, германци, италијанци и Албанци. Пет учесници во протестите и 16 полицајци беа повредени во неделата во Атина, меѓу кои и една жена, која е посериозно повредена кога на неа налета полициски мотор. Владиниот портпарол соопшти дека полицаецот, кој управувал со моторот е под истрага./крај/х/ег/
| | веќе видена | слични

Најмалку 16-мина, од кои повеќето полицајци се повредени во судирите кои избија во Грција по повод годишнината од смртта на 15-годишникот, кој лани беше застрелан од полицаец. Околу 200 маскирани млади луѓе, претежно анархисти и левичари, фрлаа молотови коктели, палеа автомобили и демолираа продавници во Атина и во Солун. Околу 300 луѓе се уапсени во овие два града, каде што се распоредени повеќе од 6 илјади полицајци. Поради очекувањето на насилствата, премиерот Папандреу изјави дека викендот бил од клучно значење за неговата социјалистичка влада и воопшто за нацијата.
| | веќе видена | слични

Над 780 лица се приведени заради нарушување на јавниот ред и мир во безредијата за време на вчерашните и денешните демонстрации по повод годишнината од убиството на ученикот Александрос Григоропулос, пренесоа американските медиуми. Во Атина денеска избувнаа нови судири меѓу полицијата и неколку стотини момчиња за време на протестниот марш, организиран од студенти и ученици, пренесе МИА. Група момчиња со камења фрлаа по полицискиот кордон, што ги обезбедуваше демонстрантите. Во маршот, што се насочи кон зградата на парламентот, учествуваа приближно 5.000 лица. Демонстрантите претепаа минувач, кој се обидел да се замеша. Нападнатиот маж во средни години се наоѓа во бессознание. Претходно утринава дваесетина момчиња со камења ја гаѓаа зградата на полициската станица во центарот на Атина. Во врска со инцидентот беа приведени две момчиња на возраст од 15 и 18 години. Рано попладнево уште две полициски станици во атински предградија исто така беа граѓани со камења од група момчиња. Полицијата ја блокира ...
| | веќе видена | слични

Соседна Грција останува да биде под строги безбедносни мерки. Нови протести се очекуваат во Атина и Солун од групи на млади во организација на левичарите. Протестите воглавно се одржуваат во доцните часови, а минатата ноќ полицијата мораше да реагира откако група од 200 маскирани демонстранти узурпираа универзитетски објект. Само низ улиците на Атина се распределени шест илјади полицајци, а четири илјади други имаа наредба да ги придружуваат демонстрантите кои по улиците кршеа сè што ќе им се најдеше на патот. Уапсени се стотина демонстранти. Протестот доби замав откако и роднините на 15 годишното момче убиено пред една година од страна на полицијата, во текот на меморијалната церемонија им порачаа на властите дека нема да го заборават тоа што се случи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 228 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 69 | | | веќе видена

„Додека во СДСМ се заокружува процесот на промени кои се во интерес на граѓаните и имаат за цел да го забрзаат напредокот, во ВМРО-ДПМНЕ ништо не се менува. ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анархистите имаа помош од странство!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: