Мисија на НАТО против шверцерите на луѓе во Егејското Море

2 копии

НАТО ќе почне со подготовка на мисија во Егејското Море, меѓу Турција и Грција, за да помогне во спречување на шверцерите на луѓе кои превезуваат мигранти и бегалци Ештон Картер НАТО ќе почне со подготовка на мисија во Егејското Море, меѓу Турција и Грција, за да помогне во спречување на шверцерите на луѓе кои превезуваат мигранти и бегалци, изјави во Брисел секретарот за одбрана на САД, Ештон Картер. Изјавата на Картер доаѓа непосредно по јавното барање на три земји-членки на Алијансата - Турција, Грција и Германија, за вклучување на НАТО во справувањето со бегалската криза со која се соочува Европа. Министрите за одбрана на земјите-членки на Северноатланската алијанса се собрани во Брисел на состанок на кој главна тема е бегалската криза. Според шефот на американскиот Пентагон, еден нацрт-план за ваква операција, треба да изработат во најкус рок воените власти на земјите членки, кој потоа би можел брзо да биде имплементиран. - Целта на операцијата треба да бидат криминалните организации кои ги ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Грчката Влада е на штрек поради германско-турски предлог кој стигна до генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и беше поддржан на средбата на министрите за одбрана на земјите-членки на Алијансата во Брисел. Како што е познато германскиот канцелар Ангела Меркел и турскиот премиер Ахмет Давутоглу во Анкара дадоа до знаење дека Германија и Турција даваат предност на план за активирање на НАТО во Егејското Море. Целта на тој план е да биде засилена контролата врз бегалските текови. Во моментот на обраќањата од страна на Меркел и Давутоглу, грчкиот премиер Алексис Ципрас се враќаше од посетата на Техеран и не бил запознат со тој план и за тоа што било дискутирано во Анкара од лидерите на Германија и Турција. Тој факт беше потврден од владиниот портпарол Олга Геровасили. Ципрас потоа разговараше по телефон со Меркел, за да потврди дека предложеното сценарио не е најпосакувано во Атина. Според владини извори, Меркел го смирила Ципрас и го уверила дека предлогот се однесува на патроли на НАТО на турска ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Турција го одби предлогот на Холандија за разместување на 250.000 имигранти во земјите на Европската унија во замена турските власти да го оневозможат минувањето на имигрантите во Грција, објави EUobserver. Холандија, којашто во моментов претседава со Европската унија, го изнела овој предлог, но турскиот амбасадор во ЕУ, Селим Јенел, за британскиот весник The Guardian уште во средата најави дека тој „нема да функционира“. „Заборавете го тоа. Тоа е неприфатливо, а ниту е остварливо“, изјавил Јенел со многу сличен тон со кој за истата тема се изјаснил турскиот премиер Ахмет Давутоглу во текот на неговата посета на Хаг, пишува натаму EUobserver. „Сметам дека е дволично некои кругови да ѝ кажуваат на Турција да ги ‘отвори раниците’, а истовремено не се во состојба да ѝ кажат на Русија – ‘Доста е’“, рекол Давутоглу мислејќи на неодамнешните повици на ЕУ до Турција да ги прифати беглаците од Сирија кои наводно бегаат пред нападите кои се поддржани од руската авијација во северната сириска покраина Алепо. ЕУ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Турција го одби холандскиот предлог за враќање на 250.000 бегалци од земјите на ЕУ во замена за либерализирање на визниот режим на Европската Унија за турските граѓани. Холандија, која во моментов претседава со Европската Унија, го дала предлогот, но турскиот амбасадор во ЕУ Селим Јенел за британскиот весник „Грдијан“ изјави дека тоа нема да функционира. „Заборавете го тоа. Тоа е неприфатливо, а не е ни остварливо“, кажа тој, со многу сличен тон со кој на истата тема зборувал турскиот премиер Ахмет Давутоглу при посетата на Хаг. „Сметам дека е дволично некои гругови на Турција да ѝ кажуваат да ги „отвори границите“, а во исто време не се во состојба да ѝ кажат на Русија „доста““, кажал Давутоглу, мислејќи на неодамнешните повици од ЕУ кон Турција да ги прифати бегалците кои бегаат од нападите на руските борбени авиони на северот на Сирија. ЕУ преговара за укинување на визните ограничувања на турските државјани до октомври и сака да почне да ги враќа назад лицата на кои не им е одобрен азил, а кои минатата ...
| | веќе видена | слични

НАТО ја испраќа втора поморска група во Егејското Море за следење на миграциските текови. Ова го изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг. “Таа има за задача да работи во тесна соработка со властите на Грција и Турција, како и со” Фронтекс “. Одлуката влегува во сила веднаш “, рече тој. Столтенберг посочи дека миграциската криза, произлегува од конфликти и немири на Блискиот Исток и Северна Африка, е најлошата од Втората светска војна наваму, како и дека претставува сериозна закана за безбедноста на Алијансата. Втората постојана поморска група на НАТО, која во моментов е под германско команда, е составена од три брода и се очекува нивниот број да се зголеми. “Не станува збор за запирање и враќање (на бегалци) …, туку за критичко набљудување во помош на борбата против трговијата со луѓе и криминалните мрежи”, рече тој. Германскиот канцелар Ангела Меркел, заедно со Турција, замоли Алијансата за помош во справувањето со бегалската бран. Голем дел од неа тргнува од Турција, поминува со чамци ...
| | веќе видена | слични

Останато

Тоа што апсењето на Катица Јанева е речиси 2 месеца задоцнето отвара уште поголем сомнеж дека Зоран Заев е спремен да жртвува било кој само да си ја спаси ...
сите 347 | | | веќе видена

Катица Јанева и Зоран Заев се лице и опачина на иста паричка која што значи криминал. Катица Јанева е рекетарот на Зоран Заев, а Заев e човекот кој и даде ...
сите 278 | | | веќе видена

Голем шумски пожар избувна во близина на ветрниците кај Богданци, но поради непристапниот терен засега не може да интервенираат противпожарните единици. Веста ...
сите 279 | | | веќе видена

Претседател на месна заедница Шупли Камен и државен водостопански инспектор, вчера во различно време, пријавиле во кумановската полиција дека биле нападнати, ...
сите 316 | | | веќе видена

Винсент Компани летово се врати во Андерлехт и тоа во необична улога како играч-тренер, сепак по само четири кола од новата сезона ќе бидат направени одредени ...
сите 56 | | | веќе видена

За време на викендов атмосферата постепено ќе се дестабилизира па така во попладневните часови и тоа во сабота само во планинските предели од државава и тоа на ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мисија на НАТО против шверцерите на луѓе во Егејското Море

Од:
До кого (е-маил):
Порака: